REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2018, 09:30 komentarzy 12
Działka na osiedlu Piastowskim, gdzie może powstać nowa miejska placówka oświatowa.

Działka na osiedlu Piastowskim, gdzie może powstać nowa miejska placówka oświatowa. (Fot. Archiwum własne.)

Za około cztery lata może ruszyć budowa miejskiego kompleksu edukacyjnego: szkoły podstawowej wraz z przedszkolem na osiedlu Piastowskim w Iławie - szacuje Urząd Miasta. Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących tej oświatowej inwestycji.

Temat otworzył radny Grzegorz Przytuła, który dopytywał, czy w planach, związanych z budową obiektu, jest powołanie do życia zupełnie nowej, szóstej w Iławie szkoły podstawowej, czy też przeniesienie do nowej siedziby jednej z istniejących szkół.

Burmistrz Adam Żyliński w odpowiedzi podzielił się z zebranymi wnioskami płynącymi z przeprowadzonej przez ratusz analizy dotyczącej geografii iławskiej oświaty i demografii w poszczególnych częściach miasta.

- Po rozmowach wspólnie doszliśmy do przekonania, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie do nowego obiektu Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Polskich Podróżników, całego jej organizmu - przybliżał szczegóły Adam Żyliński, dodając, że wspomniana geografia jest obecnie dość niefortunna.

Mieszcząca się na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie "Czwórka" jest położona w dość bliskim sąsiedztwie innej, dużej miejskiej podstawówki, "Piątki" znajdującej się na ulicy Wiejskiej.  Do "Dwójki" na Andersa także jest stąd niedaleko. Tymczasem stale rozrastające się osiedle Piastowskie, gdzie w Iławie koncentruje się nowe budownictwo, jest pozbawione nie tylko szkoły, ale i ogólnie infrastruktury społecznej.

Podczas sesji poznaliśmy też więcej szczegółów dotyczących działki na Piastowskim, gdzie nowy kompleks edukacyjny mógłby się mieścić. Jak się okazało, wartość tego rozległego (około 2,9 ha) prywatnego terenu wstępnie wyceniono na około 4 mln złotych.

- Miasta nie stać na zakup tej działki. Trwają rozmowy w sprawie możliwości jej zamiany na inny teren - przybliżał szczegóły burmistrz, szacując, że rozpoczęcie budowy wchodzi w grę za około cztery lata.

W dyskusji wziął udział także radny Edward Bojko. Jego zdaniem w Iławie należy stworzyć nową szkołę podstawową, a nie przenosić istniejącą. Powodem, jak argumentował, jest współczynnik zmianowości. Edward Bojko mówił, że powinien on wynosić 1:0, co oznacza, że szkoły pracują na jedną zmianę. Obecnie, jak podał, w iławskich szkołach mamy w tym zakresie do czynienia z mniejszymi lub większymi odchyleniami od takiego pożądanego wskaźnika.

Burmistrza Iławy dopytujemy też o możliwość utworzenia na osiedlu Piastowskim żłobka i/lub przedszkola. Gdy po raz pierwszy poruszaliśmy na portalu temat nowych oświatowych planów iławskiego samorządu, taki postulat pojawiał się bardzo często. Szkoła, owszem, przydałaby się, ale jeszcze bardziej paląca jest potrzeba utworzenia przedszkola - pisali komentujący na portalu i w mediach społecznościowych. Ten postulat ma zostać uwzględniony. Adam Żyliński odpowiada, że mowa jest nie tylko o podstawówce, ale o całym kompleksie edukacyjnym, na który ma się złożyć szkoła i przedszkole. Natomiast nowe miejsca dla najmłodszych powstają w żłobku na ul. Obrońców Westerplatte - wskazuje burmistrz. Na ten temat napiszemy obszerniej w odrębnej publikacji.

Szkoła (a właściwie kompleks edukacyjny) na Piastowskim w Iławie tematem obrad podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej.

Zdjęcia: Info Iława. 

REKLAMAabs2

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dawid Kopaczewski 12 8 miesięcy temuocena: 57% 

  Dziwne podejście burmistrza, skoro planuje budować szkołę na terenie, który nie należy do miasta. Przypomnę tylko, że ta palcówka oświatowa jest wpisana w planie od wielu lat. Od wielu lat to osiedle się rozrasta. Co stało na przeszkodzie, by już np. dwa czy trzy lata temu rozpocząć rozmowy o przejęciu tego terenu? Wcześniej lokalna Platforma Obywatelska (która przecież rządziła miastem) też nic nie zrobiła w tym kierunku. Co zrobi burmistrz, gdy terenu odkupić/zamienić się nie da?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 11 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Jeżeli nieruchomość przeznaczona jest w mpzp na cele publiczne, to po nieudanych negocjacjach można tę nieruchomość wywłaszczyć - podstawowa wiedza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 10 8 miesięcy temuocena: 67% 

  Ale kiełbasa wyborcza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jak 9 8 miesięcy temu

  Cóż, po faux pas coś trzeba mówić...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 8 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Ludziom pseudo hałaś fabryki przeszkadza a kompleks ma być jeszcze bliżej niej to dzieciom hałas i Bóg wie co jeszcze będzie szkodzić. A w drugą stronę zaraz ludzie będą skarżyć szkołę że dzieci krzyczą... Temu osiedlu najprędzej potrzebny jest żłobek i przedszkole.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 7 8 miesięcy temu

  napisałem to ironicznie :) nie neguję, że placówka tam jest niepotrzebna. Owszem jest ale żłobek z przedszkolem owszem. Co do podstawówki to zastanowiłbym się. Budowa obiektu sportowego, tj. boiska wielofunkcyjnego jak najbardziej. Oczywiście że to woda na młyn przedwyborczy. Takie perełki nie tylko w Iławie ale i w ościennych miastach rodzą się przed wyborami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 6 8 miesięcy temu

  napisałem to ironicznie :) nie neguję, że placówka tam jest niepotrzebna. Owszem jest ale żłobek z przedszkolem owszem. Co do podstawówki to zastanowiłbym się. Budowa obiektu sportowego, tj. boiska wielofunkcyjnego jak najbardziej. Oczywiście że to woda na młyn przedwyborczy. Takie perełki nie tylko w Iławie ale i w ościennych miastach rodzą się przed wyborami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jak 5 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Zapoznaj się z wynikami badań hałasu, a dopiero potem komentuj bez demagogii :-). Szkoła jest potrzebna (żłobek i przedszkole również), szkoda tylko, że dopiero teraz tj. przed wyborami temat jest ruszany... Infrastruktura jest tutaj zaniedbana i to mocno. Zazwyczaj była wizualizacja, a tutaj nic ;-).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sh 4 8 miesięcy temuocena: 67% 

  jak można coś planować na terenach które nie należą do miasta, tylko do prywatnej osoby.... aha już wiem, wybory przecież idą :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ila 3 8 miesięcy temuocena: 67% 

  Mi ty przeszkadzasz i nie wypisuj głupot hałasu nie ma a dym niech sobie leci . Szkoła się przyda a naturalną rzeczą jest że dzieci krzyczą mieszkańcy napewno nie będą mieć z tym problemu a tobie pewnie żal dupę ściska bo mieszkasz na Lubawskim o którym świat zapomniał w 39 xd dziękuję sobranoc

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trtrthrthrh 2 8 miesięcy temuocena: 29% 

  Plany przedwyborcze. Chociaż byście uwędzili tą kiełbasę. A znając okolicznych mieszkańców to będzie tak - przeszkadza fabryka bo para z komina to będą przeszkadzać dzieci b hałasują

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 1 8 miesięcy temu

  Nim żurafie do podnoszenia ciezarów postawią, jedna z osób już myśli o wyprowadzce do innego osiedla. Cholerny Panie naród z tych Polaków. Im jeno kurną chatę postawić i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7597 sekundy