REKLAMAMartex
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 sierpnia 2019, 08:53 komentarzy 2

(Fot. Paweł Maruszak.)

Za nami wyjątkowa, bo dwudniowa, wycieczka rowerowa zielonym szlakiem rowerowym z Iławy do Buczyńca (docelowo biegnie on aż do Elbląga). To już druga z czterech wypraw na dwóch kółkach z cyklu „Szlakiem Legend i Podań Powiatu Iławskiego”, który w tym roku zaplanowano pod hasłem „Poznajemy sąsiadów”. Odbyła się ona 24 i 25 sierpnia.

Miłośnicy dwóch kółek zwiedzili już powiat nowomiejski i elbląski, kolejne trasy obejmą Biskupiec oraz Kisielice. To już piąty cykl wycieczek, organizowanych przez Powiat Iławski. Trasy są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i rodzajów nawierzchni. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tematyką rowerową i nie ma się co dziwić. Jednoślad to nie tylko wygodny środek transportu, dający nam swobodę przemieszczania się i zwiedzania ciekawych miejsc w okolicy, ale to również walory zdrowotne, do których nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Jazda na rowerze wpływa korzystnie na wydolność organizmu, kształtuje wytrzymałość i siłę mięśni, polepsza samopoczucie i eliminuje stres.

O tym, że to działa mogli się przekonać uczestnicy ostatnich dwóch wypraw. Pierwsza wycieczka z Iławy do Nowego Miasta Lubawskiego biegła m.in. nową ścieżką rowerową wybudowaną na trasie dawnej linii kolejowej. Prawdziwą perełką okazały się m.in. malowniczo usytuowana Droga Krzyżowa w Kurzętniku. Rozpoczyna się ona u stóp kurzętnickiego wzgórza, od gotyckiego kościoła pw. św. Marii Magdaleny (ok. XIV w.) prowadząca na szczyt Góry Zamkowej, gdzie wybudowano amfiteatr służący także jako punkt widokowy, z którego można zobaczyć panoramę Kurzętnika i rzekę Drwęcę. Na szczycie znajdują się też ruiny XIV-wiecznego kurzętnickiego zamku, z którym wiążą się rozmaite legendy, których nie zabrakło również i na tej wyprawie. Wśród ciekawych miejsc nie mogło zabraknąć przepięknych wnętrz Bazyliki św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, Bramy Brodnickiej oraz ruin Klasztoru w Łąkach Bratiańskich.

Kolejna wyprawa biegła szlakiem Krainy Kanału Elbląskiego, zielonym szlakiem można dojechać od Iławy do Elbląga. Po raz pierwszy zaproponowano dłuższą wyprawę dwudniową, połączoną z noclegiem w urokliwym, pochodzącym z XIX w. Dworku Sople oraz rejsem statkiem po pochylniach na Kanale Elbląskim. Trasa obejmowała w sumie blisko 130 km i biegła przez takie miejscowości jak Sople, Buczyniec, Zalewo, Jerzwałd i Siemiany. Tu również nie mogło zabraknąć licznych atrakcji, wśród nich m.in. Zamek w Karnitach, dom w którym tworzył oraz grób Zbigniewa Nienackiego, budynek Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego oraz Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, wieża widokowa i plaża w Siemianach oraz ta największa czyli wyjątkowy w skali świata zespół pięciu pochylni na Kanale Elbląskim. Ta niespotykana budowla hydrotechniczna z XIX w. ciągnąca ciężkie statki ‘po trawie’, bez użycia prądu, a tylko za pomocą siły spadającej wody, zachwyca do dziś. Tylko kilka osób wśród 40 uczestniczących w tej wyprawie płynęło już po pochylniach. Zainteresowanie na tę trasę było bardzo duże, dlatego powtórzymy je w przyszłym roku i dołożymy kolejne ciekawe destynacje - zapowiadają organizatorzy.

Odkrywali piękno Krainy Kanału Elbląskiego – rowerem z Iławy do Buczyńca.

Ilość zdjęć 13

Zapraszamy na dwie kolejne wyprawy, 8 września do Biskupca oraz 15 września do Kisielic. W Kisielicach odbędzie się podsumowanie całego cyklu połączone z ogniskiem. Obydwie wycieczki są w niedzielę, start godz. 09:00, Port Śródlądowy w Iławie.

www.powiat-ilawski.pl (J. Babecka).

Fot. Paweł Maruszak.

REKLAMANotus_nowa

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~uczestnik 2 9 miesięcy temuocena: 40% 

    Wszystko fajnie , tylko 20 km przed Iławą grupa się podzieliła i wracało po kilka osób . Coś tu nie zagrało .

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Rowerzystka 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

    Bo niektórym się spieszyło do domu i chcieli wracać szybciej. Przecież nikt nie został sam więc nie widzę problemu

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.9119 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)