REKLAMAwlodkowic
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 grudnia 2018, 11:37 komentarzy 5
Ekipa TVP u iławskich oblatów.

Ekipa TVP u iławskich oblatów. (Zdjęcia: Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie.)

Coraz więcej wiadomo o scenariuszu zrealizowanego w Iławie odcinka programu podróżniczego "Zakochaj się w Polsce", prowadzonego przez znanego aktora Tomasza Bednarka. Dzięki wizycie ekipy TVP1 w naszym mieście widzowie w całym kraju dowiedzą się wkrótce więcej m.in. o "czerwonym" kościele.

- Pokazujemy to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju: zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi - przybliża format programu "Zakochaj się w Polsce" TVP. - Prowadzący Tomasz Bednarek jest wszędobylski i ogromnie ciekawski. W każdym odcinku wybiera się w inny zakątek Polski, odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało i zdobywa nowe umiejętności: uczy się konserwować zabytki, wiosłować, czy walczyć na miecze z sarmatami.

f

W Iławie ekipa spędziła dwa listopadowe dni. Gościła m.in. w Porcie Iława przy ulicy Chodkiewicza, o czym już informowaliśmy na portalu. Tomasza Bednarka zainteresował też znajdujący się w naszym mieście zabytek architektury sakralnej. Odwiedziny w parafii pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Kościelnej 1 nie były przypadkiem, bo są plany, by zabytkowy kościół bardziej otworzyć na turystów. 

- Nakręcone zostały ujęcia na terenie wokół klasztoru i w kościele - informują tutejsi duchowni.

Emisja programu zaplanowana jest na początek przyszłego roku. O terminie będziemy Was informować. 

"Czerwony" kościół- najstarszy zachowana budowla w mieście... (rys historyczny za materiałami Urzędu Miasta w Iławie)

To najstarsza zachowana budowla w mieście. Została ona wkomponowana w południowo-wschodni kąt murów miejskich. W dawnych czasach kościół górował nad całością miasta i stanowił część miejskich fortyfikacji. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1317-1325 w miejscu, gdzie uprzednio znajdowała się kaplica. W roku 1550 zbudowano wieżę, zaś w 1624 roku dobudowano kruchtę. Najpiękniejsze elementy architektoniczne widoczne są gołym okiem: zakończone wimpergami słupki znajdujące się na dachu, nisze, wąskie i długie okna, przypory oraz wieża. Charakterystyczne są również masywne drzwi wejściowe ze ślepym naświetlem dekorowanym rozetą. Warto także choć na chwilę wstąpić do środka budowli i, w miarę możliwości, zwiedzić kościelne podziemia, podziwiać zabytkowy ołtarz i organy. Nierozerwalnie z Kościołem związane są mury miejskie, które zostały zbudowane około połowy XIV wieku oraz fosa.

Ekipa programu TVP1 "Zakochaj się w Polsce" zainteresowała się iławskim zabytkiem architektury sakralnej- najstarszą zachowaną budowlą w naszym mieście.
Zdjęcia: Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie.

abs2

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Oli 5 ponad rok temuocena: 40% 

  Podziemia też pokażą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszczanin 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Niestety nie, w najbliższym czasie planowane jest otwarcie ich dla zwiedzających

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Judyta 3 ponad rok temuocena: 86% 

  SUPER. Jest to wspaniała wiadomość.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~śmiech na sali 2 ponad rok temuocena: 32% 

  A co innego może tvp pokazać jak nie kościół :P

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawian 1 ponad rok temuocena: 92% 

  A co innego z Iławy ciekawego i zabytkowego mogliby pokazać z tak starego miasta jak nasze? A wybrali nie tylko najstarszy budynek z Iławy, ale miejsce ważne dla wielu ilawian.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.7425 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)