REKLAMAKleks2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 stycznia 2019, 10:17 komentarzy 2

(Fot. Archiwum własne.)

Przed nami kolejna odsłona "Teatralnych poniedziałków"- cyklu Iławskiego Centrum Kultury. Tym razem ICK zaprasza na spektakl "Rewizor" w wykonaniu Wspaniałego Teatru bez Nazwy. Przedstawienie odbędzie się 18 lutego o godz. 18:00 w Kinoteatrze "Pasja" w Iławie. Wstęp jest wolny.

Wspaniały Teatr bez Nazwy z Gietrzwałdu to wspaniali ludzie nie tylko poprzez przedstawienia, które są po prostu dobre. Wspaniali są też poprzez pasję tworzenia i odnajdywania czasu. Pięknym i wieńczącym wieloletni wysiłek zespołu wyróżnieniem Wspaniałego Teatru Bez Nazwy jest nagroda Ministra Kultury, która została wręczona 22 kwietnia 2005 roku, po kolejnym przed­stawieniu "Pułkownika-Ptaka". Dalsze działania "Wspaniałego Teatru Bez Nazwy" zostały uhonorowane w 2016 roku kolejną nagrodą Ministra Kultury. W roku 2016 Wspaniały Teatr Bez Nazwy otrzymał honorowy tytuł "Przyjaciel Warmii". Przyznawany jest osobom i instytucjom, które swoją działalnością wnoszą wkład w rozwój Warmii oraz w kształtowanie tożsamości regionalnej jej mieszkańców. 

"Rewizor"

"Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie." Nikołaj Gogol, "Rewizor".

Gogola, pisarza całkowicie już dojrzałego artystycznie, zaczyna pochłaniać dość mglista idea przebudowy moralnej społeczeństwa. Literaturę traktuje jako służbę, a w śmiechu widzi siłę karzącą i narzędzie naprawy obyczajów. Te dążenia zbiegają się z rosnącym zainteresowaniem sztuką dramatyczną, którego pierwszym wynikiem była komedia "Ożenek". Gogol rozpoczyna pracę nad utworem niejako programowym, który przez negację zła i występku miał budzić pragnienie dobra i sprawiedliwości. - Postanowiłem zebrać do kupy całe zło, jakie tylko znalem i wyśmiać za jednym zamachem, stąd właśnie wziął się "Rewizor" - pisał w liście do przyjaciela.

Tak powstał jeden z najdoskonalszych utworów dramaturgii światowej. Sztuka uderzyła w epokę celniej i dotkliwiej, niż się tego spodziewał artysta. Dookoła  "Rewizora" rozpętała się burza. Entuzjazmowi szerokiej publiczności towarzyszyły wściekłe ataki wsteczników. Krytyka reakcyjna odmawiała "Rewizorowi" miana komedii, nazywała go płaską, trywialną farsą, określała sztukę jako niesmaczną karykaturę i utwór amoralny. Na te zarzuty wnikliwą odpowiedź dał krytyk literacki i filozof  W. Bieliński. "Dziwię się, że nikt nie dojrzał tej szlachetnej postaci, której wszyscy domagają się od autora. Postać ta jest w sztuce obecna – to śmiech, który oczyszcza naszą duszę".

ICK/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAMozart2

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ola 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

    Brawo ICK !!! Czyżby ilawscy " myśliciele " nie kochali teatru? Niby znają się na wszystkim, chętnie krytykują na forum. A tu taka cisza. Jak w eterze.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iławianka 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

    Słuszna uwaga! Cóż... teatr to nie disco polo, którym zasłuchują się wspomniani "myśliciele"...

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASkład opału
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6067 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)