REKLAMAwlodkowic
REKLAMAzielona aleja

(Fot. materiały prasowe.)

Do wczoraj, czyli do 8 stycznia, drobni przedsiębiorcy mieli czas, aby zgłosić chęć korzystania z "małego ZUS-u", czyli składek uzależnionych od wysokości przychodów w firmie. Jakie było zainteresowanie?

Okazuje się, że w całym kraju 126 347 przedsiębiorców wyraziło taką chęć, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim 3 913, z czego 1 254 w Elblągu. Pierwsze składki w ramach "małego ZUS-u" będą opłacone w lutym.

- "Mały ZUS" jest trzecią ulgą dla przedsiębiorców. Pozostałe to ulga na start i tzw. preferencyjne składki - przypomina Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.


"MAŁY ZUS"

Dotyczy to przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, prowadzących działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i nie rozliczających się w formie karty podatkowej. Przy "małym ZUS-ie" niższe przychody oznaczają odpowiednio niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. 

"Mały ZUS" przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku mieli przychód nieprzekraczający 63 tys. zł, czyli trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym. Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Aby ustalić wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, najpierw należy ustalić przeciętny miesięczny przychód za poprzedni rok kalendarzowy i pomnożyć go przez współczynnik podany przez ZUS (na 2019 rok wynosi 0,5083). Następnie sprawdzić, czy wynik mieści się w dotychczasowych progach. Nowa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli tyle, ile wynosi dla obecnych przedsiębiorców na "pełnym ZUS") i nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia w styczniu danego roku (czyli tyle, ile wynosi najniższa podstawa dla preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne). Jeśli wynik będzie niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia, składki trzeba wyliczać od 30% minimalnego wynagrodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie www.zus.pl.udostępnił specjalny kalkulator do obliczenia nowej podstawy składek.

REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApup
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5509 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)