REKLAMALumen
REKLAMAciechanow
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 czerwca 2019, 16:43 komentarzy 16

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Gdy zaglądamy na stronę niepublicznego przedszkola w Suszu na Facebooku, wydaje się, że wszystko jest w porządku. Jeszcze w miniony weekend rodzice cieszyli się z udanych występów swoich uczęszczających tam pociech na scenie Dni Susza 2019. Ale placówka ma kłopoty. Gmina Susz prowadzi postępowanie w sprawie wykreślenia jej z ewidencji szkół i placówek niepublicznych. "Przedszkole w dalszym ciągu będzie funkcjonowało" - zapowiada mimo to druga strona. W ocenie pełnomocnika prowadzącej przedszkole osoby dla wykreślenia go nie ma podstaw prawnych.

6 czerwca na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Suszu zostało opublikowane zawiadomienie w tej sprawie.

- Zawiadamiam, że wszczęte zostało postępowanie w sprawie wykreślenia Niepublicznego Przedszkola "Przedszkolak" z ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonych przez Burmistrza Susza - powiadomił Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski.

Konsekwencją wykreślenia - jeśli do niego dojdzie - będzie nieudzielanie przez Gminę Susz dotacji. To z kolei postawiłoby pod ogromnym znakiem zapytania możliwość dalszego funkcjonowania niepublicznego przedszkola, do którego uczęszcza około 50 małych podopiecznych.

Z czego wynika wszczęte przez suski samorząd postępowanie? To konsekwencja postanowienia elbląskiego sądu z lutego tego roku. O szczegółach postanowienia informuje Tomasz Koronowski - rzecznik i sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu.

Uprzejmie informuję, że postanowieniem z dnia 14.02.2019 r. Sąd Rejonowy w Elblągu w sprawie z wniosku Z. Oddział w E. z udziałem Marzeny M. pozbawił uczestniczkę Marzenę M. prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia na okres 10 lat. Postanowienie jest prawomocne od dnia 08.03.2019 r. Od postanowienia nie wpłynęła apelacja uczestniczki ani wnioskodawcy. Również nie wpłynął wniosek o uzasadnienie postanowienia. Podstawą prawną rozstrzygnięcia był art. 373 ust. 1 pkt 1 Prawa upadłościowego, a podstawą faktyczną – wywodzone przez wnioskodawcę zadłużenie i niewypłacalność uczestniczki oraz niewykonanie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który spoczywał na uczestniczce, jako przedsiębiorcy. Uczestniczka nie złożyła odpowiedzi na wniosek, nie stawiła się na termin rozprawy pomimo prawidłowego wezwania. 

Do sprawy odniósł się też na prośbę portalu infoilawa.pl Piotr Jastrzębski - pełnomocnik prowadzącej przedszkole Marzeny Mieczkowskiej. W datowanym na 12 czerwca oświadczeniu czytamy:

Sprawa wszczęcia przez Gminę Susz postępowania administracyjnego w sprawie wykreślenia Przedszkola Niepublicznego „Przedszkolak” z ewidencji szkół i placówek niepublicznych jest pozbawiona podstaw prawnych. Przedszkole w dalszym ciągu będzie funkcjonowało. 

Należy zauważyć, że w art. 169 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. wskazano, że wpis do ewidencji podlega wykreśleniu w przypadku prawomocnego orzeczenia zakazującego osobie fizycznej prowadzenia działalności oświatowej. Takie orzeczenie wobec Pani Marzeny Mieczkowskiej nie zapadło.

Istotna jest tutaj zatem różnica między terminami "działalność gospodarcza" i "działalność oświatowa", która rzeczywiście istnieje w prawie. 

Przedszkole funkcjonuje, a postępowanie Gminy Susz jest w toku. Wrócimy do sprawy, gdy samorządowa procedura dobiegnie końca.

REKLAMANotus_nowa

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Timmy 16 ponad rok temuocena: 92% 

  Coś w tej sprawie ewidentnie śmierdzi. Ja osobiście nie posłałabym dziecka do przedszkola prowadzonego przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem. Mogę się tylko dziwić tym, którym to nie przeszkadza ale każdy wybiera jak mu pasuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~../? 15 ponad rok temuocena: 94% 

  zaraz to o co chodzi ? gmina czepia się ?czy tylko chce aby wszystko zgodnie z prawem było ? Nikt chyba nie wątpi że dobro dzieci najważniejsze, tylko czy działalność jest zgodna z prawem to chyba tylko i aż tyle

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedszkole Niepubliczne „PRZEDSZKOLAK” 14 ponad rok temuocena: 19% 

  Przedszkole jest zgodne z prawem proszę sprawdzić sobie ustawę o prawie oświatowym, ponieważ na tej ustawie bazujemy. Art. 170. 1. Prowadzenie szkoły lub placówki, zespołu, o którym mowa w art. 182, oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanley 13 ponad rok temuocena: 100% 

  Susz niestety, ale jest obarczony układami....a najlepszym pzykladem są przetargi....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mama 12 ponad rok temuocena: 27% 

  Do tego przedszkola chodzi już moje drugie dziecko. Zarówno dzieci jak i ja jesteśmy bardzo zadowoleni. Uśmiech syna po wyjściu z Przedszkola bezcenny. Pozdrawiam kadrę i Pania Dyrektor

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 11 ponad rok temuocena: 32% 

  Przedszkole jest super czepiają się bez powodu chcą tylko i wyłącznie pozbyć się konkurencji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tommy 10 ponad rok temuocena: 71% 

  dla kogo to przedszkole niby stanowi konkurencję?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic 9 ponad rok temuocena: 34% 

  Przedszkole jest naprawdę super ,dyrekcja i pracownicy też. Do tego przedszkola chodzi moje kolejne dziecko i jestem bardzo zadowolona. Takiej kadry jak jest teraz to nigdy nie było. Panie bardzo opiekuńcze z wykształceniem i pasją. Obserwując postępy mojego dziecka widzę, że bardzo dużo pracują z dziećmi. Nie damy zamknąć przedszkola!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kris 8 ponad rok temuocena: 69% 

  Oj Panie mecenasie... działalność polegająca na prowadzeniu niepublicznego przedszkola ma charakter odpłatnego świadczenia usług, a zatem jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Ponadto ma ona charakter zorganizowany, ponieważ prowadzenie powyższych placówek edukacyjnych wymaga od prowadzącego lub jego pracowników posiadania określonego wykształcenia, uprawnień i zezwoleń właściwych organów. Działalność taka jest prowadzona w sposób ciągły, gdyż jest prowadzona stale, nie ma charakteru okazjonalnego. A zatem w świetle definicji działalności gospodarczej, określonej w u.s.d.g. osoby prowadzące niepubliczne przedszkola należy zaliczać do grona podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 7 ponad rok temuocena: 69% 

  Ewidentna luka prawna. Sklepu z burakami prowadzić ta Pani nie może ale zajować się dziećmi już tak?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 6 ponad rok temuocena: 25% 

  Rozumiem, że chodziło o sklep warzywny bo sklepu z burakami jeszcze nie widziałem więc nazywajmy rzeczy po imieniu. A ta luka prawna to się nazywa prawo oświatowe. Zachęcam zapoznać się z prawem, a potem oceniać, bo w przeciwnym wypadku powstają sklepy z burakami. Jeszcze jedna sprawa nie rozumiem co to znaczy "zajować" się dziećmi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ojjj 5 ponad rok temuocena: 64% 

  Dziecko chce tam iść? Najwyraźniej rodzice nie interesują się swoimi dziećmi... Dlaczego tyle pracownic się tam przewinęło?? Nigdy nie dostawałyśmy wypłaty na czas, czasami był czas na kolejną, a pierwszej jeszcze nie widziałyśmy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga 4 ponad rok temuocena: 30% 

  Przepraszam kto się niby dzieckiem nie interesuje? Bo akurat ja bardzo i widzę postępy... A jeśli wiąże pani brak wypłaty z brakiem zainteresowania rodziców dzieckiem.. To może dobrze ze pani tam nie pracuje... Bo tu mowa o podejściu wychowawcy opiekuna do dzieci a nie o problemach "dorosłych" jeśli pani nie potrafiła poradzić sobie z brakiem wyplaty to z dziećmi chyba też nie.. trzeba było odejść od razu.. A nauczyciele tam byli różni.. Jednych szkoda a innym "krzyżyk na drogę"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Józef 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Biorą opłaty od rodziców,a sami nie płacą?tak należy to rozumieć?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedszkole Niepubliczne „PRZEDSZKOLAK” 2 ponad rok temuocena: 30% 

  Nie wszyscy rodzice płacą za przedszkole ponieważ są tylko na podstawę programową i przedszkole jest za darmo. Także nasi rodzice którzy płacą za przedszkole nie ponoszą dodatkowych kosztów takich jak paczki na Mikołaja , wigilię oraz na zająca. A paczki nie są byle jakie tylko stawiamy na poziomie dzieci. Stawiamy zawsze na książki , które są dostosowane do wieku dziecka. Nie pobieramy opłaty za przybory szkolne oraz na żadne komitety rodzicielskie. Wszystkie przedstawienia jakie są w przedszkolu, rodzice nie ponoszą żadnych opłat. Także pieniążki od rodziców przede wszystkim są wykorzystane na potrzeby dzieci w przedszkolu oraz na zajęcia dodatkowe takie jak rytmika, zajęcia teatralne itp. Tak jak co roku organizujemy FAMILIADĘ z atrakcjami dla dzieci , rodzice również nie ponoszą żadnych opłat. Dobro dzieci i zainteresowania naszych pociech są najważniejsze dla nas.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mama 1 ponad rok temuocena: 33% 

  To chyba jakies żarty najlepsze przedszkole mila atmosfera dziecko az chce tam isc nie damy zamknac przedszkola. !!!!!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPC
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8313 sekundy