REKLAMAKono
REKLAMAciechanow
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2019, 12:36 komentarzy 7

(Fot. Archiwum organizatora.)

Idea otwartości wobec innej kultury, integracja poprzez wspólną pasję i wspólne działania przyświecają projektowi „Taniec bez granic”, w ramach którego młodzież z Elbląga i z Ukrainy spędza aktywnie i różnorodnie czas w Iławie.

W niedzielę 28 lipca w Iławie rozpoczął się projekt pod nazwą „Taniec bez granic”, w którym udział biorą tancerze z Elbląskiego Klubu Tańca Jantar oraz tancerze z Klubu Sportowego Dynamo ze Lwowa. Jest to młodzież, która podczas obozu sportowego doskonalić będzie umiejętności z zakresu tańca towarzyskiego, ale także wspólnie działać, tworzyć i spędzać czas. Łącznie w zadaniu udział bierze 20 osób z Polski  i 20 osób z Ukrainy. Obóz realizowany jest w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie. 

- Tematem przewodnim projektu jest taniec, dlatego najwięcej czasu uczestnicy spędzają na warsztatach tanecznych - mówi Krzysztof Taurogiński, opiekun grupy elbląskich tancerzy. - Na początku oczywiście największy problem stanowił język, ale teraz młodzież doskonale już sobie radzi. Pierwsze lody zostały przełamane właśnie na sali tanecznej i podczas wyjścia na basen, gdzie nie potrzeba słów do porozumienia. Umiejętności językowe szkolimy na spotkaniach, podczas których nawzajem uczymy się polsko-ukraińskich słówek i zwrotów. 

Ideą projektu jest wzmocnienie współpracy między młodzieżą z Polski i Ukrainy, integracja młodzieży, pogłębienie wiedzy na temat dwóch kultur oraz zaszczepienie otwartości i akceptacji wielokulturowości. 

Aby zrealizować cel, przed młodzieżą nie lada wyzwania. 

– Założenie projektu jest takie, że młodzież nie tylko bierze udział w różnych zajęciach, ale także sama sobie je organizuje – mówi Zyta Wrzos, koordynator projektu. – To przyczynia się do integracji oraz uczy młodzież współpracy. Do tej pory młodzież sama zorganizowała sobie m.in. wycieczkę po Iławie, wyprawę kajakami po Jezioraku, wyjście na basen oraz karaoke.   

Przed nimi jeszcze szereg różnorodnych działań. Tancerze wspólnie przygotują wystawę zdjęć pod hasłem „Sąsiedzi” ukazującą interesujące i charakterystyczne dla obu krajów miejsca. Podczas warsztatów plastycznych młodzież zaprojektuje stroje taneczne inspirowane ubiorami ludowymi obu państw. A dla mieszkańców Iławy przygotują i zaprezentują tanecznego flashmoba. 

– W oparciu o kroki 6 tańców narodowych obu krajów tancerze przygotują choreografię, którą zaprezentują w przestrzeni miejskiej Iławy – mówi Zyta Wrzos. - Mieszkańcy Iławy będą mogli też obejrzeć filmiki przygotowane przez młodzież na warsztatach filmowych „Nakręcamy się na różnorodność”. O dacie i miejscu prezentacji filmików tancerze będą informować, rozdając ulotki na mieście. 

Projekt „Taniec bez granic” sfinansowany jest z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Pomysłodawcą i realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Jantar, a partnerem Klub Sportowy Dynamo ze Lwowa. 

- Realizacja tego typu projektów to cały szereg korzyści – mówi Magdalena Czarnocka – Kaptur, prezes Stowarzyszenia Jantar w Elblągu. - Młodzież uczy się współpracy, samodzielnego działania, tolerancji względem innego człowieka, narodu, czy zwyczajów, a także zawiera międzynarodowe przyjaźnie.    

Taniec bez granic - polsko-ukraińska wymiana młodzieży w Iławie.

Ilość zdjęć 5

Publikacja zlecona.

REKLAMANAJLAK
Artykuł załadowany: 1.3847 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)