REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 sierpnia 2019, 11:13 komentarzy 84

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Gminie Susz grozi śmieciowy kryzys - nie ukrywa burmistrz Krzysztof Pietrzykowski. Za taki stan rzeczy obarcza odpowiedzialnością opozycję, bo to głównie głosami radnych Niezależnej Inicjatywy dla Gminy Susz odrzucona została uchwała, umożliwiająca podniesienie obowiązujących mieszkańców stawek za wywóz odpadów. Teraz gmina nie może podpisać umowy z jedyną firmą, która złożyła ofertę, a czasu na szukanie alternatywnego rozwiązania jest bardzo mało. 

Niezależni odbijają piłeczkę. Wytykają, że ich zdaniem przetargową dokumentację napisano w taki sposób, że mogła wystartować tylko jedna firma, a prace dotyczące przyszłości gminnej polityki gospodarowania odpadami należało zacząć dużo wcześniej.

We wtorek, 6 sierpnia radni Rady Miejskiej w Suszu w 14-osobowym składzie spotkali się na nadzwyczajnej sesji, zwołanej z inicjatywy Burmistrza Susza Krzysztofa Pietrzykowskiego. Najważniejszym tematem posiedzenia była uchwała określająca wysokość opłat za gospodarowanie odpadami na terenie gminy.

Temat referował burmistrz.

- Odpady to poważny problem - nie ukrywał i przybliżył sytuację. - Mamy podpisaną umowę do końca sierpnia. Nowy okres rozpocznie się wraz z początkiem września. Zakładaliśmy, że nową umową uda się objąć okres dwuletni. Firma jednak kategorycznie odmówiła - ze względu na cenową huśtawkę okres dwuletni w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Burmistrz dodał, że sam jest zwolennikiem umów wieloletnich, ale nie są tym zainteresowane firmy, obawiając się dużych wzrostów cen, zwłaszcza używanych materiałów i kosztów pracy.

W jedynej ofercie, jaka wpłynęła w gminnym przetargu na nowy okres, został zaproponowany 16-miesięczny okres świadczenia usługi, tj. od początku września do końca 2020 roku. 

- Analizowałem ten przetarg, wiedząc, że to będzie jedna z najtrudniejszych decyzji tego samorządu. Jednak to nie samorząd jest źródłem tej ceny. Sytuacja wygląda tak, że jesteśmy na nią skazani - mówił Krzysztof Pietrzykowski.

119 tys. zł miesięcznie - tyle dotychczas kosztował gminę wywóz odpadów komunalnych. Teraz, według kalkulacji dotyczącej nowego okresu, kwota ta miałby wzrosnąć niemal dwukrotnie, do 233 tys. zł miesięcznie.

Dokonano analizy, jak to przełoży się na opłatę za wywóz odpadów, uiszczaną przez mieszkańców i na tej podstawie podano ceny, zawarte w projekcie uchwały. 17 zł dla osób segregujących i dwukrotność stawki podstawowej, czyli 34 zł, dla niesegregujących - to szczegóły w tym zakresie. To duże podwyżki, bo obecnie obowiązują odpowiednio stawki 10 i 16 zł. 

- Nie mam żadnego wpływu na te stawki - tłumaczył jednak burmistrz. - Ich źródłem jest cała sytuacja gospodarcza w kraju. Bardzo mocno uderzyła w nas inflacja. Nie mamy wyjścia, sprawa jest zero-jedynkowa - przekonywał.

Podniesienie składek ZUS, czy wynagrodzenia minimalnego, wzrost cen przeróżnych materiałów i produktów - to zjawiska z ogólnokrajowej ekonomii, o których burmistrz powiedział, że mają realny wpływ na każdego mieszkańca i ceny świadczonych usług, w tym też wywozu odpadów.

Z przedstawionej przez burmistrza prezentacji wynika ponadto, iż w gminie Susz 7 tys. osób obecnie segreguje odpady, zaś 2,6 tys. nie segreguje. Można się spodziewać, że w związku z podwyżkami niesegregujących (czyli płacących więcej) będzie ubywać.

- Już zaczynają nasi mieszkańcy zmieniać deklaracje: z niesegregujących na segregujących - poinformował burmistrz.

Z punktu widzenia ekologii jest to może zjawisko pożądane, ale - jak wyjaśniał Krzysztof Pietrzykowski - prowadzi to do sytuacji, że do kasy trafia coraz mniejsza kwota i w perspektywie są kolejne podwyżki, także dla tych segregujących śmieci.

Burmistrz nie ukrywał też, że perspektywa podniesienia obowiązujących stawek nie budzi jego entuzjazmu, bo to po prostu obciążenia dla mieszkańców, ale nie ma innego wyjścia. Dodał, że jeśli uchwała nie zostanie podjęta, to burmistrz nie podpisze umowy, gdyż nie będzie na jej opłacenie zabezpieczonych środków.

- Grozi nam kryzys śmieciowy - podsumował Krzysztof Pietrzykowski.

Po debacie głosowano. Radni oddali 7 głosów "za", 7 głosów "przeciw", tym samym odrzucając uchwałę, której przyjęcie wymaga większości głosów.


"Za" głosowali: Bogusław Dziki, Krystyna Maksimik, Barbara Sikorska, Stanisław Blonkowski, Barbara Wierzbicka-Sobocińska, Kazimierz Mrówczyński, Przemysław Tuliński.

"Przeciw" głosowali: Andrzej Bańkowski (PiS), Ryszard Goik (PiS) oraz radni Niezależnej Inicjatywy dla Gminy Susz: Iwona Walesiak, Agnieszka Gapys, Marcin Mądry, Grzegorz Tomaszewski, Aleksandra Dwórznik.


- To był test dla radnych. Uważam, że radni, którzy głosowali przeciw, nie sprawdzili się w tym teście. Wprowadzili chaos - ocenił tuż po głosowaniu burmistrz Krzysztof Pietrzykowski. - Nie sprawdziliście się jako samorządowcy. Nie jest to nasza sprawa, zostało to nam narzucone. Liczyłem, że się sprawdzicie, ale rzeczywiście jesteście niezależni od problemów Gminy Susz - ocenił cierpko włodarz, nawiązując do nazwy opozycyjnego klubu, którego głosami (w głównej mierze) odrzucono uchwałę: Niezależnej Inicjatywy dla Gminy Susz.

- Nie zgodzę się z tym. Specyfikacja przetargowa umożliwiła start tylko jednej firmy, żadna inna firma, patrząc na zapisy specyfikacji, nie była zainteresowana odbiorem odpadów z terenu Gminy Susz - odpowiedział Marcin Mądry z Niezależnej.

Wcześniej w debacie opozycyjni radni zarzucali też władzy, że zbyt późno rozpoczęła debatę na ten temat i nie było czasu na wypracowanie alternatywnego rozwiązania. Zdaniem Niezależnych należało gospodarce odpadami poświęcić odrębne posiedzenie komisji.

- Będziemy mieli bardzo poważny problem 1 września. Przetarg musi "wisieć" 4 tygodnie. Jeśli firma, która obecnie świadczy dla nas te usługi, nie będzie chciała chociaż o miesiąc przedłużyć umowy, będzie słabo - tak sprawę podsumował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suszu Przemysław Tuliński. - Też jestem przeciwny podwyżkom, ale niestety - mają miejsce we wszystkich jednostkach samorządu. 

Wiceprzewodniczący suskiej rady zaapelował też do burmistrza, by ten podjął rozmowy z firmą odbierającą odpady w sprawie możliwości przedłużenia obecnej umowy, przynajmniej o miesiąc, dwa.

- Firma już w tej chwili dokłada do realizacji tej usługi. Wydaje mi się, że czeka już tylko na rozwiązanie umowy. Będzie kryzys śmieciowy w gminie - odpowiedział Krzysztof Pietrzykowski, nie ukrywając, że będzie dążył do zakomunikowania mieszkańcom, że jego zdaniem odpowiedzialni za taki stan rzeczy, jeśli faktycznie do niego dojdzie, będą radni, którzy głosowali przeciwko podwyżkom. 

Co zatem dalej z odbiorem odpadów z terenu gminy? Czy 1 września będzie dniem, gdy w gminie Susz rozpocznie się śmieciowy kryzys? Do tematu wrócimy.

abs2

81Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~czytelnik 81 4 miesiące temuocena: 100% 

  Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego ZUK nie może zająć się odbiorem nieczystości samodzielnie? Z czego to wynika?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 80 4 miesiące temu

  Ja również chciałbym usłyszeć ale z tego co wiem co dzięki nowemu prawu liczba firm odbierających odpady skórczy się o 90% i nawet w stolycy zgłosiły się tylko 3 firmy do przetargu. Wychodzi na to, że ustawa jest zrobiona dla dużych firm, ale szczegółów nie znam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 79 4 miesiące temuocena: 83% 

  Prawda jest taka, że burmistrz dał propozycję rozwiązania problemu jednak jest ona trudna do zaakceptowania przez społeczeństwo. Innych propozycji nie było ani od Niezależnych ani od ekipy burmistrza, a szkoda bo od tego mamy radnych by wychodzili z inicjatywą. Każdy wiedział że czasu jest mało i mimo to nikt nic innego nie zaproponował. To nie jest rozwiązanie problemu tylko odłożenie go na później, a czasu niestety nie ma. Mówimy że tonący brzytwy się chwyta, od września będziemy tonąć ale w śmieciach. Trzymam kciuki za dzisiejsze spotkanie na Komisji!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Śmieć 78 4 miesiące temuocena: 67% 

  Tutaj jest brak podstawowego pytania i zrozumienia dlaczego wywóz śmieci ma zdrożeć? Polityka rządowa i sytuacja gospodarcza daje taki efekt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ufny 77 4 miesiące temuocena: 41% 

  Do Państwa radnych: Żaden z Państwa nie zainteresował się faktem pojawienie się ogłoszenia przetargu. Każdy z Państwa ma prawo, a nawet społeczny obowiązek sprawdzić wymagania przetargu - czy są zgodne z obowiązującym prawem. Nikt z Państwa tego nie zrobił, ale radni, którzy byli "za" poparli propozycję burmistrza, więc uważają, że była to dobra oferta i nie można im zarzucić nieprzygotowania. Radni, którzy byli przeciwko nie przygotowali żadnej alternatywy mimo, że wiedzieli, że gmina musi wybrać usługodawcę. Przyszli Państwo nieprzygotowani na sesję, mimo, że to Państwa obowiązek i wprowadzili chaos. Jest jeszcze jeden fakt, wszystko w tej gminie robi burmistrz a radni są albo "za" albo "przeciw". Więc pytam, czy Państwo radni posiadają kompetencje by zasiadać w radzie? Jak widać pomysły na uporządkowanie boisk sportowych, otwarcie żłobka czy nowy chodnik to nie wszystko. Akurat zgadzam się z burmistrzem, że to był dla nich test.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ufny 76 4 miesiące temuocena: 60% 

  Skoro zagłosowali „za” to chyba wiedzieli za czym głosują. Ci co głosowali „przeciw” jako jedyni zadawali pytania i byli zaskoczeni, nie przygotowali żadnej propozycji a co więcej, nie zadali ani jednego pytania o czynnik wpływający na cenę. Pytania o samochód odbierający odpady to śmiech na sali, co to ma do opłat? Przecież to ustawa mówi co ma odbierać śmieci. To czy firma myje śmietniki to kolejny przykład. Zrozumcie jeden fakt - nie padło żadne pytanie dlaczego cena jest tak duża.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 75 4 miesiące temuocena: 75% 

  Pomijam fakt, że ci głosujących "za" praktycznie nie zabrali głosu. Inaczej, nie zadali żadnego merytorycznego pytania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 74 4 miesiące temuocena: 64% 

  Logika przedziwna. Radni będący za byli przygotowani, a radni przeciwni nie. Bo TY tak twierdzisz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Migrant 73 4 miesiące temuocena: 100% 

  Chciałbym się zapytać czy ktokolwiek z tu komentujących obserwuje sytuację w polskim prawie śmieciowym? Już niedługo w życie wejdzie nowa ustawa, która już została podpisana przez prezydenta i będzie niekorzystna dla gmin i wpłynie negatywnie na ceny. Propozycja ze środowej sesji była na podstawie starej ustawy i dzięki temu koszty wywożenia śmieci były znacznie niższe niż będą po wejściu w życie nowej ustawy. Rozumiem, że ceny poszły do góry nawet przy starej ustawie a nie zdajecie sobie sprawy co będzie jak wejdzie ta nowa, na którą nie mamy żadnego wpływu to to jest decyzja rządu. Taki jeden szczegół z tej nowej ustawy - zakłada ona, że wszyscy obywatele segregują śmieci w związku z czym opłaty idą z automatu do góry.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Migrant 72 4 miesiące temuocena: 0% 

  Kier, „Chyba” bo takich punktów może być wiele i nie wiem ile jest ich w Suszu i jaki punkt co odbiera. I niestety za wiele to Ty nie wiesz, uczysz się teraz, ale na naukę nigdy nie jest za późno. Dopóki będziesz uważał, że wiesz wszystko, niczego nie osiągniesz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kier 71 4 miesiące temuocena: 100% 

  Dobra,już wiem, innym zarzucasz brak zainteresowania prawem,a niestety Twoje sprowadza się do CHYBA. I tylko dodam,że chyba NIE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Migrant 70 4 miesiące temu

  Twój cytat ustawy dotyczy Punktu Zbiórki Selektywnej. W Suszu takie coś (chyba) musi prowadzić ZUK i z tego co wiem to dotyczy to śmieci wielkogabarytowych czy niebezpiecznych. Kiedyś oddawałem puszki po farbie i dzięki ustawie nie muszę za to płacić ale ZUK może na tych śmieciach zarobić i to chodzi tylko o tego typu śmieci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kier 69 4 miesiące temuocena: 100% 

  Aha i w ramach rewanżu teraz ja proszę o dokładny artykuł z ustawy, gdzie jest napisane, że WSZYSCY będą segregować??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kier 68 4 miesiące temu

  Proszę bardzo: c) po ust. 2a dodaje się ust. 2b w brzmieniu: „2b. Rada gminy, ustalając stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, może uwzględnić stopień, w jakim dochody ze środków własnych pozyskanych ze sprzedaży surowców wtórnych i produktów przygotowanych do ponownego użycia pokrywają koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.”, d) uchyla się ust. 3, e) po ust. 4 dodaje się ust. 4a– 4c w brzmieniu: „4a. Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych. Już jaśniej się nie da. ZE SPRZEDAŻY. Za kompostowniki też będzie taniej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Migrant 67 4 miesiące temu

  @Kier Właśnie dałeś przykład wprowadzania ludzi w błąd. Gmina nie ma prawa przyjmować śmieci posegregowanych, musi je oddawać do uprawnionego zakładu, który ma pozwolenia i jest wpisany do planu wojewódzkiego. Taki zakład może sprzedawać śmieci dalej. Teraz daj przykład jak gmina ma to robić i podaj podstawę prawną, czekam na odpowiedź.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kier 66 4 miesiące temuocena: 100% 

  To jest nieprawda co piszesz-gmina będzie mogła czerpać zysk ze sprzedaży posegregowanych śmieci i dzięki temu obniżyć opłaty dla obywateli, a nie oddawać surowiec firmie i jeszcze jej za to płacić- to tylko jeden przykład. Trzeba czytać ustawę,a nie tylko slogany z artykułów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciej 65 4 miesiące temuocena: 80% 

  Ja mogę zapłacić nawet więcej za śmieci tylko niech to robi ZUK Susz. Wszyscy będziemy wiedzieli, że kasa zostaje w Susz. Niech dadzą chłopakom sprawiedliwe pieniądze za śmierdzącą robotę, kupią nowe auto. Teraz to wygląda jak przekręt. I tak wszystko robi komunalka, a firma na R. się dorabia. Do tego oferta wygląda jak niemal jak szantaż. Czy nie można dać zapisu w umowie, że w przypadku wzrostu cen odbioru odpadów o określony procent cena wzrasta? W takim przypadku umowę można podpisać nawet na 10 lat. Gmina ma gwarancję odbioru, firma ma gwarancję zamówienia, pracownicy mają gwarancję pracy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 64 4 miesiące temu

  Przegiąłeś* :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 63 4 miesiące temuocena: 0% 

  Niezalezny, Swoim ostatnim wpisem przegrałeś pale. Nie masz podstawowej wiedzy prawnej a stawiasz się w roli sędziego. Wg polskiego prawa komunalka nie ma prawa wywozić śmieci. Poczytaj troszkę; dzięki Tobie wiem czemu PiS jest przy władzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezalezny 62 4 miesiące temuocena: 50% 

  Maciej gdyby żuk zaczął wywozic śmieci to byś nie płacił więcej na logike firmy prywatne chca doic innych niczym krowe dojna musza oplacic pracownikow, zusy itp Żuk ma swoich pracowników mają wypłaty więc dokupić śmieciami i problem z głowy. Tylko że burmistrz tego nie zrobi nie ma kasy nabrał kredytów na jakieś śmieszne budowle kryte stworzył dla swojej elity i to nie stać teraz na zakup smieciarek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezalezny 61 4 miesiące temuocena: 57% 

  Widzę że wszyscy mają problem burmistrz jak i radni...... wszystkim chodzi o to samo o kasę, jak wydebic od ludzi! Panie Pietrzykowski potrafi pan jeszcze spojrzeć ludziom w oczy? Ma pan jeszcze godność? Ą faktycznie zapomniałam że traktuje pan patentów jako gorszy sort coś wiem na ten temat po ostatnim spotkaniu z panem...... Panie burmistrzu dobra rada zainwestować w żuk kupić smieciarki w końcu zacznie pan inwestować konkretnie a nie dorabia pan inne firmy i pcha pan im nasza kasę do kieszeni my nie zarabiamy tyle co pan i pana koledzy. Nie jedna rodzina szuka oszczędności bo braknie im wypłaty a pan jeszcze bardziej chce ich upodlic nie ma pan za grosz ambicji..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 60 4 miesiące temu

  Niezalezny, ZUK odbiera śmieci wielkogabarytowe i nienadające się do segregacji. Poczytaj prawo, potem się wypowiadaj. Dopłacają wszyscy, 500+ z nieba nie leci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezalezny 59 4 miesiące temuocena: 0% 

  Do ja... To powiedz mi, a raczej wytłumacz dlaczego w takim razie żuk wywozi, odbiera śmieci z posesji? Chcecie aby inne firmy zewnętrzną wynosiły śmieci? Nie ma problemu ale ty i burmistrz oraz jego przyklejasy doplacajcie z własnej kieszeni !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 58 4 miesiące temuocena: 33% 

  Niezależny, nie znasz się na polskim prawie śmieciowym. Komunalka nie ma prawa zbierać śmieci od mieszkańców. Zacznij kumać polskie prawo a potem kumaj innych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezalezny 57 4 miesiące temuocena: 33% 

  Nie płacić więcej czytaj ze zrozumieniem! skoro mamy zakład usług komunalnych to jaki jest sens płacić innym firmą za wywóz śmieci! Po co w kacu jest w suszu żuk? Nie kumam was! Skoro komunalna w suszu sobie nie radzi burmistrz nie potrafi zrobić porządku z komunalna w suszu to zamknąć,zlikwidować komunalke!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 56 4 miesiące temuocena: 100% 

  Jedni piszą, że chcą płacić mniej i nic im się nie podoba a drudzy chcą płacić więcej by tylko wywoził ZUK. Co człek to pomysł... nic dziwnego, że panuje niezgoda w społeczeństwie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jestem ze wsi 55 4 miesiące temuocena: 50% 

  Nie wiedziałem o co tyle hałasu wiec obejrzałam sobie kilka sesji i omg!!Ranczo przy Suszu to pikus jestem mieszkańcem gminy od niedawna nie znam praktycznie nikogo z radnych no może z widzenia ale widać ze nasz podkreślam nasz burmistrz czuje niechęć do tzw opozycji a szczególnie do pań radnych pewnie wynika to z tego ze są mocno aktywne ale to chyba dobrze prawda?moim radnym jest pan Dziki i oniemiałem jak usłyszałem co tam on wyprawia Panie Dziki nie tak postępuje męższczyzna zaczął pan kiepsko mam nadzieje ze się pan poprawi bo my jako wyborcy zaczniemy pana dyscyplinować a śmieci podrzucę panu jak pozwoli pan na ta stawkę proszę podać mi jeden sensowny argument które przemawia za ta cena Jestem ze wsi i tam gdzie mieszkałem mieliśmy zniżki za kompostowniki tutaj jest tylko wyciągnięcie nie jednej a dwóch rak po kasę propozycje proszę sensowne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Doinformowany 54 4 miesiące temu

  Do zainteresowana: To działa na takiej zasadzie, że jest cena bazowa np 17zl i jak zdecydujesz się na odprowadzanie kompostownika to będzie ulga od tych 17zl.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zainteresowana 53 4 miesiące temuocena: 100% 

  No właśnie, bardzo istotne, w innych gminach, gdzie są kompostowniki, są obniżki opłat. A w Suszu o tym zapomniano?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZYtelnik 52 4 miesiące temuocena: 31% 

  Hej wszystkim, czytałam wszystkie komentarze, w szczególności są te negatywne oraz oglądałam sesje. Ale dziwie się że my piszący nie wspieramy Burmistrza i nastawiamy przeciwko niezależnych, każdy z nich ma racje,ludzie my musi wspierać jak i jedną str. tak i drugą. oburzenia nic nie dadzą nakręcamy się i to bardzo. Ja tez nie jestem za tym żeby nie poszły śmieci w górę ALE WIERZE ŻE RADA Z BURMISTRZEM PORADZĄ SOBIE ( MOŻE NIE DOGADAJĄ SIĘ) ALE KOLEJNY RAZ PISZE PORADZĄ SOBIE I BEDZIE NAPRAWDĘ DOBRZE. bo o to tu chodzi o dogadanie się w naszych problemach. Pozdrawiam wszystkich i trzymajmy kciuki. P.S. nie wylewajmy goryczy tylko doradzajmy a będzie dobrze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 51 4 miesiące temuocena: 100% 

  Tak masz racje trzeba wspierać ale również słuchać argumentów czy burmistrz Miasta nie jest przedstawicielem nas wszystkich jego arogancja mnie denerwuje nie przyjmuje argumentów nie słucha żyje w swoim idealnym świecie można mieć odmienne zdania ale potrzebny jest dialog Czy wszyscy którzy obejrzeli sesje widzieli go tam?bo ja nie i z tego powodu mi przykro ważniejsze są wyjazdy niż problem który dotyczy wszystkich bez wyjątku.mozna się sprzeczać kto ma racje jak na razie nie bardziej przekonują młodzi niby z opozycji argumentami i postawa niczym więcej burmistrz w zasadzie nie odpowiada na trudne pytania jedynie pan tulinski ma tam coś do powiedzenia reszta tylko podnosi rękę wiec gdzie dialog gdzie rozmowa krytyka czadami powinna być bo nie jesteśmy wszystkowiedzacy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZYtelnik 50 4 miesiące temuocena: 25% 

  Hej wszystkim, czytałam wszystkie komentarze, w szczególności są te negatywne oraz oglądałam sesje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Helena Trojańska 49 4 miesiące temuocena: 89% 

  Coś mi się wydaje ze PUSZKA PANDORY się otworzyła -najgorszy z koszmarów burmistrza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie 48 4 miesiące temuocena: 0% 

  Co? Jaka puszka pandory? Ty się Helena martw gdzie wyrzucisz swoją puszkę po śledziach bo to jest problem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~watchdog 47 4 miesiące temuocena: 83% 

  Obejrzałam całą sesję. Problem faktycznie jest, ale nie w radnych którzy domagają sie dyskusji, dialogu i szerszego planowania gospodarką odpadami ale w burmistrzu, który zabrania pytać i myśleć. TO SKANDAL -W JAKIM KRAJU ŻYJEMY !!! Ta sesja to przykład socjalistycznego zarządzania naszą gminą przez Pietrzykowskiego. To oburzające jak Przewodniczący Rady, poucza wykształconych radnych jak mają głosować - nawet śmiało nakłaniając za wyborem konkretnej decyzji w danej sprawie !!! To jest demokracja ? Raczej cyrk! W dodatku pół sprowadzania Burmistrza i samozachwyt ręcznie malowanym obrazem i tym jak ten prezent zostanie przyjęty przez Burmistrza Jarmen .... to jest praca "gospodarza miasta", który pośpiesznie bez konsultacji chce nam podnieść podatek śmieciowy w 5 dni, a pół miesiąca rozmyśla jaki prezent zawieść do Niemiec?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie 46 4 miesiące temuocena: 50% 

  Kochanie, niczego nie rozumiesz. To radni powinni przygotowywać swoje propozycje, dyskutować, sprawdzać jakie uchwały przyjęły podobne gminy jak Susz. Radni powinni analizować ustawy, proponować i szukać konsensusu. I teraz pytanie, czy suscy radni tak się zachowują? NIE! Prawda jest taka, że wszystko na swojej głowie ma burmistrz. Radni nie piszą uchwał a powinni. Jeżeli radny się nie zgadza z burmistrzem to powinien powiedzieć co jest źle, dać merytoryczną wypowiedź a tu tego brak. Dlatego zwalanie winy ma burmistrza jest wielce niesprawiedliwe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~suchy 45 4 miesiące temuocena: 100% 

  Proszę zainwestować w pojemniki, zakupić samochody (ZUK) i stawać do przetargów (Kisielice, Prabuty, Stary Dzierzgoń ... ), zacznie Zuk dobrze zarabiać, a w Suszu problem będzie rozwiązany na lata.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 44 4 miesiące temuocena: 100% 

  GENIUSZ

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcjanna 43 4 miesiące temuocena: 29% 

  Kisielice w poprzedniej kadencji miały swoich oszołomów, teraz ma ich w Susz. Zapewniam wszystkich solennie, ze tym ludziom ( Pis i niezależni ) nie zależy na dobru mieszkańców, a jedynie na zmniejszeniu pozycji burmistrza i przejęciu w 2023 władzy w Suszu. Polityka jest jednak obrzydliwa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanin 42 4 miesiące temuocena: 60% 

  Może byłoby warto podać konkretne argumenty żeby przekonać do swojej wypowiedzi? Mamy wykształconych radnych, którym nie zależy na dochodzie w postaci diety a zależy na mieszkańcach i ich problemach. Biorąc pod uwagę Kisielice i ich prężność można się wzorować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Roro 41 4 miesiące temuocena: 100% 

  Pietrzykowski zamiast umarzac 100.000 zł (...) było kupić smietniki.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezadowolony 40 4 miesiące temuocena: 80% 

  Braknie kasy najlepiej sięgnąć do kieszeni podatnika Panie Pietrzykowski a zuk od czego jest? Nie kumam pana jeśli ten zakład jest niewydolny to zamknąć! Albo zakupić jeszcze ze dwie smieciarki i problem zalatwiony! A jeśli brak kasy na zakup smieciarek zabrać premię zmniejszyć zarobki panu prezesowi on i tak za dużo zarabia tak samo jak i pan Panie burmistrzu , zacznie pan sięgać do kieszeni swojej i swoich kolegów kturych porozstawial pan na krzeselkach a nie ludzi którzy utrzymują pana nie ma pan wstydu i godności, nie powinien pan pełnić funkcji burmistrza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanin 39 4 miesiące temuocena: 77% 

  Panie Pietrzykowski pana nieudolność sięga od dawna zenitu. Wydaje pan nasza kasę na byle co, na swoje imprezy zaprasza pan swoich funfli, takie imprezy w chelmzycy trochę kosztują i to wszystko za nasze zabrakło panu kasy w budżecie i zedrzec pan chce z ludzi? Chce pan podwyżki odpadów.? Dołoży pan z własnej kieszeni i wtedy podnosi pan sobie ile chce! Podejrzane jest to że tylko jedna firma chciała się podjąć wywozu odpadów a może pan burmistrz chciał aby tylko ta jedna firma się zgłosiła... Moim zdaniem pan Pietrzykowski powinien być porządnie skontrolowany przez jakieś organy ludzie dużo mówią co on wyprawia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 38 4 miesiące temuocena: 82% 

  Specyfikacja mówi o myciu i dezynfekcji pojemników raz na pół roku. Ostatnia umowa była na 2 lata. Ani razu nie umyto pojemników. 4 razy ilość pojemników w gminie wystarczy pomnożyć przez karę 50 zł za każdy przypadek i już mamy pieniążki na kolejną umowę i to wszystko z kieszeni firmy R. To się nazywa nieudolność burmistrzu i Twoich służb również. Umowę podpisujecie i jej zapisów nie egzekfujecie. Na szczęście to już ostatnia kadencja. Aż strach czy w końcu mieszkańcy wybiorą mądrze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zirytowana 37 4 miesiące temu

  Cytując: "Aż strach czy w końcu mieszkańcy wybiorą mądrze." - mądrze, czyli na Niezależnych? Oby nie, bo jak ostatnio pan Tomaszewski wyrażał się pod Urzędem Gminy o swoich wyborcach, to aż miało się ochotę splunąć mu w twarz: "Znam mentalność ludzi w Suszu, taki 500+"! Czy tak mówi radny?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zbulwesowany 36 4 miesiące temuocena: 67% 

  Marin, To się nazywa głupota. Uważasz, że podwyżka cen śmieci idzie do kieszeni burmistrza? Niestety ale Susz nie jest wyspą a znajduje się w takim kraju jak Polska zarządzanym w Warszawie. Te ceny nie biorą się z nikąd. Chciałbym też zwrócić ci uwagę, że wypowiadasz się bardzo nieładnie odnośnie drugiego człowieka, strasz się go ocenić i skompromitować a nie masz podstawowej wiedzy i informacji na temat sytuacji i ludzi, którzy się zajmują przyjąć uchwałę śmieciową w Suszu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ADMIN 35 4 miesiące temuocena: 26% 

  Dziwna, gorliwa AKTYWNOŚĆ grupki sympatyków niezależnych ( czytaj nieodpowiedzialnych) . Czy to rozwiąże problem odpadów? Trzy tygodnie do września, niezależni powiedzcie co po tej dacie ze śmieciami?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nieniezależny 34 4 miesiące temu

  Marcin, Przecież to radni oddają głos a nie burmistrz. To radni mogą sprawdzać wszystkie propozycje, mogą tworzyć propozycje a oni zadają pytanie o mycie śmietników... burmistrz nie jest winien, że takie osoby zasiadają w radzie i burmistrz jako jedyny dał propozycję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 33 4 miesiące temuocena: 100% 

  Burmistrz ma w ręku wszystkie możliwości i nie robi nic a Ty co jeszcze bronisz? Czepiesz kasę z Gminy, czy to zwykła głupota?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Onyks 32 4 miesiące temuocena: 88% 

  Po tej dacie zawieziemy śmieci pod urząd

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marin 31 4 miesiące temuocena: 91% 

  Jeżeli chodzi o nieodpowiedzialność to raczej burmistrz okazał się nieodpowiedzialny organizując sprawę na ostatnią chwilę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marin 30 4 miesiące temuocena: 91% 

  Swoją drogą dość podejrzane że specyfikacją przetargową była zainteresowana tylko jedna firma ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.,. 29 4 miesiące temuocena: 83% 

  Nie jesteś panie P. burmistrzem 9 tyś osób i przestać obrażać ludzi bo polecisz Ty i klika co wokół siebie stworzyłeś

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~suszak 28 4 miesiące temuocena: 88% 

  Skoro 7 tys. mieszkańców segreguje a 2,6 rys. nie segreguje, to co robi pozostałe 3 tys. mieszkańców????????? Wyliczyć opłatę oraz ukarać za brak deklaracji i kasa się znajdzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanka 27 4 miesiące temuocena: 100% 

  Tu akurat jest wytłumaczenie, dużo ludzi wyjechalo za chlebem, a są zameldowani. Co nie oznacza, że urzędnicy nie powinni ruszyć z kontrolami w teren i sprawdzić, czy wszystkie posesje mają pojemniki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jurek 26 4 miesiące temuocena: 94% 

  HaHaHa test dla radnych ? Testu to Pan Pietrzykowski nie przeszedł. Bierz Pan to na klatę i przestań obwiniać „Niezależnych” za swoje niepowodzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan Kowalski 25 4 miesiące temuocena: 88% 

  Pan Pietrzykowski tak ładnie zawsze o szacunku mówił i nagle gdy się pojawiły osoby,które mówią z sensem ,myślą logicznie i maja jakaś kulturę to od razu obniżają poziom dyskusji Najpierw to muszą mieć z kim tą dyskusję prowadzić.Panie Pietrzykowski panu tez trochę kultury by się przydało,no chyba ze sam Pan będzie wymierzał karę za inny punkt widzenia niż Pana, to także moje imię i nazwisko proszę umieścić na tej liście.Kiedys byłem wielkim Pana orędownikiem niestety w Pana przypadku wygrała jednoosobowa spółka Krzysztof Pietrzykowski a nie ludzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 24 4 miesiące temuocena: 85% 

  Artykuł napisany w sposób niepochlebny dla radnych, nie wiem dlaczego ?! jestem dumna ze mam takich radnych w swoim mieście, wreszcie się ktoś odzywa i interesuje mieszkańcami. I tez chce coś dla nas a nie tylko dla siebie. A niekompetencja naszego burmistrza jest wręcz fantastyczna :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 23 4 miesiące temuocena: 100% 

  1) Burmistrz jako jedyny dał propozycję 2) dla radnej niezależnych problem był samochód, który są wywożone śmieci i czy śmietniki są myte 3) inna radna powiedziała, że ma nadzieję, że burmistrz coś nowego wymyśli 4) burmistrz jako jedyny znał ustawę obowiązującą i przyszłą Na podstawie tych faktów wystawiasz opinię, że burmistrz jest niekompetentny?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dumna Suszanka 22 4 miesiące temuocena: 89% 

  Och Niezależni....artykuł miał za zadanie zrazić ludzi do Was a jednak się nie udało bo komentarze są wzmacniające Wasze działania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~joanna 21 4 miesiące temuocena: 95% 

  Andrzej Ryński - komunista, czerwony do szpiku kości, ex marszałek województwa uczestniczył w noworocznych popijawach w Chełmżycy na niedługo przed tym jak pierwszy przetarg wygrał Remondis. Andrzej Ryński rządzi olsztyńskim Remondisem, Przypadek?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc 20 4 miesiące temu

  Nieźle doinformowana jesteś.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swiniarz 19 4 miesiące temuocena: 94% 

  No burmistrzu pojechałeś po ludziach ciężko pracujących.Ze niby świnie bardziej uciążliwe niż indyki.?Facet pojechałeś z tematem Pana C pognali z Iławy to przytulił się do burmistrza Susza który widocznie lubi inaczej pachnące inwestycje Jestem ciężko pracującym człowiekiem do tej pory nie interesowała mnie przepychanka w urzędzie ale teraz będę patrzył Ci na usta Złotousty bo wypowiedzi twoje będę zapisywał moim świnkom aby kiedy bedziesz jadł wieprzowinę nie dały Ci o tych słowach zapomnieć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Śliwka 18 4 miesiące temuocena: 90% 

  Buta i arogancja burmistrza jest nie do przyjęcia. Od kiedy trzeba robić wszystko tak jak burmistrz chce? Co to ma być, Rosja? Białoruś? Brawo Niezależni, macie wsparcie mieszkańców. Pozdrowienia dla "niezależnej" pani radnej z Jakubowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sm 17 4 miesiące temuocena: 92% 

  To nie ludzie produkują śmieci tylko producenci żywności i nie tylko, to oni wymyślili karton na mleko, masło w plastikowych pojemnikach itp. A teraz zwala się obowiązek utylizacji na Kowalskiego. A jeśli chodzi o Susz to zabudowa śmietników lub zamykane wiaty dopiero można mówić o jakiejś segregacji bo teraz każdy wrzuca śmieci gdzie ma bliżej. A wspólnoty powinny mieć swoje śmietniki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszak 16 4 miesiące temuocena: 94% 

  Komunalna nie może odbierać odpadów jak dawniej? I tak to robią tylko że pod pośrednikiem, który kasuje za to, że daje podwykonawstwo w wywozie zukowi. Remondis ma jedną swoją śmieciarkę a resztę i tak ogarnia zuk swoim sprzętem. Pogonić pośrednika i działać swoimi siłami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 15 4 miesiące temu

  Nie może, gdyż nie spełnia wymogów prawnych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Człowiek Północy 14 4 miesiące temuocena: 92% 

  Gdyby to szło z kasy gminy,to burmistrz ogłosiłby drugi przetarg,a że tu zapłacą mieszkańcy,to nie musi się przejmować.Dzis 17 i 34, a za chwilę 25 i 50, bo umowa będzie już podpisana.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niegłupi 13 4 miesiące temuocena: 100% 

  To ty jeszcze nie wiesz, że jeżeli za Ciebie płaci gmina czy państwo to de facto ty za to płacisz płacąc większe podatki... 500+ to nie manna z nieba.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UOKIK 12 4 miesiące temuocena: 94% 

  Zachowanie Burmistrza wobec Radnych mających odmienne zdanie jest karygodne - z zawodu Burmistrz nie szanuje ludzi, opryskliwy i argumenty typu ,,ten tego". Litości! Pierwszy raz spotyka się z opozycją i nie potrafi usiąść do stołu i rozmawiać na argumenty. Burmistrz wyniki przetargu znał od 12 lipca, po 20 wrócił z urlopu. 30 zwołał dopiero sesję na 6 sierpnia 2019 r. a później tłumaczenie, bo czas nagli, bo Uchwały jeszcze musi Wojewoda podpisać. Trzeba było scedować sprawę na zastępce albo wziąć urlop w innym terminie Panie. Nie można ulegać presji Burmistrza. Dziwnym trafem w Suszu po raz 3 startuje w przetargu na odbiór odpadów jedna firma - REMONDIS, która później podpisuje umowę w firmą w której 100% udziału ma Gmina. ładny deal?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 11 4 miesiące temuocena: 94% 

  Przecież burmistrz jest temu wszystkiemu winien. Pozwolił na stworzenie zakładu, który truje okolicznych mieszkańców. Nie zabezpieczył niskich cen odpadów dla Gminy. Obecnej firmie w 100% usługi świadczy ZUK: auto, pracownicy, zaplecze. Dlaczego ZUK nie startuje w przetargu? Śmieci trafiają na gminne wysypisko. Trują mieszkańców. Do tego mamy za to płacić coraz więcej???? Kpina. Na taczce powinni go wywieźć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  Suszanko, chyba źle zaadresowałaś odpowiedź. Ja jestem niezależny nawet od niezależnych ale Wasze stanowisko w tej sprawie popieram.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanka 9 4 miesiące temuocena: 92% 

  My mieszkancy zbierzemy się pod urzędem, silną grupą, nie tylko Niezaleznych... Przywieziemy swoje śmieci, pod urząd! Niech pan głupio nie mówi, że to Niezależni temu winni. Śmieszne, wręcz obrzydliwe. Myślał pan, że wszyscy mają mieć takie samo zdanie, co pan, cicho siedzieć i przyklaskiwac. Po to ich wybraliśmy, żeby nas reprezentowali i o nasze sprawy dbali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WSN 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  Dożyliśmy czasów, że żyje się gorzej niż za okupacji. Zarobki takie, że nie starcza na nic. Podatki Olbrzymie, ale też nie starczają na zaspokojenie podstawowych funkcji samorządów. Emerytury będą takie, że starczy tylko na chleb, ale już na wodę nie. Będzie trzeba odwróconą hipotekę dla zachodniego banku uruchomić by żyć. Leków w aptekach nie ma. Do lekarza kolejki kilkuletnie, do szkoły miejsc nie ma. Zborze od kilkunastu lat po 590zł za tonę. Od stycznia podwyżka prądu o 30%. Ludzie ocknijcie się bo jak teraz to nie walnie to pogrążymy się w dołku na tysiąc lat. I nie ma żadnej opcji na którą głosować. Zdradzili nas wszyscy na każdym kroku. Teraz utopimy się w śmieciach i śmieciowej epidemii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator rzeczywistości 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  Burmistrz lekko rzuca słowa a nie pamięta jak lobbował zakład w Różankach że dzieku niemu nasze opłaty będą dużo niższe.Skoro pochylił się nad tematem to chyba ma jakieś wyjście awaryjne skoro jest tak dobrym gospodarzem.Z tego co mi wiadomo ZUK przygotowuje się do wyjścia z usługami do mieszkańców ma być CPN ,maja świadczyć usługi budowlane to dlaczego nie mieli by świadczyć usług które i tak robią jako podwykonawca dla obecnej firmy która nie może się doczekać żeby zakończyć z Suszem współpracę ?Tak wynika ze słów burmistrza.Panie Burmistrzu może to właśnie test dla Pana aby się Pan sprawdził jako godny gospodarz Nieładnie jest obwiniać ludzi którzy stają za swoimi wyborcami i widzą w nich ludzi nie cyferki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 6 4 miesiące temu

  Na sesji było wyraźnie powiedziane jakie są korzyści z posiadania zakładu na terenie gminy, odsyłam do nagrania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agnieszka 5 4 miesiące temuocena: 92% 

  Szkoda tylko że burmistrz nie umiał zagwarantować że za 3 mies cena z 17 zł nie wzrośnie np. Do 20 i tak co kilka miesięcy... Mizn ustalić jedna kwotę a nue zmieniać ja co kilka miesięcy.. Kto nie wierzy może obejrzeć powtórkę na you tube radna zadaje pytania a burmistrz odpowiada.. W sumie nie na temat ale coś tam mowi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka Susza 4 4 miesiące temuocena: 89% 

  Brawo, Niezależni! Burmistrzowi obojętne, czy zapłaci dużo, czy mało, ale nie wszyscy jesteśmy tacy zamożni. Starsze osoby trudno nauczyć segregacji, a emerytury, renty mają bardzo niskie. To pana problem, trzeba było się przygotować do przetargu dużo wcześniej. Opowiadanie, że poinformuje burmistrz wszystkich mieszkańców, kto temu jest winny, jest śmieszne, na poziomie przedszkola. gu dużo wczesnie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc 3 4 miesiące temu

  Czy Pani wie dlaczego śmieci drożeją?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 2 4 miesiące temuocena: 78% 

  Śmieci może być dwa razy mniej, ale należy je odpowiednio traktować. Zgniatać mocno plastyki i kartony po mleku i sokach, kartony z dykty też spłaszczać i układać w sterty pod oddzielnym zadaszeniem; butelko bić; a papier razem z kartonami składać. Inaczej cena wzrasta 200 %. Jeden drugiego będzie pilnował np na osiedlu. Przy domkach rodzinnych już się nauczyli dokładnie segregować bynajmniej plastik i szkło. Jak nie dostaniecie po dupie to się nie nauczycie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Susza 1 4 miesiące temuocena: 87% 

  Jako mieszkaniec cieszę się bardzo, że pojawiła się grupa ludzi, którym nie są obojętni mieszkańcy Gminy i Miasta Susz. Czuję się bezpieczniej bo wiem, że ktoś czuwa. Druga sprawa nie wiedziałem, że radni poddawani są testom.... Czy to jest szkoła bądź ośrodki egzaminacyjne??? Żałosne.... Niezależni brawo!!! Wiem, że mój wybór był trafnym wyborem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPAŁAC3
REKLAMAPUP
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7465 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)