REKLAMABiuro
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 listopada 2019, 09:19 komentarzy 7

(Fot. Archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Kierowco! Dzisiaj (7 listopada) wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej.

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów: 

„dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". 

Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. 

Tak zasadność wprowadzenia takiej reguły wyjaśnia Komenda Główna Policji:

Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym.

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku, kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza ponadto katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej. 

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku 

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji. Wyjątek będą stanowiły akcje typu "Trzeźwy poranek". W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika.

REKLAMApui

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Icek 7 2 miesiące temu

  A kuku co mi zrobisz jak mnie złapiesz zza krzaków/bo to wolno będzie wam robić). Ciuciubabka dorosłych mundurowych. Ha ha ha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 6 2 miesiące temuocena: 0% 

  Po kiego im stan mojego licznika?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolek 5 2 miesiące temuocena: 83% 

  Kolejne bzdurne zmiany, a po mieście co trzeci kierowca grzebie w smartfonie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dżef 4 2 miesiące temuocena: 67% 

  Jo, nawet tego nie potrafią ogarnąć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 3 2 miesiące temu

  Najpierw musieliby mieć na paliwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dudekQ 2 2 miesiące temuocena: 29% 

  Nie ma nic za darmo. Macie wizy do Ameryki w zamian za amerykański styl kontroli drogowych :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdziwiony 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Co ma piernik do wiatraka!?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPAŁAC3
REKLAMAwalentynki
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9953 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)