REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 stycznia 2019, 15:54 komentarzy 24

(Fot. Info Iława.)

Uchwała w sprawie ogłoszenia roku 2019 w Iławie "Rokiem Kazimierza Piechowskiego"- podjęta. Inicjatywa Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego uzyskała dość szerokie poparcie. Jednak wśród miejskich podstawówek, zapytanych o stanowisko w tej sprawie, wyłamała się "Jedynka", natomiast podczas głosowania w dniu 28 stycznia czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Najpierw stanowisko w sprawie przedłożonego projektu uchwały przedstawili przewodniczący komisji. Został on zaopiniowany "pozytywnie jednogłośnie"- informowali kolejno Ewa Jackowska- przewodnicząca komisji budżetowej, Aneta Rychlik- przewodnicząca komisji oświaty i Tomasz Woźniak- przewodniczący komisji problematyki społecznej.

Pomysłodawca ogłoszenia roku 2019 w Iławie "Rokiem Kazimierza Piechowskiego", czyli Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, poinformował następnie o uzyskaniu pozytywnej rekomendacji dla tej inicjatywy ze strony Młodzieżowej Rady Miasta Iławy i większości miejskich podstawówek. "Za" były "Trójka", "Czwórka" i "Piątka". Tylko "Jedynka" podeszła do tego pomysłu sceptycznie.

- Zastrzeżenie SP nr 1 było takie, że powinniśmy koncentrować się na osobach, które są związane z Iławą - wyjaśnił burmistrz.

W przypadku Kazimierza Piechowskiego takich związków brak, choć bez wątpienia jest to postać o szlachetnym i ciekawym życiorysie, o czym więcej poniżej.

- Podtrzymuję swoje stanowisko z komisji, by w przyszłości, jeśli ta inicjatywa będzie kontynuowana, uhonorować w ten sposób takie postaci jak kapral Edmund Szamlewski, czy Józef Alicki - dodał Dawid Kopaczewski, wymieniając nazwiska innych zasłużonych bohaterów, w przypadku których można mówić o związkach z Iławą.

O to, by jeszcze raz publicznie uzasadnić inicjatywę, która była omawiana podczas komisji (bez transmisji dostępnej dla wszystkich zainteresowanych), poprosił radny Edward Bojko.

- Jest to próba zainteresowania naszych mieszkańców, zwłaszcza młodzieży, osobami, które wyróżniły się w historii, a nie są znane z jej pierwszych kart - odpowiedział Dawid Kopaczewski. - Chciałbym, by takie osoby były uhonorowane w naszym mieście. Kazimierz Piechowski był polskim żołnierzem, który zasłynął brawurową, wręcz filmową ucieczką z obozu w Auschwitz. To człowiek o niezłomnym charakterze, a w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. 

- Znamy dużo więcej osób o podobnym życiorysie. Dlatego nie rozumiem, dlaczego akurat Kazimierz Piechowski ma być w ten sposób uhonorowany jako pierwszy - skomentował te wyjaśnienia burmistrza Edward Bojko. 

- Skorzystałem z przywileju pomysłodawcy - odparł Dawid Kopaczewski. - W związku z tym, że jest to mój autorski pomysł, postanowiłem sam za pierwszym razem wybrać i zaproponować Państwu taką osobę. W kolejnych latach chciałbym proponować osoby, które były związane z Iławą i naszymi okolicami, ale też nie chciałbym tworzyć sztywnych ram, jest to otwarta formuła.

Radny Tomasz Sławiński dopytał jeszcze, czy patronami kolejnych lat w Iławie będą mogły być jedynie postaci historyczne, czy też może także ludzie związani np. ze sportem (sugestia radnego: Adam Małysz). Dawid Kopaczewski odpowiedział, że nie zamierza ograniczać tej inicjatywy do jednej "branży".

Następnie uchwałę w sprawie inicjatywy burmistrza poddano pod głosowanie. Radni nie byli jednogłośni. Od głosu wstrzymali się: Edward Bojko, Dariusz Rozborski, Wojciech Szymański i Adam Żyliński. Ostatecznie uchwała "przeszła", uzyskując wymaganą większość.  

Zatem rok 2019 już oficjalnie jest w Iławie "Rokiem Kazimierza Piechowskiego".


Kazimierz Piechowski

był żołnierzem AK. Zasłynął brawurową ucieczką, wraz z trzema innymi więźniami, z obozu w Auschwitz. Uciekinierzy wydostali się stamtąd w niemieckich mundurach, samochodem należącym do SS. Udało się to m.in. dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego, który Piechowski opanował już w dzieciństwie. Ta ucieczka, z 1942 roku, była jedną z najbardziej spektakularnych w dziejach obozu w Auschwitz. 

Piechowski walczył w oddziale Armii Krajowej do końca wojny. Po jej zakończeniu wrócił na Pomorze, skąd pochodził, gdzie podjął pracę. Donos o jego akowskiej przeszłości był przyczyną represji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.

Zmarł w Gdańsku 15 grudnia 2017 roku, przeżywszy 98 lat.


Kazimierz Piechowski patronem tego roku w Iławie.

abs2

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Janusz 22 6 miesięcy temuocena: 38% 

  No Panie burmistrzu, czy ma pan do czynienia z ćwierćinteligentami??? Proszę pana wyjaśnię: to ,że robi pan prezentacje ostatnich lat inicjatyw różnego typu w Iławie, na spotkaniu noworocznym-Bankiet w "Mozarcie" (przypomnę), i nie wspomina pan poprzedniego burmistrza??? To o czym to świadczy??? Proszę pana.... Po uroczystościach narodowych burmistrz Żyliński zawsze brał udział w Uroczystych Mszach Świętych, a pana..... trochę skromności-nie kłótliwości. Ktoś kiedyś nazwał Pana "burmistrzem internetowym" .I tak pewnie jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do "Sympatyk" 21 6 miesięcy temuocena: 31% 

  A może ogarnąć trzeba pozostałe (poza PiS) towarzystwo wzajemnej adoracji??? Mdłe, nudne i kręcące się wokół imprez noworocznych. Co tydzień! Radny Rozborski spotyka się z mieszkańcami Iławy. Zna ich problemy, bolączki z którymi się borykają. Niejednokrotnie pomagał walcząc i nadal walczy z opozycyjną wobec lokalnych mieszkańców "władzą" pożal się burmistrza. Który NIE ma czasu na rozmowy z petentami!!! Dobrze Panie Radny Rozborski! Jesteśmy z Panem. Mieszkańcy Iławy, którzy z Panem współpracują !!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 20 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Darku, Dareczku kochany. Miej litość. Tak sobie słodzić nie wypada. No fuj...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kali 19 6 miesięcy temuocena: 42% 

  No i mamy patronat, to baaardzo poważna sprawa, wręcz żywotna dla miasta Iławy. Nie wiem jak inni ale ja od razu poczułem się lepiej. Więcej takich inicjatyw a będziemy piękni, bogaci i szczęśliwi a tramwaje będą jeżdzić punktualniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 18 6 miesięcy temuocena: 44% 

  Najlepiej wychodzi "burmistrzykowi" przypisywanie sobie inwestycji i działań poprzedniego też niby włodarza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz Dawid Kopaczewski 17 6 miesięcy temuocena: 70% 

  Proszę o wskazanie, które inwestycje poprzedniego burmistrza sobie przypisałem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 16 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Niby to jakie inwestycje sobie przypisał?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rademenez 15 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Mówiąc o całości jak zwykle gwiazdą sesji został nikt inny jak Radny Rozborski. Kompromitacja totalna. Panie Rykaczewski zrób Pan coś z tym gościem, bo toć to obciach dla Was wszystkich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~te Rademenez 14 6 miesięcy temuocena: 75% 

  Panie Rademenez zrób pan coś ze sobą, bo merytorycznie do programu rządzenia Iławą przez Kopaczewskiego jesteś Pan do tyłu. Merytorycznie myśleć i mówić a nie obrażać. Bo to symptom b.niskiej kultury! Ale mądrość?! Ha,ha,ha...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sympatyk 13 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Podpisuje się. Ogarnijcie Rozborskiego. Jego błyskotliwe wypowiedzi pogrążają władze PIS. (...)

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyrozumiały 12 6 miesięcy temuocena: 40% 

  Niestety ale takich wstrząsowych reakcji tam potrzeba. I konkretnych działań. NIE tylko w stronę rozrywki pani burmistrzyni! Bo zaczyna być jej "trochę" za dużo!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPA 11 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Posłuchaj ty radną Prasek i jej beznadziejne ciagnące sie wypowiedzi non stop ona coś mowi bez sensu i nudnie. Owszem Rozborski wyzwala z siebie gniew, ale są to krotkie wejścia, a nie popisy pseudo-mowy-trawy przedłużające sesje i komisje o godzinę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hehe! 10 6 miesięcy temuocena: 71% 

  Radnemu Bojko bliższe są życiorysy Marksa i Engelsa, więc nie ma co się dziwić, że kręci nosem i wstrzymuje od głosu....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 9 6 miesięcy temuocena: 57% 

  Czym zajmuje się burmistrz?Powiem wam,bzdurami...Czy naprawdę w tym mieście nie ma nic do roboty?!Brawo SP1 za odwagę,bo reszta szkół nie ma własnego zdania,wstyd.O radnych,którzy zagłosowali na tak nie wspomnę,szkoda słów...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trener piłkarski 8 6 miesięcy temuocena: 17% 

  wszakże ni e radni prowokują zarzewie ognia z Akowcem z daleka a Pan Burmistrz. Mimo że mówiono podobna, ze mamy swoich Akowców w Iławie to Burmistrz wyszukuje z dala. Nawazniejsze ze miał być na sesji w roli osoby z miasta jako Narodowiec, sam Pan Tulwinski, postawny jak dorodny dąb, by wygłosić oratorium. Miał wypaśc przyzwoicie, tym bardzie ze odnosil dobre wrażenie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pół żartem pół serio 7 6 miesięcy temuocena: 52% 

  ręce opadają.... serio radni nie mają czym się zajmować...?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ponury 6 6 miesięcy temuocena: 55% 

  Cały Dawidek i jego pomysł na miasto. SZAŁ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Exwyborca 5 6 miesięcy temuocena: 71% 

  Sławiński w punkt.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John 4 6 miesięcy temuocena: 71% 

  A może Stepan Bandera ...pewno niektórym w tym mieście by pasowało..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Graf 3 6 miesięcy temuocena: 40% 

  Straszne jest to czym nasi radni się zajmują. takie rzeczy indywidualnie każda szkoła powinna omówić i przygotować. zwłaszcza że wszystko ma być za darmo z neta ściągnięte no może prawie wszystko no bo sesja to charytatywna nie była na pewno...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edward - komuch ci z krwi i kości 2 6 miesięcy temuocena: 48% 

  Ponieważ Iława zawsze była czerwona to może by tak w przyszłości uhonorować tow. Stanisława Kociołka. Ukończył on iławskie szkoły, a po zdaniu matury natychmiast został kierownikiem szkoły w pobliskim Piotrkowie. Towarzysz Stanisław zyskał sławę podczas tłumienia redakcyjnych protestów w trójmieście. to on rozkazał strzelać do redakcyjnej dziczy czym zyskał sobie przydomek Kat Trójmiasta. Myślę że przy obecnym składzie Rady Miasta w Iławie nie będzie problemu z poparciem tej inicjatywy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ormowiec 1 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Cała prawda po naszej stronie: Kociołek

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApalac
REKLAMALADY D
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6227 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)