REKLAMALumen
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 grudnia 2019, 16:06 komentarzy 36
Poglądowa wizualizacja pomnika przygotowana przez wnioskodawców.

Poglądowa wizualizacja pomnika przygotowana przez wnioskodawców. (Zdjęcia: materiały Forum Miłośników Pana Samochodzika.)

Uatrakcyjnianie miejskiej przestrzeni i przyciągnięcie uwagi turystów, ale też po prostu - budowanie sympatycznego wizerunku miasta, to, jak wymieniają członkowie Forum Miłośników Pana Samochodzika, korzyści związane z budową pomników fikcyjnych postaci literackich. 

Budowa w Iławie pomnika Pana Samochodzika - to jeden z 14 pomysłów przekazanych do głosowania w ramach Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Wnioskodawcy, którzy koszt realizacji tego zadania oszacowali na 125 tysięcy złotych, proponują stworzenie instalacji upamiętniającej Tomasza NN - postaci literackiej stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego, tytułowego bohatera serii powieści przygodowych tego autora pt. "Pan Samochodzik". Jako możliwą lokalizację wskazują miejsce naprzeciwko basenu.

- Tutaj zaczyna się i kończy akcja najbardziej związanej z Iławą powieści („Pan Samochodzik i złota rękawica”) - uzasadniają. - Taka lokalizacja ustawi pomnik Pana Samochodzika na szlaku punktów z książki, a dostępność zachęci do jego odwiedzania oraz fotografowania - dodają.

Czy pomnik powstanie? Wszystko w rękach iławian, którzy zwycięzcę IBO 2020 będą wybierać w dniach 19-20 grudnia. A czy warto oddać swój głos właśnie na pomnik Pana Samochodzika? Pomysłodawcy są pewni, że tak i zachęcają mieszkańców do zapoznania się z przemawiającymi za tym argumentami. 

Apel Forum Miłośników Pana Samochodzika do mieszkańców Iławy

Szanowni Państwo,

Moda na sympatyczne pomniki rozprzestrzeniła się w Polsce stosunkowo niedawno, ale w ciągu ostatniej dekady w kraju zaroiło się od rzeźb pozwalających na kontakt widza z „bohaterem”. Coraz częściej takim bohaterem stają się przy tym postaci fikcyjne. We wniosku wspomniano kilka przykładów, są oczywiście i inne: np. pomnik Beaty z Albatrosa w Augustowie, pomnik Remusa (bohatera przedwojennej kaszubskiej powieści) w Kościerzynie i Wejherowie, czy pomnik Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach - notabene ojciec tej postaci, Andrzej Pilipiuk, był jednym z kontynuatorów cyklu „Pan Samochodzik i…”, w którym po śmierci Zbigniewa Nienackiego ukazało się około 140 powieści. W Łodzi stale rozbudowywany jest szlak „Łódź bajkowa”, liczący już 9 pomników. Utworzenie podobnego szlaku planowane jest w Bielsku-Białej, gdzie na razie oglądać można Reksia oraz Bolka i Lolka. W nawiązaniu do słynnych Wrocławskich Krasnali w wielu miastach zaczęły wyrastać zabawne figurki: po Szczytnie spacerują Pofajdoki, po Inowrocławiu - Żaczki, po Gdańsku – lwy Heweliony, a po Zielonej Górze – Bachusiki (obecnie jest ich już 40!). Celem tych rzeźb jest uatrakcyjnianie miejskiej przestrzeni i przyciągnięcie uwagi turystów, ale też po prostu budowanie sympatycznego wizerunku miasta.  

Potrzebę tworzenia budzących pozytywne skojarzenia pomników nawiązujących do literatury, filmów, baśni, czy lokalnych ciekawostek rozumieją coraz częściej mieszkańcy miast, czego dowodem mogą być kolejne zwycięstwa tego typu projektów w głosowaniach nad budżetem obywatelskim. I tak na przykład - na życzenie mieszkańców - we Władysławowie zaroi się od rybek, przy łódzkiej zajezdni zwanej „stajnią jednorożców” ustawiono pomnik jednorożca, a już niedługo w swojej filmowej ojczyźnie stanie na pomniku Krzysztof Jarzyna ze Szczecina, czyli „Szef wszystkich szefów” z filmu "Poranek kojota". Warto dołączyć do tego trendu, bo wynika z niego wiele korzyści - wizerunkowych oraz finansowych.

W przypadku Iławy wybór symbolicznego bohatera przybliżającego turystom okolicę wydaje się oczywisty. Jest nim Tomasz NN vel Pan Samochodzik - postać, z którą rzeszy polskich czytelników kojarzy się Jeziorak. Na przygodach sympatycznego detektywa-muzealnika wychowało się kilka pokoleń polskiej młodzieży. Rozwiązywanie historycznych zagadek i poszukiwanie skarbów rozpalało wyobraźnię dzieci w czasach PRL-u, a nawet bywało bodźcem do wyboru zawodu (przyznaje się do tego wielu archeologów). Można dyskutować nad decyzjami życiowymi Zbigniewa Nienackiego, ale nic nie zmienia faktu, że udało mu się stworzyć powieści, które do dziś budzą wiele pozytywnych skojarzeń. I łączą ludzi, o czym świadczy chociażby to, że na Forum Miłośników Pana Samochodzika można spotkać osoby o diametralnie różnych poglądach. Właśnie te powieści nauczyły wielu z nas szanować przyrodę, kochać sztukę i zabytki. Rozbudziły zainteresowanie historią. Zachęciły do wędrówek, podróży, żeglowania, kajaków, aktywnego spędzania czasu.

Jako fani twórczości Zbigniewa Nienackiego nie jesteśmy zapewne obiektywni, ale dwie rzeczy nie ulegają kwestii – Pan Samochodzik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon młodzieżowej popkultury XX wieku, a jednocześnie informacja o Panu Samochodziku budzi zawsze pozytywny oddźwięk. Gdziekolwiek wspomnimy o Samochodzikach, reakcją jest uśmiech, zainteresowanie i chęć pomocy oraz komentarze w rodzaju „Jasne, uwielbiałem ten film”, „Oczywiście znam, sama kiedyś czytałam”.

Nienacki przyrównał Jeziorak do drzewa, którego pień wyrasta z Iławy, a na północy rozrasta się w koronę tworzoną przez przyległe jeziora i zatoki. Na zachodniej gałęzi tej korony (w Jerzwałdzie) stoi ustawiona przez Gminę Zalewo tablica ze szlakiem miejsc samochodzikowych wokół Jezioraka, na wschodniej gałęzi (nad Kragą) tablica o Karczmisku, na której również jest wspomniany cykl „Pan samochodzik i…”, zaś na szczycie korony (w Matytach) Gospodarstwo Agroturystyczne Przystań organizuje od wielu lat Rajdy Szlakiem Pana Samochodzika. Czas, aby również Iława, stanowiąca korzeń tego pięknego drzewa, chwyciła swoją szansę. 

W ubiegłym miesiącu w Pałacu Schoena w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy „Pan Samochodzik i Skarby Muzeów”. Choć Tomasz NN nie zbliżył się nigdy w swoich podróżach do Sosnowca, pracownicy miejskiego muzeum potrafili dostrzec potencjał tkwiący w tej postaci. Dlatego wydaje nam się oczywiste, że pomnik Pana Samochodzika prędzej czy później stanie gdzieś w Polsce. Byłoby jednak najlepiej, gdyby tym miejscem okazała się Iława, bo żadna okolica nie jest tak mocno związana z przygodami Tomasza NN, jak Jeziorak.

Forum Miłośników Pana Samochodzika - pansamochodzik.net.pl

Zdjęcia: materiały Forum Miłośników Pana Samochodzika.


Innych aktywnych mieszkańców, którzy również zgłosili swoje propozycje do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, także zapraszamy na nasze internetowe łamy. Jeśli chcecie spróbować przekonać Czytelników portalu, by to właśnie Wasz projekt wsparli, głosując, skontaktujcie się z nami! E-mail: kontakt@infoilawa.pl; tel. 500 530 427.


REKLAMAwardrom2

36Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ddd 36 9 miesięcy temu

  myslałem, że infoiława nie publikuje informacji o żadnych projektach w ramach funduszu obywatelskiego, żeby nikogo nie faworyzować, a tu jednak zrobiono wyjątek...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Redakcja 35 9 miesięcy temuocena: 100% 

  "Innych aktywnych mieszkańców, którzy również zgłosili swoje propozycje do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, także zapraszamy na nasze internetowe łamy. Jeśli chcecie spróbować przekonać Czytelników portalu, by to właśnie Wasz projekt wsparli, głosując, skontaktujcie się z nami! E-mail: (treść niezgodna z regulaminem została usunięta); tel. 500 530 427."

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~T. 34 9 miesięcy temuocena: 91% 

  Rozumiem, że na razie głosuje się na pomysł, a wizualizacja jest tylko poglądowa... Wg mnie to świetna idea, powiązanie wizerunku miasta z postacią pana Tomasza. Jeżeli jeszcze znalazłaby się w pobliżu tablica z informacją o miejscach z książek to dobrze chyba w coś takiego inwestować...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nietajenko 33 9 miesięcy temuocena: 25% 

  Ogólnie pomysł świetny, ale ten gość z wizualizacji to nie jest Samochodzik jakiego poznałem z książek. Cóż, tak to jest, że w obrocie literackim często nie opis a rycina staje się wyobrażeniem bohatera. Dla mnie Samochodzik będzie miał zawsze fizjonomię z rysunków Kobylińskiego. a ten infantylny samochód... Jak dla mnie nie pasuje. Całość nie tworzy kompozycji, a raczej chaos przypadku. Już widzę poprzypinane do tego samochodu rowery. Może gdyby postać była również ażurowa to oba elementy by się z sobą tak nie gryzły?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a sioooo 32 9 miesięcy temuocena: 25% 

  wizualizacja ............dno . to już lepiej niech będzie Bond ze swoim podwodnym pojazdem. a nienackiemu ,do widzenia ,,,a sioooo ! nie trawię gustów niezgodnych z naturą .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nowypomnik 31 9 miesięcy temuocena: 83% 

  Pomysł fajny projekt też. Legendarny schwimmwagen. Ja poszedł bym dalej kupiłbym prawdziwego schwimmwagena jako pomnik. Słuchajcei to działa na turystów taki pomnik będzie dodatkową atrakcja turystyczną. Ogłaszam akcję szukamy schwimmwagena jako pomnik dla Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ewa 30 9 miesięcy temuocena: 29% 

  Wstydziłabym się coś tak brzydkiego proponować. Totalne bezguście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nora 29 9 miesięcy temuocena: 25% 

  To juz lepiej zrobic ławeczke z Kobuszewskim w alejce nad Jezioraliem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lento 28 9 miesięcy temuocena: 29% 

  Fatalnie to wygląda!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TeżJebaka 27 9 miesięcy temuocena: 17% 

  Taki z nienacka pomysł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Turystka 26 9 miesięcy temuocena: 38% 

  Przecież wstępna wizualizacja ma właśnie za zadanie zwizualizować (czyli zobrazować!) mieszkańcom jak to ma wyglądać. Jeśli w walce o być albo nie być ze środków BO nie przygotowano nic porządnego to aż strach na to głosować. Później będzie tłumaczenie, że przecież wiadomo było jak to będzie wyglądać. A wizualizacja jest serio szkaradna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 25 9 miesięcy temuocena: 20% 

  Rwał iławskie licealistki na pęczki. Pewno o tym nie wiecie. Jedna z nich do dziś po ulicach chodzi. Miał forsę stawiał i naprzód do Skiroławek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszko 24 9 miesięcy temuocena: 20% 

  Pomnik tam ale w Jerzwaldzie a nie w Iławie zresztą mało wam pomników który turysta przyjeżdża żeby pomniki oglodac..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Milajda 23 9 miesięcy temuocena: 76% 

  Super pomysł, jestem za!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aldona 22 9 miesięcy temuocena: 83% 

  Bardzo fajny pomysł! Współcześnie bardzo dba się o wykorzystanie takich ogólne znanych elementów popkultury, bo są bezcenne! Że wcześniej o tym nie pomyślano!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 21 9 miesięcy temuocena: 31% 

  Pomnik tak jak najbardziej, moze nie pomnik ale cos co by upamietywalo ten kawalek literatury i pisarza. Ta propozycja to zart, tzn pomnik w takim wydaniu, nie prosciej jest zrobic replike jego samochodu ala oryginalny, zeby dzieci mogly wejsc i sie pobawic, taka zywa jakby atrakcja, a nie bez duszy eksponat. Artysta napewno dumny by byl widzac dzieci bawiace sie przy tym. Piekna rzecz takie cos w Ilawie, przeciez ten czlowiek mieszkal tutaj. Obok piwinna tylko byc tabliczka mowiaca komu i czemu poswiecony jest ten wizerunek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 20 9 miesięcy temu

  Chodzi o taki jak kiedys byly auta na przedszkolach, kierownica sie krecila i dzieci mialy zabawe, prosty ale oddajacy ducha tego co oryginalne, wymalowany odpowiednio. Powyginac troche blach, wymalowac, zrobic w skali 1:1 Nie musi byc zaraz marcedes, trabanten tez fajnie jechalo sie na wakacje, chodzi o zabawe, nie wynioslosc pusta. Klimat wolnosci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szczepan T. 19 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Byłoby lepiej gdyby dzieci mogły wsiąść - ale zrobić pomnik tak, żeby nie rozniosły go na kawałki to oznaczałoby koszt kilkakrotnie przekraczający ten budżet. Więcej niż "fajna fura prosto od dealera", bo trwała figura to zupełnie inne techniczne uwarunkowania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szczepan T. 18 9 miesięcy temuocena: 92% 

  Realny budżet będzie pewnie dużo mniejszy, miejsca nie zajmie a wygląda sympatycznie. Też mam zamiar przejechać/przepłynąć się trasami Samochodzika wokół Jezioraka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~-abc 17 9 miesięcy temuocena: 32% 

  Nie-nie i nie niechcemy tego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~fmps 16 9 miesięcy temuocena: 84% 

  To jest przecież tylko wstępna wizualizacja pokazująca ogólny układ pomnika, który miałby się składać z figury odlanej z brązu oraz ażurowej konstrukcji z sylwetką wehikułu. Od wizualizacji do ostatecznego projektu, wykonanego przez rzeźbiarza modelu, a następnie odlewu jest długa droga. Kalkulacja kosztów została oparta na cenach podanych przez odlewnie. Odlanie z brązu pełnego wehikułu zwiększyłoby koszt całej rzeźby pięciokrotnie - stąd kompromisowy projekt z przedstawieniem tylko zarysu wehikułu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~slaw 15 9 miesięcy temuocena: 35% 

  125 tys zl? Zart chyba

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trawnik 14 9 miesięcy temuocena: 19% 

  Za 125 tys to można mieć bardzo fajną furę prosto od dealera, a tu nam proponuje taką metalową atrapę. No ale Miś musi być drogi bo potem się zrobi protokół zniszczenia. I nie jeden się na tym pożywi. Przekręt grubymi nicmi szyty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna K 13 9 miesięcy temuocena: 30% 

  Okropne to. Szpetota ma przyciągać turystów do Iławy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kustosz 12 9 miesięcy temuocena: 83% 

  Ta wizualizacja to tylko wstępny szkic, nie należy traktować jej dosłownie. Jeśli ta koncepcja wygra, projekt zostanie przygotowany profesjonalnie i będzie wyglądał znacznie lepiej niż na tych zdjęciach. Sam pomysł bardzo fajny, bo Iławie zdecydowanie brakuje turystycznych atrakcji w mniej tradycyjnym stylu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nil 11 9 miesięcy temuocena: 63% 

  Nie chcą w Iławie, to postawimy może w Jerzwałdzie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~H 10 9 miesięcy temuocena: 50% 

  i to to jest takie ładne, ciekawe i potrzebne, że ściągnie turystów? pytam bo się nie znam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciej 9 9 miesięcy temuocena: 81% 

  Iławiacy nie maja pojęcia o marketingu. Postać Pana Samochodzika jest wiecznie żywa. Nadal wychodzą nowe przygody. W taki prosty sposób można stworzyć miejsce kultowe, bazowe dla wszystkich fanów z całej Polski. Budżet uważam na jakieś 10 razy przesadzony ale pomysł rewelacja. Sam mam książki z dedykacjami autora. Hejterom polecam poszukać komuchów we własnych domach. Takie były czasy. Komuchow każdy ma w rodzinie. Wystarczy włączyć TVP. Tez są. W kościele tez siedzą. Kiedyś nie chodzili a teraz w pierwszych ławkach siedzą. Pan Samochodzik to legenda, zainteresujcie się tematem to zobaczycie jak bardzo nadal żywa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 8 9 miesięcy temuocena: 92% 

  Brawo, tak samo mysle. Postac Pana Samochodzika jest wiecznie zywa. To by byla piekna rzecz w Ilawie. Tylko nie taki bez duszny statyw na ptaki. Pomyslec, stworzyc ogolno polska zbiorke pieniedzy, fani by sie zlozyli, a na tablicy pamiatkowej dopisac, stworzony przez czytelnikow i fanow Pana Samochodzika

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopciuch 7 9 miesięcy temuocena: 64% 

  Lipowy Dwór podłączyć do miejskiej sieci CO to jest ważne a nie pierdołami się zajmujecie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swojak 6 9 miesięcy temuocena: 42% 

  Jest 100 innych lepszych pomysłów niż gloryfikowanie twórczości starego ORMO-wca i konfidenta SB.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Al Capone 5 9 miesięcy temuocena: 25% 

  Eee tam czemu to ma służyć. Jest kilka lepszych pomysłów. Ale każdy znajdzie coś dla siebie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zenek 4 9 miesięcy temuocena: 36% 

  Dokładnie Iława nie ma nic wspólnego z z panem samochodzikiem. Powinnien powstać przy domu twórcy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andi 3 9 miesięcy temuocena: 85% 

  Ale to nie ma być pomnik Nienackiego tyko Pana Samochodzika!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 123 2 9 miesięcy temuocena: 83% 

  Dokładnie! chodzi o fajna opowieść i marketing miasta. Świetny pomysł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszko 1 9 miesięcy temuocena: 29% 

  Pomnik powinien powstać w dobrzykach lub zalewie bo tam autor przebywał

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8717 sekundy