REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lipca 2018, 15:18 komentarzy 26
Styczeń, luty i marzec tego roku - to terminy przydatności do spożycia na butelkach z napojem sfotografowanych przez klienta iławskiego marketu.

Styczeń, luty i marzec tego roku - to terminy przydatności do spożycia na butelkach z napojem sfotografowanych przez klienta iławskiego marketu. (Fot. Czytelnik.)

Wakacje, upał... Wiele osób po pracy lubi odpocząć przy kuflu piwa. Ale zanim oddamy się takiej chwili relaksu, jeszcze w sklepie warto sprawdzić, czy... napój nie jest przeterminowany. Nasz Czytelnik, który kupił taki produkt w markecie na osiedlu Podleśnym w Iławie, zorientował się, że wypił przeterminowane (o kilka miesięcy!) piwo, dopiero gdy rozbolał go brzuch.

Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy wczoraj. Iławianin w sklepie Gama na osiedlu Podleśnym w Iławie kupił butelkowego Żywca. Jak relacjonuje, po wypiciu piwa w domu rozbolał go brzuch. Zastanawiając się, co może być przyczyną dolegliwości, sprawdził datę przydatności do spożycia skonsumowanego napoju. Okazało się, że od terminu widniejącego przy oznaczeniu "najlepiej spożyć przed" minęło... kilka miesięcy.

- Wróciłem do sklepu, by poinformować o tym personel. Moje zgłoszenie nie wzbudziło tam jednak większego zainteresowania - przekazał nam Czytelnik. 

Mieszkaniec udał się też ponownie do półek z piwem. Znalazł tam kolejne butelki z przeterminowaną zawartością i wykonał zdjęcia.

Sprawę zgłosiliśmy kierownictwu spółdzielni Społem, która jest właścicielem wskazanego sklepu. Nasz rozmówca stwierdził, że od nas dowiaduje się o sprawie i zapowiedział, że zostanie wyjaśniona. Był jednak niezadowolony, że przekazujemy taką informację i stwierdził, że może szukamy sensacji.

Niestety, to nie sensacja, a fakty. Sami też dzisiaj rano byliśmy we wskazanym przez Czytelnika markecie. Nie trzeba było dużo trudu i czasu, by odnaleźć przeterminowane piwo znajdujące się w skrzynce na sali sprzedaży. 

Kontrolami sklepów pod kątem dat przydatności produktów do spożycia zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

- Odbywają się one w oparciu o przyjęty harmonogram placówek podlegających kontroli. Jeśli napływają zgłoszenia od konsumentów, to oczywiście są one przyjmowane i weryfikowane - informuje Mariola Krajewska, kierownik nadzoru w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie. 

Mariola Krajewska wyjaśnia też, że do informowania konsumentów o minimalnej trwałości produktu są wykorzystywane różne oznaczenia. W przypadku produktów trwałych mikrobiologicznie są to "najlepiej spożyć przed" oraz "najlepiej spożyć przed końcem". Natomiast w przypadku produktów nietrwałych mikrobiologicznie stosuje się oznaczenie "należy spożyć do".

- Ani w jednym, ani w drugim przypadku produkty po wskazanej dacie nie powinny być wprowadzane do obrotu - dodaje kierownik nadzoru w iławskim Sanepidzie.

Za naruszenia w tym zakresie przedsiębiorcy prowadzącemu sklep grozi mandat karny. Jego wysokość zależy od skali przewinienia, w tym m.in. ilości ujawnionych przez inspektorów przeterminowanych produktów oraz tego, ile czasu minęło od daty przydatności produktu do spożycia. 

Na piwie widnieje oznaczenie "najlepiej spożyć przed". Ale, jak wyjaśnia Sanepid, nie ma znaczenia, jakie dokładnie oznaczenie jest stosowane. Produkt po wskazanej dacie minimalnej trwałości po prostu nie powinien być na sklepowych półkach.

REKLAMAabs2

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kacper 26 7 miesięcy temu

  Maciek ty możesz iść na grzyby jeśli będziesz mieć siły . A jeśli się tak nudzisz zabiersz swoją kobietę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kizi 25 7 miesięcy temu

  Piszecie o społem a co się dzieje w biedronkach syf kiła i mogiła i ludzie chodzą nikomu nic nie przeszkadza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 24 7 miesięcy temu

  Niestety na ostródzkiej w sklepie społem też bardzo często można spotkać przeterminowane produkty szczególnie nabiał dziecko moje miesiąc temu kupiło przeterminowany jogurt a wczoraj przeterminowane belrisso z truskawkami stało w lodówce. Z złego doświadczenia sprawdzam daty. Społem ze świeżością ma widać problem lub przyjęta jest polityka aby takie sprzedawać produkty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ludwik 23 7 miesięcy temu

  Zapraszamy do Gamy na ul. Wiejskiej. Na stoisko wędlin. Są takie "świerze".| 3/4 albo wszystkie pracownice są do wymiany, bo wydaje się, że pracują one tam chyba za karę albo z przymusu lub nakazu sądowego... albo po prostu ZMIENIĆ SZEFOSTWO.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nomar 22 7 miesięcy temu

  Macie rację żryjcie przeterminowaną żywność,pijcie przeterminowane piwo a "dobra zmiana" Was nie ominie.SPOŁEM nie daje sobie rady to niech ogłosi upadłość.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ż jak Żnudzony Letnią porą 21 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Ja wiem jak to było.. A więc tak..Popijał piwko w TV nic nie leci ciekawego więc chłopeczek sie nudzi i ogląda ściany patrzy w lewo,patrzy w prawo..Kreci kręciołki na brzuchu palcem wokół pępka z włosów i trochę niżej ;D az tu nagle a poczytam co tam piszą poczytam skład..no i trafił na punkt zero! Pobiegł do lodówki zagryzł serem żółtym z nerw bo wiadomo po piwku chce się okropicznie jeść ssie jak diabli..Serek stary rogami plastikovy bo dzieciaki rano nie szczelnie zawinęły we woreczek i wrócił na fotel spocony zdenerwowany,nagle brzuch go ścisnął bąka puścił oczywiście cieplego mocnego,no i sie zaczęło...Dalej już znacie co było. BRAK ZAJĘCIA LUDZIE MAJĄ BRAK I SIĘ NUDZĄ W DOMU !!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Panda 20 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Takiego bąka puścił że z tego kleks wyszedł i jeszcze pawia na brzuch.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mala 19 7 miesięcy temuocena: 60% 

  Chciał wyłudzić odszkodowanie :p

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mala 18 7 miesięcy temuocena: 43% 

  Chciał wyłudzić odszkodowanie :p

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marcin 17 7 miesięcy temuocena: 67% 

  ta ciekawe ile dostanie chyba węgiel na srake

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paraszut 16 7 miesięcy temuocena: 88% 

  Tak czytam te komentarze i wyjść z podziwu nie mogę... Ilu to obrońców ma iławska spółdzielnia Społem! Szok! Ilu to osobom raptem nie przeszkadza sprzedaż przeterminowanego towaru! Nie wierzę... A sprawa jest prosta, udokumentowana zdjęciami i skomentowana przez przedstawicielkę inspekcji sanitarnej. I nie ma tu znaczenia po czym gościu miał rozstrój żołądka - liczy się fakt sprzedaży przeterminowanego towaru. Amen :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pan Jurek 15 7 miesięcy temuocena: 75% 

  Bemix tu wystarczyło przeprosić klienta, dać mu jakąś rekompensatę i pewnie byłoby po sprawie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bemix 14 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Tym bardziej, że mogła trafić się partia tego oto piwa z krótsza data, którego personel nie sprawdził. Faktycznie jak niżej napisano że są ludzie i taborety to prawda :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bemix 13 7 miesięcy temuocena: 20% 

  Nikt nie broni tutaj Społem tylko sam fakt, że tylko ten sklep jest oceniany. Byłeś w innych miejscach takich jak Kaufland? Czemu tam nikt nie pójdzie i nie sprawdzi dat, nie sprawdzi wedlin, mięsa i innych rzeczy? To że mały sklep i mam nie porównywać do większego to nic nie daje, wszędzie jest tak samo, a to że trafiło się że piwo było przeterminowane to już nie róbcie wszyscy takiej zgrozy, każdy jest człowiekiem i może czegoś nie dopilnować przeciez. Szkoda, że nie sprawdziliscie wszystkich półek tylko oceniliście jedno. Pozal się Boże

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sebix 12 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Typowy Janusz alkoholik

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kacper 11 7 miesięcy temuocena: 30% 

  Teraz afera bo ktoś natknal się na piwo po terminie ludzie zajmijcie się rodzina i dziećmi bo to smieszne jest ..Nie macie lepszych zmartwień zamiast bawić się w takie głupie pisanie i latanie do gazety idź lepiej na lody z żoną lub wnukiem -dzieckiem lepiej zrobisz ! Albo posprzataj w domu ! Pozdrawiam tych ludzi co pusto w głowie mają !! A Karma wraca tak jak już napisali

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciej 10 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Ty juz lepiej jedź na grzyby i nie komentuj. A weź że sobą tę swoją Karmę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek 9 7 miesięcy temuocena: 40% 

  Najadł się niewiadomo czego a zwala na piwo ... Jeszcze jakbyście ludzie wiedzieli jak te piwo powstaje to byście sami się za głowę złapali... Przeterminowane naklejka świeża i cyk i dalej do sklepów a wy biedaki pijecie wciąż to samo hahahahaha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierowca 8 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Gościu, idź przed TV i nie pisz głupot - jak nie wiesz. Piwo w Polsce wytwarzana jest w tak hermetyczny sposób, że to nie są juz czasy piwa braniewskiego w 0,3 l.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ajajaj 7 7 miesięcy temuocena: 43% 

  Całe życie pije po terminie bo w promocji i żyje :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rydzyk 6 7 miesięcy temuocena: 45% 

  Nie tylko w tym sklepie patrzy się na daty ważności, ale też i w innych. A to jak jest piwo przelewane w puszkach to już nic nie znaczy? Haha, ludzie miejcie trochę rozumu, jeden incydent o piwie i robicie sensację na cały świat, że piwo było przeterminowane? Igły z widły, idźcie do marketu, tam też znajdziecie sobie i nie takie rzeczy przeterminowane. Śmiech na sali, człowiek człowiekowi chce zaszkodzić, są ludzie i taborety. Ha ha ha ha!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kacper 5 7 miesięcy temuocena: 36% 

  Facet najadl się czegoś A zgania Na piwo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bulka 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

  piwko piwko moje paliwko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 3 7 miesięcy temuocena: 45% 

  Ja piłem rok po terminie i nic mi nie było . Poprostu facet nie mógł załatwić tego inaczej tylko poszedł do gazety .Karma Wraca ludzie tylko sobie pod górkę robią ! Żałosne ! W hurtowni też zdarzaja się po terminie bądźmy ludźmi nikt tego dokładnie nie upilnuje .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piwosz 2 7 miesięcy temuocena: 80% 

  Pewnie w promocji było :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient 1 7 miesięcy temuocena: 83% 

  Sensacja jeszcze powiedzą. Wstyd dla sklepu i już

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4974 sekundy