REKLAMALADY D
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 września 2018, 12:57 komentarzy 32

(Fot. Czytelnik.)

Czy pozostawiane przez przelatujące samoloty, przecinające niebo wąskie, jasne smugi powinny być powodem do niepokoju? Zdaniem naszego Czytelnika, który napisał do redakcji w tej sprawie, ilustrując swoje zgłoszenie zdjęciami- tak. Jednak prasa popularnonaukowa, poruszająca temat tzw. chemtrails uspokoja, przekonując, że "chemiczne ślady" na niebie to po prostu teoria spiskowa. 

- Piszę w sprawie zaobserwowanego w piątek, 21 września zjawiska/procederu na niebie nad Iławą. Chodzi o częste loty samolotów, które pozostawiają za sobą smugi, które nie znikają, a wręcz przeciwnie, zasłaniają horyzont mleczną warstwą oprysków (?) - czytamy w zgłoszeniu naszego Czytelnika. - Chciałem zwrócić uwagę na to zjawisko/proceder, żeby ludzie zaczęli patrzeć w niebo i niech każdy wyciągnie sobie wnioski. Chciałbym nagłośnić ten problem. Na dowód przesyłam zdjęcia.

f

W wiadomości Czytelnik posługuje się sformułowaniem "chemtrails". Co właściwie znaczy to słowo? To skrót od wyrażenia "chemical trails", które tłumaczy się jako "chemiczne smugi, ślady". Termin nawiązuje do sformułowania "condensation trails" (w skrócie: "contrails"), oznaczającego smugę kondensacyjną, ślad pozostawiany przez samolot na niebie.

Zatem czy rzeczywiście takie smugi są niebezpieczne? Czy w ich składzie są "opryski", groźne dla zdrowia ludzi lub środowiska? Jeśli tak, kto miałby je rozpylać i w jakim celu? Te wszystkie spekulacje ucina prasa popularnonaukowa, nazywając "chemtrails" teorią spiskową. Jak podaje czasopismo Focus, zwolennicy tej teorii wierzą, że "chemiczne ślady" to skutek zamierzonej działalności rządów lub armii. Cel takiego działania to także przedmiot ożywionej spekulacji. Chęć opanowania umysłów ludzi, wywołanie zmian klimatycznych, rozpylenie chorobotwórczych mikrobów - to przykłady domysłów. Jak ocenia Focus, wszystkie można włożyć między bajki.

Smugi nie są niczym nowym - wyjaśnia redakcja. To po prostu rodzaj chmury (ma nawet swoją specjalną nazwę: cirrus aviaticus), powstającej na skutek skroplenia pary wodnej na drobinach zawartych w spalinach. Nie ma też nic alarmującego w tym, że cirrus aviaticus utrzymuje się przez jakiś czas. To, jak długo smugi kondensacyjne są widoczne na niebie, zależy od wielu czynników, np. wiatru, temperatury, czy wilgotności - przybliża szczegóły Focus.

"Chemtrails" w Iławie? Zdaniem Czytelnika to powód do niepokoju. A Waszym?
Zdjęcia: Czytelnik.

REKLAMAmydlarnia

30Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Gondur 30 ponad rok temuocena: 0% 

  Ciekawe czy zgasło fajkę i wytarł ręce po chipsach jak robił zdjęcie :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 5-10-15 29 ponad rok temuocena: 100% 

  Geoinżynieria klimatu – proponowane wielkoskalowe modyfikacje pogody w celu wprowadzenia zmian klimatycznych. Manipulacja pogodą. Człowiek znalazł sobie nową zabawkę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Imig 28 ponad rok temuocena: 25% 

  No patrzcie, a w Niemczech w telewizji oficjalnie mówią, że to projekty geoinżynieryjne i mają na celu ochronę przed zmianą klimatu. Podobnie w innych państwach. Trochę się otwórzcie na światowe podwórko zaściankowe iławiaki ;-).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adi 27 ponad rok temuocena: 50% 

  Nad Iława są korytarze powietrzne dla samolotów stąd widać jak często lataja. Są miasta gdzie samolotów nie widać więc nie ma co panikować. Nie potrzeba wielkich teorii spiskowych szukać na niebie, wystarczy popatrzeć jak na drodze jeżdżą VW TDI największe ziemskie szkodniki :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 26 ponad rok temuocena: 44% 

  Domyślam się że autor listu do redakcji jest emerytowanym starym kawalerem, który z braku życiowych problemów wyjawia nam teorie z tv H2 a które z rzeczywistością maja tyle wspólnego ile Złoty Pociąg. Podsumowując (...)

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomi 25 ponad rok temuocena: 70% 

  Ludzi jest za duzo na swiecie, brakuje naturalnej selekcji. Dlatego potajemnie wytruwa sie spoleczenstwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 3210 elo 24 ponad rok temuocena: 88% 

  Popieram. Chemia w wodzie, w powietrzu i w pożywieniu. Co raz więcej nowotworów, co raz więcej dzieci z upośledzeniami się rodzi. Pozdro dla kumatych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 5-10-15 23 ponad rok temuocena: 88% 

  Focus – polski miesięcznik popularnonaukowy wydawany od września 1995 roku przez polską filię niemieckiego wydawnictwa Gruner+Jahr Polska. Czyli niemiecka propaganda. Niemcy też są ogłupiani przez mas media. Tylko czekać kiedy usłyszymy newsa, że Niemki same się gw**cą na ulicach, a Niemcy popełniają samo**jstwa na placach zabaw...a nachodźcy są święci i pokrzywdzeni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin666 22 ponad rok temuocena: 74% 

  A to, że wasi księża lubią małe dzieci, to też teoria spiskowa wyssana z palca?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz.III 21 ponad rok temuocena: 38% 

  Na pewno są one przysyłane podstępnie przez tę paskudną Komisję Europejską lub ewentualnie odwetowców zachodnio-niemieckich, nie mówiąc już o Żydach z Izraela, jak zwykle łasych na nasz majątek... Podejrzane chmury są równie groźne niczym "bazyliszki rodzące się z jaj starych kogutów w puszczach egipskich". Więc może zaniepokojony Czytelniku nie wychodź nigdy z domu bez solidnego parasola. A nóż widelec spadnie Ci na głowę jakiś trujący Bazyliszek z ogonem na kształt węża? No bo według ks. Chmielowskiego już "Podobny roku 1587 w Warszawie u nas wylągł się w piwnicy śmieciem i obalinami zarzuconej i zaniedbanej..." A skoro wylągł się kiedyś w piwnicy, to czyż dziś nie może wyląc się np. na niebie? Ależ oczywiście, że może. To oczywista oczywistość jak mawia dziś nasz pewien nawiedzony klasyk, specjalista od tzw. ojkofobii czy od też pasożytów roznoszonych przez tych wstrętnych uchodźców...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Muławianin :-) 20 ponad rok temuocena: 100% 

  Polexit! Jak najszybciej ;-).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz.II 19 ponad rok temuocena: 35% 

  A, zapomniałem dodać, że na półkuli południowej ludzie muszą mieć wielkie stopy by się nimi przyssać do ziemi, którą mają przecież powyżej swych głów. Dlaczego? No bo skoro Ziemia jest okrągła to my żyjący na północnej półkuli mamy grunt pod stopami, no bo ziemię mamy pod sobą. Ale ci nieszczęśnicy z półkuli południowej mają przecież grunt powyżej głowy i muszą chodzić do góry nogami. A te wielkie stopy służą im by się właśnie przyssać do ich ziemi, którą mają niczym na suficie. Przecież inaczej spadliby w dół. Czyli gdzie? Oczywiście do Nieba. Przecież to całkowicie logiczne jeśli popatrzysz sobie na kształt globusa. No chyba, że Ziemia jest płaska co widzi na co dzień przecież każdy głupi...Wszystko to jest tak samo oczywiście logiczne jak trujące działanie chmur widocznych na niebie, a rozsiewanych przez samoloty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 cz. I 18 ponad rok temuocena: 38% 

  Zaniepokojonemu "trującymi chmurami służącymi do oprysków", a nasyłanych na pewno przez tę wstrętną Unię, chciałbym zadedykować pewien fragment słynnej niegdyś encyklopedii pt. "Nowe Ateny" stworzonej w XVIII w. przez "uczonego" księdza Benedykta Chmielowskiego: " Bazyliszek ...jest rodzaj wężów osobliwych... rodzących się w Egipcie, który jadem swoim drzewa suszy, dopieroż rzeczy żijące i czulące toiest Ludzi, Zwierzęta. Forma jego jest na kształt Koguta, białe makuły jak koronę noszący, lub też podobny do Indyka. Ogon ma Węża zakręcony do góry, na dwóch chodzi nogach, pod skrzydłami żółty. Wzorkiem swoim zabija patrzących na pysk swój, głowę, oczy, ale nie na resztę ciała. ...Za Leona IV Papieża w Rzymie był się wylągł, bardzo Obywatelom tamtecznym fatalny...". Itd., itp. Czyżby więc na niebie naszym wylągł się kolejne Bazyliszek fatalny?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aaa 17 ponad rok temuocena: 86% 

  No cóż, jak ktoś ma za dużo wolnego czasu, to nawet na coś takiego można wpaść. Ale autor listu ma rację - patrzmy w niebo, dowiadujmy się, powinniśmy poznawać świat. Tylko proponowałbym zacząć od naukowych publikacji i innych tego typu rzetelnych źródeł, a nie filmików na jutubie i stron z teoriami spiskowymi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaca 16 ponad rok temuocena: 75% 

  Zwykłe smugi kondensacyjne!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazik 15 ponad rok temuocena: 64% 

  Pozdrawiam chemitrialsów, płaskoziemców i antyszczepionkowców. Średniowiecze czas zacząć......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stasiek 14 ponad rok temuocena: 58% 

  Cóż ten news ma wspólnego z "rozpoczęciem kampanii Pisu", prócz tego, ze ktoś kto te dwie sprawy łączy (równie dobrze z inna partią czy Zenkiem Martyniukiem itp.) jest skończonym idiotą? Kiedyś ludzie wszędzie Elvisa widzieli i co w związku z tym?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beton 13 ponad rok temuocena: 59% 

  Bardzo bliskie tematy i wiele wspólnego. Choćby to że wyznawcy tej teorii to idioci i ludzie popierający tą partie to także idioci i wiele innych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 12 ponad rok temuocena: 54% 

  Moim zdaniem ten człowiek jest idiotą... tyle w temacie... tez nie macie o czym pisać. Macie kolejna sensacje do opisania.. z samochodów w Iławie wydobywają się spaliny.. czy to prawda?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pPP 11 ponad rok temuocena: 20% 

  Popieram przed mowce i takie tematy sa czesto

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marmoto 10 ponad rok temuocena: 50% 

  wpiszcie sobie chemtrails na yutube to dopiero daje do myslenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beton 9 ponad rok temuocena: 58% 

  Obejrzałem i jeszcze bardziej myślę o tym że to głupie. Cała ta pseudo teoria jest niedorzeczna. A do myślenia dało mi to tyle jak trzeba być prostym żeby w to wierzyć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 8 ponad rok temuocena: 90% 

  No właśnie - myślenie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beton 7 ponad rok temuocena: 58% 

  To że ktoś delikatnie mówiąc jest niespełna rozumu nie znaczy to że powinno się o takim czym pisać. To nie jest teoria spiskowa tylko chory sen naćpanego wariata. Nadaje się to do kabaretu albo do wiadomości programu Tr... am

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 6 ponad rok temuocena: 47% 

  Nie macie juz o czym pisac... naprawde dno

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 6 5 ponad rok temuocena: 80% 

  Przykład faktów, które nie są faktami : Fakty w TVN.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 4 ponad rok temuocena: 55% 

  No chyba nie takie dno, że rzuciłeś sie do czytania. Pozdrawiam i bez spinki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak5 3 ponad rok temuocena: 37% 

  Kampania PIS'u ruszyła na dobre

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 3 2 ponad rok temuocena: 47% 

  Do Iławiaka 2 - jakiej dyskusji ? Dyskutować można o wszystkim, począwszy od tego czy telefony i telewizory szkodzą, az do UFO. Ale czy ta dyskusja w świetle oczywistych faktów ma sens ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 2 1 ponad rok temuocena: 57% 

  A moim zdaniem temat ciekawy wart dyskusji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMAwalentynki
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6495 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)