REKLAMALumen
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 stycznia 2020, 12:49 komentarzy 13
Sterta śmieci w lesie koło Dziarn. Teren społecznie oczyścili mieszkańcy.

Sterta śmieci w lesie koło Dziarn. Teren społecznie oczyścili mieszkańcy. (Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

- Chcieliśmy dobrze; czasem już ręce opadają, gdy wraca się w niedawno uprzątnięte miejsce i zastaje się tam kolejne porzucone odpady... - nie ukrywa radny Gminy Iława i sołtys Dziarn Jan Zieliński. Wspólnie z innymi mieszkańcami sołectwa regularnie, społecznie bierze udział w akcjach sprzątania świata. Niestety, czasem wydaje się, że wykonują syzyfową pracę, bo zebrane odpady zaraz zastępują nowe. Tak było w przypadku sterty, która urosła przy drodze leśnej pomiędzy oczyszczalnią ścieków a Dziarnami. 

Zauważył ją Czytelnik, zastanawiając się, dlaczego odpady nie są odbierane. To treść zgłoszenia przekazanego redakcji:

Te śmieci leżały porozrzucane w lesie co najmniej przez cały 2019 rok. Pod koniec roku z radością zobaczyłem, że zostały pozbierane, ale co z tego, skoro leżą tak już od około 2 miesięcy i nikt ich nie odbiera? Po co więc robić takie akcje, angażować w to ludzi, czas, pieniądze, by pozostawić, żeby się rozpadły i znowu zalegały w lesie? A jest to jeszcze pokusa dla tych, co wyrzucają śmieci do lasu, żeby dorzucić coś od siebie (skoro już leżą).

O komentarz poprosiliśmy w pierwszej kolejności Nadleśnictwo Iława.

- Wiemy o tym od ponad miesiąca - odpowiedział rzecznik Przemysław Pierunek. - Jest to jednak grunt prywatny, nie będący w zarządzie Nadleśnictwa. Poprosiliśmy więc miejscowego sołtysa o reakcję, obiecał sprawą się zająć.

Sołtysem jest tutaj Jan Zieliński, który rzeczywiście temat zna dobrze.

- Jako mieszkańcy sołectwa regularnie bierzemy udział w akcjach sprzątania; chętnie angażują się dzieci, całe rodziny - skomentował. - Niestety, ludzie stale wysypują kolejne śmieci. Najgorzej jest przy drodze, gdzie stale lądują wyrzucane z aut butelki i inne śmieci. I tak do znudzenia.

Nic dziwnego, że worków stopniowo przybywa... Te złożone na stercie, o której napisał Czytelnik, zostaną odebrane w ciągu tygodnia - zapowiada sołtys Dziarn, który zobowiązał się zorganizować transport.

Jednocześnie Jan Zieliński przyznaje, że trudno mu zrozumieć postawę ludzi, którzy porzucają odpady w przydrożnych rowach, czy w lasach. Wciąż ich nie brakuje, choć na szczęście są i tacy - jak w sołectwie Dziarny właśnie - którzy poświęcają prywatny czas na sprzątanie nieporządku po innych. Dziarny były za to wielokrotnie nagradzane - na przykład pierwszym miejscem w ostatniej edycji akcji samorządu Powiatu Iławskiego „Czyste jeziora i rzeki”.

- Przecież teraz wszyscy obowiązkowo płacimy za odbiór śmieci. Dlaczego ludzie wciąż wyrzucają je na łono natury? Ręce już czasem opadają... - mówi, podkreślając, że warto pomyśleć o rozwiązaniach systemowych: monitoringu, czy skuteczniejszym ściganiu sprawców.

REKLAMANotus_nowa

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Irma 12 21 dni temuocena: 100% 

  Ja się pytam ,gdzie jest Sołtys!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jadzia 11 5 miesięcy temu

  Rence opadajo...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~leśniczy 10 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Nadleśnictwo Iława hah cba już tam węszy, ciekawe kiedy wjadą pewnie jeszcze na staraą siedzibę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzybiarz 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Tu nie chodzi o przepisy o kulturę własną gdy by ci sąsiad do ogródka walił śmieci byś się pienił

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vlad Palownik 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dopóki kary nie będą po 20 tys. zamiast 500 zł taki stan się utrzyma. A inna sprawa to wywóz śmieci na wysypisko. Utylizacja starego kibla, umywalki i połamanych krzeseł metalowych z obiciami że skai przerosła państwa na wysypisku. Może warto by było drogi portalu iławski zająć się tematem śmieci w postaci starych mebli, sanitarki itd. Jakiś artykuł i kilka porad. Nie czekajcie na sensacje typu rozbita beemka na słupie tylko brać się za robotę. Z góry dziękuję. Vlad

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do redakcji 7 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Prośba do redakcji, może by redakcja się dowiedziała czy można samemu zawieść na wysypisko śmieci - na jakich zasadach, czy to jest darmowe itp. Myślę że wiele osób by to interesowało, bo może za darmo można wywieźć i by nie jeździli do lasu wyrzucać.. Dziękuję i pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 6 5 miesięcy temu

  Jest darmowe chyba do 1 tony rocznie na mieszkańca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 5 5 miesięcy temuocena: 75% 

  nadlesnictwo ilawa nie chce widzic wielu spraw ktore dzieja sie w ich lasach tak jak to bylo z wysypiskiem smieci na ulicy komunalnej gdzie firma spomer i eko wysypala setki ton smieci na tereny lasu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polo 4 5 miesięcy temuocena: 50% 

  a gdzie jest P. W(...), który kradł drewno!? sprawa zamieciona pod dywan! teraz powinien sam sprzątać! jak tak można zamieść sprawę! zgłosimy to do cba i do dyrekcji generalnej nadleśnictwa! inny człowiek dawno wyleciałby z roboty! pozdrowienia na p.nadleśniczej

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gajowy 3 5 miesięcy temuocena: 71% 

  Oczywiście, że wyrzucanie śmieci do lasu jest karygodne ale dawniej w zupełnie niedalekiej przeszłości ludzie którym nawalił sprzęt elektroniczny, zapakowali go do samochodu i nieodpłatnie odstawili do punktu odbioru na Gajerek. Dziś za to trzeba zapłacić. A należy się spodziewać coraz częściej takich urządzeń w lesie bo po pierwsze, dzisiaj kupując nowy sprzęt po dwóch górą trzech latach się zepsuje, po drugie na wysypisko śmieci nie można wynosić jak dawniej. Straż Leśna nie wiele zdziała bo te parę kamer które jeszcze działają służą głównie do pilnowania pozyskanego drzewa, policja natomiast jest w tym temacie zupełnie niewydolna, w innych z resztą również

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie do końca 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Spomer zabiera starą elektronikę co jakiś czas. Wystarczy znaleźć termin w harmonogramie, wystawić przed posesję i po problemie. Sami zabiorą i to w cenie miesięcznego wywozu śmieci, nic się nie dopłaca.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jj 1 5 miesięcy temuocena: 87% 

  Może dlatego że odpadów sanitarnych typu kible zlewy, czy odpadów budowlanych typu okna drzwi itp czy też dywany kołdry sprzęt rtv i odpady typu opony i tak dalej firma KOMA nie odbiera??? Nawet jak jest kontener do gabarytów to też sami podjeżdżają i biorą tylko to na co pani kierowniczka zezwoliła?? Oczywiście nie popieram wyzucania do lasu żeby było jasne!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApup
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9045 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)