REKLAMAPatrz
Media
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2019, 08:39 komentarzy 1

(Zdjęcia: Iława Gospel Singers.)

Energia, radość, miłość, uwielbienie i dobra nowina - tak w skrócie można podsumować weekendowe wydarzenie w Iławie, czyli II Warsztaty Gospel nad Jeziorakiem (12-13.10.2019) zakończone niedzielnym koncertem finałowym w hali widowiskowo-sportowej.

Czy można stworzyć dobrze brzmiący chór w dwa dni, opanować cały repertuar i zagrać koncert? Okazuje się, że tak! W II Warsztatach Gospel nad Jeziorakiem wzięło udział blisko 60 uczestników głównie z Iławy i innych miejscowości powiatu iławskiego, ale także z innych miast Polski (np. z Warszawy, Gdańska, czy Ełku). Przez dwa dni ciężko pracowali nad repertuarem i wspólnym brzmieniem pod kierunkiem charyzmatycznego instruktora, dyrygenta i wokalisty z Wielkiej Brytanii, Colina Williamsa. Podczas warsztatów i koncertu chórowi towarzyszył profesjonalny zespół instrumentalny w składzie: Michał Wróblewski (kierownictwo muzyczne, instrumenty klawiszowe), Michał Lewandowski (perkusja), Jerzy Piotrowski (Hammond), Wojciech Olszewski (gitara akustyczna), Sławek Kasprzycki (gitara elektryczna), Arkadiusz Firchów (gitara basowa). Koncert finałowy był także połączony z akcją charytatywną na rzecz iławianina Marcina Poprawskiego, chorującego na wielopostaciowego glejaka mózgu.

- W muzyce gospel nie ma zasad - przekonuje Colin Williams. - W warsztatach może wziąć udział każdy, kto chce i lubi śpiewać. To żywiołowa, radosna muzyka wielbiąca Boga, w której całe ciało staje się instrumentem. Wykonawcy śpiewają, klaszczą, tupią i tańczą.

Koncert finałowy zgromadził w hali widowiskowo-sportowej liczną publiczność, która żywo reagowała i brała aktywny udział w koncercie. W repertuarze znalazły się zarówno nowoczesne utwory z gatunku gospel, jak i te tradycyjne - jak na przykład śpiewany a cappella hymn „Nearer My God to Thee” („Być bliżej Ciebie chcę”). Prawdziwie radosnymi i spontanicznymi wykonawcami gospel stały się dzieci, które zapełniły scenę podczas utworu „This Train” granego na bis. 

- To nie jest przedstawienie. To nie jest tylko koncert. To jest uwielbienie. I wy możecie wziąć w tym udział: śpiewając, klaszcząc, czy tańcząc - zachęcał Colin Williams uczestników koncertu. - O to właśnie chodzi w muzyce gospel! Tutaj publiczność również jest wykonawcą - dodaje Magdalena Wróblewska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gospel nad Jeziorakiem, organizatora wydarzenia. 

Warsztaty Gospel nad Jeziorakiem to dość nowa inicjatywa iławskiego stowarzyszenia. W 2018 odbyły się po raz pierwszy, wówczas chór Iława Gospel Singers pracował pod kierunkiem amerykańskiego instruktora, Briana Fentressa. W tym roku po raz pierwszy warsztaty były otwarte dla innych uczestników. W południowej czy centralnej Polsce otwarte warsztaty gospel odbywają się częściej, tam też muzyka gospel jest bardziej popularna, wykonywana przez wiele chórów. W naszym regionie ta formuła dopiero zaczyna się rozwijać. Z relacji uczestników tegorocznych warsztatów wynika, że jest to cenna inicjatywa, warta kontynuowania i propagowania.

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Gospel nad Jeziorakiem

PARTNERZY:
Iławskie Centrum Kultury
Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
Urząd Miasta Iławy

Zadanie publiczne realizowane przy wsparciu ze środków Powiatu Iławskiego, Gminy Miejskiej Iława oraz Gminy Wiejskiej Iława.

Ewa Siuda-Szymanowska/red. kontakt@infoilawa.pl, zdjęcia: Iława Gospel Singers.

REKLAMATom-bet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Owidiusz 1 7 miesięcy temu

    Coś nie tak -nie ma komentarzy...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.005 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)