REKLAMADPK

(Fot. UM w Iławie.)

Pod koniec stycznia rozpoczną się prace związane z usunięciem obumarłych drzew nad rzeką Młynówką (po stronie budynku przy ul. Kościuszki 39). Mowa tu o 6 olchach i 20 topolach. Część tych drzew całkowicie obumarła, a kondycja pozostałych jest już na tyle słaba, że ze względu na swój stan zdrowotny stanowią olbrzymie zagrożenie. Jak informuje iławski ratusz, w ich miejsce zostaną posadzone nowe drzewa.

Jak czytamy w zezwoleniu Starosty Powiatu Iławskiego na usunięcie drzew,

„Topole opanowała i osłabiła jemioła, która w ten sposób doprowadza/doprowadziła do całkowitego ich obumierania/obumarcia. (…) Poza jemiołą korona tych drzew charakteryzuje się słabym osadzeniem gałęzi. Na wielu pniach z kolei można zaobserwować spróchnienia, pęknięcia, łuszczącą się korę, czy widoczną martwicę. (…) Olsze znajdują się na podmokłym gruncie i posiadają osłonięty system korzeniowy. Nabiegi korzeniowe tych drzew są uszkodzone i rozłożone przez grzyba – rozkład tkanek białych. (…) Olsze ponadto posiadają ubytki wewnętrzne.

Drzewa zakwalifikowane do usunięcia w obecnym stanie fitosanitarnym stanowią zagrożenie dla użytkowników terenu, w tym: użytkowników chodnika i drogi oraz mienia w postaci sąsiadujących z drzewami garaży, budynku zakładu pogrzebowego, a zwłaszcza placu zabaw i miejsca przeznaczonego dla dzieci. Ponadto po drugiej stronie kanału przebiega ścieżka rowerowa i teren rekreacyjno-wypoczynkowy (…). Często w tym miejscu dochodziło już do uszkodzeń drzew, czy też łamania się ich dużych konarów, a nawet wywrotów drzewa.

- Drzewa te będą wycinane metodą alpinistyczną – komentuje pracownik ratusza Cezary Neścior, - bez użycia podnośników. Dzięki temu cała ta operacja będzie przebiegać bezpiecznie, a poza tym nie uszkodzimy tego miejsca poprzez wprowadzenie ciężkiego sprzętu. Zwracamy się jednak z apelem, aby być ostrożnym i nie zbliżać się do tego terenu. Prosimy także, aby stosować się do komunikatów pracowników prowadzących prace.

- Chciałbym, aby ten teren pozostał obszarem zieleni naturalnej, przyjaznej zwierzętom, a szczególnie ptactwu – dopowiada burmistrz Dawid Kopaczewski. - Aby stworzyć ku temu jeszcze lepsze warunki, planowane jest posadzenie w tym miejscu 27 nowych drzew. Z jednej strony będzie to rekompensata za drzewa usunięte, a z drugiej strony być może uda się utrzymać i rozbudować zieloną enklawę w centrum miasta.

Zachowajmy ostrożność, będą usuwane obumarłe drzewa nad Młynówką w Iławie.
Zdjęcia: Urząd Miasta w Iławie.
Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMANAJLAK
Artykuł załadowany: 0.6464 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)