REKLAMAPysk-na_blysk
Paszynin2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 listopada 2019, 21:54 komentarzy 13

(Fot. GDDKiA.)

W sierpniu 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała o rozpoczęciu prac nad Studium Korytarzowym na ostatnim wówczas brakującym odcinku drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą (S7) a Nowymi Marzami (A1). Wstępne analizy potwierdzają potrzebę przedłużenia ekspresowej „piątki”. To odcinek, który najbardziej interesuje nas, mieszkańców powiatu iławskiego, brakujące ogniwo pomiędzy drogami A1 i S7. 

Na początek studium i konstruktywna dyskusja

Pierwszy kamień milowy tego opracowania obejmował studium sieci drogowej, a jego efekty zostały zaprezentowane publicznie 5 listopada br. w Olsztynie. Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli centrali oraz oddziałów GDDKiA w Olsztynie i Bydgoszczy. Oprócz prezentacji wyników dotychczas przeprowadzonych analiz, obejmowało szeroką dyskusję na temat docelowej sieci drogowej na analizowanym obszarze.

3 województwa, 14 powiatów, 53 gminy - obszerna analiza

Obszar przeszło 8 tys. km² (3 województwa, 14 powiatów, 53 gminy) charakteryzujący się słabym zagospodarowaniem terenu, licznymi jeziorami i ciekami wodnymi (kolor niebieski na mapie) i obszarami cennymi przyrodniczo (kolor czerwony) poddano szerokiej analizie. Wszystko pod kątem istniejących uwarunkowań nie tylko środowiskowych, ale też społecznych, infrastrukturalnych, zagospodarowania terenu oraz formalnych wynikających z funkcjonujących dokumentów strategiczno-rozwojowych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym.

Przeprowadzone analizy pozwoliły na wytrasowanie około 940 km dróg, dla których zostały zapewnione parametry techniczne dla założonej klasy drogi ekspresowej.

Spośród wszystkich wykreślonych tras, na potrzeby analiz ruchowych, zdefiniowano reprezentatywne przebiegi. Na nich zasymulowano ruch pojazdów, jaki może wystąpić w przypadku realizacji jednej z rozpatrywanych opcji.

Pierwsze analizy ruchowe

Wykonano model sieci drogowej obejmujący teren 3 województw. Przedstawiono model uwzględniający ośrodki miejskie i wiejskie oraz wprowadzono harmonogram rozwoju inwestycji zarówno w zakresie dróg krajowych, jak i połączeń samorządowych. 

Takie działanie pozwala zbadać przyszłe funkcjonowanie sieci drogowej z uwzględnieniem jej wszystkich elementów, które znajdują się obecnie w różnych etapach cyklu życia projektu. GDDKiA zapewnia, że patrzy na rozwój infrastruktury drogowej szeroko i perspektywicznie, uwzględniając wszystkie niezbędne aspekty.

Sporządzony model uwzględniający kwestie ekonomiczne i ruchowe na wybranych przebiegach S5 jednoznacznie potwierdził uzasadnienie realizacji analizowanej inwestycji.  To kierunkowe dopełnienie sieci dróg krajowych w Polsce północno-wschodniej. Uzyskane reprezentatywne wielkości ruchu pojazdów, niezależnie do rozpatrywanego przebiegu, wskazują jako zasadną realizację drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym w analizowanym obszarze.

Wnioski do dalszych prac

Kolejnym etapem prac nad Studium Korytarzowym dla przedmiotowego fragmentu S5 będzie zdefiniowanie (w oparciu o wytrasowane już przebiegi) korytarzy do szczegółowych analiz technicznych, ekonomicznych społecznych i środowiskowych w celu określenia rozwiązania optymalnego z punktu widzenia inwestora, czyli GDDKIA.

Wybór preferowanego rozwiązania nastąpi w ramach analizy wielokryterialnej, która będzie w sposób obiektywny oceniać wieloaspektowo każdy z wariantów - opcja preferowana może być kombinacją różnych wariantów.

Wskazany do dalszych analiz korytarz o szerokości ok. 5 km, zostanie skierowany do uszczegółowienia w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, gdzie będą prowadzone kolejne wariantowania i analizy dążące do wskazania optymalnego i precyzyjnego, przyszłego przebiegu inwestycji. Potwierdzenie lokalizacji docelowego rozwiązania nastąpi poprzez wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Przygotowanie inwestycji to etap trudny i wymagający, dlatego już teraz podejmujemy ważne decyzje i konkretne działania, aby droga S5 nabrała nowego ogólnokrajowego wymiaru - podkreśla Generalna Dyrekcja.

GDDKiA/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~no tak 13 2 miesiące temuocena: 100% 

  w artykule z dn. 10 września czytam że na wniosek Bernadety Hordejuk, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wystosowano apel do Prezesa Rady Ministrów w sprawie konieczności budowy drogi ekspresowej S5, która leży także na obszarze Powiatu Iławskiego. Natomiast w powyższym artykule czytam ,że w sierpniu 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała o rozpoczęciu prac nad Studium Korytarzowym na ostatnim wówczas brakującym odcinku drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą (S7) a Nowymi Marzami (A1) Po co zatem Hordejuk apelowała we wrześniu do Premiera , skoro już w sierpniu rozpoczęły sie prace, A może dlatego , że w pażdzierniku były wybory ? ale i tak punktów i głosów zabrakło ...Jednym słowem ,,GENIALNY POMYSŁ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stanley 12 2 miesiące temu

  Jak zwykle Iława bokiem,bokiem...tak jak kanał elbląski itp.itd...Elbąg z Ostródą ciągną ile się da ,ale Iława i powiat nic a nic...jedyne co nasz ratuje to Lubawa...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Chris 11 2 miesiące temuocena: 67% 

  Tusk stawiał na infrastrukturę stąd nowe drogi ekspresowe, autostrady i projekty nowych inwestycji. Kaczyński dał 500 plus. Lud szczęśliwy, do Biedronek kasę ruszył wydawać kto żywy.. O ile budowa infrastruktury przyciąga inwestorów i przyczynia się do bogacenia mieszkańców w sposób naturalny, o tyle efekt 500 plus 14 emerytury itp ogranicza szansę na rozwój. Kasy na tą drogę nie będzie. Brakuje już na socjal i wypłatę emerytur. By załatac dziurę do końca ograbiają OFE. Jedyną nadzieją jest budowa odcinka Wirwajdy Ornowo, który ma powstać w ciągu 3 lat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 10 2 miesiące temuocena: 82% 

  Z całej tej biurokratycznej gadaniny wynika jednoznacznie, że drogi tej doczekają się w najlepszym razie nasi prawnukowie. Ale by zobaczyć jak obecnie wygląda w Polsce budowa dróg ekspresowych to wystarczy wyjechać na południe od Grudziądza, właśnie do wspominanych Nowych Marz. Za wyjazdem z autostrady w kierunku południowym, na trasie do Bydgoszczy, "rozpoczęto" już grubo ponad 2 lata temu "budowę" drogi ekspresowej. Dotychczasową drogę krajową kompletnie zdewastowano puszczając ją w liczne zwężenia, ronda prowadzące donikąd i inne wygibasy drogowe. Ale od ponad roku na kompletnie rozrytym terenie "budowy" nic się nie dzieje. Nie widać żadnych pracujących maszyn, czy chociażby jednego pracownika z łopatą. Teren "budowy" porosło zielsko, a gdzieniegdzie zdążyły już wyrosnąć spore krzaki. A wszystko przez, że z budowy po prostu uciekł dotychczasowy wykonawca, który pod drodze doprowadził do plajty finansowej wielu podwykonawców. Tak wygląda budowa dróg w epoce tzw. dobrej zmiany...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  Rozróżnijmy dwie rzeczy. Decyzję polityczną i zapewnienie finansowania inwestycji oraz błędy na etapie przetargu w wyborze wykonawców i wynikające z tego opóźnienia. Na razie mamy decyzję o tym, że S5 na wschód od Grudziądza ma w ogóle powstać. Dobrze. To jest początek. I jak nie będziemy siać defetyzmu to w ślad za Churchilem będziemy mogli za rok czy dwa powiedzieć: " to nie jest koniec, to nie jest nawet początek końca, to dopiero koniec początku! " Na zachód od Wisły włoskie firmy od początku stosowały dumpingowe ceny. Konsekwencją są plajty podwykonawców i przestoje na placu budowy. Tyle, że to nie ma nic wspólnego z naszym, wschodnim odcinkiem S5! Jest jeszcze bardzo daleko od jakichkolwiek przetargów. Na razie jajogłowi robią wstępne analizy. Ok. Tak muszą, takie są procedury. Zastanówmy się jak możemy im w tym pomóc, tak, żeby cały proces przebiegł jak najsprawniej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suweren 8 2 miesiące temuocena: 56% 

  Inwestycja potrwa to fakt ale coś się rusza. Ale ja do czegoś innego chcę nawiązać. Właśnie Kiejstut, "kim ty k...wa jesteś pajacu?" Pojawia się nośny temat na horyzoncie jest Kiejstut. Był Żuchowski - obok niego Kiejstut (chciał być vice burmistrzem), wygrał Kopaczewski - Kiejstut prosi o rekomendacje u Dawida bo nadal chce być vice. Kiejstut pojawia się kiedy Konfederacja zdobywa dobry wynik w ostatnich wyborach. Kiejstut mieszka w Ostródzie! Człowieku spójrz na siebie. On mi przypomina jedną postać z bajki Pszczółka Maja, wypisz wymaluj Mysz Aleksander, taki mędrzec.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suweren 7 2 miesiące temuocena: 50% 

  Człowieniu nie hejter tylko ktoś obrazujący ciebie - celowo z małej litery. Napisz nam tu wszystkim jakie masz sukcesy, osiągnięcia. Pochwal się czymś, np z iloma kobietami dzieci masz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 6 2 miesiące temuocena: 70% 

  I mamy pierwszego hejtera, anonimowego, bo jakże by inaczej. Ślę uszanowania serdeczne :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 5 2 miesiące temuocena: 78% 

  Z jednej strony, do pewnego stopnia, mamy powody do satysfakcji. Do niedawna byliśmy w tym temacie całkowicie w punkcie "zero", teraz został wykonany krok na przód. Jednak w całym tym potoku mądrych słów drogowych ekspertów niknie najbardziej kluczowa kwestia terminów. Nikt nawet o nich nie wspomina. Nic dziwnego, bo procedura budowy drogi ekspresowej od pierwszego kroku do przecięcia wstęgi to 10 lat i to tylko przy założeniu, że w trakcie wszystko idzie gładko. Możemy zatem przyjąć, że zostawiając sprawy tylko w rękach GDDKiA obwodnicy Iławy przed 2035 nie mamy się co spodziewać. To stanowczo za długo. Musimy lokalnie przygotować się do tego i sami wyznaczyć optymalny z naszego punktu widzenia korytarz trasy tak by późniejsze konsultacje społeczne były tylko formalnością. Wierzę, że przy mądrym, zdecydowanym lobbingu ponad politycznymi podziałami sama obwodnica Iławy mogłaby powstać nawet kilka lat wcześniej niż pozostałe odcinki S5 Ostróda- Grudziądz. Jest o co walczyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 4 2 miesiące temuocena: 69% 

  Kim jestem? Mieszkańcem, kierowcą, pasjonatem szeroko pojętej infrastruktury transportowej. Byłem kandydatem na burmistrza w 2014. , a temat obwodnicy już wtedy był jednym z podstawowych postulatów w mojej kampanii. Zajmuję się tematem nie od dziś, prowadzę od 2015 roku na fb stronę poświęconą obwodnicy, śledzę fora branżowe i uczestniczę w konsultacjach społecznych. Bardzo dokładnie przeanalizowałem sytuację Ostródy w związku z budową dwóch tamtejszych obwodnic. Czeka nas wiele pułapek. Możemy ich uniknąć jeśli rzetelnie, z wyprzedzeniem będziemy o tym dyskutować zanim przyjdą planiści i projektanci z GDDKiA i narzucą nam swój punkt widzenia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 3 2 miesiące temuocena: 50% 

  My? A kim jest pan Dąbrowski, skąd jest i czym się zajmuje? Nie piszę złośliwie, ale nie znam pana i chciałbym się dowiedzieć...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 2 2 miesiące temuocena: 80% 

  ~wyborca. To przedsięwzięcie na lata w perspektywie dwóch, trzech kadencji, dlatego traktowanie tego w kategoriach wyborczych i politycznych to strzał w stopę. Trasa najprawdopodobniej będzie w całości przebiegać poza granicami miasta. Siłą rzeczy największe pole do popisu mają tu przedstawiciele gminy i powiatu. Oczywiście byłoby miło gdyby i w te działania włączył się ratusz, ale iławianie już chyba przywykli, po smutnych doświadczeniach z remontem torów Warszawa - Gdańsk, że w zakresie dalekosiężnych, strategicznych projektów kolejni burmistrzowie po prostu nie stawali na wysokości zadania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca 1 2 miesiące temuocena: 25% 

  Co to znaczy ponad politycznymi podziałami?Nikt nie będzie chciał rozmawiać z Kopaczewskim,ale durna Iława wybrała jak wybrała,no to teraz musi być przygotowana na zastój,a w najgorszym przypadku na regres...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAJustyna
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd3
REKLAMAwalentynki
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6567 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)