REKLAMAKono
REKLAMAwlodkowic
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lipca 2018, 14:09 komentarzy 5

(Fot. Archiwum prywatne.)

Odszedł Wiesław Niesiobędzki - pisarz, historyk i regionalista, wieloletni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Zmarł w swoim domu po walce z ciężką chorobą. 

Wiesław Niesiobędzki

urodził się 8 grudnia 1946 r. w Goryniu koło Iławy w rodzinie Stanisława i Franciszki z Klukowskich. Od 1949 roku mieszkał w Iławie. Tam też uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego. W 1970 ukończył studia historyczne o specjalizacji archiwistyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś w 1983 r. Podyplomowe Studium Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziewięć lat później wykształcenie poszerzył na Podyplomowym Studium Menadżerów Kultury na wydziale handlu zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 1970-1972 był kierownikiem archiwum w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Urania” w Głubczycach. W latach 1972-1975 pracował jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Iławie, a także bibliotekarz. Od 1975 r. przez kolejnych 20 lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Edwarda Stachury w Iławie. W tym samym roku założył Oddział Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Iławie (od 1986 r. jako członek Prezydium Zarządu Głównego). Współorganizował Iławskie Wiosny Twórczości oraz Iławskie Dni Muzyki i Poezji. Dzięki jego staraniom i pod jego redakcją w latach osiemdziesiątych ukazały się dwa „Suplementy” – almanachy olsztyńskich środowisk młodoliterackich, w tym członków Koła Młodych przy oddziale Związku Literatów Polskich. Członkiem ZLP był od 1988 r. Od 1994 roku był prezesem zarządu koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W latach 1995-1997 pracował jako bibliotekarz w bibliotece szpitalnej, a następnie jako starszy dokumentalista w Iławskim Centrum Kultury i Sportu.

Debiutował w 1975 r. wierszem w miesięczniku „Warmia i Mazury”. Pierwszy tomik poetycki "Ty i obraz ciebie" opublikował w 1980 r. w serii „Premiery literackie” jako Jerzy Krzywosąd. Jego wiersze i proza ukazywały się w antologiach i almanachach oraz w licznych czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym, m.in.: w „Poezji”, „Radarze”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Miesięczniku Literackim”. W swojej twórczości poetyckiej określanej jako osobna, treściwa, nieprzegadana, spoista w opisie poetyckim i świata otaczającego, często nawiązywał do postaci Edwarda Stachury. Z jego zainteresowań postacią barda powstały publikacje: "Edward Stachura - Gwiazda Tańcząca" (1984) oraz "Potęsknię jeszcze trochę za Jeziorkiem. W 60. rocznicę urodzin E. Stachury" (1996).

Publikował utwory poetyckie oraz prozę na łamach miesięczników „Poezja”, „Warmia i Mazury”, „Radar”, „Miesięcznik Literacki”, a także w „Tygodniku Kulturalnym”, „Gazecie Olsztyńskiej”, „Dzienniku Pojezierza” oraz w Suplementach wydanych przez SSK „Pojezierze” w latach 1980 i 1982.

g

Najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom Wiesława Niesiobędzkiego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe (świeckie) odbędą się 19 lipca na cmentarzu na ulicy Piaskowej w Iławie, w kapliczce o godzinie 13.00, pochówek o godzinie 13.30.

Sylwetka Zmarłego za Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

REKLAMANAJLAK

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Banan 5 ponad rok temuocena: 79% 

  Jest jeszcze inna historia tego człowiaka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~analityk 4 ponad rok temuocena: 88% 

  Bo jedynie prawda jest ciekawa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~analityk 3 ponad rok temuocena: 67% 

  O której "nie trzeba głośno mówić".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 2 ponad rok temuocena: 45% 

  To był prawdziwy animator kultury, miłośnik Iławy i jej historii. Cześć Jego pamięci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 1 ponad rok temuocena: 87% 

  uważam, że rubrykę komentarze należy usunąć skoro usuwacie merytoryczne komentarze po ,których zmieniacie tytuł artykułu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.2657 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)