REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 października 2019, 13:59 komentarzy 1
Nowy obiekt Suskiego Ośrodka Kultury jest szczególnie

Nowy obiekt Suskiego Ośrodka Kultury jest szczególnie "drażliwy". (Fot. WTZ w Suszu.)

We wtorkowe przedpołudnie stawili się na skrzyżowaniu ulic Prabuckiej i Słowiańskiej w Suszu, zwarci i gotowi na konfrontację z opiniami i pytaniami mieszkańców. W trzech kulminacyjnych punktach rozmieścili okazałe zdjęcia na płótnie, przedstawiające istniejące trudności i bariery, na jakie codziennie napotykają osoby niepełnosprawne. Wszystko zostało podparte wystawionymi obok fotografiami aktów prawnych.

Niepełnosprawni, uczestnicy suskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, chcieli w ten sposób pokazać, że dużo jeszcze jest do zrobienia, by mogli swobodnie i samodzielnie korzystać z lokalnej infrastruktury, w tym obiektów użyteczności publicznej. Tę wiadomość chcą wysłać do władzy i społeczeństwa, realizując projekt "Miasto bez barier", dofinansowany ze środków mikrodotacji FIO Warmia Mazury Lokalnie III.

Problemy systemowe i bariery architektoniczne, które chcieli uwypuklić, sukcesywnie zamieszczali na stronie FB Warsztatu Terapii Zajęciowej. Spotykała się też grupa wsparcia, składająca się głównie z rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wspólnie opracowali również mapę lokalnych problemów i utrudnień w zakresie codziennego przemieszczania się i korzystania przez niepełnosprawnych z obiektów użyteczności publicznej i ciągów komunikacyjnych. Kulminacyjnym punktem przedsięwzięcia była organizacja w dniu 29 października happeningu pod hasłem "Miasto bez barier".

- To była nasza próba przekazania innym ważnej myśli - mówi kierownik WTZ w Suszu Paweł Młynarczyk. - Najważniejsze tego dnia były rozmowy z ludźmi, których wspomniane problemy dotyczą. Ludzie podchodzili do nas różnie, jedni otwarcie i odważnie wyrażali swoje opinie na temat istniejących w naszym pięknym mieście niedociągnięć czy braków architektonicznych, inni odbierali nas z pewną rezerwą i nieśmiałością. Zapraszaliśmy przechodniów do pochylenia się nad naszą inicjatywą, wyrażenia swoich opinii na temat istniejących problemów, czy w końcu zachęcaliśmy do skorzystania z możliwości przejścia się po płytach dotykowych, umieszczanych dla osób z dysfunkcjami wzroku przy przejściach dla pieszych. Niezmiernie było nam miło tego dnia otrzymać wsparcie, zrozumienie i poświęcony czas ważnych osób: Zastępcy Burmistrza Susza Pani Lucyny Górnik, radnego Rady Miejskiej w Suszu Pana Marcina Mądrego i radnej Rady Powiatu Iławskiego Pani Reginy Szpindler. 

Niepełnosprawni doszli też do wniosku, że w swoich problemach związanych z dostępnością nie są całkiem odosobnieni. Z trudnościami w tym zakresie borykają się też seniorzy, czy matki z dziećmi.

- Dlatego też będziemy dążyć do wspólnych konfrontacji i rozwiązań z naszymi władzami i administratorami, zmierzających do wypracowania partnerstwa społecznego i podejmowania razem działań zmierzających do minimalizowania skutków niepełnosprawności. Mamy nadzieję, że ta kampania społeczna zwiększy świadomość naszego lokalnego środowiska i uwrażliwi ludzi na kwestie związane z „walką” o swobodniejsze codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i starszych - podsumowuje Paweł Młynarczyk.

Przedstawiciele miejscowego WTZ nie ukrywają, że budynek będący siedzibą Suskiego Ośrodka Kultury jest szczególnie "drażliwy". Nowy obiekt, a bez wind... Niepełnosprawnych trzeba wnosić i znosić po schodach, tak jak widać na zdjęciach.

Susz. Za nami happening "Miasto bez barier".
Zdjęcia: WTZ w Suszu.

abs2

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~JK 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

    Bariera dla niepełnosprawnych jest również na basenie w Iławie. Nie ma tam szatni dla osób bez kończyn które potrzebują pomocy drugiej osoby żeby dostać się na pływalnię. Mąż żeby pomóc żonie musi wejść do damskiej szatni...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.041 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)