REKLAMAimage2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 lipca 2019, 13:22 komentarzy 12

(Fot. Archiwum własne.)

Zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego świadczenie "Rodzina 500+" dla każdego dziecka właśnie staje się faktem. W Iławie rodzice nie odkładają formalności na ostatnią chwilę - pomimo trwających wakacji i sezonu urlopowego pamiętają o tym, że im wcześniej złożą wniosek, tym wcześniej wraz z bliskimi skorzystają z dodatkowych środków w domowym budżecie.

Tylko przez dwa pierwsze dni lipca do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie, jednostki, która w naszym mieście koordynuje takie świadczenia, wpłynęło około tysiąca wniosków. To dokumenty dotyczące świadczenia "500+" - od 1 lipca przysługującego na każde dziecko i "300+", które zostanie wypłacone po raz drugi na szkolną wyprawkę.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak - w związku z rozszerzeniem rządowego programu wsparcia dla rodzin - zmieni się liczba dzieci, które w Iławie korzystają ze świadczenia "500+". Przygotowanie takiego szacunku nie jest łatwym zadaniem, ale podjęła się go kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych, Alimentacyjnych i Dodatków Mieszkaniowych w MOPS w Iławie.

- W ubiegłym - 2018 roku ze świadczenia "Rodzina 500+" w naszym mieście skorzystało około 3,5 tysiąca dzieci. Spodziewamy się, że teraz, od 1 lipca, gdy program został rozszerzony, liczba ta wzrośnie do 5 - 5,5 tysiąca - mówi Maria Jabłońska.

Jest to jednak tylko przybliżony szacunek - zastrzega przedstawicielka Ośrodka. Podanie dokładnej liczby dzisiaj nie jest możliwe, m.in. dlatego, że wnioski kieruje się do jednostki właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, przez co nie są tu pomocne prowadzone przez urząd statystyki dotyczące liczby mieszkańców. Ponadto trudno przewidzieć, jaki odsetek uprawnionych rzeczywiście skorzysta ze świadczenia. 

Jak można policzyć, opierając się na powyższym szacunku, po rozszerzeniu programu "Rodzina 500+" wartość tego programu dla lokalnej, iławskiej gospodarki to około 2,5 - 2,75 mln zł każdego miesiąca.

Iławianie nie zwlekają z załatwieniem formalności. Wniosków tylko 1 i 2 lipca wpłynęło do miejscowego MOPS około tysiąca. W tej liczbie są zarówno wnioski o "500+", jak i "300+".

- Rzeczywiście, możemy mówić o dużym zainteresowaniu - ocenia Maria Jabłońska. - Jeszcze dzisiaj spływają do nas wnioski z poniedziałku, bo wskutek dużego ruchu na stronach bankowości elektronicznej dochodziło do zawieszania takich systemów - dodaje, informując, że składanie wniosków papierowych będzie możliwe od 1 sierpnia.

Jeśli ktoś teraz składa wniosek drogą elektroniczną, to wypłaty może się spodziewać w przeciągu około miesiąca. MOPS w Iławie zapewnia, że stara się na bieżąco rozpatrywać wnioski, ale trzeba pamiętać, że rozszerzenie programu "500+" zbiega się w czasie z sezonem urlopowym.

REKLAMATom-bet

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Uczciwie pracujący 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Mam wrazenie ze w Polsce to pracują tylko ludzie po 40 roku życia szybciej się uwiną na tamten świat nie będzie komu emerytur płacić będzie na 500+ młodszym się nie opłaca jedno wielkie państwo korzystające z pomocy społecznej a czemu społecznej bo to nasze pieniadze a nie pisowskie nie wiem co gorsze złodziejstwo platformy czy rozdawnictwo pisu zgłaszam veto na rozpad naszego kraju

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rozczarowny 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Zgadzam się z 11 i 17 w tym kraju nic normalnie nie funkcjonuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~8 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  Sami zgotowalismy sobie taki los

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~11 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dzięciaķi alabo bardziej ich rodzice nie zapracowali a tu już taki bonus co miesiąc a emeryci raz na rok dostaną 880 zł tak się docenia seniorów w Polsce pogratulować co będzie jak wszyscy się zbuntujemy tez chce 500+ podwyżki tez mam potrzeby podatki płacę i nie będę robić dzieci dla czyjegoś widzi misie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~17 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dzięki 500+i 300+ to ceny idą w górę dla mnie to teraz rodzice to nieudacznicy zastanawiam się czy świadomie decydują się na dzieci czy zaliczają wpadki a może liczą na emeryturę co będzie jak zabiorą do kogo będą mieli żal bogaty ten nasz kraj jak rozdaje na prawo i lewo nie zaleznie od statusu dobrze ze moje dzieci pracuja zagranicą nie będą robić na nierobów i tez nie mieli i nie mają lekko państwo nie chciało pomóc wiec znaleźli sobie inny dom tam się docenia ludzi uczciwie pracujących płenta (durny naród łatwiej trzyma się w ryzach) kto będzie to spłacał na pewno nie moje dzieci i wnuki żeby komus dać trzeba komuś zabrać a co z ludźmi zarabiającymi najniższą krajową i mają już dorosłe dzieci samodzielne na zachód teraz matka urodzi trójkę dzieci to jej się nieopłaca iść do pracy zaledwie o 200 zł więcej po co się poświęcać pracują kobiety po 45 roku życia a nowoczesna mamuśka się z niej śmieje a czego ona takiego dokonała ze własnych dzieci nie jest w stanie utrzymać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jola 7 5 miesięcy temuocena: 64% 

  Super sprawa te 500+, mamy w rodzinie bardzo dobre dochody i jeszcze taki bonusik. Dzięki PiS.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PiS was pogrązy 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ja tego nie będę spłacać nie korzystam wiec się wypisuje z tak trafnego pomysłu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam 5 5 miesięcy temuocena: 60% 

  ty sie cieszysz a twoje dziecko bedzie to splacac, albo ty swoja emerytura

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 4 5 miesięcy temuocena: 0% 

  ale ja np nie widziałam w aplikacji Ipko takiej możliwości nawet by samemu zrobić chyba że trzeba do banku podejść

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~milena 3 5 miesięcy temuocena: 75% 

  nie ma mozliwosci złożenia przez aplikacje. trzeba wejsc na strone ww.ipko.pl i tam w zakładce oferty i wnioski/ wnioski do złożenia będzie możliwość złożenia takiego wniosku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 2 5 miesięcy temuocena: 33% 

  a gdzie się składa dokumenty na 300+?czy mozna przez Bank swój składać?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilawiank1 1 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Tak, wiekszosc bankow daje taka mozliwosc

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6373 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)