REKLAMAMilancio
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 grudnia 2018, 08:56 komentarzy 13

"Dziki" pokaz fajerwerków rozświetlił niebo nad Starym Miastem w Iławie.

Na Starym Mieście w Iławie odbyła się swoista próba przed sylwestrowym szaleństwem. Pirotechniczne show było huczne, widowiskowe i... nielegalne. Amator fajerwerków, który urządził pokaz, nie dopełnił formalności, jakich wymaga stosowne rozporządzenie wojewody warmińsko-mazurskiego.

Była niedziela, 2 grudnia tuż po godzinie 20:00, gdy niebo nad iławską starówką rozświetliły... fajerwerki. Nie był to bynajmniej pojedynczy wystrzał, a raczej pokaz, przypominający te sylwestrowe. 

Reakcje wśród internautów, którzy w mediach społecznościowych dzielili się fotkami dokumentującymi pirotechniczne show, były podzielone. Jedni uznali pokaz za piękny, efektowny i cieszyli się, że "coś się dzieje". Innym w mieszkaniach wariowały przestraszone czworonogi. Jeszcze inni wskazywali, że taki pokaz stanowi naruszenie prawa. Tak faktycznie jest.

Jak wyjaśnia Andrzej Górski z Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego, podstawą prawną jest w tym przypadku rozporządzenie wojewody warmińsko-mazurskiego z 2013 roku. Dotyczy ono ograniczeń, jakie obowiązują w zakresie używania wyrobów pirotechnicznych w naszym regionie.

Na jego mocy w miejscach i obiektach publicznych w naszym województwie obowiązuje, co do zasady, zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych. Ma to na celu "ochronę życia, zdrowia i mienia oraz zapewnienie porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego"

Od zakazu są jednak odstępstwa. Nie obowiązuje on 31 grudnia oraz 1 stycznia, a także 13 i 14 stycznia. Ponadto można zorganizować pokaz, ale wymaga to "uprzedniego pisemnego zawiadomienia, co najmniej 48 godzin przed planowanym użyciem wyrobów pirotechnicznych właściwego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściwych miejscowo komendanta policji i komendanta straży pożarnej"

- Jeżeli ktoś chciał zorganizować pokaz fajerwerków, to powinien był złożyć do nas pismo w tej sprawie - podsumowuje Andrzej Górski z MIOCiZK. - Wymagamy, by takie zawiadomienie składane do Urzędu Miasta w Iławie już miało pieczątki komendanta policji oraz komendanta straży pożarnej- wtedy mamy pewność, że zostały dopełnione wszystkie wymagane prawem formalności. Żadnego pisma w sprawie wczorajszego pokazu na Starym Mieście nie odebraliśmy, zatem można go uznać za nielegalny, zorganizowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami - dodaje. 

Za naruszenie wspomnianego rozporządzenia grozi grzywna. Jednak taka kara najprawdopodobniej nie uszczupli portfela amatora fajerwerków, który wczoraj urządził pokaz na Starym Mieście.

- Policja nie interweniowała w tej sprawie- nie odebraliśmy żadnego zgłoszenia - mówi asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Nie był to bynajmniej pojedynczy wystrzał, lecz regularny pokaz, przypominający te sylwestrowe. Dokumentują to zdjęcia internautów.

REKLAMAwardrom2

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~sentor 13 ponad rok temu

  Na pewno spodziewajcie się, że jeśli zrezygnujecie z normalnego pokazu, to będziecie mieć ułamek spodziewanej frekwencji. Ludzie nie chodzą na lasery, na imprezach jest mniej ludzi, czego doświadczyło już wiele miast.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kama70 12 ponad rok temuocena: 50% 

  Obserwowałam któregoś sylwestra ptaki, kawki i wróble. Latały jak szalone, jakby nie umiały latać, zderzały się ze sobą, uderzały w budynki, szorowała brzuszkami po chodniku. Byłam przerażona ich przerażeniem. I to ma nas bawić? Jestem za całkowitym zakazem używania fajerwerków. Mam nadzieję, że nie ja jedna. Chrońmy to co jeszcze da się ochronić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Chrońmy gry :) 11 ponad rok temuocena: 67% 

  cytując klasyka "co robisz w sylwestra? będę grał w gre....tomb raider" :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~RTV 10 ponad rok temuocena: 25% 

  burmistrz, starosta wójt ,gminy. Może zakazać na danym terenie czyli dla nie kumatych gmina powiat jeśli nie ma tego zakazu to można strzelac z wyborów pirotechnicznych (efektownych lub hukowych ale tylko na niebie) do godz 22 ale trzeba powiadomić służby chyba że jest to sylwester to od 30 do końca dnia 1 można strzelać Nie dość że mają za darmo pokaż to jeszcze marudzą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~RTV 9 ponad rok temuocena: 20% 

  burmistrz, starosta wójt ,gminy. Może zakazać na danym terenie czyli dla nie kumatych gmina powiat jeśli nie ma tego zakazu to można strzelac z wyborów pirotechnicznych (efektownych lub hukowych ale tylko na niebie) do godz 22 ale trzeba powiadomić służby chyba że jest to sylwester to od 30 do końca dnia 1 można strzelać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytający 8 ponad rok temuocena: 100% 

  TEN CYTA TO DLA TYCH, CO NAPISALI PONIŻSZE KOMENTARZE. CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM PILNIE POTRZEBNE,, - Jeżeli ktoś chciał zorganizować pokaz fajerwerków, to powinien był złożyć do nas pismo w tej sprawie - podsumowuje Andrzej Górski z MIOCiZK. - Wymagamy, by takie zawiadomienie składane do Urzędu Miasta w Iławie już miało pieczątki komendanta policji oraz komendanta straży pożarnej- wtedy mamy pewność, że zostały dopełnione wszystkie wymagane prawem formalności. Żadnego pisma w sprawie wczorajszego pokazu na Starym Mieście nie odebraliśmy, zatem można go uznać za nielegalny, zorganizowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami ... Brak zakończenia......BĘDZIEMY ŚCIGAĆ Z URZĘDU.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fff 7 ponad rok temuocena: 0% 

  wole takie fajewrrki niz te które jak sie rzuci odrazu strzlaja na chodniku tych to nawet nikt sie nie przestraszy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 6 ponad rok temuocena: 86% 

  F(r)ajerwerki to już przeżytek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zorro 5 ponad rok temuocena: 42% 

  Ludzie to ze wszystkiego zrobią Drake. Wielkie co parę wystrzałów. Ludzie opamiętania trzeba. Niedługo to żeby kichnąć to trzeba będzie mieć pozwolenie a już nie mówię o delikatnym pierdnieciu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~:) 4 ponad rok temuocena: 50% 

  jak będziesz chciał pierdnąć nie zapomnij o tym fakcie wcześniej powiadomić WIOŚ-u, informując co będzie w składzie wydalanego gazu :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hahahaha 3 ponad rok temuocena: 67% 

  O kurna! Pierwszy raz z życiu sylwestra przespałam! No dzięki, uśmiałem się jak nie wiem co!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonista 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Masz rozdwojenie jaźni dy co? Raz "przespałam" raz "uśmiałem". Pisanie w nie swojej osobie pokutuje nawet w tak prostej sprawie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.341 sekundy