REKLAMAWyspa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2019, 14:10 komentarzy 1

(Fot. Urząd Miasta w Iławie.)

Niektóre miejskie trawniki w Iławie będą koszone rzadziej - poinformował dzisiaj Urząd Miasta w Iławie. W ten sposób mają powstać zielone oazy, bo lokalny samorząd chce przeciwdziałać skutkom upałów.

Miasto Iława zmniejsza częstotliwość koszenia niektórych trawników. Jest to działanie celowe, realizowane po raz pierwszy, które jest reakcją na panujące od jakiegoś czasu upały i brak opadów, powodujące w konsekwencji suszę.

- Mniej intensywnie koszone trawniki, które wyglądem będą przypominać łąki, wpłyną przede wszystkim na zwiększenie wilgotności gleby i ochłodzenie otoczenia, pochłaniając przy tym znacznie większą ilość zanieczyszczeń, pyłów i kurzu, które z powodu braku opadów unoszą się w powietrzu, wpływając przy tym negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. W wyższych trawach schronienie znajdą także zwierzęta – wyjaśnia Julia Bartkowska z Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego odpowiedzialnego za utrzymanie terenów zieleni miejskiej.

Jako miejsca z ograniczonym koszeniem wytypowano na początek niektóre tereny rekreacyjne i parkowe będące w zarządzie Gminy Miejskiej Iława, m.in. fosę miejską, fragmenty Bulwaru Jana Pawła II, łąkę nad Jeziorakiem przy przystani Skarbek, park na Lipowym Dworze, nabrzeża Jezioraka przy ul. Chodkiewicza, „Małpi Gaj”, tereny wokół oczek wodnych (przy ul. Ostródzkiej i Gdańskiej), park przy ul. Jasielskiej, teren zieleni na zapleczu Starostwa Powiatowego, a także fragmenty kompleksu ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż brzegów Jezioraka i rzeki Iławki, Jeziora Iławskiego i Wyspy Młyńskiej, gdzie w ramach ostatnio zakończonej inwestycji wykonano piękne łąki kwietne.

Trawniki w pasach drogowych będą koszone tak, jak dotychczas ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

- Jesteśmy świadomi, że idea ta nie wszystkim się spodoba, jednakże w tym przypadku musimy przedłożyć względy przyrodnicze i ekologiczne ponad estetykę. Bardzo liczę na wyrozumiałość mieszkańców w tej kwestii. Po sezonie ocenimy, czy podjęte przez nas działania przyniosły oczekiwane skutki – podsumowuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

UM w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.
Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMAubezpieczenia
Artykuł załadowany: 0.5436 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)