REKLAMApalac gif
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 kwietnia 2019, 16:32 komentarzy 49
Skarbnik miasta Ewa Moszczyńska odwołana. Na razie nie wiadomo, kto ją zastąpi na tym kluczowym stanowisku. Podczas sesji burmistrz Dawid Kopaczewski zapewnił, że szuka właściwej, kompetentnej osoby.

Skarbnik miasta Ewa Moszczyńska odwołana. Na razie nie wiadomo, kto ją zastąpi na tym kluczowym stanowisku. Podczas sesji burmistrz Dawid Kopaczewski zapewnił, że szuka właściwej, kompetentnej osoby. (Fot. Archiwum własne.)

Rada Miejska w Iławie podjęła podczas swojego posiedzenia w dniu 29 kwietnia uchwałę dotyczącą zgody na odwołanie skarbnik Ewy Moszczyńskiej, o co wnioskował burmistrz Dawid Kopaczewski. Głosowanie, którego ostateczny wynik był po myśli burmistrza, poprzedziła gorąca dyskusja.

Przypomnijmy dlaczego burmistrz Dawid Kopaczewski chciał odwołania skarbnik miasta Ewy Moszczyńskiej.

- W związku z utratą okresowej płynności finansowej przez Gminę Miejską Iława pod koniec 2018 r., co spowodowało trudności w realizacji zadań i dokonywaniu płatności, a tym samym naraziło Gminę na utratę zaufania, konieczna jest zmiana osoby pełniącej funkcję Skarbnika Miasta Iławy - uzasadniał Dawid Kopaczewski, wnioskując do Rady Miejskiej w Iławie o wyrażenie na takie działanie zgody.

Dawid Kopaczewski nie u wszystkich radnych znalazł zrozumienie.

Jego poprzednik Adam Żyliński podał argument, że burmistrz owszem, ma prawo dobrać sobie współpracowników, co jest rodzajem "zbójeckiego prawa", ale jest od tego prawa odstępstwo właśnie w przypadku stanowiska skarbnika. Odwołanie osoby z tej funkcji wymaga bowiem zgody rady. Były burmistrz uważa, że ustanowienie tego wyjątku przez ustawodawcę jest wymowne, jest źródłem kompetencji rady w tym zakresie i dlatego radni powinni zadać sobie pytanie o to, czy istnieją merytoryczne przesłanki do odwołania. 

Adam Żyliński zakwestionował też przedstawione przez Dawida Kopaczewskiego uzasadnienie.

- To burmistrz odpowiada za wykonanie budżetu, nie skarbnik - podkreślił, później dodając, że zawsze, w ambitnej gminie, dopinanie budżetu nie jest łatwym zadaniem i wymaga "gimnastyki". - Cała rzecz jest chybiona i bardzo niepożądana z punktu widzenia miasta - podsumował swoje stanowisko były burmistrz.

Radny Edward Bojko też był przeciw. 

- Nie widzę najmniejszego uzasadnienia, żeby głosować za. Obserwuję panią skarbnik od wielu lat. Przy pana małym doświadczeniu w zakresie kierowania miastem, uważam, że pani Moszczyńska będzie panu potrzebna - powiedział radny, zwracając się do Dawida Kopaczewskiego. 

W sprawie wypowiedział się też Włodzimierz Ptasznik.

- Nie mam nic do pani Ewy. Powoływałem ją do pracy w urzędzie miasta. Rozumiem jednak burmistrza, który chce otoczyć się "swoimi ludźmi" po prostu po to, by mieć spokojne noce. Jest to prawo każdego burmistrza, by w odpowiedni sposób dobrać sobie współpracowników - powiedział.

"Otoczenie się swoimi ludźmi" - do tego, chyba nie do końca fortunnego, sformułowania odniósł się Wojciech Szymański. Podkreślił, że jego zdaniem burmistrz przede wszystkim powinien się otoczyć ludźmi kompetentnymi, a nie "swoimi", gdyż miasto nie jest prywatną własnością. Włodzimierz Ptasznik doprecyzował później, że chodziło mu o ludzi, do których burmistrz ma zaufanie, bo ma ono kluczowe znaczenie, by skutecznie współpracować. 

Radna Elżbieta Prasek dodała, że radni nie wiedzą, kto miałby zastąpić Ewę Moszczyńską, a sytuacja finansowa miasta jest według niej trudna. Stawianie radnych przed "personalną niewiadomą" zarzucił burmistrzowi także wiceprzewodniczący rady Wojciech Szymański.  

Z kolei radnej Ewie Jackowskiej zależało, by w publicznej przestrzeni wybrzmiała informacja o tym, iż burmistrz zobowiązał się do kontynuacji zatrudnienia Ewy Moszczyńskiej. Oznacza to, że będzie ona musiała pożegnać się ze stanowiskiem skarbnika, ale nadal będzie pracowała w ratuszu, na innym stanowisku, co potwierdził burmistrz Dawid Kopaczewski. 

Burmistrz podkreślił też, że zaproponowane przez niego odwołanie skarbnik odbywa się w ramach normalnej procedury stosowanej w polskim prawie. Przypomniał, że odpowiedzialność za funkcjonowanie miasta w oczach opinii publicznej spoczywa przede wszystkim na barkach burmistrza i na tej podstawie poprosił o zaufanie w kwestii doboru kluczowych osób.

- Jeśli coś pójdzie nie tak, rozliczany jest przede wszystkim burmistrz - mówił Dawid Kopaczewski. 

Burmistrz dodał, że trudności z płynnością finansową pojawiły się wręcz w pierwszych dniach jego urzędowania i przyznał, że nie spodziewał się, że przyjdzie mu się zmierzyć z taką sytuacją. Jak mówił, z jednostek podległych docierały sygnały, że po raz pierwszy trzeba było wstrzymać płatności faktur, o co zresztą pytali pod koniec 2018 roku w urzędowych gabinetach sami radni.

Po dość gorącej dyskusji Rada Miejska w Iławie podjęła przedmiotową uchwałę stosunkiem głosów 11 za, 10 przeciw. Tym samym rada, choć bardzo w tej sprawie podzielona, wyraziła zgodę, by odwołać Ewę Moszczyńską z funkcji skarbnika.

"Przeciw" zagłosowali radni: Bojko, Foryś, Hatała, Rochowicz, Rozborski, Rykaczewski Andrzej, Rykaczewski Piotr, Wyżlic, Żyliński, Szymański. 

"Za" zagłosowali radni: Młotek, Prasek, Jackowska, Woźniak, Ptasznik, Sławiński, Paczkowski, Rychlik, Miecznikowski, Pogodowska, Kamiński.

REKLAMATom-bet

44Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Apo123 44 9 miesięcy temuocena: 50% 

  To teraz „była” skarbniczka gminy zasiądzie na stołku w mieście, wspomnicie moje słowa :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 43 9 miesięcy temuocena: 77% 

  Stare wyjadacze powiedzieli: buuu, huuuu, lalala, uuuu, boj sie, oj co to bedzie, wuuuu, strach ma wielkie oczy, oj co to bedzie. Stara metoda pozyskania sobie fanow w spoleczenstwie, jak ze stonka za komuny. Skoro dala ciala to musi odejsc, skoro nie wykonala pracy na tym pozomie,sorry. Najgorszy pracownik to taki ktory mowi ze nie da sie zrobic a sam wiesz ze mozna to zrobic. Ludzie maja teraz taka mode, oj nie mozna tego zrobic, wszystko mozna,ale jak sie chce, no to nie mozna, praca jest w twoich kompetencjach, nie wykonujesz jej, czyli kiepski jestes pracownik.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Baltazar 42 10 miesięcy temuocena: 73% 

  Najbardziej obźydliwe jest w ludziach ,szczególnie piastujacych ważne funkcje to że nie dotrzymują słowa parcie do władzy ogromne a jak coś się komplikuje to załamuja ręce ze niby nic nie można zrobić to jaką oni mają władze nie masz siły przebicia to nie pchaj się do WŁADZY żaden z dzisiejszych polityków i naszych byłych burmistrzów i radnych nie może powiedzieć za Inką( zachowalismy się jak trzeba) a szkoda co z ludzi robi władza ( to taka refleksja )

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 41 10 miesięcy temuocena: 76% 

  Ptasznik dwie kadencje snu, dobijania do portu czyli emerytury, nawet zapomniał, by wpłynąć na budowę wiaduktu nad torami Iława Gdansk

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zocha 40 10 miesięcy temuocena: 72% 

  Prosze jak szybko oceniaja młodego burmistrza dajcie mu się wykazać lepiej wypiszcie co takiego zrobił pan Zylinski i Ptasznik lista ich zasług nie będzie imponująca w końcu to mieszkańcy wybrali burmistrza, tamci widocznie się wypalili życzę Panu Kopaczewskiemu sukcesów w rozwoju i budowaniu Iławy aby otaczał się ludźmi którym zależy na naszym mieście powodzenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 39 9 miesięcy temuocena: 40% 

  Dobre dobre ghostwriter bez kitu kwitesencja komontarzy w info ilawa, dzial burmistrz. To slychac jak sie czyta, ten zal osobisty. Writer to tylko podsumowal.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Writer 38 10 miesięcy temuocena: 14% 

  Do Ghostwriter:To Wy kolesie Kopaczewskiego trzymajcie łapy z daleka od pieniędzy publicznych...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ghostwriter 37 10 miesięcy temuocena: 86% 

  Zgadza się ale normalni ludzie wiedzą dokładnie, że został rozbity stary układ AŻ z Jarkiem i ten pod postacią kilkunastu nicków troluje wszem i wobec bo kurek z kasą został zakręcony.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nikt 36 10 miesięcy temuocena: 62% 

  Jak zawsze radna Jackowska zna się na wszystkim

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nikt 35 9 miesięcy temuocena: 33% 

  Tak masz rację kto ma prawo do czego prawnie. Ale są jeszcze czwartkowe obiady i tam ustala się co z kim i jak. Jak za dobrych czasów PZPR - nic się nie zmieniło. Tylko tyle że komuniści ścigali zboczeńców a teraz noszą flagi LGBT. Niby jesteś taki inteligentny ale coś nie poszło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 34 9 miesięcy temuocena: 75% 

  Nikt, ale Ty chłopie jesteś uparty. Powielasz ploty puszczane w kampanii. Jakbyś ruszył łepetynką to wiedziałbyś, że za sprawy zatrudnienia nauczycieli odpowiedzialny jest dyrektor placówki, a nie radny czy burmistrz. Ale ktoś coś chlapnął i poszło, bo to takie medialne. Tak samo sprawa skarbnik, ja również słyszałem co radna mówiła. Jak mantrę powtarzała, że budżet miasta jest w opłakanym stanie, że miasto zadłużone. Nic o skarbnik. Ona całą winę przypisywała konkretnej osobie. Byłemu burmistrzowi. I co? Miała rację. Czas najwyższy przyjąć do wiadomości wybór demokratyczny, bo kampania się skończyła w chwili ogłoszenia wyników wyborów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nikt 33 10 miesięcy temuocena: 83% 

  Weź ty chłopie otwórz oczy. Ta radna nic nie robi bezinteresownie dla siebie. To ona przed wyborami krzyczała że skarbniczka jest do wywalenia (osobiście to słyszałem). Więc dzisiaj przyczyny to farsa. Nie przypadek - to jest gra. Brak absolutorium oczywiście - przecież lokomotywa wyborcza Pan Żuchowski został na lodzie a teraz jego żona i co zrobi radna? zobaczymy. Pani Radna nie może zostać zastępcą burmistrza więc musi walczyć o stanowisko burmistrza i wtedy pozwalnia wszystkich łącznie z nauczycielami, których teraz broni a niedawno pluła na nich. Kampania cały czas trwa.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 32 10 miesięcy temuocena: 20% 

  Weź ty chłopie odczep się od tej kobiety! Podczas dyskusji i głosowania jako jedyna nie miała skamieniałej twarzy. Odnoszę wrażenie, że żądanie radnej Jackowskiej publicznej deklaracji burmistrza w/s kontynuacji zatrudnienia to nie przypadek. Oraz że naturalną konsekwencją tej personalnej decyzji będzie brak udzielenia absolutorium dla burmistrza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 31 10 miesięcy temuocena: 35% 

  Spośród swoich ludzi, jakich do zeszłych wyborów wystawił, wszyscy go zdradzili haniebnie. Nie chcę wymieniać nazwisk. Pierwszy raz kiedy przegrał 11:10 funkcję PRM, a został Pan Młotek; zas wczoraj przegrał tą samą liczbą 11:10 swoje stanowisko ws obrony skarbnika Pani Moszczyńskiej. Ty dwóch radnych z jego ekipy jaka weszła do nowej rady zostało za nim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witaj haosie 30 10 miesięcy temuocena: 70% 

  U nas w kasie miasta to chyba za dużo kasy na jaką cholerę stworzono nowy etat nawet nie wiem do czego to ma służyć a chodzi o wakacjach dla Pana Młotka było jakieś referendum w tej sprawie wszystko się robi za naszymi plecami jak tu zaufać parodia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam 29 10 miesięcy temuocena: 72% 

  Jak tak słucham to zaczynam rozumieć, że miasto jest na skraju bankructwa. To zrozumcie ludzie. Ostatnie cztery lata to musiało być ostre drenowanie budżetu. Trzeba zaczynać wszystko od nowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~4 28 9 miesięcy temuocena: 100% 

  DO WITAJ HAOSIE CHYBA CHODZIŁO CI O WAKAT A NIE O WAKACJE DLA PANA MŁOTKA MIESZKAŃCY ZAPŁACĄ A ZRESZTĄ CO TO ZA RÓZNICA KOMU TO POTRZEBNE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 27 9 miesięcy temuocena: 81% 

  Efekt Zylinskiego, i reszty starych wyg. Byly dotacje z uni przespali, mlodych nie chca sie sluchac, przyklad teraz, tylko zeby susza do opini publicznej i ladnie liza. Chlopak chce cos zrobic po swojemu, ma takie prawo,zaraz sepy jecza, kulturalne dno. Rob swoje burmistrz, pamitaj pracuj ciezko,efekty beda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maka 26 10 miesięcy temuocena: 42% 

  Megan, nie podoba sie to wynocha z miasta, nikt nie trzyma Cie na siłę.Mozesz wybrac sobie inne miejsce do osiedlenia.Szkoda slow, co za zawistni ludzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Megan 25 10 miesięcy temuocena: 83% 

  Zadzieram kiece i lecę :D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~biały kun 24 10 miesięcy temuocena: 46% 

  Pani Ewo niech się Pani nie martwi. Kopaczewski to złośliwy typ, który teraz będzie odgrywał się na wszystkich, którzy mieli cokolwiek wspólnego z Żylińskim. Mały wzrostem a jeszcze mniejszy duchem. Bez klasy z szyderczym uśmiechem na ustach robi czystki. Jeśli będzie tak prowadził sprawy miasta jak swoją firmę to Iława ma problem. Nie wróżę mu dotrwania do końca kadencji. Nawet koledzy ze starostwa nie pomogą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~urzędnik 23 10 miesięcy temuocena: 38% 

  Kopaczewski i klasa, śmiechu warte.Ale najwyraźniej Janie,kolego Dawida nie wiesz co to klasa,więc doczytaj...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 22 10 miesięcy temuocena: 58% 

  Kunie, weź się lepiej do roboty a nie bzdury piszesz. Życzę Ci byś miała tyle klasy, co ten młody Kopaczewski.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~analityk 21 10 miesięcy temuocena: 39% 

  Piszę o tym od dawna, że Kopaczewski jest do wykopania. Ale sporo jeszcze wody upłynie w Iławce, gdy zrobią w Iławie referendum odwoławcze. Kopaczek razem z Młotkiem nawet o Wielkiej Nocy zapomnieli w swoich życzeniach dla mieszkańców. Tacy są "neutralni"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wk,,, 20 10 miesięcy temuocena: 88% 

  Hej (...) czy możecie jeszcze patrzeć w lustro bez odrazy

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 19 10 miesięcy temuocena: 46% 

  Gdyby nie Panie Prasek z Anetą R. to Adam byłby PRM a dziś Pani Moszczyńska pozostałaby księgową. Zdrada zdrada zdrada!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 18 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Pani radna Rychlik to jedna z najsensowniejszych radnych. Skromna ale pracowita, jakich mało. Trzymam za nią kciuki!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zenek 17 10 miesięcy temuocena: 51% 

  Aneta Rychlik zawsze głosowała tak by się ustawić jak flaga raz tu raz tam, zależy jak wiatr wieje. Do domu !

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 16 10 miesięcy temuocena: 62% 

  Ta cała rada miejska to banda [...] .Tak beznadziejnego składu dawno nie było...

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 15 10 miesięcy temuocena: 60% 

  To stado pędzących szczurów...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jadwiga 14 10 miesięcy temuocena: 47% 

  Z jednej strony dobrze, Pani Ewo święty spokój, niech Pani ucieka z Dawidkowej tratwy bo idzie na dno! Będzie dobrze, Życzę powodzenia i spokoju !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 13 10 miesięcy temuocena: 46% 

  Ja jestem ciekaw absolutorium dla burmistrza na koniec roku. Co tydzień to nowy pomysł i trafnych jest póki co niewiele...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ela 12 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Panue Żylinski, pogratulować ekipy! Nie masz Pan szczęścia, tak dostałeś sobie skład swego komitetu, że niedługo zostaniesz sam na statku... a może to tratwa dla rozbitków?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ghostwriter 11 10 miesięcy temuocena: 76% 

  Taaa szczególnie że 11 radnych głosowało za. Faktycznie sam jest.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 10 10 miesięcy temuocena: 78% 

  Z pustego i Salomon nie naleje.. Tak czy siak trzeba zajrzeć do kieszeni mieszkańców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zico 9 10 miesięcy temuocena: 43% 

  Panie burmistrzu ile jeszcze ma pan zobowiązań do spłacenia za dorwanie się do władzy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Max 8 10 miesięcy temuocena: 46% 

  Kopaczewski i spółka Dno dna !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 7 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Co, boli Cię że młody działa i robi porządki :) Hehe...oby tak dalej!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~moja opinia 6 10 miesięcy temuocena: 32% 

  "Otoczenie się swoimi ludźmi,a nie kompetentnymi..."Jak ten człowiek mógł być burmistrzem tego miasta( Ptasznik).Platforma Obywatelska to dno!!!Żyliński nie lepszy "zbójeckie prawo".W głowach im się pomieszało...Brawo panie Bojko,miasto to nie prywatny folwark Kopaczewskiego.Czas na zmianę burmistrza...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dno 5 10 miesięcy temuocena: 70% 

  Proszę upublicznić audyt zewnętrzny w Ick,to zobaczymy,jakich zaufanych ludzi dobierał były burmistrz Ptasznik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 4 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Przecież Ptasznikowi nie o to chodziło. Daj spokój. Dobrze powiedział, chodziło o zaufanych ludzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Megan 3 10 miesięcy temuocena: 58% 

  W jakim mieście przyszło mi mieszkać.... Panie Ptasznik Panu już tylko kapcie i fotel bujany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zbulwersowany 2 10 miesięcy temuocena: 35% 

  Hańba i dno!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 1 10 miesięcy temuocena: 57% 

  Dobrze się stało. Nie była mu przychylna od początku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPałac
REKLAMApalac 6
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6911 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)