REKLAMAsuperpolisa
REKLAMASadek

(Fot. UG w Iławie.)

W minioną niedzielę, 1 września Mątyki były gospodarzem dożynek Gminy Iława 2019. Upał nie zaszkodził frekwencji: mieszkańcy i goście pojawili się licznie, by wspólnie obchodzić tradycyjne święto plonów.

Starostami dożynek byli Barbara Robakiewicz i Zbigniew Augustyniak.

Gminne święto plonów rozpoczęło się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół działający przy kościele p.w. Chrystusa Króla Wszechświata. Licznie przybyłych gości powitał Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę.

Następnie przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i statuetek. Na wniosek Wójta Gminy Iława Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” następującym rolnikom: Kazimierzowi Rodzie, Krzysztofowi Cichorkowi, Stanisławowi Załuszkiewiczowi, Elżbiecie Ewertowskiej, Zbigniewowi Augustyniakowi, Henrykowi Lankamerowi oraz Grzegorzowi Kapuścińskiemu. Statuetkę „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali: Anna i Karol Janiszek, Kamila i Paweł Kolasińscy, Aleksandra i Artur Sepetowscy, Magdalena i Roman Zacharscy, Danuta i Tomasz Ziółkowscy, Joanna i Leszek Budniewscy, Renata i Ryszard Zielińscy, Gabriela i Jerzy Pileccy, Renata i Zbigniew Osasiuk, Bogumiła i Stefan Szwaraccy, Dorota i Marcin Krzywkowscy, Dorota i Andrzej Koziccy, Grzegorz Rochowicz, Anna i Paweł Kowalczyk, Jan Kowalczyk, Anna i Radosław Nowak, Teresa i Jan Sowińscy, Mirosława i Zdzisław Łużyńscy, Wanda i Zbigniew Włodarczyk, Anna i Daniel Maguda, Milena i Tomasz Lewandowscy, Magdalena i Tomasz Tomanek, Małgorzata i Tomasz Cholewińscy, Elżbieta i Andrzej Gawrońscy, Ewelina i Sławomir Kołcz, Ewa i Przemysław Moszczyńscy, Barbara i Leszek Robakiewicz oraz Aniela i Zbigniew Augustyniak.

Podczas dożynek odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Mątyki”. Do konkursu wieńcowego zgłosiło się 17 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała niełatwe zadanie. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Stradomno (wieniec nr 12), drugie miejsce przypadło w udziale sołectwu Laseczno (wieniec nr 7), a trzecie miejsce powędrowało do sołectwa Ząbrowo (wieniec nr 18). Przyznano również wyróżnienie dla sołectwa Mątyki (wieniec nr 9). Z kolei do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Mątyki” zgłosiło się 8 uczestników.  Pierwsze miejsce zajął Ignacy Wójcik, drugie miejsce przypadło Mariannie Tylce, a trzecim miejscem musiała się zadowolić Bożena Kołpacka.

Przyznano również wyróżnienia dla Anety Kowalewskiej i Małgorzaty Kamionki. Uczestnicy obu konkursów otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Niedzielna uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z kół gospodyń wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okazjonalne statuetki za zaangażowanie w organizację dożynek gminnych w Mątykach oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie w Mątykach zaprezentowały się zespoły: Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie, Morawa, zespół Reggaeside oraz zespół Harlem.

Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka, kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Iława.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu, za co otrzymali drobne upominki.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami dożynek gminnych byli: Gmina Iława, sołtys i rada sołecka sołectwa Mątyki oraz GOK Laseczno.

Tekst i zdjęcia: Robert Jankowski/UG Iława/red. kontakt@infoilawa.pl.

Gminne dożynki 2019 w Mątykach - już za nami!

Ilość zdjęć 67

REKLAMANotus_nowa

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAgmina
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAkomunikaty
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.741 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)