REKLAMATYP 1 - IPB

(Fot. materiały prasowe.)

Iławskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną odsłonę Dni Iławy z ogólnopolskimi gwiazdami. Pierwszego dnia (14 lipca) na boisku przy basenie miejskim wystąpią Beata i Bajm, Dawid Kwiatkowski oraz Andrzej Piaseczny. Początek koncertów o godzinie 18:00. Kolejny dzień (15 lipca) to biesiada z TV Silesia w amfiteatrze miejskim. Zagrają Grupa Romana, Mirosław Jędrowski i Teresa Werner. Początek o godzinie 15:30. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

DNI IŁAWY 2018 - PROGRAM
SOBOTA, 14 LIPCA
MIEJSCE: BOISKO PRZY BASENIE MIEJSKIM

18.00 – koncert DAWIDA KWIATKOWSKIEGO
20.00 – koncert ANDRZEJA PIASECZNEGO
22.00 – koncert zespołu BAJM
23.45 – koniec imprezy

Dawid Kwiatkowski

22-letni wokalista, autor tekstów, kompozytor. Największe odkrycie roku 2013. Najgłośniejszy debiut dekady i najbardziej pożądana młoda osoba polskiej sceny muzycznej. Jeden z najbardziej oczekiwanych artystów koncertowych w Polsce. Głos młodego pokolenia, idol nastolatek. Dotychczas wydał 4 albumy: "9893", "Pop&Roll", "Element Trzeci", "Countdown". W okresie premiery każdy z albumów Dawida znalazł się w "Top 5" najlepiej sprzedających się płyt w Polsce według OLiS. Debiutancki album zajął 2. miejsce wśród bestsellerów EMPIC.COM w 2013 r. Jako pierwszy w Polsce otrzymał złotą płytę przed premierą, a kolejną pobił swój własny rekord, otrzymując platynę za krążek „Pop&Roll”. Wkrótce licznik zagranych koncertów przekroczy 500, a liczba sprzedanych biletów na trasach biletowanych przekroczyła ponad 60 tys. Trasy koncertowe Dawida to perfekcyjnie przygotowane show. Każdy koncert grany jest na żywo z udziałem topowych polskich muzyków.

Andrzej Piaseczny

Urodził się w Pionkach koło Radomia. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewał w szkolnym zespole Cavatina (jako jedyny wokalista wśród ośmiu dziewcząt). Po ukończeniu liceum w klasie o profilu biologiczno – chemicznym rozpoczął studia na WSP w Kielcach, kierunek wychowanie muzyczne. Miał nadzieję spotkać tam osoby, z którymi mógłby założyć zespół. I tak się stało – w 1992 roku artysta przyłączył się do grupy Mafia. Zanim jednak zespół nagrał swój pierwszy album, Andrzej wystąpił w konkursie młodych talentów we Wrocławiu, w Koncercie Debiutów na Festiwalu w Opolu oraz zorganizował w Kielcach swój pierwszy solowy koncert. „Mafia”, pierwsza płyta zespołu, spodobała się wytwórni Zic-Zac, z którą później grupa podpisała kontrakt. Na krążku znalazł się między innymi utwór „Wishing Well” z repertuaru zespołu Free, a „Krótka piosenka o miłości” z tekstem Andrzeja i muzyką Zdzisława Zioło stała się hymnem Festiwalu w Jarocinie ’93.

Beta i Bajm

Historia grupy Bajm zaczęła się w marcu 1978. Wokalista Andrzej Pietras zaproponował wówczas rodzeństwu Kozidraków: wokalistce Beacie oraz śpiewającemu gitarzyście Jarosławowi, po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury „Medyk”, stworzenie wspólnego zespołu. Do grupy wkrótce dołączył kolejny gitarzysta, Marek Winiarski. Już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności zespół zaczął odnosić sukcesy. Najpierw, podczas VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku, Bajm zdobył „Brązowego Koziołka Matołka” za piosenkę „Rano”. Następnie wystąpił na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce, dzięki czemu zakwalifikował się do konkursu „Debiuty” festiwalu polskiej piosenki „Opole ’78”. Występ w Opolu okazał się przełomowy dla grupy. Utworem „Piechotą do lata” Bajm zdobył tam drugie miejsce, a wyróżniona piosenka podbiła całą Polskę, błyskawicznie zapewniając zespołowi status gwiazdy. Przebój ten utrzymany był w harcersko-turystycznej stylistyce i taki też był cały początkowy repertuar Bajmu aż do 1980. Bajm grał wtedy w akustycznym składzie, a jedyną pozostałością po tym okresie były single, bo do wydania całego albumu z tym materiałem nigdy nie doszło. Od samego początku za repertuar odpowiedzialni byli głównie Kozidrakowie – Jarosław za kompozycje, a Beata za teksty.

NIEDZIELA, 15 LIPCA – Biesiada z TV Silesia
MIEJSCE: AMFITEATR MIEJSKI

15.30 – Grupa Romana
16.30 – Mirosław Jędrowski
18.00 – Teresa Werner

Mirosław Jędrowski

Jędrowski jest prekursorem Biesiady w Swojskim Klimacie i tą drogą utworzył Żelazny Babski Comber, czyli 10-dniowy cykl imprez organizowanych w Domu Kultury Batory. W 2008 roku powstał hit „Nasza klasa S”. Piosenka podbiła wszystko, co tylko mogła podbić, a w Londynie sznurek śpiewających ludzi był nie do zliczenia. Mirosław Jędrowski jest wzorem dla innych artystów, autorem tekstów oraz muzyki. Jego piosenki są na listach każdego radia, trafiają do serc i zdobywają popularność wśród słuchaczy. Jest gwiazdą telewizji TVS i częstym gościem stacji telewizyjnych TVP 1, TVP 2, TVP Katowice.

Teresa Werner

Artystka, piosenkarka. Od 16. roku życia związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ślązaczka pochodząca z Nakła Śląskiego. Występowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, między innymi na Broadway’u i w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 1991 roku reprezentowała Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na festiwalu piosenki ludowej w Republice Południowej Afryki, na którym zajęła 1. miejsce. Jej występy obejmowały Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W 1998 roku odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2013 roku wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Autorka tekstów. W swoim dorobku artystycznym posiada płyty o statusie złotym i platynowym.

Grupa Romana

Częstochowska Kapela Biesiadna "Grupa Romana" powstała w 2002 roku z inicjatywy Romana Krysta , który do dzisiaj jest jej kierownikiem. Kapela należy do jednych z najlepszych zespołów w Polsce uprawiających ten styl muzyczny, zwany folklorem miejskim, jest laureatem wielu festiwali i przeglądów. Wielokrotnie nagradzana, zdobyła między innymi certyfikat "Najlepsze w Polsce", „Złote Liście Łaziskie”, Merentibus, Złotą Honorową Odznakę "Zasłużona dla Województwa Śląskiego". Trudno byłoby tu wymienić wszystkie osiągnięcia, sam kierownik kapeli Roman Kryst ma na swoim koncie dziesiątki osiągnięć i odznaczeń za kultywowanie tradycji muzykowania, ratowanie dziedzictwa narodowego i udostępnianie go publiczności. Repertuar to głównie własne kompozycje, ale znajdują się w nim również utwory biesiadne, ludowe, patriotyczne, religijne oraz znane standardy estradowe.

[ICK]

REKLAMAabs2
Artykuł załadowany: 0.4157 sekundy