REKLAMAWardrom
REKLAMAGaleria2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 lutego 2020, 11:21 komentarzy 8

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do modernizacji linii kolejowej nr 353 na odcinku Jabłonowo Pomorskie - Iława - Olsztyn - Korsze - granica państwa. Sprawdzamy, jaki ma być zakres planowanego przedsięwzięcia. 

Lokalnego Czytelnika zainteresuje zapewne zwłaszcza fakt, iż jest planowany nowy przystanek - w Nowej Wsi koło Iławy. Ponadto może ulec korekcie lokalizacja przystanku Rudzienice Suskie.

Kolejowa inwestycja jest na wstępnym etapie. Jeszcze przez prawie miesiąc potrwa zbieranie ofert w ramach przetargu na przedmiotową dokumentację przedprojektową.

Jak podaje PKP PLK, w toku eksploatacji linii kolejowej nr 353, przebiegającej przez Iławę, zidentyfikowano szereg niedogodności. Jak wymienia spółka, są to:

niezadowalająca prędkość jazdy na linii kolejowej nr 353 spowodowana stanem technicznym (między innymi: niezadowalający stan obiektów inżynieryjnych) oraz geometrią toru; niewystarczająca przepustowość linii; zły stan obiektów obsługi podróżnych, utrudniający wygodne korzystanie z nich przez podróżnych, w tym osoby o ograniczonej możliwości poruszania się; niewystarczająca infrastruktura w obszarach nadania/odbioru ładunków; narastanie zagrożeń związanych z ruchem kolejowym na wyeksploatowanej nawierzchni kolejowej, co ma negatywny wpływ na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa ludzi i mienia; brak spełnienia parametrów sieci TEN-T.

- Realizacja projektu musi pozwolić na usunięcie tych niedogodności - podkreśla PKP PLK, wśród celów przedsięwzięcia wymieniając m.in. umożliwienie kursowania pociągów towarowych o długości minimum 750 m i elektryfikację brakującego odcinka linii, dostosowanie przepustowości linii do spodziewanego obciążenia ruchem pasażerskim i towarowym przy zapewnieniu wymaganej rezerwy przepustowości, a ponadto przystosowanie linii 353 do pełnienia funkcji korytarza towarowego Niemcy – Poznań – Olsztyn – Litwa oraz Trójmiasto – Białoruś.

Kolejarze chcą też ułatwić kursowanie pociągów regionalnych w sposób minimalizujący kolizje, zwiększyć dostępność transportu kolejowego, dostosować infrastrukturę do celów przeładunkowych, a także do potrzeb procedur kontroli celnej i granicznej. Skrócenie czasu jazdy i zwiększenie dostępności transportu kolejowego, to kolejne z wymienianych korzyści z realizacji zadania. Inwestycja ma ponadto poprawić bezpieczeństwo oraz pomóc w racjonalizacji kosztów eksploatacji i utrzymania zarządzanej infrastruktury i ograniczeniu jej dewastacji.

Jak te wszystkie cele przełożą się na propozycje konkretnych rozwiązań? Odpowiedź na to pytanie to zadanie dla autora dokumentacji przedprojektowej. 

Istotne jest, że na tym wczesnym etapie inwestycji w grę wchodzą różne warianty inwestycyjne, ale każdy z nich zakłada m.in. 

zwiększenie dostępności transportu kolejowego poprzez budowę nowych przystanków w szczególności w miejscowościach: Nowa Wieś koło Iławy, Tyrowo, Nikielkowo, Kolno oraz w innych wskazanych analizami lokalizacjach.

Być może zmieni się też lokalizacja jednego z istniejących już lokalnych przystanków. Taką korektę położenia istniejących miejsc obsługi pasażerów przewiduje się w Rudzienicach Suskich, Łęgajnach, Łankiejmach oraz w innych wskazanych analizami lokalizacjach. 

Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy na realizację przedmiotu zamówienia kolejarze przewidują do 515 dni. A przypomnijmy: mowa jest dopiero o dokumentacji przedprojektowej - tzw. studium wykonalności. To pokazuje, że realizacja zamierzenia jest z pewnością kwestią wielu lat.

Do tematu wrócimy.

red. kontakt@infoilawa.pl

Odcinek linii kolejowej nr 353 objęty planowaną inwestycją.
Źródło: materiały PKP PLK.


 

REKLAMANAJLAK

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~złotopociągowski 8 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Żyliński, Żuchowski, Maśkiewicz, Ptasznik, Hordejuk, Harmaciński. itp. tuzy lokalnej polytyky , burmistrze , posłowie pytam gdzie jest choćby jeden wiadukt ???..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cd. 7 7 miesięcy temuocena: 100% 

  zapomniałem wspomnieć o dłuuuuuugoletnich radnych , bo niedawno Hordejuk wspomniała , że pierwsze posiedzenie sejmiku odbędzie się JUŻ 18-go. można sądzić , że wtenczas zapadną WAŻKIE decyzje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~poinformowany 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

  to nie jest żadna NOWOŚĆ, mówili o tym jakieś 8 lat temu....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 5 7 miesięcy temuocena: 89% 

  Najpierw porozmawiajmy o wiaduktach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 4 7 miesięcy temuocena: 74% 

  panie kolejarzu przez ta wasza kolej tysiace kierowcow i pieszych w ilawie czeka dziesiatki minut pod szlabanami i klnie was i nasza ilawska wladze za brak wiaduktow i to jest priorytet

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ira 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Brak wiaduktu to wina włodarzy samorządowych. Nawet polne drogi mają na rzeczonej linii wiadukty i nasze władze mogły w fazie projektowania wyraźnie zaznaczyć, gdzie mają się znajdować. Fakt jest taki, że brak wiaduktu k. IZNS, a zwłaszcza na krajowej drodze w kierunku Grudziądza to hańba i wstyd dla naszych samorządowców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolejarz 2 7 miesięcy temuocena: 76% 

  Taki przystanek powinien znajdować się w okolicach zakładu POL-MAK, powstaje coraz więcej potencjalnych miejsc pracy zakładów, hurtowni a i same osiedla Piastowskie rozwija się w kierunku torów. Bliskość cmentarza (ułatwienie podczas Święta zmarłych). Osiedle na ul. Piaskowej też się rozbudowuje, niedługo powstanie tam jeszcze blokowisko. Sądzę że taki przystanek powinien znajdować się w tamtych okolicach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 1 7 miesięcy temuocena: 80% 

  oto prawda najprawdziwsza Panie !!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9878 sekundy