REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 listopada 2019, 09:23 komentarzy 56

(Fot. Info Iława.)

- Chcielibyśmy po prostu godnie żyć - mówi Maciej (nazwisko do wiadomości redakcji), młody mężczyzna, który wraz z bliskimi zajmuje jeden z lokali socjalnych w miejskiej kamienicy na ulicy Dąbrowskiego w Iławie. - Tymczasem obecny stan klatki schodowej w budynku po prostu urąga ludzkiej godności - dodaje. Sytuacji budynku przyjrzał się na naszą prośbę nowy szef ITBS. Z odpowiedzi Pawła Korobczyca wyłania się prosta filozofia: tam, gdzie mieszkańcy zalegają z opłatami za czynsz, spółka jest zmuszona ograniczać remonty. Tutaj tylko jedna rodzina winna jest już 17,5 tys. zł - podaje prezes ITBS.

Kamienicę na ulicy Dąbrowskiego oglądamy w towarzystwie iławian, którzy w tej sprawie poprosili o interwencję. Oprowadza nas zamieszkujący w jednym z mieszkań socjalnych Maciej oraz jego brat Filip, który założył już własną rodzinę i mieszka niezależnie - poza zasobami miasta, a także ojciec młodych mężczyzn, który przedstawił się jako działacz jednej ze stołecznych organizacji przeciwko bezprawiu. Z jego wypowiedzi wynika, że pomieszkuje na Dąbrowskiego, ale często przebywa też w Warszawie. Razem mężczyźni założyli i prowadzą profil "Pomóżmy Burmistrzowi Iławy wydać pieniądze" na Facebooku. Publikują tam zdjęcia zaniedbanych miejskich kamienic w Iławie, próbując w tej sposób doprowadzić do większej dbałości o to mienie i realizacji remontów. Rozpoczęli od "swojej" kamienicy - tej na Dąbrowskiego, ale na niej nie poprzestali.

- Ja i brat jesteśmy budowlańcami, mieszkanie wewnątrz remontujemy własnymi siłami, dbamy o nie - opowiada Maciej. - Niestety, ściany w mieszkaniu trzeba malować co roku, a wszystko przez wilgoć od nieocieplonego fundamentu budynku. Do tego klatka schodowa... Co z tego, że mieszkanie mamy zadbane, gdy i tak wstyd jest kogokolwiek tutaj zaprosić? 

Klatka jest rzeczywiście w tragicznym stanie. Zwłaszcza częściowo zapadająca się podłoga i duże ubytki w sypiącym się ze ścian tynku proszą się o jak najszybszy remont.

- Na tym zależy nam najbardziej: na przeprowadzeniu remontu klatki schodowej oraz podkopaniu i ociepleniu fundamentu budynku przy jednej ze ścian, żeby do mieszkania tą drogą ciągle nie dostawała się wilgoć - mówi Maciej. 

W złym stanie jest też toaleta, do której drzwi prowadzą prosto z głównego korytarza. Członkowie rodziny, z którymi rozmawiamy, nie korzystają jednak z tego pomieszczenia - oni akurat mają "luksus" w postaci toalety w mieszkaniu. Jak dodają mężczyźni, mieszkają tutaj od 1,5 roku.

- Przez ten czas nic nie było tutaj remontowane - mówią, z podwórka budynku pokazując częściowo widoczną stąd siedzibę Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. - To kamienica podobna do naszej. Tam można było pięknie wyremontować, dlaczego nie tutaj? - pytają. - Przykład ulicy Jasielskiej też pokazuje, że można zadbać o stare budynki. Czy my jesteśmy gorsi?

Sprawę konsultowaliśmy z Burmistrzem Iławy. Czy dla mieszkańców socjalnego lokum coś da się zrobić?

- Trudno mi tu komentować, bo to oczywiste, że tak klatki nie powinny wyglądać - przyznał Dawid Kopaczewski. - Jednakże stan miejskich budynków jest problemem systemowym, charakterystycznym dla całego kraju. Po prostu miasta nie dysponują budżetami, które pozwoliłyby na zadowalające remonty. Podobna sytuacja ma miejsce w Iławie. ITBS, który zarządza naszymi budynkami, remontuje kolejne bloki, likwiduje piece kaflowe, wyprowadza łazienki do mieszkań, w których do tej pory były tylko łazienki wspólne. To się dzieje, choć nie tak szybko, jakbyśmy wszyscy chcieli. Musimy też pamiętać, że zasoby mieszkaniowe miasta nie należą do nowych, więc potrzeba coraz więcej pieniędzy, by utrzymać te budynki. Obecnie planujemy budżet na 2020 r., być może uda się przeznaczyć więcej pieniędzy na remonty niż dotychczas - zapowiedział burmistrz.

Sytuację tego konkretnego obiektu rozpoznał natomiast prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Paweł Korobczyc. Szef ITBS potwierdził, iż spółka zarządza nieruchomością przy ulicy Dąbrowskiego 22, a budynek kamienicy stanowi w całości własność Gminy Miejskiej Iława. Paweł Korobczyc wymienił też prace przeprowadzone tutaj w ciągu minionych dwóch dekad.

Budynek był przedmiotem działań Zarządcy w latach 2000 - 2019, w okresie tym przeprowadzano m.in. następujące naprawy:

- remont pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej wraz z obróbkami blacharskimi,
- wymiana drzwi zewnętrznych klatki schodowej na stalowe (wandaloodporne),
- przebudowa kominów ponad dachem,
- wymiana rynien i rur spustowych,
- wstawienie okna na klatce schodowej w miejscu nieużywanego drugiego wejścia poprzez demontaż drzwi i schodów zewnętrznych od ul. Jana Pawła II,
- wykonanie nowych izolacji przeciwwilgociowych ścian zewnętrznych,
- w kilku lokalach została wymieniona instalacja elektryczna,
- bieżące naprawy i konserwacje,
- dokonywanie niezbędnych przeglądów technicznych obiektu budowlanego wraz z jego instalacjami zgodnie z przepisami prawa budowlanego,
- wymiana wewnętrznej linii zasilania instalacji elektrycznej,
- klamrowanie ścian zewnętrznych,
- modernizacja przyłącza wodociągowego – przebudowa studni wraz z montażem wodomierza głównego do budynku,
- na wniosek mieszkańców budynku została wymieniona stolarka okienna z dopłatą najemców lokali zgodnie z regulaminem wymiany okien.

Prace te wykonano z funduszy przekazywanych przez Urząd Miasta.

Z odpowiedzi prezesa ITBS dowiadujemy się też o aktualnie obowiązujących stawkach najmu lokali socjalnych w naszym mieście.

- Budynek zasiedlony jest przez 9 najemców, i są to w większości najemcy lokali socjalnych - informuje Paweł Korobczyc. - Lokale socjalne to według przepisów odrębnych lokale o niskim standardzie – choć w praktyce nie jest to regułą. W chwili obecnej koszt wynajmu lokalu socjalnego wynosi 0,92 zł za metr kwadratowy, co przy typowej wielkości mieszkania – 50m2 wynosi około 45 zł miesięcznie.

Pomimo tak symbolicznych opłat budynek na Dąbrowskiego 22 okazuje się zadłużony.

- Szacowany koszt powierzchownego remontu klatki schodowej wynosi około 8 000 zł (koszt malowania, posadzek, remontu biegu schodowego), co przy ogólnym stanie zadłużenia mieszkańców budynku wydaje się kwotą niewielką - komentuje prezes ITBS. - Dla przykładu: mieszkańcy jednego z lokali w tym budynku otrzymują już trzeci raz mieszkanie z zasobów miasta, doprowadzając w poprzednich lokalach do zadłużenia w wysokości około 17,5 tys. zł. Ponadto w obecnym z lokali nie zgłaszają wszystkich osób, które w nim mieszkają, zaniżając tym samym kwotę za wywóz śmieci, itp. Niestety takie praktyki, i nie tylko w tym budynku są powszechne.

Reasumując: spłata zadłużenia tylko przez tego jednego najemcę rozwiązuje problem remontu klatki schodowej w sposób natychmiastowy. Informuję Państwa, iż spółka ITBS-ZGL Sp. z o.o. prowadzi szeroko zakrojone prace remontowe związane z zasobem miejskim. Zakres tych prac jest związany z wielkością przekazywanych środków z budżetu miasta, a budżet miasta otrzymuje te środki z wpłat najemców. Brak wpłat za najem powoduje wymierne zmniejszenie zakresu prac remontowych - podsumowuje szef ITBS.

Kamienica na ulicy Dąbrowskiego 22A. Czy doczeka się remontu?

Ilość zdjęć 17

abs2

53Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Przemopep 53 7 dni temu

  A gdzie te obiecane mieszkania dla Młodych?Jak w Iławie ma być przepięknie jeśli normalne rodziny z dziećmi nie mają szans na wysokie kredyty na własne M?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanley 52 4 miesiące temu

  Czyli Ilawa na bogato....rozdawnictwo a dlugi miasta rosna.Co robi gmina,miasto?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxzyz 51 4 miesiące temuocena: 100% 

  Efekty polityki socjalnej - rozdajemy mieszkania, zasiłki, jedzenie, rzeczy itd. Zero wymagań, a duże roszczenia. Niestety ale brak pozytywnych efektów takich działań albowiem niektórzy swój byt opierają na korzystaniu z państwa, i tak przez kolejne pokolenia. Trywialne ograniczenia, słaba weryfikacja. Jeden dostaje, a drugi tyra, aby opłacić kolejne daniny...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec DeutschEylau 50 4 miesiące temuocena: 50% 

  Pokazując takie obliczenie czynszu miałem na celu zasygnalizowanie pewnej błędnej informacji przekazanej mediom. Ja doskonale sobie zdaję sprawę ile wynosi czynsz! Jest wiele składników opłat m.in fundusz remontowy, którzy ci ludzie z pewnością płacą, a o czym nic nie powiedział Prezes ITBSu. Słowa Pana Korobczyca to celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd i przerzucanie win. Nieważne w jakim standardzie i w jakiej lokalizacji wcześniej żyli Ci dłużnicy. Płacą do jednej kasy Gminy Miejskiej Iława!!! A Gmina, widocznie tak bardzo bogata, pozwala na tak HORRENDALNE zadłużenie! Ludzie mają różne sytuacje życiowe a samorząd jest od tego, żeby w porę reagować. OPIESZAŁOŚĆ pracowników ITBSu to pewien wyróżnik ich podejścia do swoich obowiązków. Osoba publikująca powyższy artykuł powinna w rozmowie spytać Pana Prezesa lub Pana Burmistrza Kopaczewskiego, co pracownicy ITBSu zrobili w kwestii windykacji tych należności. Ale o tym ani słowa! Przerzucenie winy na dłużników i z głowy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec DeutschEylau 49 4 miesiące temuocena: 50% 

  Ciąg dalszy: Wyobraźmy sobie zatem jak długo trwa sytuacja w której administracja pozwala na zwiększanie się zadłużenia, skoro przy czynszu rzędu 45 zł miesięcznie zadłużenie wynosi 17,5 tys.!!!! Proste działanie matematyczne wskazuje że ów lokator nie płacił należności przez 389 miesięcy, co daje ponad 30 lat. Dla mnie jest to informacja kompromitująca cały ITBS i Urząd Miasta! Który właściciel dopuściłby do takiej sytuacji w swojej nieruchomości? Albo Pan Korobczyc przekoloryzował całą sytuację, żeby dać mu święty spokój, albo.... ITBS nie spełnia swojej powinności przez BAGATELA 30 lat. Wszyscy udają, że pracują a kasa leci co miesiąc do portfela. Osobiście nie daję wiary żadnemu, cytowanemu w artykule słowu Prezesa i Burmistrza. Pozdrawiam i proszę żebyście Państwo pomyśleli logicznie zanim zacznie się nawzajem obrzucać błotem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 48 4 miesiące temuocena: 80% 

  Do spółdzielni nie płacisz tylko za czynsz, więc podane obliczenia są do d..y. Po drugie zostali przeniesieni z innej lokalizacji, więc pewnie tam standard był wyższy i możemy przypuszczać, że i czynsz. Obliczenia są błędne, ale ogólnie masz rację. Sam jednak nie chciałbym decydować o wywaleniu kogoś na bruk. Nie znam sytuacji tej rodziny, ale może jest szansa na zmniejszanie tego zadłużenia?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec DeutschEylau 47 4 miesiące temuocena: 40% 

  Szanowni Państwo! Postaram się w skrócie podsumować zarówno artykuł i komentarze. Sam tytuł artykułu ma zmylić i zamydlić oczy, gdyż Pan Prezes Korobczyc w rzeczywistości nie ujawnił żadnej nieprawdopodobnej tajemnicy o zadłużeniu lokatorów, a jego wypowiedź nie jest "ostra" lecz nieudolnie kamufluje bezczynność ITBSu. Jeżeli Gmina Miejska Iława, która jest właścicielem lokali socjalnych, za pośrednictwem jednostki administrującej - ITBSu, dopuszcza do tak nieprawdopodobnie wysokiego zadłużenia jednego najemcy, to znaczy tylko jedno. BEZCZYNNOŚĆ I BRAK REAKCJI NA ZWIĘKSZAJĄCY SIĘ Z ROKU NA ROK DŁUG. A Pan Prezes Korobczyc przerzucając winę za brak modernizacji na występujące zadłużenie, potwierdza fakt, że nie jest w stanie NIC ZROBIĆ w kwestii windykacji. Administrator ma bowiem szereg narzędzi prawnych do ściągnięcia należności od zadłużonego najemcy. Postępowanie egzekucyjne, postępowanie sądowe, eksmisja, to tylko niektóre z nich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sssss 46 4 miesiące temuocena: 80% 

  Płacą grosze czynszu alb wcale nie płacą a chcieliby bóg wie co.wille z basenem ,darmową kablówką i internetem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gonzo 45 4 miesiące temuocena: 73% 

  Itbs nadaje się do tarcia chrzanu a nie zarządzania! Ludzie im nie płacą bo oni nie potrafią ściągać pieniędzy od dłużników. Tak zwane wezwania do zapłaty to nic nie znaczące świstki papieru z pieczątką administratorów, można nimy dupe wytrzeć. Głosowania na zebraniach nie mają prawa bytu, są w większości podejmowanych uchwał nieważne! Komuna komuna i jeszcze raz Wiocha!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 44 4 miesiące temuocena: 57% 

  A jak mają z nich ściągnąć jak tacy ludzie nic nie mają a jak mają to na kredycie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Iławy 43 4 miesiące temuocena: 100% 

  Brawo dla Prezesa !!! W końcu ktoś prawdę powiedział. Jeszcze raz szacunek dla tego Pana i przykład dla innych jak można uczciwie się wypowiedzieć, bez politycznego bełkotu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 42 4 miesiące temuocena: 11% 

  "MIESZKANKA"Ściśnij dupsko co z tego że jest napisane jak prawda jest taka że o wiele więcej się płaci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zzz 41 4 miesiące temuocena: 100% 

  Jakby Czerwona była równie aktywna w poszukiwaniu pracy jak na forach to by też miała problem z głowy i nie marudziła że jej żebranie nie przynosi skutku i nikt nie chce jej klatki wyremontować. Ja bym w takim syfie nie mógł mieszkać. Prędzej sam bym to wszystko odświeżył i pomalował.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 40 4 miesiące temuocena: 100% 

  Brawo dla prezesa ITBS założyć grupę i narzekać na Facebook to każdy potrafi szkoda tylko że panowie zapomnieli dodać ile czynszu płacą, noo ale doczekaliśmy się społeczeństwa gdzie wszystko się im należy najlepiej za darmo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 39 4 miesiące temuocena: 0% 

  Lola 45 złotych to chyba Ty tyle płacisz Hahah z kad ty to wzięłaś

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka 38 4 miesiące temuocena: 100% 

  Z artykułu? W artykule jest to wyraźnie napisane. Ale z Ciebie ameba umysłowa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 37 4 miesiące temuocena: 0% 

  Lola Jakie 45 złotych jesteś chyba ograniczona umysłowo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czerwona to debil 36 4 miesiące temuocena: 90% 

  Konkurs na najbardziej ograniczoną osobę wygrała Czerwona. Nie no serio Ty to nawet na trolla internetowego jesteś za głupia. Zabierz te patrole do siebie. Darmozjady..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lola 35 4 miesiące temuocena: 100% 

  Pola dobrze powiedziane... A ograniczona umysłowo to jesteś Ty skoro podstawowe rzeczy do ciebie nie docierają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pola 34 4 miesiące temuocena: 100% 

  45 zlotych opłata za mieszkanie , woda +prąd wg zużycia. Niechby 150 zlotych Max gdzie reszta rodziny mieszka tylko weekendowo. To przepraszam Cię bardzo ale gdzie wynajmiesz mieszkanie za tyle zlotych. Za taka kasę nawet nikt pokoju ci nie wynajmie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lola 33 4 miesiące temuocena: 100% 

  Mieszkając za 45 zlotych to juz by mi nawet obdrapana klatka schodowa nie przeszkadzala. Nawet by mi mogli za przeproszeniem "nas..rac" na środku. Przynajmniej na głowie bym nie miała kredytu i opłat, żyjąc pod znakiem zapytania że kiedyś mogą mi to zabrać jak nie będę pracować. Zarabiając najniższą krajową przy takich opłatach co mowa w artykule to żyła bym jak Bóg. Także lepiej się zastanowić czego od życia oczekujemy i na co nas stać a nie narzekać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej2 32 4 miesiące temuocena: 50% 

  Z tego budynku wyprowadziłem się ponad 30 lat temu , i widzę że czas zrobił swoje klatka schodowa przez te lata nie była odnawiana a co do zamiany drzwi na okno to ITBS poszedł po bandzie bo zamiast wyremontować schody i pozostawić wyjście do ulicy JP II (będące jednocześnie drogą ewakuacyjną) uszczęśliwili wyjściem od strony ulicy Polnej . Budynek można obejść wertepami ryzykując połamania się lub iść do centrum miasta ,, na skróty przez ul.Polną,, . Plany rozbiórki tego budynku były już w latach 80-tych.Każdy kto miał możliwość wyprowadzał się.Zimą regularnie zamarzała woda w ubikacjach,noszenie opału do pieców,wynoszenie popiołu, Jak lokatorzy którzy płacili regularnie czynsze wyprowadzali się to miasto przenosiło Tych którzy nie płacili w innych budynkach o wyższym standardzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mała mi 31 4 miesiące temuocena: 91% 

  Brawo dla szefa ITBS. Szkoda, że jeszcze nikt mądry nie wymyślił jak traktować takich darmozjadow, którym wiecznie mało. Mam swoje mieszkanie i czynszu place 500 zł bez ogrzewania. A tu grosze i jeszcze narzekają. W sumie to jest wielka niesprawiedliwość wobec ludzi, którzy ciężko pracują na to aby mieć swój własny kont. Moim zdaniem czynsz powinien być wszędzie ustalony taki sam, czy to wspólnota, spółdzielnia czy mieszkania socjalne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 30 4 miesiące temuocena: 100% 

  Gdzie są kontenery, które mieli zasiedlać ludzie, notorycznie i świadomie nie płacący czynszu? Pora już na rozliczenie cwaniaczków, którzy umieją brać kredyty na kupno samochodu, mebli a nie nie chcą płacić za lokal w którym mieszkają..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 29 4 miesiące temuocena: 7% 

  Dżordż chyba Ty czegoś nie ogarniasz A mnie nie ruszają komentarze takich frajerów jak Ty cwaniaczek pod pseudonimem A co do czego to byś pierwszy (..) A ogarnąć to ja mogę (...).

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zzz 28 4 miesiące temuocena: 100% 

  Niezdolna do samodzielnej i nie pasożytniczej egzystencji w społeczeństwie Pani "Czerwona" chyba nie jest jednak zdolna do tego, żeby "ogarnąć" cokolwiek. Inaczej nie narzekałaby na słuszne uwagi ogarniętych ludzi odnośnie tego, że aby mieć trzeba na to zapracować. Lepiej poleżeć w kapciach przed telewizorem i poczekać na kasę pracujących podatników.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 27 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ty to masz z jednak coś z głową

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 26 4 miesiące temuocena: 14% 

  ~Jest Najlepiej już nie komentuj (...) wiesz o tych ludziach A piszesz że "patologia"masz jakiś uraz z dzieciństwa???

  Edytowany: 4 miesiące temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jest 25 4 miesiące temuocena: 100% 

  Najpierw polecam użyć słownika. Następnie tak jak pisałem, proszę za patologie zapłacić, albo wyremontować. Każdy normalny człowiek pracuje i płaci w terminie. Co innego darmozjady. Obrażanie ludzi w internecie niestety świadczy o poważnym urazie i Pani głupocie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZERWONA 24 4 miesiące temuocena: 7% 

  ~Jest Najlepiej już nie komentuj gówno wiesz o tych ludziach A piszesz że "patologia"masz jakiś uraz z dzieciństwa???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aja 23 4 miesiące temuocena: 97% 

  Bardzo dobra decyzja prezesa ITBS. Wreszcie ktoś powiedział prawdę i nazwał rzeczy po imieniu. Mieszkają prawie za darmo, albo wcale nie płacą, a wymagania... ho ho. Jeśli jest tak źle to radzę iść na swoje. Pracować, wziąć kredyt, spłacać to i mieszkać w luksusach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Malarz 22 4 miesiące temuocena: 13% 

  Jeden koncercik mniej i kaska sie znajdzie. Zbieżność nazwisk przypadkowa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 21 4 miesiące temuocena: 96% 

  Panie Macieju nie liczy Pan na miasto. Teraz ma Pan świetny czas, aby przy niskich kosztach mieszkania odkładać jak najwięcej pieniędzy na swoje lokum. Budowlaniec zawsze ma możliwość pracować więcej niż 8 godzin lub dorabiać fuchami. Mając własny spory wkład łatwiej też dostać kredyt. Wystarczy 700-1000 zł miesięcznie, aby po kilku latach zebrała się spora suma, a mieszkanie przecież nie musi być nowe. Najważniejsze to wyznaczyć cel i zacząć oszczędzać. Powodzenia!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 20 4 miesiące temuocena: 75% 

  Z tego co wszyscy piszą to wygląda na to ,że mieszkańcy mają sami remontować klatki.Jeśli chodzi o czynsz to przecież ITBS wyznaczył takie czynsze,niech podniosą ,bo to rzeczywiście marne grosze.Osobnika ,który zalega czynsz wyprowadzić do baraków,nikt za darmo nie będzie sobie mieszkał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anty patola 19 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ja bym dał im za darmo mieszkać. Bo im po prostu się należy. Tak ten durny PiS rozpuścił to tępe społeczeństwo i tyle . A co do sytuacji w kraju to PiS jeszcze wam dupskiem wyjdzie amen

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka z czynszem 1400 18 4 miesiące temuocena: 94% 

  Nikt was tam na siłę nie trzyma. Bloków w Iławie pełno. Co prawda wiele, wiele drożej- ale coś za coś. Siedzieć prawie z darmo i narzekać, i to jeszcze młode chłopaki- Wstyd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~empatia 17 4 miesiące temuocena: 17% 

  X! wiek, źle się na to patrzy, jeszcze gorzej czyta takich ignorantów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popieram 16 4 miesiące temuocena: 77% 

  Prawda. Jak sie nie podoba to bloki czekają. Ale i tam pewnie coś wam nie będzie odpowiadać, więc lepiej pobudujcie sobie dom po swojemu :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jest 15 4 miesiące temuocena: 88% 

  Niech patologia weźmie się za robotę i długi spłaci. Wtedy znajdą się fundusze..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zzz 14 4 miesiące temuocena: 100% 

  Głupiutkie a zarazem pocieszne są te patuski. Kiedy moja świnka morska kwiczy w klatce, że jest głodna, to jej daję żarcie z własnej nieprzymuszonej woli, a kiedy trzeba to ogarniam klatkę. I co ciekawe, świnka okazuje za to swoją wdzięczność, że może jeść i mieszkać bez konieczności robienia czegokolwiek. Tu mamy przykład agresywnej, leniwej i roszczeniowej jednostki, która bezwarunkowo nie zasługuje na czystą klatkę i najlepiej będzie dla wszystkich żeby nauczyć jej samodzielności i koegzystencji. Najlepiej.. w kontenerze na kolejowej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jest 13 4 miesiące temuocena: 90% 

  Czerwona... 17 tys zadłużenia u jednej rodziny, mieszkania socjalne.. Rzeczywiście uczciwi mieszkańcy.. Proponuję, żeby Pani opłaciła ich długi..skoro tak Pani chce ich bronić..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dżordż majkel 12 4 miesiące temuocena: 78% 

  do ~Czerwona nawet ortografii nie ogarniasz i obrażasz, o czym tu dyskutować z patuskiem :D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olga. 11 4 miesiące temuocena: 83% 

  To samo jest w Spółdzielni Praca przez długi nierobów i patologii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czerwona 10 4 miesiące temuocena: 6% 

  Z kad wiesz ze to patologia ?!(...) .

  Edytowany: 4 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zbulwersowany 9 4 miesiące temuocena: 92% 

  Do roboty nieroby spłacic zadłuzenie a nie ciagła kombinatoryka cwaniactwo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojt 8 4 miesiące temuocena: 92% 

  Jestem mlody jak ty pracuje uczciwie rok temu kupilem mieszkanie nie czekam az mi ktos da za darmo a tym bardziej az mi ktos wyremontuje masz czynsz wysokosci max 300 zl i oczekujesz ze ci beda remonty robic masz rece zarob

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxxxxx 7 4 miesiące temuocena: 0% 

  A kiedy będą budowane nowe bloki dla rodzin które czekają w kolejkach ba mieszkania .?.... Chyba szybciej śmierci się człowiek spodziewa niż godnego życia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 6 4 miesiące temuocena: 90% 

  Wróć tam skąd przyszedłeś i sołtys napewno ci da nową chałupę...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec Iławy 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  Bloki są budowane cały czas - IPB na osiedlu Piastowskim cały czas buduje, Rembud chyba też.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 4 4 miesiące temuocena: 90% 

  Doczekaliśmy się społeczeństwa którym wszystko się należy, myślę że nie jeden Iławianin chciałby takie opłaty mieć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do thesadmouse 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  tak, wiemy ile kosztuje tona węgla. Co miesiąc wystarczy odłożyć 70 zł, i na tonę węgla jest. Nie kupuje się go całym rokiem. Ludzie, którzy wzięli kredyty aby się pobudować, lub mieszkający na wsi też muszą kupować węgiel, nie tylko tych mieszkańców to dotyczy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~thesadmouse 2 4 miesiące temuocena: 0% 

  Zastanawiam się czy wszyscy, którzy wypowiadają się na temat opłat wiedzą ile kosztuje tona węgla? Już wiecie dlaczego taki czynsz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dudekQ 1 4 miesiące temuocena: 82% 

  No raczej, 45 zamiast 331zł za sam czynsz bez wody i prądu - bardzo chętnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.4919 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)