REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2018, 10:33 komentarzy 1
Wizerunek poszukiwanego mężczyzny - 27-letniego Adama Żukowskiego z Ostródy. Zbieg jest nadal poszukiwany listem gończym.

Wizerunek poszukiwanego mężczyzny - 27-letniego Adama Żukowskiego z Ostródy. Zbieg jest nadal poszukiwany listem gończym.

Dotychczas nie ujęto 27-letniego Adama Żukowskiego, osadzonego, który odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Iławie, a 14 czerwca zbiegł policjantom konwojującym go do ostródzkiego sądu. Tutejsza prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie możliwości niedopełnienia obowiązków przez policjantów tzw. iławskiej konwojówki. Równolegle funkcjonariusze, pod nadzorem prokuratury, prowadzą dochodzenie w sprawie tzw. samouwolnienia. W ocenie śledczych jest prawdopodobne, że 27-latek zdołał sam się uwolnić. Jest wielokrotnym włamywaczem, doświadczonym w swoim "fachu".

- Poszukiwania pierwszego stopnia, w które zaangażowani są wszyscy policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, w tym funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz kryminalni, nadal są w toku - przekazała nam dzisiaj, tj. 19 czerwca st. sierż. Anna Balińska, oficer prasowy tej jednostki. - Nadal obowiązuje też wydany przez Sąd Rejonowy w Ostródzie list gończy za zbiegiem. Sąd zezwolił na publikację wizerunku uciekiniera. Jest to 27-letni Adam Żukowski, zamieszkały w Ostródzie. Trwającym poszukiwaniom nadano wysoki priorytet ze względu na to, iż mężczyzna był w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. 

g

27-latek w Zakładzie Karnym w Iławie odsiadywał wyrok za kradzieże oraz kradzieże z włamaniami. Rozprawa przed ostródzkim sądem, na którą w dniu ucieczki miał być doprowadzony przez policjantów z iławskiego ogniwa Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, także dotyczyła przestępstwa przeciwko mieniu. 

- Natomiast mężczyzna ten nie był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko życiu czy zdrowiu. W momencie ucieczki nie był uzbrojony ani nie posiadał przy sobie żadnych niebezpiecznych przedmiotów - dodaje policjantka.

Jak dowiadujemy się w Prokuraturze Rejonowej w Ostródzie, zostało już wydane postanowienie o przedstawieniu 27-latkowi zarzutu samouwolnienia się. Dochodzenie w tej sprawie jest prowadzone przez policjantów pod nadzorem prokuratury.

- Kto uwalnia się sam, będąc pozbawionym wolności na podstawie orzeczenia sądu lub prawnego nakazu wydanego przez inny organ państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - czytamy w art. 242 par. 1 kodeksu karnego. 

- Mężczyźnie zostanie przedstawiony ten zarzut po tym, jak zostanie on ujęty - mówi Rafał Koziński, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Ostródzie. 

Śledczy ocenili, że mężczyzna uwolnił się sam, na podstawie zgromadzonego materiału. To m.in. przesłuchania świadków i policjantów oraz zapis z monitoringu. Jednak nadal nie wykluczają, że ktoś mógł mu w tym pomóc, na przykład wcześniej dostarczając wytrych. Ten wątek jest nadal badany.

- Równolegle wszczęliśmy własne śledztwo w sprawie możliwości niedopełnienia obowiązków przez policjantów z iławskiego ogniwa konwojowego - dodaje prokurator Rafał Koziński. - Złożyliśmy też wniosek do prokuratury nadrzędnej o wyłączenie nas z tego postępowania. Powodem jest fakt, iż znamy osobiście funkcjonariuszy tego ogniwa, którzy na co dzień doprowadzają do ostródzkiego sądu i prokuratury osoby podejrzane oraz oskarżone.

REKLAMAabs2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ja 1 8 miesięcy temu

    Ta Ilawa nie potrzebuje reklam dzieki ilawskim policjantom ma rozglos !!!BRAWO

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4166 sekundy