REKLAMAmbank2
REKLAMAKono
Czy smoczek to zagrożenie dla zgryzu naszego dziecka i rozwoju jego narządów odpowiedzialnych za poprawną mowę? Na to pytanie odpowiada logopeda Agnieszka Jasińska w ramach pierwszego odcinka nowego cyklu

Czy smoczek to zagrożenie dla zgryzu naszego dziecka i rozwoju jego narządów odpowiedzialnych za poprawną mowę? Na to pytanie odpowiada logopeda Agnieszka Jasińska w ramach pierwszego odcinka nowego cyklu "Zdrowa Iława".

„No daj mu ten smoczek, niech się uspokoi” – mówi teściowa.
„Ty nie miałaś smoczka i zobacz, jaki masz piękny zgryz” – słyszysz od mamy.
„Nie dawaj, bo się przyzwyczai” – rzuca koleżanka.

To jak to jest z tym smoczkiem? 
Wyjaśnia logopeda i neurologopeda Agnieszka Jasińska, a wszystko w ramach nowego cyklu publikacji pod wspólnym hasłem "Zdrowa Iława".

Rodzący się noworodek wyposażony jest w szereg odruchów pomagających mu poradzić sobie w zupełnie dla niego nowych warunkach. Jednym z nich jest odruch ssania, który pozwala zaspokoić uczucie głodu. Ale nie tylko. Ssanie pełni również funkcję uspokajającą. Dzięki temu niemowlę reguluje swoje niepokoje i napięcia.

Rolą tzw. „smoczka uspokajacza” jest właśnie wyrównywanie emocji i danie dziecku poczucia spokoju. Smoczek ma przynosić ukojenie, jeśli żaden inny sposób na wyciszenie (znany rodzicom) nie przynosi skutku.

Smoczek stosowany rozsądnie, tzn. tylko do momentu zaśnięcia i w stresowych dla dziecka sytuacjach (np. wizyta u lekarza, okres ząbkowania, choroba), jak najbardziej może być. Nie pociągnie to za sobą negatywnych skutków w postaci nieprawidłowego zgryzu, czy wady wymowy.

Bliżej 12 miesiąca życia słabnie odruch ssania, a tym samym jest to dobry moment na pożegnanie się ze smoczkiem. Niektóre niemowlęta odrzucają smoczek już ok. 7-9 miesiąca życia. Bezpieczną granicą dla rozwijającego się zgryzu, narządów artykulacyjnych i mowy w stosowaniu smoczka jest 18 miesiąc życia. Ostateczne „pa, pa!” powinno nastąpić przed drugimi urodzinami. 

Zatem, drogi rodzicu, nie miej wyrzutów sumienia, jeśli Twoje dziecko namiętnie potrzebuje smoczka – używany z głową nie przyniesie szkód. 

Drodzy rodzice!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat rozwoju mowy, rozwoju funkcji pokarmowych oraz żywienia małego dziecka, zapraszamy na warsztaty „Jedzenie i mówienie to dla bobasa ćwiczenie”. Warsztaty 2w1 = logopeda + dietetyk. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/615281912331158/

Logopeda, neurologopeda
mgr Agnieszka Jasińska

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju mowy, rozwoju funkcji pokarmowych oraz żywienia małego dziecka? Zapraszamy na warsztaty!

Publikacja zlecona w ramach projektu "Zdrowa Iława".

REKLAMANAJLAK
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6739 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)