REKLAMAPysk-na_blysk
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 listopada 2019, 10:30 komentarzy 4

(Fot. Info Iława.)

Jeden z filarów pod arkadami iławskiego ratusza - to miejsce dzisiejszego montażu pamiątkowej tablicy rocznicowej z okazji obchodzonego w ubiegłym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tutaj dobiega końca burzliwa historia przenosin tej pamiątki polskiej niepodległości.

Początkowo została ona zamontowana na pomniku orła na stadionie miejskim w Iławie, jednak - po interwencji iławianina Leszka Nowaka - zrezygnowano z jej oficjalnego odsłonięcia i wystąpiono do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii w tej sprawie. W swoim piśmie IPN ocenił, iż

"uczczenie stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę na obiekcie, który w swojej przeszłości upamiętniał zarówno żołnierzy jednego z mocarstw zaborczych, a następnie organizację stalinowską, jest działaniem dalece niewłaściwym". 

Następnie Rada Miejska w Iławie, w atmosferze sporu, wydała niejednogłośnie zgodę na demontaż tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości z kontrowersyjnego pomnika i jednocześnie zgodę na przeniesienie jej na cmentarz komunalny na ulicy Wyszyńskiego w Iławie. Tutaj jednak interweniował Wojewoda Warmińsko-Mazurski, unieważniając uchwałę iławskiej rady i wskazując, iż decyzja w tej sprawie jest kompetencją burmistrza miasta, a nie rady. Teraz obserwujemy już najprawdopodobniej ostatni rozdział w burzliwej historii tablicy - ostatecznie zapadła decyzja o jej montażu nie na cmentarzu komunalnym na ulicy Wyszyńskiego (tak precyzowała unieważniona uchwała), lecz na jednym z filarów pod arkadami ratusza. Montaż zrealizowano w piątek, 8 listopada w godzinach porannych.

Tablica zostanie oficjalnie odsłonięta podczas spotkania mieszkańców przy ratuszu, które rozpocznie się o godzinie 12:15 w Narodowe Święto Niepodległości - wynika z programu obchodów 11 listopada w naszym mieście.

Iława. Rocznicowa tablica nie trafiła na cmentarz. Oficjalne odsłonięcie - 11 listopada.
Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMANotus_nowa

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Owidiusz 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Mają już w Ratuszu nowy ważny pomysł i zadanie: bedze restaurowana Willa na osiedlu Kormoran na...MUZEUM. Zastanówcie się jaki będzie koszt tego butwiejącego budynku, którego wnętrza będą przeprojektowane itp. Ale skoro Pan Zuchowski z Paczkowskim w sprawę weszli to zakładam ze ruszą. Tymczasem Iława na przejeździe kolejowym przy Białym Kościele się korkuje i konieczny jest przejazd pod torami (z boku przejście jest to jaki problem był, aby wykonano wtenczas i przejazd) A drugie to przejazd w lesie na Kisielice, tam też należy szybko starać się o przejazd górą nad torami. Obwodnica Iławy to koszt około 1 mld złotych, ale byłyby i na to pieniądze w ramach programu 100 obwodnic, tylko nie siadać do obywatelskich kolacji itp a ostro działać, panie Burmistrz. Dokąd siła i młodość.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 3 3 miesiące temuocena: 83% 

  Miejsce właściwe dostępne publicznie lepsze mimo wszytko niż na skarpie i na pomniku post-hitlerowskim. A na pomniku poświęcić ptaka i przechrzcić go na Orła. I ORŁY DO BOJU!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 2 3 miesiące temuocena: 42% 

  Przestańcie już pajacować z tablicami, pomnikami itp. Weźcie się za sprawy bieżące, które uprzykrzają życie Iławianom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdziwiona 1 3 miesiące temuocena: 89% 

  Na tynku ratusza, strach cokolwiek wieszać. Toż to zaraz odpaść może...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd3
REKLAMApalac 6
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6671 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)