REKLAMAWardrom
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 grudnia 2019, 18:19 komentarzy 30
Poglądowy projekt Iławskiej Karty Mieszkańca.

Poglądowy projekt Iławskiej Karty Mieszkańca. (Fot. UM w Iławie.)

W toku są prace koncepcyjne dotyczące uruchomienia w naszym mieście Iławskiej Karty Mieszkańca. Burmistrz Dawid Kopaczewski przekonuje, że to korzyści nie tylko dla iławian, ale i dla samorządu.

Prace są wciąż na relatywnie wczesnym etapie, stąd nie ma jeszcze dokładnej listy korzyści, z jakimi wiązałoby się posiadanie karty. Nie są też znane koszty dla całej gminy, czy poszczególnych jednostek, które miałyby zniżki zaproponować. Znamy natomiast podstawowe założenia nowego miejskiego programu. Na czym zatem ma polegać mechanizm działania Iławskiej Karty Mieszkańca?

- W dużym skrócie: posiadacz tej karty otrzyma rabaty na wybrane usługi miejskie, jak np. basen, czy lodowisko. Osoby, które jej nie będą miały, zapłacą więcej - wyjaśnia Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

A kto będzie mógł z takich rabatów skorzystać? 

- Wszystkie osoby zameldowane w Iławie lub te, które płacą (lub będą płacić) tu podatek dochodowy - odpowiada włodarz.

Udzielanie rabatów to jednak mniej gotówki w kasach poszczególnych jednostek. Jak to obronić w kontekście trudnego, napiętego budżetu i konieczności szukania oszczędności?

- Główną ideą tego pomysłu jest promocja miasta i usług oferowanych przez instytucje publiczne (do programu mogą dołączać także przedsiębiorcy), ale także zwiększenie wpływów do budżetu miasta. Im więcej będzie posiadaczy tej karty, tym większe będą wpływy z podatków. Dlatego do ich płacenia będziemy zachęcać tych, którzy jeszcze tego nie robią - przekonuje Dawid Kopaczewski.

Czy wzrost wpływów podatkowych faktycznie zrekompensuje koszt udzielanych rabatów, przekonamy się, gdy Iławska Karta Mieszkańca ruszy. Tymczasem warto przyjrzeć się, jak podobne programy funkcjonują w innych miastach. Gdańsk, który ma rozbudowaną kartę funkcjonującą pod hasłem "Jestem z Gdańska", oferuje nie tylko pakiet rabatów podzielonych według grup wiekowych i kategorii. Największa część trójmiejskiej aglomeracji jako pierwszą korzyść z tytułu posiadania karty wymienia darmowe wejścia.

- Z Kartą Mieszkańca otrzymujesz pakiet 10 darmowych wejść lub usług - po jednym do każdego z partnerów wymienionych w sekcji top10. Każde z wejść można wykorzystać raz do końca roku. Oferta darmowego wejścia jest indywidualna dla każdego partnera i opisana szczegółowo w wizytówkach partnerów na stronie www.jestesmzgdanska.pl - przybliża szczegóły operator karty.

Z której z gdańskich atrakcji posiadacz karty może skorzystać nieodpłatnie? Np. z odwiedzin w centrum nauki Hevelianum, gdańskim lodowisku, czy ogrodzie zoologicznym. 

Zwolennicy takiego rozwiązania, tzn. darmowych wejść, przekonują, iż taki program nie generuje bezpośrednich kosztów (w przeciwieństwie do programu rabatowego), a ponadto zachęca do skorzystania z miejskiej oferty te osoby, które być może jeszcze nie są stałymi gośćmi wybranych obiektów. Jeśli atrakcje przypadną im do gustu, być może dołączą do grona regularnych użytkowników, przyczyniając się do lepszego funkcjonowania miejskich obiektów.

Na co Waszym zdaniem, powinna stawiać Iławska Karta Mieszkańca? Na zniżki (jeśli tak, to do jakich obiektów), na darmowe wejścia, a może na oba te rozwiązania jednocześnie?

Czekamy na Wasze opinie. 

REKLAMAwardrom2

30Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~podatnik 30 10 miesięcy temuocena: 100% 

  a moze by pan panie burmistrzu pomyslal w koncu o wiadukcie na ul wyszynskiego i budowie ul jagielly bo to sa pioorytety dla naszego spoleczenstwa ' a pan dalej buja w chmurach ''

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ryś 29 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Widać zarządzanie na każdym kroku. Zadłużył miasto o 3 mln do roku poprzedniego, a zatrudnił drugiego zastępcę za ponad 100 tys. rocznie. Podwyższył podatki dla przedsiębiorców i wprowadza kartę Iławianina licząc na zniżki u nich. Przecież mają motywację ! No bo jaki sens ma karta bez upustów-bonusów itp. A może tym obniży podatki?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 28 10 miesięcy temuocena: 83% 

  Czy Kopaczewski sądzi, że w Iławie mieszka 30 tyś bezmyślnych idiotów? Weź się w końcu do roboty, a nie zawracasz głowę nam i sobie błachymi sprawami. Już widzę tabuny przedsiębiorców chcących współpracować z burmistrzem. Zwłaszcza po zafundowaniu przez burmistrza podwyżki podatków. Ogólnie obecny burmistrz nie wzbudza wśród mieszkańców respekt, szacunku, powagi dla jego funkcji. Z kim nie rozmawiam każdy mówi, on taki niepoważny, zdecydowanie za wcześnie na te stanowisko. To był błąd w jego wyborze. On nie ma bladego pojęcia co robi. Obraża się jak panna. I te pomysły z czapy. Niestety gorzka pigułka demokracji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanley 27 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Ja mowie do pracy sie wezcie a nie pomysly o karcie do niczego....Samorzady i rady niech sie biora za oddluzanie miasta gminy i powiatu. Szeptyckiego remont za 1.5mln?pytam dla kogo? Teren po ZKM dalej straszy i tyyyle lat nikt nie zrobil porzadku.... Przetargi w urzedach? wielki znak zapytania,a spolki podobno nasze... Sciaganie podatnikow (potencjalnych)?brawo tylko od nowego roku sa podniesione.... Rece opadaja jak mozna takie miasto puszczac na dno w imie dewizy Urzednika "od 10 do 10"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Woj Slawoj 26 10 miesięcy temuocena: 50% 

  A kto pomyśli o ludziach mieszkających na osiedluPiastowskim.Mieszkaja tam także ludzie którzy nie posiadają samochodu a komunikacja miejska jest daleko.Czy Pan Burmistrz wraz z Radnymi pomyślałby jak nam pomóc.Autobus powinien jeździć po ul Ziemowita . Zlitujcie się nad nami.Miejsc na zatoczki jest do wyboru do koloru..a domów i ludzi przybywa. Jaki byłby to plusdla obecnej władzy.gdyby to powiodło się.Nowy prezes ZKM może przyczynić się do poprawy komunikacji.albo dostał się na ciepłą posadkę .Co zwycięży???.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZdrowyRozsądek 25 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Wypowiedzi burmistrza to idiotyzmy wygłaszane z folderu reklamowego firmy która tą kartę będzie obsługiwać. "Główną ideą tego pomysłu jest promocja miasta..." - promocja miasta wśród mieszkańców miasta ? i dalej ... "ale także zwiększenie wpływów do budżetu miasta. Im więcej będzie posiadaczy tej karty, tym większe będą wpływy z podatków. " Założenia są błędne i oderwane od rzeczywistości. Zniżka na basen czy nie, to chyba ostanie rzeczy na jakie patrzy przedsiębiorca. Nie ma korelacji pomiędzy większą ilością posiadaczy kart a wpływami do budżetu, można nawet powiedzieć, że korelacja jest odwrotna. Zakładam, że burmistrz zakłada, że nagle pojawi się masa płacących podatki, ale tak na zdrowy rozsądek skąd maja się wziąć. Ludzie którzy wyjechali do większych miast nagle będą płacić podatki tutaj ? Nagle masa przedsiębiorców będzie przenosić swój biznes do Iławy ? za 5 zł zniżki na basen ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZdrowyRozsądek 24 10 miesięcy temuocena: 100% 

  A poza tym niech burmistrz pokaże kosztorys obsługi tej karty. To już lepiej zrobić kartę turysty - oczywiście odpłatną, gdzie turysta ma darmową komunikację, zniżki w knajpach, lok. usługowych, hotelach (i tutaj lokalny biznes ma pole do popisu), czy jakieś wstępy na lokalne imprezy....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taki ja 23 10 miesięcy temuocena: 75% 

  żaden prywatny przedsiębiorca nie udzieli rabatu dla posiadacza takiej karty. koszta rosną ot choćby podatki od nieruchomości itp jeżeli ktoś sie spodziewa ża każdy się rzuci na zniżki dla posiadaczy kart to sie zastanówcie jeszcze raz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ktosik 22 10 miesięcy temuocena: 75% 

  a może by się zająć szkołą na "piastowskim" ? a nie wyrzucać środków na jakieś karty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~babcia i dziadek 21 10 miesięcy temuocena: 63% 

  Super. Lodowisko i basen taniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 20 10 miesięcy temuocena: 38% 

  Po co mi karta jak godzinę będę stał w korku, a jak już dojadę to nie znajdę miejsca parkingowego ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 19 10 miesięcy temuocena: 83% 

  Sam tak, z rodziną już nie bardzo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M 18 10 miesięcy temuocena: 56% 

  To może się przejdź?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Komin 17 10 miesięcy temuocena: 87% 

  Dobry pomysł choć dopiero raczkują Również pomyśleć aby Lipowy Dwór podłączyć do miejskiej sieci C O spacer będzie przyjemnością

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 16 10 miesięcy temuocena: 73% 

  Widzę te tłumy Przedsiębiorców gotowych do udzielenia zniżek, gdy dopiero co bezRadni podnieśli im podatek od nieruchomości :) Ta karta to zmarnowane roboczogodziny wszystkich, którzy nad nią pracują... Iława to za małe miasto na taki format... Zamiast tego dla każdego mieszkańca jedno wejście do kina, jedno na basen, jedno na lodowisko i np. jeden tydzień darmowej komunikacji miejskiej - to może faktycznie spowoduje większe zainteresowanie ofertą miejskich jednostek...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Spacerowicz 15 10 miesięcy temuocena: 86% 

  To oferta dla ludzi którzy pokupowali mieszkania w Iławie ale podatki płacą w innych miejscowościach, mało atrakcyjne te propozycje wolałbym, żeby płace "podskoczyły" to i bez Karty ludzie zaczeli by mieszkać nie pomieszkiwać w mieście...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koza 14 10 miesięcy temuocena: 38% 

  To kiedy będzie zoo piszę się

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 13 10 miesięcy temuocena: 70% 

  zamiast zajmować się takimi pierdołami proponuję poważnie zastanowić się na wybudowanie wiaduktu lub tunelu na przejeździe kolejowym Wyszyńskiego/Grunwaldzka bo Iława się korkuje. Cały ruch z Sobieskiego powinien być rozbity na ul. Wyszyńskiego bo teraz kierowcy mając świadomość że mogą stać na przejeździe wszyscy "walą" na Sobieskiego. Brodnica, Malbork, Ostróda potrafiły zbudować takie konstrukcje ale oczywiście w Iławce (bez)radni mają wywalone.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 12 10 miesięcy temuocena: 67% 

  do grucha: nie mam parcia i takiego charakteru żeby się pchać do tego chlewu i koryta

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~grucha 11 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Do tubylec - dobrze prawią, gamoń jesteś. Wierzę że w przyszłości zostaniesz (bez)radnym i wybudujesz autostradę do nieba. Że też matka ziemia nosi takich głupców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubulec 10 10 miesięcy temuocena: 86% 

  Do Mieszkaniec: Nie będę jeździł obwodnicą bo mi nie po drodze a przez Sobieskiego i Wyszyńskiego tak i owszem. Tylko żeby nie ten przejazd kolejowy. Pozdrawiam Mieszkańca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 9 10 miesięcy temuocena: 50% 

  do Wuefisty: 1. Zaraz sprawdzę który (bez)radny nauczyciel się odezwał nie proszony. (jednego wytypowanego mam) 2. Nie jestem gamoniem a ty nie jesteś w szkole. Wiem, że tam czujecie się panami i tego typu inwektywy nie były i wciąż nie są rzadkością. (specjalnie napisałem z małej litery "ty") 3. Nie jedyny problem, tylko jeden z wielu, z którym jak to nazwałeś tęgie (bez)radne umysły od lat nie potrafią sobie poradzić. Włodarze Iławki zawsze we wszystkim widzieli problem i z nikim nie potrafili się dogadać np przy wiadukcie na ul. Biskupskiej, na wylocie na Kisielice i przejeździe kolejowym na Wyszyńskiego. Wszędzie widzicie problem. Z nikim nie potraficie się dogadać jako samorząd. Wydaje wam się że pozjadaliście wszystkie rozumy, tylko ja ja ja i ja. Pseudo basen z pseudo kręgielnią, pseudo obwodnica biegnąca przez środek miasta, pseudo stadion i wiele wiele pseudo pomysłów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Na tak 8 10 miesięcy temuocena: 75% 

  Przyznaję rację. To jest obecnie najpoważniejszy problem komunikacyjny w mieście.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wuefista 7 10 miesięcy temuocena: 33% 

  Cóż za światły umysł, brawo brawo! Nie zajmować się "pierdołami" ot ów geniusz zauważył jako jedyny problem i rzucił wysokolotną myśl, inetelektualną perełkę - wiadukt/tunel - już, teraz! No to słuchaj gamoniu, że od lat tęgie głowy widzą problem, próbują go ugryźć w ten lub inny sposób ale stoją na drodze różne bariery: od kasy w mln zł do zgody PKP włącznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 6 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Wiadukt/przejazd podziemny w tym miejscu że względu na brak miejsca na inwestycję nie wypali chyba nigdy :/ Jestem kierowcą i zastanawia mnie to, dlaczego większość woli stać w korkach, zamiast pojechać kawałek dłuższą drogą... Wg mnie jeszcze z 2-3 ronda normalnej wielkości i bedzie się całkiem spoko po Iławie jeździć...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tory 5 10 miesięcy temuocena: 78% 

  Nie musisz jeździć przez miasto masz obwodnicę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oks 4 10 miesięcy temuocena: 50% 

  No od lubawy ulogi sie uczą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~majami 3 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Zniżka do kina, rabat na biletowaną Złotą Tarkę, miasto powinno także pozyskać partnerów w restauracjach, pubach, pizzeriach, warsztatach samochodowych itd. Ale znając ich zapał do pozyskiwania sponsorów Lotniczej Majówki to tu optymistą bym nie był.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niki 2 10 miesięcy temuocena: 0% 

  i co jakis czas jeden spada trzeba uwazac na glowy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ważka 1 10 miesięcy temuocena: 63% 

  Ludzie, co Wy z tą Majówką? Kupa huku, dymu i tyle. Dwa razy z rzędu moim zdaniem wystarczy. Za jakiś czas można powtórzyć, ale nie co rok. Samoloty wyglądają tak samo i takie same akrobacje robią...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3532 sekundy