REKLAMAmbank2
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 maja 2019, 15:56 komentarzy 1

(Fot. GDDKiA Olsztyn.)

Po raz pierwszy w rejonie Olsztyna, na drodze dojazdowej DD52 powstałej przy okazji budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51, zastosowano nawierzchnię wykonaną w technologii betonu wałowanego RCC (ang. RCC - Roller Compacted Concrete).

Technologia ta może mieć zastosowanie do budowy dróg lokalnych, placów postojowych i parkingów. Na obwodnicy Olsztyna wykorzystano ją w celu sprawdzenia możliwości użycia tej technologii w warunkach lokalnych. Dodatkowo w celu osiągnięcia optymalnego współczynnika tarcia nawierzchni zastosowano różne metody wykończenia betonu:

•             „na gładko” po walcu,
•             teksturowanie za pomocą maty jutowej,
•             teksturowanie poprzez szczotkowanie.

Beton wałowany RCC to odmiana mieszanki betonowej o optymalnej wilgotności, zbliżonej do wilgotności gruntu. Do wbudowania stosuje się mieszanki o konsystencji wilgotnej z optymalną zawartością wody. Zbyt mała zawartość wody powoduje, że mieszanka nie zostanie prawidłowo zagęszczona, a zbyt duża prowadzi do nierówności poprzez nadmierne zagłębianie się walca w mieszance betonowej. Beton wałowany RCC układany jest standardowym rozściełaczem asfaltowym i zagęszczany przy użyciu walców drogowych.

W celu dokładnego sprawdzenia jakości tego rozwiązania wykonany w technologii betonu wałowanego odcinek będzie podlegał specjalnemu programowi badań w laboratoriach wykonawcy, dostawcy betonu oraz GDDKiA. W przypadku sprawdzenia się tej technologii beton wałowany może stać się alternatywną metodą budowy dróg lokalnych, będąc konkurencją dla technologii nawierzchni asfaltowych.

Drogowe innowacje. Pod Olsztynem testują konkurencję dla asfaltu.
Zdjęcia: GDDKiA Olsztyn.

Drogowe innowacje. Pod Olsztynem testują konkurencję dla asfaltu.

Ilość zdjęć 5

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Filip 1 ponad rok temuocena: 0% 

    A słyszałem, to te drogi co sołtys może na nos zwijać i rozwijać nad ranem?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.6073 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)