REKLAMADPK

(Fot. Archiwum własne.)

Od czerwca do końca sierpnia ZUS będzie wysyłał listy z wyliczoną prognozowaną emeryturą. Korespondencja trafi do wszystkich osób, które choć przez chwilę podlegały ubezpieczeniom społecznym i mają zaksięgowane składki na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS uwzględnia stan na 31 grudnia 2017 r., a zatem nie uwzględnia składek należnych lub wpłaconych za 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął masową wysyłkę  19 mln "Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego" (IoSKU). W województwie warmińsko-mazurskim trafi ona do ok. 700 tys. osób. W liście zawierającym instrukcję podana jest suma naszych składek w ZUS oraz wyliczona na ich podstawie emerytura.

Podana jest tam suma zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazówka ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Jedną z informacji jest podana miesięczna kwota składek za cały 2017 r. Najbardziej interesującą wszystkich adresatów tej korespondencji jest kwota przyszłej emerytury. Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IoSKU mogą się dowiedzieć o jej dwóch wariantach: gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat oraz gdyby już do emerytury nie wpływały żadne składki. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. 

- Informacja, która jest wysyłana do naszych klientów, umożliwia regularne, bieżące monitorowanie prawidłowości opłacania składek przez płatników. Dostarcza całościowej informacji o  naszym zabezpieczeniu emerytalnym na przyszłość, na  które pracujemy przez całą karierę zawodową oraz prognozę wysokości przyszłego świadczenia. To przełożenie na kwotę emerytury naszej dotychczasowej i przyszłej aktywności zawodowej. Jak będzie wyglądała wysokość naszego przyszłego świadczenia, zależy od wysokości składek, które trafią na konto. ZUS wykonuje jedynie wyliczenie na podstawie zapisanych na nich danych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

IoSKU zawiera również przekaz o tym, co już teraz daje ubezpieczenie społeczne, a także jakie świadczenia przysługują, jeśli podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i rentowemu. Osoby, które mają zarejestrowany profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wykazane w informacji dane mają udostępniane w Internecie. 

Katarzyna Krupicka,
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
w zastępstwie za 
Annę Ilukiewicz,
regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

REKLAMAabs2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3972 sekundy