REKLAMAWardrom
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 października 2019, 09:38 komentarzy 2

(Fot. UM w Iławie.)

Prace budowlane w budynku przy ul. Obrońców Westerplatte są już na ostatniej prostej. Niedługo zostanie tu otwarty żłobek miejski. Prace remontowo - adaptacyjne dobiegają końca, instalowane są urządzenia na placu zabaw, drzwi i armatura. Wszystko po to, aby dzieci mogły spędzać czas w przyjaznym miejscu. 

- Zanim to nastąpi, przed nami jeszcze dużo spraw do pozamykania - komentują pracownicy iławskiego ratusza. - Trwa kompletowanie placu zabaw, a do połowy października zakończyć się mają prace budowlane wewnątrz budynku. Natomiast koniec listopada to termin dostarczenia całego wyposażenia żłobka.

Dzięki środkom z programu Maluch oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej już w styczniu najmłodsi mieszkańcy Iławy przekroczą próg nowego żłobka. O szczegółach przedsięwzięcia rozmawiamy z Zastępcą Burmistrza Iławy Dorotą Kamińską

Pani Burmistrz, czy wszystko jest już gotowe?

Dorota Kamińska: Jesteśmy już bardzo blisko. Żłobek to nie tylko budynek, plac zabaw, meble, zabawki, miękkie dywaniki, ale to także wszystkie sprawy związane z jego organizacją. Przed nami wybór dyrektora placówki i stworzenie zespołu pracującego z dziećmi. Zanim bowiem wejdą dzieci, budynek musi zostać odebrany przez właściwe służby, skontrolowany pod względem sanitarnym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, spełnienia wymogów technicznych, za co będzie odpowiadał już nowy dyrektor. 

Dyrektor żłobka to nie lada wyzwanie. Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy wyborze osoby na to stanowisko?

Zadania, którym ma sprostać dyrektor, są bardzo różnorodne, od tych związanych z organizacją placówki, koordynacją projektów, po te, które związane są z tworzeniem zgranego, profesjonalnego zespołu i te związane z zapewnieniem jak najlepszych warunków dzieciom. Powinna to być osoba mająca doświadczenie w pracy z dziećmi, umiejąca współpracować z ludźmi, odpowiedzialna i - co istotne - lubiąca dzieci. Tworzenie i prowadzenie miejsca, jakim jest żłobek, to nieustający proces, oparty na współpracy z rodzicami, umiejętności obserwowania, wprowadzania koniecznych zmian, niekiedy rozwiązywaniu trudności. Bycie dyrektorem to także ogromna szansa na stworzenie czegoś wyjątkowego. Pierwszy etap życia dziecka jest kluczowy dla jego przyszłości i stanowi ważny fundament budujący osobowość dziecka, pozwalający na jego emocjonalny rozwój. Dlatego tak ważny jest dla nas wybór nowego dyrektora i zapewnienie najlepszej kadry. Mamy nadzieję, że ogłoszony nabór wyłoni dyrektora żłobka i będzie można przekazać mu nadzór nad uruchomieniem placówki. 

Powiedzmy też coś o funkcjonowaniu samej placówki. Jaką liczbę dzieci będzie ona w stanie przyjąć?

W nowej placówce znajdzie miejsce 80 dzieci w 4 oddziałach, zatem podwoimy nasze możliwości. Mówimy o dzieciach w wieku od 1 roku do 3 lat. 

Obecnie trwają już ostatnie szlify w budynku. Jak ostatecznie będzie wyglądał nowy żłobek?

Mamy nadzieję, że nowo utworzona placówka spełni oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców. Staramy się, aby stworzyć tu przytulne i  przyjazne miejsce, dające dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Każdy z oddziałów będzie miał samodzielną, przestronną salę z węzłem sanitarnym i bezpośrednim wyjściem na teren ogrodu, a każda z sal - swój indywidualny charakter. Pojawią się oczywiście kolorowe,  bajkowe motywy, a o przyjazną atmosferę zadba wykwalifikowany personel. Te wszystkie elementy są bardzo ważne w kontekście rozłąki dziecka z rodzicami i adaptacji w nowym miejscu. 

Skoro jesteśmy przy rzeczach ważnych, to należałoby zapytać o kwestie żywienia i opieki zdrowotnej...

Jeśli chodzi o  posiłki dla dzieci, to będą one przygotowywane na miejscu, zależy nam bowiem na jak najlepszej jakości. Kreowanie nawyków żywieniowych na tym etapie jest bardzo ważne i chcemy mieć na to realny wpływ. W żłobku zapewnimy też dzieciom opiekę pielęgniarki.

Rodzice, odwożąc często swoje pociechy do przedszkoli, narzekają na brak miejsc parkingowych w pobliżu. Jak ten problem będzie tu rozwiązany?

W planach jest inwestycja związana z poprawą komunikacji wokół żłobka, w tej chwili rozpoczynamy procedurę przetargową na opracowanie projektu budowlanego.

Nowy obiekt to nowe miejsca pracy, ile osób znajdzie zatrudnienie w nowej placówce?

Łącznie  z dyrektorem w żłobku będą pracowały 22 osoby.

Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki!

Red. www.ilawa.pl.
Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

Iława. Żłobek przy ul. Obrońców Westerplatte jest już prawie gotowy.

Ilość zdjęć 6

abs2

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Zaniepokojona 2 7 miesięcy temuocena: 50% 

    Bardzo fajnie, że powstaje całkiem nowa placówka na większą ilość dzieci, tylko szkoda, że Władze nie pomyślały o obecnych dzieciach w żłobku, które to zdążyły się już "zadomowić" w obecnej placówce a tu znowu zmiana..znowu stres i dla dziecka i dla rodzica..całkiem nowe otoczenie... Nie można było zostawić obecnych dzieci do końca czerwca przyszłego roku w obecnej placówce na ul. Kasprowicza i dopiero od września zafundować zmianę? Pozdrawiam

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Paisano 1 7 miesięcy temuocena: 50% 

    Mnie trochę niepokoi ilość dzieci w jednej grupie. 20 to trochę dużo w grupie dzieci w wieku 1-3, no chyba że na grupę będzie czworo opiekunów.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.6744 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)