REKLAMAPatrz
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2019, 11:02 komentarzy 23

(Fot. Info Iława.)

Na prośbę Czytelniczki - mieszkanki osiedla Podleśnego w Iławie wyjaśnialiśmy, czy jest skuteczny sposób na parkingową bolączkę polegającą na blokowaniu cennych miejsc postojowych przez samochodowe wraki. Z taką frustrującą sytuacją w naszym mieście mają do czynienia m.in. użytkownicy spółdzielczego parkingu na ulicy Wiejskiej, ale to tylko przykład, bo problem jest szerszy.

Na parkingu przy bloku nr 9 na ulicy Wiejskiej jedno z miejsc postojowych zajmuje osobowa mazda.

- Stoi tak już od wielu, wielu miesięcy - przybliża sytuację mieszkanka. - Najlepiej chyba świadczy o tym fakt, że parking pod autem zdążył już zarosnąć mchem i trawą. 

Na karoserii widoczne są ślady rdzy, a samochód ma - należące już do rzadkości - czarne tablice rejestracyjne, których wydawanie zakończono wraz z początkiem maja 2000 roku.

- Jest to bardzo frustrująca sytuacja, że - wracając z pracy albo z zakupów - nie można znaleźć miejsca parkingowego, bo cenną, potrzebną mieszkańcom przestrzeń zajmuje nieużytkowany przez nikogo wrak - dodaje Czytelniczka. - Czy naprawdę nikt tego nie widzi? Czy nic z tym nie można zrobić? - pyta.

Jak dowiadujemy się w iławskim ratuszu, na wraki jest sposób, ale mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo najpierw trzeba przeprowadzić określoną procedurę.

- Kwestia ta powinna zostać zgłoszona właścicielowi przedmiotowego terenu. W tym przypadku jest to Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praca" - wyjaśnił pracownik Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego Urzędu Miasta w Iławie. - Gdy wraki blokują miejsca parkingowe na miejskich terenach, zgłaszamy takie przypadki policji.

Funkcjonariusze przeprowadzają następnie postępowanie wyjaśniające: sprawdzają dane pojazdu i - w miarę możliwości - ustalają, do kogo należy pojazd. Sprawdzają też oczywiście, czy na podstawie obowiązującego prawa usunięcie pojazdu jest możliwe.

Sprawdźmy zatem, co mówi na ten temat ustawa "Prawo o ruchu drogowym".

Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.

Wrak na Wiejskiej - czy można go odholować? Ustalą to policjanci po tym, jak otrzymają zgłoszenie od właściciela terenu.

REKLAMANotus_nowa

23Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~też kierowca cd. 2 23 ponad rok temuocena: 80% 

  A za znakiem także jak zwykle stoi sznur samochodów znakomicie utrudniających innym kierowcom wjazd lub wyjazd z miejsc parkingowych. A ciekawostką jest to, że wzdłuż ul. Wiejskiej przejeżdżają liczne radiowozy z panami policjantami ze służby drogowej. Ale mają oni poważny kłopot z tym, by spojrzeć nieco w bok i zobaczyć co się dzieje na tym nieszczęsnym parkingu. A wystarczyłoby przynajmniej razy dziennie wyciągnąć brzuch zza swego biurka w Komendzie, przejść się dla relaksu na pobliskie ulice Okulickiego i Wiejską oraz wypisać całą serię mandatów tym, którzy notorycznie kpią sobie ze znaków drogowych i utrudniają życie innym kierowcom. I już po paru dniach sprawa zostałaby skutecznie załatwiona. Trzeba tylko chcieć. Ale przecież najczęściej zupełnie się nie chce... Bowiem o wiele przyjemniej jest zaczaić się z radiowozem gdzieś w krzakach czy innych okolicznościach przyrody przy drodze i przez parę minut z przyjemnością siać postrach wśród zmotoryzowanej, wystraszonej publiczności...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 22 ponad rok temuocena: 50% 

  Po prostu policjanci widzą jak duży problem jest z miejscami parkingowymi i nie czepiają się ludzi z byle powodu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tez kierowca cd. 1 21 ponad rok temuocena: 80% 

  Jednak panom policjantom, którzy tak ochoczo w innych miejscach dostrzegają wszelkie najdrobniejsze przewinienia kierowców, akurat naprzeciw ich siedziby masowo zaczyna dokuczać bielmo atakujące złośliwe ich oczy, tak bystre w innych okolicznościach służbowych. I w tym miejscu zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem odcinek ul. Okulickiego z zakazem zatrzymywania się nie jest miejscem "parkingowym" głównie prywatnych samochodów wielu pracowników pobliskiej Komendy... Ciekawi mnie także jak w przypadku ewentualnego pożaru w głębi Osiedla Podleśnego ( przed czym uchowaj je Panie) przez kompletnie zapchaną ul. Okulickiego przepchną się ciężkie pojazdy Straży Pożarnej...Jednak bielmo na oczach dokucza panom policjantom także kilkadziesiąt metrów w bok od ul. Okulickiego. Otóż na ul. Wiejskiej, wzdłuż tzw. manhattanu, jest parking osobowy. Jednakże w pewnym miejscu drogi wewnętrznej wiodącej wzdłuż parkingu ( obok postoju TAXI) także stoi znak zakazu zatrzymywania się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 20 ponad rok temuocena: 80% 

  A ja nieco z innej beczki, ale o miejscach wcale nie parkingowych ... Otóż jak wszyscy chyba już wiedzą, w Iławie jest Osiedle Podleśne. Na Osiedlu Podleśnym jest ul. Okulickiego. Przy wjeździe w ulicę Okulickiego (od strony ul. Wiejskiej), naprzeciw budynku poczty, z lewej strony jezdni, stoi jak byk czerwony znak z zakazem zatrzymywania się, wzmocniony niejako dla przestrogi, dodatkową tablicą ostrzegającą o możliwości odholowania stojących tam na zakazie samochodów. A za znakiem zakazu ..stoi zawsze o każdej porze cały, długi sznur samochodów. A teraz najciekawsze - naprzeciw tego znaku stoi z kolei budynek Komendy Powiatowej Policji, z okien której każdy funkcjonariusz ( nawet ten w grubych okularach) z łatwością ( ale gdyby oczywiście mu się chciało) może dostrzec co się dzieje naprzeciw niego na zewnątrz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wpisz swój nick 19 ponad rok temuocena: 100% 

  Coniektrórzy takimi okazami to jeszcze się po mieście wożą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John Wick 18 ponad rok temu

  A fakt jest 50a art podany powyżej, przepraszam nie doczytalem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John Wick 17 ponad rok temuocena: 67% 

  Kościuszki za sklepem Stas srebrna vectra na warszawskich blachach tez pare lat stoi na kapciu porośnięta mchem. Zgodnie z artykulem 50a prawa o ruchu drogowym jest możliwość usunięcia takiego auta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 16 ponad rok temuocena: 100% 

  W artykule podany został art. 50a podejrzewam, że art dotyczy dróg publicznych a nie parkingów, wiec sprawa może być nie taka prosta jak by się wydawało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 15 ponad rok temuocena: 88% 

  Przed bankiem PKO SA przy ul.Sobieskiego od wielu m-cy stoi stbary biało-czerwono-czarny rupieć o nr NIL 15 FE - nikt tego klamota nie używa- blokuje miejsce- których tam ciągle brak.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a miało być...... 14 ponad rok temuocena: 100% 

  To kokejna rzec którą robiła Straż Miejska ..... A Wy zawsze myśleliście że to się samo robi a straż tylko pisze mandaty i się czepia......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mietek Konefka 13 ponad rok temuocena: 89% 

  Na parkingu przed Lidlem też stoi od dobrych 3 lat samochód, ciekawe ile mu już opłaty naliczyli

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawa 12 ponad rok temuocena: 100% 

  Przy przedszkolu nr 5 stoi nissan na nowo zrobionym parkingu .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 11 ponad rok temuocena: 100% 

  On już tam stał jak jeszcze parkingu nie było i budowlance wokół niego zrobili parking

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kata 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Na ul.Dabrowskiego, na parkingu od strony kwiaciarni tez stoi od kilku miesiecy Renault.Brak miejsc parkingowych a wraki stoja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1e2e3 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Podobnie na parkingu przy rynku...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Orzeł 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Na Kopeenika jest cała wystawa takich rupieci. Niektóre robią za jakieś magazyny i graciarnie. Czy musimy na to patrzeć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1234 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Niech ten pseudo handlarz z bloku kop.... 3c uprzatnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~122 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Tam przy tych blokach to naprawdę masakra

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Na ul. Niepodległości stoi juz 2 lata biały samochód

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja i ja 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Na parkingu przed Kauflandem stoi parę lat zielony Peugeot Partner w którym patola i bezdomni robią biby i śpią....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sasiad 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Taki sam wrak stoi na parkingu koło urzędu skarbowego Fiat Multipla

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mulitpla 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Mulitpla ewidentnie podrzucona. Teraz wszyscy masowo grodza swoje domy żeby przypadkiem nie paść ofiarą podrzucenia multipli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mario 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Może ktoś oddał dla urzędu w prezencie, ale widocznie nawet oni nie są nim zainteresowani.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1149 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)