REKLAMAsuperpolisa
REKLAMADPK

(Fot. Info Iława.)

Za nami pełen miesiąc działalności Przedszkola "Zielona Żyrafa" w Iławie, zlokalizowanego przy ul. Zielonej 81.

To czas adaptacji do nowych warunków dla wszystkich członków żyrafiej społeczności – dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników przedszkola. O tym, jak ten szczególny czas upłynął, rozmawiamy z Moniką Ulatowską, właścicielką i dyrektorem placówki, z wykształcenia psychologiem z dużym doświadczeniem w pracy terapeutycznej, prywatnie - mamą dwójki przedszkolaków. 

Pani Moniko, proszę powiedzieć, co było priorytetem Przedszkola "Zielona Żyrafa" w Iławie w pierwszym miesiącu jego pracy?

Monika Ulatowska: To, co było dla nas istotne w tym pierwszym miesiącu działalności, to zbudowanie warunków i atmosfery pełnej wsparcia, opieki, empatii, a przede wszystkim rozpoczęcia prawidłowego procesu budowania poczucia bezpieczeństwa u dzieci, ale również ich rodziców. Adaptacja do placówki przedszkolnej to trudny czas dla całej rodziny. Dzieci wkraczają na nową, nieznaną im ścieżkę edukacyjną, często po raz pierwszy przebywają gdzieś bez najbliższych opiekunów, a rodzice mają głowy pełne myśli i serca pełne obaw o swoje pociechy. Każdy, kto oddawał dziecko pod skrzydła placówki przedszkolnej, wie, o czym mówimy. Dlatego w "Zielonej Żyrafie" najistotniejszym aspektem w początkowej drodze wychowawczo – edukacyjnej jest prawidłowa adaptacja, dostosowana do potrzeb i możliwości dziecka. Przystosowanie się dziecka do nowej sytuacji może trwać od kilku dni, do kilku miesięcy i każde dziecko ma swoje indywidualne tempo w tym zakresie. Jak pisze Agnieszka Stein w swojej książce „Akcja adaptacja” – adaptacja nie jest po to, żeby dziecko przyzwyczaiło się i pogodziło z tym, iż nie ma innego wyjścia i wpływu na sytuację, ale jest po to, żeby dziecko poczuło się bezpiecznie i chciało przebywać w nowym miejscu. 

Jak realizujecie te założenia w "Zielonej Żyrafie"? 

Przede wszystkim stosujemy metodę małych kroków – rodzice w pierwszym okresie uczestniczą razem z dzieckiem w zajęciach i w miarę możliwości wycofują się (najpierw gdzieś w róg sali, potem wychodzą z sali, nie opuszczając jednocześnie placówki, z czasem zostawiają dziecko w przedszkolu na krótszy czas, by w kolejnym kroku wydłużać pobyt dziecka). Wszystko to odbywa się w indywidualnym tempie dzieci. Jeśli przychodzi kryzys – prosimy rodzica do sali, bądź dzwonimy po niego. Staramy się, by każde dziecko otrzymało tyle uwagi, ile potrzebuje. Rozumiemy również, iż nie każdy z opiekunów ma możliwość korzystania z adaptacji wspierającej. Wówczas indywidualnie omawiamy, jak zaopiekować się dzieckiem, aby pomóc mu w tym trudnym okresie. Aby jeszcze bardziej wesprzeć rodziców w tej drodze, oferujemy warsztaty adaptacyjne lub indywidualne rozmowy z psychologiem o adaptacji, podczas których staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy i dać konkretne narzędzia do przygotowania się na ten trudny krok. Placówka przygotowała również tzw. książeczkę adaptacyjną, którą otrzymuje każda rodzina jeszcze przed dołączeniem do naszej społeczności. Jest to broszurka ze zdjęciami różnych pomieszczeń przedszkola, dająca inspirację do rozmów o przedszkolu i oswajaniu się z myślą o nowym miejscu. Kandydaci do naszego przedszkola mogą również przyjść i obejrzeć placówkę, zanim jeszcze zostaną przyjęci – jest to ważne zarówno dla rodziców, jak i dzieci.  

Na czym najbardziej skupia się "Zielona Żyrafa" w swojej codziennej pracy z maluchami?

Priorytetem pracy w naszym przedszkolu jest budowanie inteligencji emocjonalnej dzieci, która, jak pokazują liczne badania, ma olbrzymi wpływ na dalsze sukcesy edukacyjne. Kierunek  pracy w naszej placówce polega na wdrażaniu empatycznego języka i komunikatów opartych na zrozumieniu potrzeb człowieka. Jesteśmy przeciwnikami zarówno wychowania przemocowego, jak i bezstresowego. Chcemy przede wszystkim, żeby dzieci w przedszkolu dobrze się czuły – kiedy dzieci są zadowolone i radosne, chętnie się uczą, bawią i odkrywają świat. Celem naszej pracy jest pokazanie dzieciom, jak radzić sobie z uczuciami, zwłaszcza trudnymi oraz jak mogą nawiązywać kontakt z ludźmi, wyrażając uczucia słowami, a nie krzykiem, agresją, czy wycofywaniem się z kontaktu. Współpracujemy z dziećmi i unikamy kar i nagród. Nie chcemy, żeby dzieci podporządkowywały się innym ze strachu przed karą albo manipulowane nagrodami. Jesteśmy przekonani, że jeśli dzieci odmawiają zrobienia czegoś – mają do tego powody. Zamiast nakłaniania albo „łamania” woli dzieci staramy się nawiązywać z nimi dialog, aby mogły wyrazić siebie i swoje motywy, a potem podjąć decyzję, w której brane są pod uwagę potrzeby ich samych oraz innych osób. Nie jest to czasem łatwe zadanie, zwłaszcza gdy dziecięce emocje biorą górę. Dlatego kadra i personel  uczestniczą na bieżąco w warsztatach i szkoleniach rozwijających umiejętności i kompetencje edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze. Ważna jest dla nas również współpraca z rodzicami – nasze przedszkole jest otwarte dla nich tak samo, jak dla ich dzieci. Chcemy być dla nich wsparciem w procesie wychowawczym dzieci, dlatego też zależy nam na organizacji szkoleń i warsztatów również dla rodziców. Chcemy być swoistym centrum wsparcia rodzinnego. Dlatego też ruszamy z cyklem seminariów inspirujących w duchu pedagogiki Jaspera Juula dla rodziców. 

Proszę powiedzieć więcej o tej inicjatywie.

Pierwsze z seminariów: „Sztuka mówienie NIE (Nie z miłości) – jak komunikować granice z czystym sumieniem?” odbędzie się już 15 lutego w godz. 16.00-18.00 w naszym Przedszkolu „Zielona Żyrafa”

Zajęcia te dedykowane są rodzicom, którym zależy na budowaniu z dziećmi relacji pełnych szacunku i wiary w ich kompetencje. Na seminarium spróbujemy odpowiedzieć m.in. na takie pytania: Dlaczego sztuka mówienia NIE jest taka ważna? Jak reagować na złość dziecka, któremu czegoś odmówiliśmy? Na czym polega „zdrowy” konflikt? Czy rodzice muszą zawsze być jednomyślni?

Kolejne seminarium „Dorosły jak latarnia morska – jakiego przywództwa potrzebują dzisiaj dzieci?” odbędzie się 29 lutego w godz. 16.00-18.00. Zajęcia będą poruszały zagadnienia: Dlaczego mądre przywództwo jest takie ważne? Na czym oprzeć swój autorytet? Jakim językiem mówić do dziecka, aby nas słuchało? Jak słuchać, aby dziecko do nas mówiło?

Seminaria poprowadzi dla nas Pani Małgorzata Ilkiewicz, trenerka FamilyLab - promująca pedagogikę Jespera Juula oraz założycielka Stowarzyszenia Przyjaznego Dzieciom. 

Jak można zapisać się na wspomniane seminaria?

Dwa wymienione wyżej seminaria odbędą się bezpłatnie, liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane udziałem w seminariach prosimy o kontakt mailowy z przedszkolem: zielona.zyrafa@o2.pl. 

Życzymy wielu sukcesów w dalszej pracy przedszkola. Dziękujemy za rozmowę.

Ja również dziękuję.

Artykuł sponsorowany.

REKLAMATom-bet
REKLAMAMiasto
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMASkład opału
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.724 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)