REKLAMAnarzędzia
ipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 października 2019, 11:38 komentarzy 3
Lisie przechadzki na ul. Prusa w Iławie.

Lisie przechadzki na ul. Prusa w Iławie. (Fot. Czytelniczka.)

Z lisim problemem borykają się mieszkańcy ul. Prusa w Iławie. Regularne wizyty gości z lasu w tej części Iławy skutkują porozrywanymi workami na śmieci. Co robić? Jest możliwość odłowienia takich zwierząt i ich transportu do lasu. Wymaga to jednak kontaktu z odpowiednimi służbami i uruchomienia przewidzianej w takich wypadkach procedury.

Ulica Prusa w Iławie, skąd pochodzi sygnał w tej sprawie, to oczywiście jeszcze granice administracyjne naszego miasta, ale do niezabudowanego, wiejskiego terenu jest już stąd dość blisko. Stąd widok dzikich zwierząt nie dziwi. Ich obecność bywa jednak dla mieszkańców uciążliwa. "Ostatni tydzień to porozrywane worki na śmieci..." - zgłosiła nam jedna z mieszkanek wskazanej okolicy, która w minioną niedzielę uwieczniła na kilku zdjęciach jedną z lisich przechadzek. Co można poradzić mieszkańcom?

- Na pewno do lisa, gdy pojawi się w przestrzeni miejskiej, nie należy się zbliżać, ani go dokarmiać - radzi Przemysław Pierunek z Nadleśnictwa Iława, dodając, że odławianie lisów w naszym mieście nie należy do rzadkości. Takie działania są zwykle przeprowadzane przez stowarzyszenie OTOZ Animals we współpracy z nadleśnictwem - zwierząta są odławiane i wywożone do lasu. W pierwszej kolejności jednak sygnał o pojawieniu się lisa należy zgłosić administratorowi terenu, w tym przypadku - miastu. - Pamiętajmy, że to nie dzikie zwierzęta wchodzą na teren człowieka, lecz człowiek stopniowo opanowuje teren dzikich zwierząt - uczula przedstawiciel Nadleśnictwa Iława, przypominając, że takie sytuacje będą prawdopodobnie coraz częstsze.

Warto też pamiętać, że lisy i inne dzikie zwierzęta odwiedzają sąsiedztwo ludzkich domostw w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Kontenery na odpady powinny być więc w miarę możliwości domykane, nie powinno się też pozostawiać resztek żywności pod śmietnikami i w innych łatwo dostępnych miejscach. 

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta w Iławie, sygnał o wizycie dzikiego zwierzęcia w środowisku miejskim można też przekazać służbom, korzystając z numeru alarmowego 112 - zwłaszcza wtedy, jeśli zachodzi obawa, że dana sytuacja może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa. W innych przypadkach - przypomnijmy - pierwszy kontakt to lokalny samorząd, zarządzający danym terenem.

REKLAMAwardrom2

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~D4V3 3 9 miesięcy temu

  Na ul. Kopernika koło lecznicy Panda lisy to norma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 2 9 miesięcy temuocena: 67% 

  Musi być ostrzał uregulować stan i będzie ok

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 1 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Ostrzał? A może strzał ostrzegawczy? Złapać i wywieść do lasu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
woznicki2019
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.0138 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)