REKLAMAPatrz
ipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 grudnia 2019, 10:59 komentarzy 13
Zdjęcie poglądowe przykładowego urządzenia VR. Na licencji darmowej – autor Liam Charmer, serwis Unsplash https://unsplash.com/@liamcharmer.

Zdjęcie poglądowe przykładowego urządzenia VR. Na licencji darmowej – autor Liam Charmer, serwis Unsplash https://unsplash.com/@liamcharmer.

Już 19 i 20 grudnia iławianie wybiorą projekt - zwycięzcę Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na infoilawa.pl wnioskodawcy mogą korzystać z możliwości przybliżania mieszkańcom przyświecających im celów. Z zaproszenia na internetowe łamy portalu dzisiaj korzystają autorzy wniosku pod nazwą "Dwie Wyspy. Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości i Wyspa Relaksu."

To jeden z 14 wniosków, jakie znajdziemy na kartach (oraz monitorach) do głosowania. Koszt realizacji wnioskodawcy oszacowali na 175 tysięcy złotych. Co z lokalizacją? "Wyspa Relaksu" miałaby powstać nad Małym Jeziorakiem, zaś "Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości" w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A co przemawia za tym, by to właśnie ten projekt wesprzeć? Oddajemy głos pomysłodawcom. Do wsparcia „Dwóch Wysp” przekonują Justyna Jaskólska i Krzysztof Kurpiecki

Ten projekt to gwarancja wytyczenia strefy do odpoczynku oraz miejsca, gdzie będzie można aktywnie i nietuzinkowo spędzić czas. Zapraszamy Was na dwie Wyspy – Wirtualnej Rzeczywistości oraz Relaksu.

Projekt nr 17: Dwie Wyspy

Pierwsza część projektu to Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości, która umożliwi mieszkańcom styczność z nową technologią. Z pewnością będzie dużą atrakcją dla młodych ludzi, ale gwarantujemy, że zainteresuje także dorosłych i zachęci do zanurzenia się w trójwymiarowym świecie wygenerowanym przez komputer. To wrażenie, które zostaje z użytkownikiem na długo, bo na świat w symulacji nie tylko patrzymy, ale możemy wchodzić z nim w interakcje. Wystarczy założyć specjalne gogle, słuchawki i wziąć kontrolery w ręce. Nawet jeśli widzieli to Państwo w telewizji czy internecie, zapewniamy, że odczucie tego na własnych zmysłach będzie niezapomnianą przygodą. Wirtualna Rzeczywistość (VR) to nie tylko gry. To również ogromne możliwości edukacyjne oraz terapeutyczne: redukcja lęku wysokości czy lęku przed wystąpieniami publicznymi. No i możliwość poruszania się.

Dzięki Wirtualnej Rzeczywistości  możemy zwiedzać inne miasta, muzea czy nawet kosmos; sterować samolotem, uczyć się w ciekawy sposób anatomii czy przeprowadzania operacji. VR to  przyszłość i warto, aby zapoznał się z nią każdy mieszkaniec Iławy. Być może niektórzy zajmą się potem profesjonalnym budowaniem światów czy całych aplikacji. 

Firma PwC przewiduje, że liczba miejsc pracy, w których będziemy posługiwać się wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością wzrośnie w ciągu 10 lat do 23 milionów!!! Zacznijmy przygodę z VR już teraz, a wśród tych ludzi znajdzie się wielu z Iławy.

Jeżeli Państwo zagłosują za tym projektem, dwa zestawy do Wirtualnej Rzeczywistości będą dostępne bezpłatnie dla każdego w Bibliotece Miejskiej w Iławie. Na równych i jasnych zasadach.

Druga część projektu dla mieszkańców to Wyspa Relaksu - adresowana jest do osób, które cenią sobie odpoczynek na świeżym powietrzu. Odpoczynek na leżaku czy hamaku wśród drzew, z widokiem na jezioro to jedna z najprzyjemniejszych form regeneracji. Do tego posłużą solidne drewniano-metalowe leżaki i hamaki rozstawione między halą widowiskową a amfiteatrem oraz w kilku innych wybranych miejscach. Chodzi o hamaki podobne do takich, które już ustawione są w parku za stacją Iława Miasto. Podobne możecie także Państwo obejrzeć, wpisując w Google hasła: hamak miejski lub leżak miejski.

Uwielbiamy jeździć do lasu i tam - nad jeziorem, rozłożyć hamak między drzewami. Zapewniamy, że spędzenie czasu w ten właśnie sposób jest bardzo relaksujące i odstresowujące. Dzięki projektowi taka atrakcja będzie na Państwa czekać bezpłatnie w centrum miasta! Ale to nie wszystko!

Wyobraźcie sobie Państwo kolorowe wieczory nad Jeziorakiem. W projekcie uwzględniliśmy również podświetlenie drzew w różnych barwach. To swego rodzaju koloroterapia na hamaku czy leżaku – która nie tylko sprawi, że poczujemy się jeszcze lepiej, ale także będzie ciekawą atrakcją turystyczną. Już widzimy, jakie wrażenie zrobi to na turystach, którzy takie zdjęcia będą wysyłać znajomym, a tym samym promować będą Iławę. Poglądowo może wyglądać to tak jak na stronie instalatora takich systemów z Teheranu. Prawda, że wygląda to bardzo przyjemnie?

Źródło: zrzut ze strony internetowej irańskiego instalatora systemów oświetlenia (http://iliyanoor.com/%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C/).

Źródło: wizualizacja na podstawie zdjęcia hamaku w parku za stacją Iława Miasto. Zdjęcie własne pomysłodawców.

I na koniec najważniejsza część projektu. Interfejs mózg-komputer, który zostanie zakupiony po to, aby wszyscy chętni mogli eksperymentować i posterować swoim umysłem, ramieniem robota czy dronem. Być może wkrótce takie urządzenia będą wykorzystywane w symulacjach VR, a kiedyś zastąpią myszkę przy pracy z komputerami. Zestaw pozwoli na rozwój zainteresowań wśród młodzieży badaniami nad mózgiem, umysłem, psychologią i sztuczną inteligencją - czyli dziedzinami zbliżonymi do kognitywistyki. Mamy nadzieję, że urządzenie przyda się kilku osobom do prowadzenia własnych badań. To będzie wstęp do zrobienia Iławy miastem przyjaznym nauce. A może kiedyś miastem z własnym uniwersytetem, prowadzącym badania  na światowym poziomie. 

Zapraszamy do głosowania na projekt nr 17. „Dwie Wyspy. Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości i Wyspa Relaksu.” (https://ilawa.budzet-obywatelski.org/projekt/7844).

Justyna Jaskólska i Krzysztof Kurpiecki


Innych aktywnych mieszkańców, którzy również zgłosili swoje propozycje do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, także zapraszamy na nasze internetowe łamy. Jeśli chcecie spróbować przekonać Czytelników portalu, by to właśnie Wasz projekt wsparli, głosując, skontaktujcie się z nami! E-mail: kontakt@infoilawa.pl; tel. 500 530 427.

REKLAMANAJLAK

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Marek 9 10 miesięcy temuocena: 67% 

  Wreszcie coś na czasie. W innych miastach są już kluby VR to i u nas nie zaszkodzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 8 10 miesięcy temuocena: 45% 

  wolałbym coś bardziej "materialnego" tak jak omegi , czy sprzęt sportowy , wirtualne wynalazki raczej mnie nie interesują.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rumcajs 7 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Sprzętu sportowego, a zwłaszcza łódek, w Iławie jest pod dostatkiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michal 6 10 miesięcy temuocena: 90% 

  Podświetlone drzewa, hamaki, VR.. jakoś mi się to wszystko kupy nie trzyma. Projekt może i jest ciekawy ale po tym opisie trudno sobie wyobrazić co właściwie autor miał na myśli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spectrum 5 10 miesięcy temuocena: 88% 

  Drzewa trzeba podświetlić i najlepiej nocą puszczać muzyczkę. Ptaki i inne ssaki będą wdzięczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KK 4 10 miesięcy temuocena: 54% 

  Zmiana światła białego na kolorowe zmniejsza zanieczyszczenie światłem nocnego nieba. Ptaki, o ile jakieś w centrum miasta nocują, raczej nie będą narzekać. Będą miały mniej światła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 3 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Masz rację Mieszko, też nie kumam tego co napisali. Powinno być krótko i treściwie, jeśli ma trafić do przeciętnego odbiorcy. 'Kognitywistyka' hehe...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszko 2 10 miesięcy temuocena: 63% 

  Czytam czytam i nie rozumiem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 1 10 miesięcy temuocena: 40% 

  Czego nie rozumiesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.303 sekundy