REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 stycznia 2019, 10:47 komentarzy 2
Warto organizować się w grupy producenckie, tworzyć spółdzielnie - przekonywał rolników w Lubawie minister rolnictwa.

Warto organizować się w grupy producenckie, tworzyć spółdzielnie - przekonywał rolników w Lubawie minister rolnictwa.

O konieczności organizowania się rolników w ramach grup producenckich i tworzenia spółdzielni mówił w Lubawie minister Jan Krzysztof Ardanowski. Polityk odwiedził Urząd Gminy Lubawa 14 stycznia, na zaproszenie radnego powiatowego Mariana Goldera. Spotkanie, w którym uczestniczył także Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników, którzy przybyli licznie nie tylko z gminy Lubawa, ale i innych części naszego powiatu.

Wystąpienie ministra i następnie część, w której głos zabierali rolnicy, dotyczyło największych bolączek polskiego rolnictwa.

− Dochody są nie tylko z produkcji. Dochody są wtedy, kiedy rolnik jest udziałowcem następnych ogniw: skupu, przetwórstwa, dystrybucji i handlu. Dopiero wtedy coś zostaje – zaznaczył minister.

− Moim obowiązkiem jest z jednej strony ratowanie rynku, gdy występuje na przykład susza, ale z drugiej działanie razem z rolnikami, aby te rynki naprawiać. Moim obowiązkiem jest także mówienie rolnikom, co mogą zrobić, aby poprawiać swoją sytuację, zamiast protestować – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister przywołał przykłady państw Europy Zachodniej, gdzie forma spółdzielcza przyczynia się do sukcesu rolników. Daje stabilne dochody i możliwość konkurowania na rynku unijnym i nie tylko.

Zdaniem ministra drogą do poprawy sytuacji branży rolnej są rozmowy i dobra współpraca rolników z administracją, a także z przetwórcami żywności i przedstawicielami handlu. To również wsłuchiwanie się w potrzeby konsumentów i wiedza na temat mechanizmów rynkowych.

− Mechanizmy rynkowe w Europie są przewidywalne. Wiemy, kiedy będą górki, kiedy będą dołki i jak wygląda system wolnego rynku, gdzie można pomóc, a gdzie nie można. Rolnicy też powinni na tej podstawie planować swoją produkcję. Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami. Ja nie boję się protestów, ale nie w protestach rozwiązanie problemu – zaznaczył w Lubawie J.K. Ardanowski.

Duże zainteresowanie spotkaniem z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim w Lubawie.

REKLAMAMozart2

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ada 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

    Czcze gadanie ministra

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~obok 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

    Jak zwykle - nic się nie da zrobić a rolnik wszystko zniesie i wszystko przetrzyma... tylko ciekawe jak długo

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAszkoła
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac2
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6342 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)