REKLAMAZIELONKA 2
REKLAMAimage2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 czerwca 2019, 12:10 komentarzy 10

(Fot. Info Iława.)

W przyszłości mają tutaj powstać nowe apartamentowce. Na prywatnej działce znajdującej się przy ulicy Piotra Skargi, na Starym Mieście w Iławie, ruszyły związane z tym przedsięwzięciem roboty ziemne. Są prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Od kilku dni mieszkańcy iławskiego Starego Miasta są świadkami pracy ciężkiego sprzętu na działce położonej od strony ulicy Konstytucji 3 Maja. Teren jest ogrodzony, oznaczony jako plac budowy. Umieszczone na ogrodzeniu tabliczki zakazują osobom postronnym wstępu. 

Okazuje się, że roboty ziemne prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Sprawuje go dr Wiesław Skrobot, archeolog, muzealnik, badacz dziejów i kultury zachodniego pogranicza dawnych Prus Wschodnich. 

Tematem żywo interesują się miejscowi regionaliści.

- Jest to część dawnej ulicy Magazynowej, gdzie znajdowała się między innymi synagoga - mówi Michał Młotek, pasjonat lokalnej historii i współautor cyklu wycieczek "Historia jednej ulicy".

Prowadzone roboty ziemne odsłoniły już fundamenty dawnych zabudowań, wydobyto pierwsze znaleziska takie jak butelki, czy pozostałości zastawy stołowej. 

 - Przy okazji badań poszukiwane są pozostałości trzeciej bramy - tzw. bramy wodnej, która miała prowadzić z miasta w stronę Iławki - dodaje Młotek. 

Działka o powierzchni 0,2225 hektara, gdzie prowadzone są prace, jest prywatną własnością. Pod koniec 2017 roku, w ramach miejskiego przetargu, za 1 mln 20 tysięcy złotych kupił ją przedsiębiorca Piotr Szostak. W przyszłości mają tutaj powstać nowe obiekty budownictwa wielorodzinnego. 

Do tematu archeologicznych odkryć na Starym Mieście - wrócimy.

Tzw. bramę wodną, której pozostałości poszukiwane są przy okazji prowadzonych robót, widać dobrze na planie miasta z 1753 roku.

Iława. Roboty ziemne na Starym Mieście - są pierwsze znaleziska.

Ilość zdjęć 7

REKLAMANotus_nowa

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xxOlo 10 3 miesiące temuocena: 20% 

  Synagoga? To ży*ki jak usłyszą przylecą, powiedzą że ich, będzie trzeba oddać - nić tam nie wybudują.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do xxola cz. II 9 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wszak iławianie dziś spożywający różne potrawy w tzw. parku miejskim na ul. Niepodległości, bawiący się tam w najlepsze w rytm disco polo i pijący tam bez umiaru piwo czy gorzałę, winni pamiętać, że czynią to wszystko na dawnym katolickim, a później protestanckim... głównym cmentarzu miejskim. Tam też podczas budowy dość paskudnych pawiloników "rozrywkowych" w małym poszanowaniu miano wydobywane z ziemi ludzkie szczątki...Ciekawe tylko, jakby się czuli ci sami iławianie, gdyby jakoś dowiedzieli się w dalekiej przyszłości, ale już zza światów, że komuś z dalekich, przyszłych mieszkańców naszego miasta przyszło do głowy urządzać np. na ich grobach, na miejscu dzisiejszych cmentarzy na ul. Ostródzkiej czy Piaskowej jakieś tańcbudy z przyszłą, ale równie prymitywną co dziś, "muzyką" disco polo, opróżniać tam flaszki lub też urządzać sobie kolejny basen rekreacyjny. Byłoby miło i przyjemnie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do xxola 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ktoś najwyraźniej ma jakieś chorobliwe uczulenie na wszystko co się kojarzy z Żydami. Pewnie jak zwykle jakiś szemrany "superpatriota" z jakiejś szemranej falangi czy innego ruchu pseudo "narodowego"... Hitlerowcy też mieli taką alergię niszcząc kiedyś skromną synagogę żydowską znajdującą się na terenie obecnego Starego Miasta. Ale powojenne pokolenie Polaków zasiedlających Iławę też miało chyba to uczulenie niszcząc tzw. kirkut, czyli cmentarz żydowski znajdujący się obok budynku Liceum. Przez długie lata leżał tam w pogardliwym zapomnieniu pokaźny wzgórek ziemi wygrzebanej z tego cmentarza. Dzieci bez trudu z kolei wygrzebywały z niej ludzkie kości. A później zbudowano tam paskudny komis ze złomem samochodowym. A jeszcze później basen, w którym kąpią się z radością iławianie. Ale szacunku odmawiano nie tylko resztkom z żydowskiego kirkutu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ech 7 3 miesiące temuocena: 0% 

  Polaczku zazwyczaj piszą ludzie przywiezieni w ramach wyzwolenia po '45 roku ze wschodu...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystkich 6 3 miesiące temuocena: 38% 

  Oj biedny niedouczony polaczku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~genek 5 3 miesiące temuocena: 75% 

  sa butelki czyli NASI TU BYLI!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fajno 4 3 miesiące temuocena: 89% 

  Brawa za jawność prac archeologicznych dla inwestora. To ważne historycznie miejsce i powinno zostać dokładnie sprawdzone. Może i jakiś skarb się znajdzie ;-).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 3 3 miesiące temuocena: 67% 

  Taki brzydki teren a kryje tyle ciekawostek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nic tylko na nich robić 2 3 miesiące temuocena: 53% 

  Zaraz znajdą jakiś gliniany dzbanuszek i będzie stado archeologów, będą grzebać i nic tam nie będzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 1 3 miesiące temuocena: 81% 

  Wreszcie cos sie dzieje na tym smutnym starym miescie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd3
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.3196 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)