REKLAMAWardrom
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 czerwca 2019, 14:13 komentarzy 57
Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. (Fot. Archiwum własne.)

Z SESJI RADY MIEJSKIEJ W IŁAWIE. W poniedziałek, 24 czerwca podczas swojego posiedzenia Rada Miejska w Iławie odmówiła udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi Iławy Dawidowi Kopaczewskiemu.

Takie głosowanie odbyło się po raz pierwszy, bo udzielanie przez radę wotum zaufania burmistrzom i wójtom to wprowadzona nowelizacją prawa nowość w ustroju polskiej samorządności. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła obszerna debata radnych i trojga mieszkańców, dla której podstawą był wcześniej przygotowany i udostępniony wielostronicowy raport o stanie gminy miejskiej Iława. Ten dokument spotkał się głównie z krytyką ze strony uczestników dyskusji. Wytykano błędy i niedociągnięcia, w niektórych aspektach nadmierną szczegółowość, a w innych brak dostatecznych danych. Burmistrz Dawid Kopaczewski sam przyznał, iż nie jest z tego dokumentu zadowolony i powinien on być przygotowany wcześniej tak, by było więcej czasu na ewentualne poprawki i uzupełnienia. 

Po zamknięciu chwilami burzliwej debaty przystąpiono do głosowania. Poniżej podajemy, jak głosowali poszczególni radni.

Głosowanie w sprawie wotum zaufania dla Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego.

Za: Bojko, Kamiński, Miecznikowski, Pogodowska, Prasek, Rochowicz, Rychlik, Żyliński (8). 

Wstrzymali się: Foryś, Hatała, Jackowska, Młotek, Ptasznik, Rozborski, Rykaczewski A., Rykaczewski P., Sławiński, Szymański, Woźniak, Wyżlic, Paczkowski (13).

Przeciw: nikt.

Tym samym Rada Miejska w Iławie nie udzieliła Burmistrzowi Iławy wotum zaufania. Jakie są tego praktyczne konsekwencje? Otóż, poza symboliczną wymową takiej decyzji, jeśli taka sytuacja powtórzyłaby się w dwóch kolejnych latach, rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Fot. Info Iława.

REKLAMATom-bet

56Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Radius 56 ponad rok temuocena: 0% 

  Jeszcze dwie próby ma Dawid, ale przecież to będzie już po trzech latach jego funkcji sprawowania. ZAtem jesli rozkręci się lawina to już mu zostanie może rok. Czy to warto aż trzy lata czekać. Dać spokój....niech walczy, to większa kara od odwołania niż być w Iławie jemu burmistrzem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 55 ponad rok temuocena: 33% 

  Zwykły lament dzieciaka, któremu zabrano zabawki. Burmistrzu ocknij się, samorząd to nie piaskownica! Na miejscu radnych byłbym ostrożny w podejmowaniu jakiejkolwiek koalicji z tak niepoważnym burmistrzem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ucho ratusza 54 ponad rok temuocena: 54% 

  Jak czytam te cukierkowe wpisy Dawidku nie przejmuj się, głowa do góry itp to zastanawiam się czy my dyskutujemy o poważnym włodarzu miasta? Chłopie bierz krytykę na klatę, wyciągnij wnioski i pręciuchno kleć na nowo koalicję, bo coś tam zazgrzytało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna 53 ponad rok temuocena: 50% 

  Są plusy i minusy bycia burmistrzem. Niewątpliwym plusem jest wypłata 10 tys co miesiąc i cały splendor. Minusem życie na świeczniku i weryfikacja poczynań. To takiego stanu sprawy dołożył się sam burmistrz Kopaczewski osobiście. Przede wszystkim swoją kampanią wyborczą. Jego lament jest wręcz dziecinny. To jest niepoważne zachowanie na tak poważnym stanowisku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 52 ponad rok temuocena: 64% 

  I o co ten lament? Co się takiego stało? Jakie konsekwencje poza wizerunkowym? Wpierw żąda odwołania skarbnik, przez cały rok atakuje Żyłę że źle wydaje kasę, że szasta na prawo i lewo, a później zdziwienie że radni grożą palcem na takie rządy? No ludzie błagam trochę zdrowego rozsądku i konsekwencji. Takie cudo znalazłem na fejsie : - Stan zadłużenia miasta na 31/12/2018r z tytułu kredytów i pożyczek 36.235.000,00zł. - Prolongowano ( przesunięto z powodu utraty płynności finansowej ) na 2019r dwie raty kredytu w wysokości 3.000.000,00 zł. Prolongowano ( przesunięto z powodu utraty płynności finansowej ) na 2019r zobowiązania wobec dostawców i inne ok. 4.000.000,00 zł. - Rok 2018 zakończono deficytem budżetowym w wysokości 9.019.057,16 zł. - Brak realizacji dochodów własnych na kwotę 4.776.656,88 zł w tym 1.285.874,87 zł podatku od nieruchomości. W tej szczególnej sytuacji umorzenie podatków na kwotę 538.623,11 zł delikatnie definiując niepoważna decyzja. Nieźle co?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~P. 51 ponad rok temuocena: 27% 

  Co by było gdyby Żyliński jakimś cudem wygrał, a Kopaczewski zostałby radnym. Ja wiem. Przez 4 lata uporczywie atakował byłego burmistrza, więc jego decyzję łatwo przewidzieć. Byłby przeciwko absolutorium, przeciwko wotum zaufania. Sprawa niestety dotknęła jego osobiście. Urażone ego ubiera w politykę, a ja widzę ewidentnie zabetonowane, zadłużone miasto.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Joanna 50 ponad rok temuocena: 92% 

  Państwo Radni albo raczej: osoby, które siedzicie w radzie miasta od kiedy w tak ważnym głosowaniu używacie instytucji WSTRZYMANIA się". Jesteście zdemaskowani ponieważ NIE wiecie kiedy się stosuje tę formę i nigdy w tak ważnym głosowani nie używa się opcji: "jestem za a nawet przeciw"!!! Wstyd i żenada. Czyli zdemaskowani.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anka 49 ponad rok temuocena: 38% 

  Nie dostał absolutorium ponieważ: 1. NIE ma planów i propozycji dla Iławy i jej mieszkańców, 2. NIE realizuje programu wyborczego, 3. NIE wykazał się w żadnym stopniu, że jest godny zajmować tak zaszczytne stanowisko. Puste, banalne słowa-wszystko robione pod "tęczę"!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wesoły Romek 48 ponad rok temuocena: 67% 

  To udowodnij koleżanko tą swoją prawdę. Poproszę o konkretne argumenty

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do wesoły romek 47 ponad rok temuocena: 14% 

  Nie pozdrawiam i nie dziękuję za sarkazm i jak zwykle wy prawdę nazywacie hejtem. Zaraz zaroi sie od waszych troli . I tak nie wygracie. ale się przynajmniej demaskujecie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wesoły Romek 46 ponad rok temuocena: 82% 

  A nie sądzisz, że jest za wcześnie na takie ocenianie? Skąd wiesz, że nie ma planów? Pan Adam Żyliński zrealizował prawie wszystkie inwestycje w ostatnim roku swojej kadencji. Hejtować zawsze jest najłatwiej. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 45 ponad rok temuocena: 25% 

  Już się poskarżył na fejsie. Jaki ja biedny oj oj. Ludzie napiszcie mi coś dobrego, bo radni tacy źli. Czy tego uczą w tej szkole liderów? Radni pokazali, że zachowują zdrowy rozsądek. Tak należało poczynić. Pokazać słabe strony minionego roku i całej kadencji. Sprzeciwić się temu co było.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sędzia Laguna 44 ponad rok temuocena: 83% 

  Radni pokazali, że liczy się dla nich interes polityczny a nie dobro miasta. Głosowanie dotyczyło obecnego a nie poprzedniego burmistrza i zaklinanie rzeczywistości nie pomoże. Obudź się

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Super 43 ponad rok temuocena: 50% 

  Dla burmistrza ważniejsze od wotum zaufania jest Facebook. Gdyby burmistrza wyrzucili z Facebooka, to dopiero byłaby osobista tragedia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 42 ponad rok temuocena: 14% 

  Ha, ha, ha...ale to prawda. Przykra ale prawda.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 41 ponad rok temuocena: 50% 

  Toż to szok! W Kisiołkach wszyscy murem za burmistrzem, a w Iławie bunt. Dzisiejsza sesja dobitnie pokazała, że nasz burmistrz traci poparcie nie tylko wśród mieszkańców, ale i wśród radnych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy 40 ponad rok temuocena: 44% 

  Masz racje Andrzej w Kisielicach czy w Gminie Iława zaczyna być na wzór zachodnioeuropejskich samorządów, w Iławie i w Suszu ( obydwaj burmistrzowie bez wotum zaufania) wschodnia dzicz. Gratuluje zaufania i dalszych sukcesów Panowie Ryszczuk i Harmacinski .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 39 ponad rok temuocena: 38% 

  Ale siara. Nie minął rok, a już baty! Tak się kończy dziecinada i brylowanie po fejsie. Ni krztyny współczucia. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 38 ponad rok temuocena: 35% 

  Jak się nie współpracuje, tylko zaspakaja własne wybujałe ego, no to trza z liścia potraktować żeby oprzytomniał. Burmistrz bez absolutorium, bez votum zaufania to wstyd dla naszego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam 37 ponad rok temuocena: 71% 

  było wiadomo, że dostanie cięgi za żylińskiego. Cały komitet dla iławy cisnął po żylińskim całą kampanię, nikt im nie wierzył, że jest takie zadłużenie, to teraz mieli zagłosować za nim? wolne żarty. Przynajmniej wszyscy się dowiedzieli, ile kasy przepuszczono w 2018 roku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jan 36 ponad rok temuocena: 45% 

  Kopaczewski został Burmistrzem o około 10 lat za wcześnie. To nie jego czas bo jest za zielony na problemy Iławy. Trzeba było dać szansę Zylińskiemu bo człowiek wiedział co robi i potrafił inwestować. Porażka dla elektoratu pseudo Burmistrza obecnego. Iława traci każdego dnia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jurek 35 ponad rok temuocena: 33% 

  Mało Ci jeszcze chodników i ścieżek rowerowych ??? To było oczkiem w głowie poprzednika.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 34 ponad rok temuocena: 48% 

  Zielony? kolorowy i jedzie od niego 6 kolorami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 33 ponad rok temuocena: 50% 

  Jeszcze pamiętajmy o radzie kobiet, które podpisały pakt z Biedroniem głównym gejem polskim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 32 ponad rok temuocena: 41% 

  Tak się kończy kariera burmistrza - jednak ideologie zboczeńców idą do kosza razem z burmistrzem. Zboczeńcy i ich zwolennicy nie będą dyktować co mamy robić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 31 ponad rok temuocena: 45% 

  Zboczeńców jest mało to tylko promil - sami wyginiecie bo natura was nie obdarzyła cudem rozmnażania. Bóg tak to wszystko stworzył. A te kretyńskie czasy trzeba przeczekać bo głupich nie sieją ale się rodzą w patologi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hehe! 30 ponad rok temuocena: 55% 

  Odezwał się nadludzki gatunek.. Idź się rozmnażaj! jak narazie jest was mało, na szczęście..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 29 ponad rok temuocena: 40% 

  Nie sieją a zboczeńcy się rodzą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zboczeniec 28 ponad rok temuocena: 62% 

  Jak to mówią głupich nie sieją...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kinko 27 ponad rok temuocena: 27% 

  Jak przepadł to z czego się Rudy cieszy?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 26 ponad rok temuocena: 100% 

  Wygląda na to że strona Adama głosowała za Dawidem. Reszta przeciw wedle zasady wstrzymanie się w tym wypadku to przeciw. i niech te psie juchi nie kombinują

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ucho ratusza 25 ponad rok temuocena: 25% 

  W głosowaniu gdzie wymagana jest bezwzględna większość głosów w tym przypadku 11, głos wstrzymujący znaczy tyle ile głos przeciwny. W wydaniu medialnym głosami wstrzymującymi burmistrz bobasek dostał lżejsze lanie. Ot i cała filozofia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 24 ponad rok temuocena: 67% 

  Bardzo konsekwentnie radni „Dla Iławy”. Dobrze zrobili, bo przecież głosowali za odwołaniem skarbnik, więc teraz poszli logicznie. Co mieli udawać, że było cacy? Nie było cacy i tak to zakomunikowali. Tylko zamykanie dyskusji przez panią Ewę budzi niesmak.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 23 ponad rok temuocena: 69% 

  "Dla Iławy" - przewrotna nazwa. Małostkowa zemstewka za zamianę bardzo mizernej dyrektorki 3 i przegraną jej męża.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Silver 22 ponad rok temuocena: 27% 

  Najgorszy burmistrz w historii Iławy. Nic nie robi, tylko dużo mówi. Nawet nie potrafi zadbać o koszenie trawy i sprzedaje nam dziwne treści o ekologicznych łąkach w Iławie.

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławiak 21 ponad rok temuocena: 38% 

  No znawcy samorządu się odezwali. Co daje brak wotum zaufania i absolutorium? Zanim wszystko i wszystkich wyhejtujecie przeczytajcie najpierw przepisy prawa. Żołnierzyki Dawidka, jesteście żenująco ciency merytorycznie. Dzis niejaki pan Jankowski mocno oburzony jest postawą klubu radnych Dla Iławy. A gdzie to jest napisane, że ten klub na śmierć i życie ma popierać Kopaczewskiego? Wotum zaufania mieli za co mu dać? Za Reksia w kinie czy za Bolka i Lolka? Czy może za te kolejki po 2 miesiące oczekiwania na spotkanie z burmistrzem? A ten Jankowski rozsiadł się dziś na sali sesyjnej w jakim charakterze? O ile pamiętam publika ma miejsce swoje na galerii u góry. Przewodniczący Młotek powinien był go usunąć z sali obrad, więc niech gość podziękuje i zamilknie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zjawa 20 ponad rok temuocena: 93% 

  To błysnąłeś aż jad ci z nogawek poleciał. Ocena burmistrza za 1,5 miesiąca kadencji i budżet poprzednika. Ptasznik przejmując urząd dostał długi w spadku? TAK. Dostał wotum zaufania? TAK. Żyliński przejmując po Ptaszniku urząd dostał długi w spadku? TAK. Dostał wotum zaufania? TAK. Ale tutaj chodziło o załatwienie już braku jednego wotum aby za rok móc szantażować wg własnych planów burmistrza. Skoro radni są tacy ok to dlaczego nie głosowali przeciw, a wstrzymali się? Czyli umywamy rączki Panowie i Panie. Aha radna Jackowska pięknie tworzy bzdurne tłumaczenia do własnej teorii. Czyli p. Jackowska ma Pani biuro rachunkowe tak? Hipotetycznie: przejęła je Pani rok temu w listopadzie od wcześniejszego właściciela, który mnie oszukał czyli w roku obecnym mogę stwierdzić, że nie ufam Pani za oszustwa. Proszę się nie martwić społeczeństwo i tak będzie wiedziało, że chodzi o byłego właściciela. Nawet za rok... Wczorajsza decyzja była czysto polityczna i miejcie odwagę to przyznać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~To 19 ponad rok temuocena: 0% 

  Chodzi o Wojciecha Jankowskiego z Ośrodka psychoedukacji ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abrakadabra 18 ponad rok temuocena: 25% 

  Kolesiarz tych co mają kasę. Nic więcej nic mniej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pot 17 ponad rok temuocena: 57% 

  tomaszu s.! ja chyba naprawdę! z tobą " pojadę"!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~RadniDoD 16 ponad rok temuocena: 68% 

  Za mało umorzeń podatkowych przeprowadził żeby dać wotum zaufania? Wyglada na to ze tak. Jakby nie działał w zgodzie z mieszkańcami, a z zadłużonymi „biznesmenami” i radnymi od siedmiu boleści to zapewne „IŁAWA” dałaby wotum zaufania. Panie Dawidzie, my wszyscy widzimy ile Pan dobrego robi dla Iławy i w pełni popieramy Pana poczynania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~No, nie... 15 ponad rok temuocena: 0% 

  No nie bez przesadyzmu!!!! Trochę samokrytyki!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaro 14 ponad rok temuocena: 41% 

  Jakie decyzje takie wotum zaufanie Brawo Iława! Brawo Panie Dawidzie Gratulacje! Pierwszy Pana Sukces odkąd został Pan W Iławie Burmistrzem ładnie Pana docenili i oceniliPani Prasek za! Wow chorągiewka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szymon 13 ponad rok temuocena: 83% 

  Wstrzymanie się od głosu jest żenujące...brak jaj!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 2 12 ponad rok temuocena: 42% 

  A co mieli robić? Przyklaskiwać temu co było, skoro byli przeciwnikami. Głosowali za odwołaniem skarbnik, to teraz zachowali swoje zdanie. Burmistrz myśli, że radni są dla niego. Widać, że gra na siebie, na swoją gwiazdę, która nie chce zabłysnąć. No nie na pary ten burmistrz. Zamiast się piąć, niestety spada.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taktylko 11 ponad rok temuocena: 96% 

  Spotykają sie na sesji, aby głosować nad "symboliczną wymową".. Rozumiem, że dieta radnego po dzisiejszym dniu też nie realna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MATTI 10 ponad rok temuocena: 97% 

  Co to za wstrzymywanie się od głosu ? 13 osób siedzi i pierdzi w stołek i oni nie wiedzą, czy jest "ZA" czy "NIE" a może on "NIE WIE". ???? Może szklanej kuli nie zabrali na sesje. Za co biorą pieniądze ? Idzie taki jeden z drugim tylko po to aby dietka spłyneła na konto. Opcja wstrzymywania się od głosu powinna być całkowicie usunięta. Wstrzymać to można pierda stojąc w kolejce na poczcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~10 9 ponad rok temu

  nie złe jest to rzeczywiście wstrzymać się można ale od pierdzenia stojąc w kolejce na poczcie żenada radni hołota bez zdania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 8 ponad rok temuocena: 93% 

  Ja z wnioskiem, nieformalnym... o wotum zaufania dla całej tej "rady"... wystarczy już chyba zagorzałych debat nad patronatem dla bieżącego roku kalendarzowego i nazewnictwa dla placu zabaw (moja propozycja w tej sprawie dla rady: plac niezgody... (sic!).....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz znany redakcji 7 ponad rok temuocena: 94% 

  Burmistrzem jest od 19 listopada 2018 r.... Raport będący podstawą głosowania jest za cały 2018 rok... Ja się zastanawiam nad czym właściwie głosowano? Nie dostał wotum zaufania, bo raport niestaranny? To kto nie dostał? No i czemu się wstrzymali? Nie czytali?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~links 6 ponad rok temuocena: 31% 

  dejwdku da da da da hehehehe bobasek nie ogrnął, a tak zapewniał, że radni w dobrych inicjatywach go poprą bueheheheh no i poparli bobasa heheh

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 5 ponad rok temuocena: 46% 

  Czyli 3 lata z rzędu musi nie dostać wotum zaufania by przeprowadzić referendum? Chory przepis, bo tak można przejechać większość kadencji. Powinny być max 3 głosowania a przy tym 2 głosowania w roku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wole poprzednika 4 ponad rok temuocena: 33% 

  jak 3 skoro 2?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 3 ponad rok temuocena: 44% 

  Powinni go wywieźć z tą nieskoszona trawa na taczkach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MJM 2 ponad rok temu

  Krótko a treściwie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 1 ponad rok temuocena: 40% 

  zgadzam się!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.5176 sekundy