REKLAMAWardrom
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 sierpnia 2019, 09:29 komentarzy 5

(Fot. powiat-ilawski.pl.)

Dał o wiele więcej niż umiejętność gry na instrumencie. Dał nam przede wszystkim poczucie, że orkiestra, wszystkie pokolenia jej absolwentów, to naprawdę jedna wielka rodzina - mówi o śp. kapelmistrzu iławskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Bogdanie Olkowskim jeden z wychowanków wybitnego pedagoga Kacper Waszczak. Wspólnie z trojgiem innych członków orkiestry ze swojego pokolenia zainicjował organizację "Koncertu Pamięci" Bogdana Olkowskiego - muzycznego wspomnienia zmarłego przed rokiem dyrygenta.

Inicjatywa narodziła się niemal dokładnie przed rokiem, już podczas uroczystości pogrzebowych kapelmistrza. Iławianie tłumnie żegnali go dokładnie 28 sierpnia 2018 roku.

- Smutna okoliczność pogrzebu stała się dla nas, absolwentów orkiestry i wychowanków Pana Bogdana, okazją do rozmowy o tym, jak upamiętnić jego sylwetkę, jego wartości, tak nam bliskie do dzisiaj - mówi jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Kacper Waszczak, grający na trąbce.

Poza nim w ścisłym gronie organizatorów "Koncertu Pamięci" są klarnecistka Paulina Trzciałkowska, grający na tenorze Franek Suchwałko i Dominika Gromek z sekcji tanecznej. Wszyscy są przedstawicielami istniejącego niegdyś, ostatniego samorządu orkiestry. Niedługo po tym, jak opuścili zespół, śp. Bogdan Olkowski przeszedł na emeryturę.

Inicjatywa organizacji "Koncertu Pamięci" od razu zyskała wsparcie i życzliwe zainteresowanie wielu innych osób i instytucji. 

- Wszyscy mieliśmy poczucie, że musimy zrobić coś, by upamiętnić tego niezwykłego, ważnego dla nas człowieka, że to po prostu nasza powinność - mówi współorganizator koncertu. - Chcemy nadal żyć jego wartościami, chcemy, by to trwało. Pan Bogdan nauczył nas nie tylko grać na instrumencie, nauczył przede wszystkim tego, by pamiętać o drugim człowieku.

Orkiestranci wspominają, że na próbach i w ogóle wokół orkiestry zawsze panowała serdeczna, wręcz rodzinna atmosfera.

- Zawsze zachęcał, byśmy - będąc w Iławie - odwiedzali orkiestrę w Domu Weterana, wpadli zamienić chociaż kilka słów. Uczulał, byśmy nie żałowali czasu na chwilę rozmowy ze starszą osobą, nie przechodzili, widząc kogoś samotnego, na drugą stronę ulicy. Zawsze można było do niego zadzwonić, on zawsze na ten telefon czekał - mówi pan Kacper. - Pamiętam, gdy sam "wybyłem" z Iławy na studia. Gdy, będąc zajętym, jakiś czas nie dzwoniłem, dzwonił sam Pan Bogdan, by po prostu zapytać, co słychać. To przywiązanie jest w nas do dzisiaj.

Orkiestranci-absolwenci pamiętali o swoim kapelmistrzu. Na święta przychodziły stosy kartek, pocztówek. Na ten bożonarodzeniowy czas zwykle przypadała też kulminacja odwiedzin wychowanków. Ci, którzy z rodzinnego miasta wyjechali na studia, wracali do bliskich na święta, a podczas orkiestrowej wigilii mieli okazję znów wspólnie pomuzykować. Teraz, już po śmierci dyrygenta, spotkają się podczas takiego wspólnego koncertu ponownie.

25 sierpnia, w niedzielę, o godzinie 15:00 na scenie iławskiego amfiteatru pojawi się orkiestra, w skład której wejdą dzisiejsi młodzi członkowie zespołu i przedstawiciele różnych pokoleń jej absolwentów. Łącznie zagra 45 osób, do tego będzie można zobaczyć około 20-osobowy zespół tamburmajorek. Wszystkie solowe partie swojego taty zagra na trąbce Marcin Olkowski. 

- Te solowe partie to zawsze były "wisienki na torcie", perełki. Pan Bogdan bardzo lubił je grać - wspomina Kacper Waszczak.

Wydarzenie poprowadzą sami orkiestranci - to także ukłon w stronę tradycji zespołu, bo właśnie tak wyglądał format organizowanych przed laty w "Budowlance" wiosennych koncertów orkiestry. Występ pod dyrekcją obecnego kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej Michała Kowalewskiego uzupełni multimedialna prezentacja związanych z orkiestrą archiwaliów. Jeśli ktoś takie materiały posiada i chciałby się nimi podzielić, to wciąż może to zrobić, kontaktując się z organizatorami koncertu (koncertpamieci@gmail.com). Archiwalne zdjęcia zespołu będą też prezentowane w gablotach galerii jazzowej. Plenerową wystawę zaplanowano na 23-29 sierpnia. W dniu koncertu będzie jeszcze msza św. w intencji kapelmistrza. Nabożeństwo zostanie odprawione o godzinie 12:00 w "białym" kościele w Iławie.

Orkiestra w swoim wielopokoleniowym składzie ćwiczy regularnie od lutego. 

- Dla wielu osób to okazja, by wrócić do gry na instrumencie po nawet kilkunastu latach przerwy. Owszem, w takiej sytuacji trzeba trochę poćwiczyć, ale da się, umiejętności wracają. Inni specjalnie na koncert biorą urlopy, są tacy, którzy przyjeżdżają z zagranicy - mówi o zaangażowaniu orkiestrantów Kacper Waszczak. - Przygotowując się do koncertu, znów mamy okazję poczuć tę niezwykłą więź, rzeczywiście czujemy się jak jedna wielka rodzina.

Na program występu złożą się utwory z dzisiejszego repertuaru orkiestry, nie zabraknie także tych granych przez wieloma laty, w tym ulubionych utworów śp. Bogdana Olkowskiego.

- Mogę zdradzić, że zagramy m.in. "Wróć do Sorrento". To wyjątkowa dla Pana Bogdana piosenka, który niegdyś we Włoszech grał jako trębacz w cyrku i bardzo lubił powspominać te włoskie czasy - dodaje pan Kacper. - Będzie też piosenka śpiewana przez naszą absolwentkę flecistkę, marsze z udziałem tamburmajorek i utwory rozrywkowe. Zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnego upamiętnienia tego człowieka, który, kierując się swoją życiową pasją, rozsławił nasze miasto zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, a dla orkiestrantów stworzył niepowtarzalną, wyjątkową atmosferę łączącą pokolenia. Niech to będzie nasze podziękowanie za jego wytężoną pracę.

Dodajmy, że organizatorzy bardzo chcieliby, by na jednym koncercie się nie skończyło, lecz by odbywały się one cyklicznie, a z czasem - kto wie - może nawet by ta inicjatywa przerodziła się w odbywający się w Iławie festiwal orkiestr dętych.

W imieniu organizatorów, orkiestrantów zapraszamy do iławskiego amfiteatru. Niezwykła muzyczna pamiątka niezwykłego człowieka w pierwszą rocznicę jego śmierci, tj. w niedzielę, 25 sierpnia o godzinie 15:00. 

abs2

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kris 5 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Nam brakuje Pana Bogdana na codzień, każdy zagrany dźwięk jest Jego wspomnieniem, On nas ukształtował i wychował. A to już rok jak odszedł, ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ina 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Szacunek dla muzyków którzy chcą uczcić pamięć sp B.Olkowskiego ich mentora..... Rok a mam wrażenie że sąsiad idzie w niedzielę do kościoła........

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 3 9 miesięcy temuocena: 75% 

  PROSZĘ O KONCERT MUZYKI OLKOWSKIEGO W AMFITEATRZE A ZOBACZYCIE NIEOGARNIONE TŁUMY - ZBOJKOTUJCIE KONCERT LULKA

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka 2 9 miesięcy temuocena: 92% 

  Jestem pod wielkim wrażeniem .Cudowna inicjatywa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  To jest po prostu piękne...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9088 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)