REKLAMAimage2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 stycznia 2020, 12:02 komentarzy 9
Marcin Jasiukowicz, pochodzący z Iławy student Politechniki Gdańskiej, bierze udział w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Marcin Jasiukowicz, pochodzący z Iławy student Politechniki Gdańskiej, bierze udział w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. (Fot. Politechnika Gdańska.)

Pochodzący z Iławy student Politechniki Gdańskiej Marcin Jasiukowicz bierze udział w programie "REXUS/BEXUS" Europejskiej Agencji Kosmicznej - międzynarodowej organizacji krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

Marcin, który jest absolwentem iławskiego "Kopernika" i "Żeromka", a obecnie jest na drugim roku studiów na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, jest jednym z czworga członków zespołu projektowego realizującego przedsięwzięcie pod nazwą "Stardust Microbiology Project". Przez kwalifikacje przebrnęli pod koniec listopada ubiegłego roku.

- Runda kwalifikacyjna odbyła się w siedzibie Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych w Noordwijk w Holandii, gdzie zespół z Politechniki Gdańskiej został zaproszony jako jeden z 13 zakwalifikowanych grup studenckich z całej Europy (i jedyny z Polski). W trakcie pobytu każdy z zespołów prezentował swój projekt ekspertom, których zadaniem był wybór projektów do realizacji, tj. do umieszczenia proponowanych studenckich eksperymentów naukowych na pokładzie rakiety lub balonu stratosferycznego - relacjonuje politechnika.

Wieści o tym, iż ESA zakwalifikowała projekt z udziałem iławianina do realizacji, nadeszły 9 grudnia. Pochodzący z Iławy student pracuje w projekcie jako konstruktor oraz programista podzespołów umożliwiających przeprowadzenie misji. 

- Marcin to przedstawiciel pokolenia '99, ze "Stardustem" oraz Kołem Naukowym SIMLE związany od początku studiów - przybliża sylwetkę iławianina zespół projektowy. - Wielki fan technologii kosmicznych i wszystkiego, co związane z przemysłem kosmicznym. Samochody marki Tesla wypatrzy z odległości kilometra. Wielbiciel pizzy oraz kurczaczków z Burger Kinga za 5 zł. 

Razem z Marcinem przedsięwzięcie realizują członkowie dwóch kół naukowych Politechniki Gdańskiej. Ich celem jest wysłanie eksperymentów w balonach stratosferycznych i przetestowanie badania mikroorganizmów w stratosferze.

Przed nimi wielka przygoda, życzymy powodzenia! 

"Stardust Microbiology Project" - zespół projektowy.
Fot. Politechnika Gdańska.

REKLAMATom-bet

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Iławiak 9 miesiąc temuocena: 0% 

  Sami KOSMICI w tym mieście... Ludzie, bądźmy poważni...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 8 miesiąc temuocena: 32% 

  Czyli po Błażeju Żylińskim kolejny umysł techniczny...A propos iławskie szkoły nie mają tu nic do rzeczy,po prostu Błażej i Marcin interesowali się tym od dziecka,i teraz widać efekty...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~on 7 miesiąc temuocena: 0% 

  czemu "po Błażeju"??????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~takietam 6 miesiąc temuocena: 85% 

  Po dobrym liceum - wiele dróg otwartych. Drugi rok, polówka? Cudów nie ma - czyli "jedzie na wiedzy wyniesionej z Żeromka. I rzecz jasna, podstawówki - Ot, co znaczy dobra baza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oko 5 miesiąc temuocena: 14% 

  Ola Boga co się dzieje, ŻE PAN SYNOWIEC SIĘ KALA , ja bym wraczy nie przepraszał....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aleś mundryś~~óko~~ 4 miesiąc temuocena: 90% 

  to KALA , czy KAJA ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Norex 3 miesiąc temuocena: 18% 

  Gratulacje to dla Marka i Helenki, a na końcu dla młodego. W powiecie jest wiele uzdolnionych dzieci, jednak 98 na 100 traci atuty i szansę przez dziadowską szkołę i problemy finansowe rodziców. Marcinowi na razie się udało a co dalej to czas pokaże. W projektach często wykorzystuje się studentów bo pracują za darmo, naiwni a kasę zarabiają uczelnie. Złoty biznes

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 2 miesiąc temuocena: 94% 

  Myślę że ogromna większość mieszkańców Iławy jest dumna z takich mądrych i wspaniałych młodych ludzi jak pan Marcin. Nasze gratulacje i życzenia spełnienia marzeń. A może kiedyś zostanie Pan pierwszym iławianinem odwiedzającym przestrzeń Kosmosu? Serdecznie tego Panu życzę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 1 miesiąc temuocena: 96% 

  Super!!! Gratulacje dla Marcina

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7339 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)