REKLAMAWyspa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lipca 2019, 15:05 komentarzy 8
W poniedziałek, 15 lipca miało miejsce zdemontowanie tablicy, upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z pomnika orła na stadionie miejskim w Iławie.

W poniedziałek, 15 lipca miało miejsce zdemontowanie tablicy, upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z pomnika orła na stadionie miejskim w Iławie.

Jest cała, nieuszkodzona. Tablica, upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przetrwała demontaż z pomnika orła na stadionie miejskim w Iławie. Na razie nie wiadomo jednak, co z nią dalej.

Demontaż przeprowadzono na zlecenie Urzędu Miasta w Iławie w poniedziałek, 15 lipca. Ostatecznie stało się tak na mocy decyzji Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego, bo choć Rada Miejska w Iławie - po burzliwej debacie - podjęła uchwałę w sprawie zgody na ten demontaż, to dokument ten został zakwestionowany przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. W rozstrzygnięciu nadzorczym wskazał on, iż decyzja w tym zakresie należy nie do rady, lecz do burmistrza.

Radni długo spierali się w tej kwestii, a ścierały się dwa zasadnicze stanowiska. Według jednych nie należało, poprzez demontaż niemieckiej gapy, naruszać struktury istniejącego pomnika, gdyż jest on pamiątką historii. Według drugich lepiej było przenieść element obcy - właśnie niemiecką gapę, a pozostawić polski - rocznicową tablicę. Współistnienie tych dwóch elementów, tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości i pomnika, którego dzieje nawiązują do dwóch zbrodniczych totalitaryzmów, za wysoce niewłaściwe uznał Instytut Pamięci Narodowej, poproszony o opinię jeszcze za poprzedniej kadencji iławskiego samorządu przez ówczesnego burmistrza Adama Żylińskiego.

Obecny burmistrz Dawid Kopaczewski podjął decyzję o demontażu tablicy, ale jej przyszłość pozostaje nieznana. Gdzie ją umieścić? We wspomnianej powyżej (unieważnionej) uchwale radni wskazali cmentarz komunalny na ulicy Wyszyńskiego w Iławie, a jakie miejsce wybierze burmistrz? Tego jeszcze nie wiadomo, a decyzja ma zapaść po konsultacjach z lokalnymi historykami.

Iława. Zdjęli tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ilość zdjęć 3

REKLAMAubezpieczenia

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~meksiko 8 4 miesiące temu

  Można umieścić tablicę z informacją na temat faktów dotyczących powstania symboli. Daty, dla kogo byly wazne, kto zadecydował itd. I nawet nie chodzi o edukowanie ewentualnych spacerowiczów. Taką informację można umieścić w miejscu zburzonego pomnika. Zawsze jednak znajdzie się kiedyś człowiek, który zapyta o powody pozbywania się świadectw. Co pomyśli? Bali się? Wstydzili? Czego się bali, czego wstydzili? Tu i teraz wiadomo, że nikt się nie lęka i nie wstydzi tej historii. Nie wiem, może uda się wnukom wytłumaczyć, że to taki kaprys naszych czasów, zwykła kłótnia, by dać głos, zaakcentować swoją obeność? Nic więcej nie wypada mówić, ponieważ dobrze wychowany człowiek nie dezawuuje swoich przedstawicieli. Taki człowiek, jeśli jest osoba reprezentującą innych nie stawia siebie na tle brzydkich wydarzeń z przeszłości, ponieważ swój autorytet reprezentanta wyborców buduje, mając oparcie w swojej wiedzy i umiejętnościach oraz dystansie do przeszłości i wszystkiego, czego nie był świadkiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rozsadek 7 4 miesiące temuocena: 50% 

  Niech ci, co podejmuja decyzje o zdjeciu tak historycznych pamiatek zrzekna sie wyksztalcenia, niech zdobeda je ponownie w oparciu o nowe karty historii... Szczegolnie teraz w obliczu reformy oswiaty niech podejda do matury raz jeszcze ;) Dlaczego tego nie zrobia, toz ich dyplomy to pamiatki komunizmu w Polsce... Latwo jest cos usunac, tylko budowac nie ma komu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 6 4 miesiące temuocena: 0% 

  To co stoi przy stadionie nie jest pomnikiem. Ten niby orzełek to autentyczna nazistowska gapa. Dobrze, że zdemontowano tablicę. Oby teraz tablica nie trafiła na cmentarz bo to dopiero będzie kompromitacja Iławy. Pochować setną rocznicę odzyskania niepodległości na cmentarzu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~mieszczanin 5 4 miesiące temuocena: 55% 

  Apeluję do osób odpowiedzialnych za dewastację pomnika - zostawcie go w spokoju, bez tablicy. Jest ustawa o dekomunizacji, stara tablica została ściągnięta, zadanie wykonane. Nie ma sensu przyklejanie kolejnych elementów, nie związanych z jego historią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~henio 4 4 miesiące temuocena: 44% 

  Zamienić orła na kaczkę w pozycji suszenia skrzydeł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~swojak 3 4 miesiące temuocena: 62% 

  burmistrz iklika w odstawke niszcza ilawe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krajan 2 4 miesiące temuocena: 72% 

  A kiedy zmienimy nazwę miasta Iława, na bardziej partyjną, trzeba się pilnie zastanowić nad zmianą rady miasta...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 1 4 miesiące temuocena: 59% 

  Najpiękniejsze miejsce na tą właśnie tablicę, wystarczyło tylko orła wypuścić niech poleci do Merkel. Orła polskiego dorobić Widzę ją, abo na Ratuszu, albo w obrębie Galerii w miejscach najbardziej publicznych. Nie zaś na cmentarzu, gdzie będzie schowana i niewidoczna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.1503 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)