REKLAMALumen
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 maja 2019, 14:01 komentarzy 28

(Fot. Info Iława.)

Odór - to przykry skutek uciążliwego sąsiedztwa, z jakim mają do czynienia mieszkańcy Różanek i Falknowa w gminie Susz. W pierwszej z wymienionych miejscowości, przy drodze wojewódzkiej pomiędzy Iławą a Suszem, Bioelektra Group prowadzi operację polegającą na sterylizacji odpadów. Kolejnym sąsiadem jest ogromne składowisko śmieci, prowadzone przez inny podmiot. Po zgłoszeniu zdesperowanego mieszkańca przedstawicielka Bioelektry zapewniła nas, że spółka rozumie trudną sytuację mieszkańców i jest gotowa wspólnie z nimi pochylić się nad tym problemem.

SKARGA

Mieszkaniec gminy Susz nie ukrywa, że w sprawie Bioelektry, mieszczącej się w Różankach, napisał do nas z bezradności i bezsilności.

- My, mieszkańcy pobliskiej miejscowości nie jesteśmy już w stanie znieść tego okropnego smrodu, który się stamtąd wydobywa - przedstawia problem mężczyzna (dane do wiadomości redakcji). - W artykułach w Internecie można przeczytać, jaka to wspaniała technologia, jaka cudowna dla środowiska i nieszkodząca okolicznym mieszkańcom, bo to przecież para wodna, ale niestety - rzeczywistość jest zupełnie inna. Gdy wiatr wieje tylko w stronę naszej miejscowości, nie da się otworzyć okna, a co dopiero wyjść na wieś, bo człowiek od razu ma odruch wymiotny - opisuje Czytelnik. - W zeszłym roku przedstawiciele firmy zarzekali się, że do końca 2018 roku założą filtry na kominy, które miałyby oczyszczać tę rzekomą parę wodną wypuszczaną w powietrze i co? Jest końcówka maja 2019 i żadnych zmian. Filtrów jak nie było, tak nie ma, a żyć tak się dalej nie da. Gdzie są te wszystkie instytucje, które powinny to kontrolować? Co robią władze w tej sprawie? Oni nie muszą się męczyć tak, jak my, mieszkańcy Falknowa i Różanek. A nas dalej trują tą cudowną technologią. Czy my tak dużo oczekujemy? Chcemy tylko oddychać czystym powietrzem - czytamy w nadesłanym redakcji liście. 

W zgłoszeniu mowa jest o spółce Bioelektra, więc to tam skierowaliśmy pytania w tej sprawie. Najpierw jednak upewniliśmy się, czy rzeczywiście w ocenie mieszkańca to ten podmiot, a nie pobliskie składowisko odpadów, jest źródłem największych uciążliwości. Mieszkaniec odpowiedział, iż najbardziej uciążliwy według niego jest zapach z kominów Bioelektry, który stali mieszkańcy bez trudu odróżniają od wyczuwalnego czasami zapachu z wysypiska.

ODPOWIEDŹ I PROPOZYCJA SPOTKANIA

W imieniu Zarządu Bioelektra Group Aleksandra Kobrzyńska, asystentka zarządu i specjalistka ds. ochrony środowiska, podziękowała za zwrócenie się do spółki z tym problemem. 

Na początek podmiot informuje o wynikach serii badań środowiskowych. 

- Na wstępie chcielibyśmy poinformować, że po zeszłorocznym posiedzeniu rady miejskiej Susza dotyczącej działalności zakładów przetwarzania odpadów w Różankach, nasza spółka ponownie przeprowadziła serię badań środowiskowych - przekazała nam przedstawicielka Bioelektry. - Przebadane zostało środowisko pracy wewnątrz zakładu, w tym w hali sterylizacji, gdzie zachodzi emisja pary wodnej pochodzącej bezpośrednio z autoklawów. Analizy ponownie nie wykazały żadnych przekroczeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Zakład Bioelektry posiada komin z kotłowni, która pracuje na gazie propan butan; poziom emisji z kotłów parowych spełnia normy emisyjne i nie wymaga dodatkowych instalacji oczyszczających. Emisje do środowiska zewnętrznego pochodzące z naszego zakładu nie są szkodliwe i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Spółka przekazała nam też, że w zakładzie był szereg kontroli i żadna z nich nie wykazała nieprawidłowości. 

- Instalacja działa zgodnie z przepisami prawa oraz z pozwoleniami: decyzją środowiskową wydaną przez Burmistrza Susza oraz pozwoleniem zintegrowanym wydanym przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego - zapewniła Aleksandra Kobrzyńska. - W zakładzie przeprowadzonych było 5 kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz kontrola Urzędu Marszałkowskiego, ponadto zgodnie z harmonogramem wykonywane są kontrole Sanepidu oraz Straży Pożarnej. Żadna z tych kontroli nie wykazała negatywnego oddziaływania na środowisko, nie wskazano żadnych uchybień, niebezpieczeństw ani niezgodności. 

Jednocześnie przedstawicielka Bioelektry nie ukrywa, że pewne uciążliwości dla mieszkańców pobliskich miejscowości są nieuniknione.

- Należy pamiętać, że gospodarka odpadami zawsze wiąże się z uciążliwością dla otoczenia. W przypadku obszaru Falknowa i Różanek, w których sąsiedztwie zaprojektowano specyficzne strefy przemysłowe uwzględniające gospodarowanie odpadami, uciążliwości te są nieuniknione - czytamy w odpowiedzi udzielonej portalowi infoilawa.pl. - Jednak technologia stosowana przez naszą spółkę to najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie w skali światowej i uciążliwości te są u nas niemal całkowicie wyeliminowane. W zakładzie Bioelektry proces jest prowadzony w zamkniętej hali, odpad wkrótce po przyjęciu jest sterylizowany i staje się całkowicie obojętny dla środowiska, a higienizacja odpadów eliminuje bakterie i drobnoustroje odpowiedzialne ze emisje odorów z odpadów. 

W komentarzu spółki jest też mowa o innych, uciążliwych, sąsiadach.

- Istotna jest także skala działalności zakładu Bioelektry. Nasza instalacja działa zgodnie z pozwoleniem, co oznacza, że przetwarza dobowo nie więcej niż 113 ton odpadów, a zbyt surowców i wytwarzanych odpadów jest płynny. Tymczasem istniejąca w ramach całego obszaru infrastruktura przetwarza rocznie kilkaset tysięcy ton odpadów. W sąsiednim zakładzie na wysypisku zdeponowanych jest ponad milion ton odpadów, a w bioreaktorze kilkaset tysięcy ton. Ponadto wysypisko w Różankach pozostaje aktywne (na bieżąco dowożone są tam świeże odpady), a proces biosuszenia odpadów odbywa się z pełnym dostępem do powietrza. Należy pamiętać, że instalacje te są stałym emitentem metanu i odorów, a odczuwalność tych emisji tych nasila się w przypadku wilgotnej pogody i w zależności od kierunku wiatru. Dodatkowo, poruszając temat uciążliwości odorowych w Falknowie i Różankach, nie należy zapominać o działalności i potencjalnym wpływie zakładu hodowli trzody chlewnej - zwraca uwagę przedstawicielka Bioelektry.

Spółka zapewnia jednocześnie, że jest otwarta na mieszkańców. Proponuje spotkanie.

- Niezależnie od powyższych wyjaśnień, jesteśmy otwarci na dialog społeczny i chcielibyśmy serdecznie zaprosić autora listu, przedstawicieli Państwa redakcji oraz przedstawicieli lokalnej społeczności do odwiedzenia naszego zakładu i wspólnej dyskusji. Tematy środowiska są dla nas niezwykle ważne i wynikają z filozofii działania naszej firmy. Z troską myślimy o środowisku naturalnym, nie tylko w kontekście całego obsługiwanego przez nas regionu, ale także w kontekście lokalnym. Rozumiemy trudną sytuację mieszkańców Falknowa i Różanek i chcemy wyjść im naprzeciw - zapewnia  Aleksandra Kobrzyńska. - W pierwszej kolejności należy jednak zidentyfikować źródło problemów i uciążliwości odorowych w regionie. Prosimy uprzejmie o zaproponowanie terminu spotkania, na którym będziemy mogli wspólnie pochylić się nad tym problemem. 

Sprawą jest zainteresowany m.in. suski radny Marcin Mądry. Zaproponował on organizację spotkania, o którym mowa jest powyżej, np. w świetlicy w pobliskich Redakach, oraz wizyty na terenie zakładu.

Do tematu wrócimy.

Sąsiednie składowisko odpadów. Jest ich tutaj składowanych ponad milion ton.
Fot. Info Iława.

REKLAMANotus_nowa

28Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~krysia 28 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Czy były dotacje na budowę zakładu ,jaki inwestor poniósł faktyczny koszt ,kto i ile zarobił na śmietniku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~małgosia 27 8 miesięcy temu

  Jak zakładał projekt tego zakładu ,na co było wydane zezwolenie ,czy nie było zmian ,a jak były to kto zdecydował o zmianach ,co zakładał proces technologiczny ,z skąd przyjechały śmieci ,czy są tam śmieci z USA,Szwecji ..?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 26 ponad rok temuocena: 40% 

  To jest sabotaż ekologiczny. Jacyś zdrajcy narodu polskiego podpisali zgodę na przemianę tych terenów na europejskie śmietnisko. Zwozi się odpady z całej UE, nazywając je surowcami wtórnymi(!) i zatruwa naszą piękną ojczyznę!!!! Proponuję dotrzeć do informacji, kto jest tym sprzedawczykiem i przetworzyć kolesia na odpad wtórny. Żeby tak oddać kraj bez jednego strzału...Zbrodnia to niesłychana....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 2 25 ponad rok temuocena: 33% 

  Jak jesteście tacy mądrzy niektórzy to niech postawią to w waszych miejscowościach i zobaczy czy będzie wam dobrze jak będzie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 24 ponad rok temuocena: 33% 

  Większość ludzi się wypowiada, a tak naprawdę nie ma pojecia o tym co się dzieje, jaki smród się za tym ciągnie. Nie mozna spokojnie wyjsc. Zamknąć to I tyle w temacie. Dobrze, że jeszcze 3 lata.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fee 23 ponad rok temuocena: 56% 

  Wystarczy przejeżdżać krajówką. Fetor jest nie do zniesienia. Współczuję mieszkańcom...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SAS 22 ponad rok temuocena: 86% 

  Witam. Czy może ktoś wie jak długo będzie jeszcze można przyjmować tam odpady do składowania? I co dalej będzie z tym miejscem jak składowisko się zapełni i zostanie zamknięte? Czy UMG w Suszu ma jakiś pomysł co robić z tym miejscem żeby nie straszyło wyglądem i nie szkodziło w przyszłości?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 21 ponad rok temuocena: 25% 

  Pewne jest, że spłonie....Dziwię się, że jeszcze tam nie było pożaru wzorem innych składowisk, ale to tylko kwestia czasu i będzie po problemie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Basia 20 ponad rok temuocena: 89% 

  Mieszkam od urodzenia w Rożankach, nawet babcia mi opowiadała, że tu zawsze śmierdziało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażyna 19 ponad rok temuocena: 85% 

  Najlepsze jest to, że taki typowy Kowalski Janusz Polaczek będzie narzekał na wszystko, a co lepsze po wrzuceniu worka ze śmieciami do kontenera Polaczek ma gdzieś co się dzieje dalej z jego odpadem który wyprodukował.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 18 ponad rok temuocena: 68% 

  Żałosne jest to, że narzeka się na to, że firma z polskim kapitałem jest oskarżana o to, że próbuje coś zrobić z narastającym problemem śmieci poza tylko ich składowaniem... I stara się o to w Polsce, próbując dać przykład nawet władzom, które dalej systematycznie trują naszą ziemie składowiskami patrząc na nasze prawo... ale marudźmy dalej, wypędzimy ich z kraju tam gdzie przyjmą ich z otwartymi rękami a my zostaniemy ze smrodem na milion lat :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~werte 17 ponad rok temuocena: 38% 

  Acha... Zaczyna się medialna metoda dyskredytacji mieszkańców zgłaszających problem. My te metody znamy, bardzo znamy. Mieszkancy mają siedzieć cicho i się radować. Mordka w kubełek i cisza, tak?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanin 16 ponad rok temuocena: 42% 

  Dobrze, że ktoś wkońcu wywołał temat sortowni Bioelektra. Czemu - śmieci przyjeżdżają głównie nocą? I czemu część śmieci przyjeżdża z Niemiec? A smród czasami jest nie do wytrzymania jak przejeżdża się obok. Proszę aby redakcja prześwietliła tą ekologiczną bombę albo wyślemy info np. do programu UWAGA

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 15 ponad rok temuocena: 100% 

  XD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wert 14 ponad rok temuocena: 100% 

  A macie dowody?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~baca 13 ponad rok temuocena: 41% 

  Czysta technologia? Ta Pani chyba nie wie o czym mówi. Tu nie chodzi o efekt spalania gazu. Tu chodzi o straszny smród, kłęby pary, które unoszą się codziennie nad zakładem bioelektry i to one tak śmierdzą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Observer 12 ponad rok temuocena: 62% 

  Podczas budowy postawili znaki -Różanka- niezła perfidia. Ze wszystkim to można było kojarzyć prócz spalarni śmieci. Natomiast ten zapach to nie efekt spalania-bo to czysta technologia- ale składowanych tam na coraz większą skalę odpadów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marzena 11 ponad rok temuocena: 50% 

  - Śmieci tam składowane są przywożone z Olsztyna i Gdańska ? Proszę sprawdzić rejestracje TIRów. Czyli chyba dwa miasta zrobiły sobie śmietnik z okolic Iławy, budując gigantyczne składowisko śmieci. A co panowie tam robią nocą ? Nie widać tirów z beczkami na zachodnich rejestracjach ? Czy płótno oddzielające śmieci od ziemi wytrzyma napór tylu ton ? A kiedy soki z wysypiska popłyną w wodach gruntowych a później w kranach w Iławie i Suszu ? Składowisko jeszcze się nie paliło ? Wiecie coś na ten temat ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazimierz 10 ponad rok temuocena: 55% 

  Wg mnie to śmierdzi z kompostowni, która znajduje się obok i nie należy do Bioelektry. Kompostowanie śmieci powoduje emisję metanu i dwutlenku węgla. Wysypisko obok zajmujące kilkadziesiąt hektarów i reaktory na nim dopełniają całości. Stąd nieprzyjemny zapach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka 9 ponad rok temuocena: 43% 

  Panie Kazimierzu my mieszkańcy już doskonale rozróżniamy te zapach i uwierzy Pan śmieci z NOVAGO w porównaniu do tego to perfumy A nie smród, bardzo ciekawe jest to że Pan jest znakomicie poinformowany o powierzchni wysypiska i całej procedurze przetwarzania ciekawe czy sami pracownicy wiedzą tyle co Pan...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka iławy 8 ponad rok temuocena: 63% 

  Bardzo współczuję mieszkańcom tych wsi. Ja tylko tamtędy przejeżdżam, a smród, który wdziera się do samochodu jest obrzydliwy. Słodki, prowadzący do wymiotów. Jak Ci ludzie mogą tam mieszkać? Myślę, że za chwilę poumierają na nowotwory. Bardzo współczuję, ale myślę, że z tym nic nie zrobią. Za duże pieniądze za tym stoją.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przejazdem 7 ponad rok temuocena: 43% 

  Zgadzam się w 100%, przejazd chwilę obok jest okropny, nie wyobrażam sobie tam mieszkać. Szkoda tych ludzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~x 6 ponad rok temuocena: 100% 

  A ten sąsiedni zakład z odpadami to czyj jest?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 5 ponad rok temuocena: 100% 

  NOVAGO Sp. z o.o.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Człowiek Północy 4 ponad rok temuocena: 91% 

  "Przebadane zostało środowisko WEWNĄTRZ zakładu..."

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~łemceq 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Smrób, brud i...no nie, ubóstwa tam nie ma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 2 ponad rok temuocena: 58% 

  Nie Pani wącha ten smród, a my przez okrągły rok okna otworzyć nie możemy. Trzeba pomieszkac u nas żeby nacieszyć się dobrodziejstwem "czystego" powietrza na wsi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmm... 1 ponad rok temuocena: 59% 

  Czysta para wodna... Gdzieś to już słyszałem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1358 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)