REKLAMALumen
Paszynin2

(Fot. Bartosz Kruk.)

Spektakle współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla Tańca 2020

Instytut Muzyki i Tańca powołany z dniem 1 października 2010 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcjonuje jako państwowa instytucja kultury. Podstawową misją IMiT – u jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.

Pasjonaci teatru oraz tańca wkrótce będą mieli okazję przeżyć prawdziwą duchową ucztę w Iławie. Do końca maja 2020 r. na scenie kinoteatru „Pasja”  zaprezentowanych zostanie 7 spektakli stanowiących połączenie tych dwóch odmian sztuki. Występom będą towarzyszyły spotkania w formie warsztatów oraz prelekcji z autorytetami w dziedzinie Teatru Tańca. Działania projektu pt. „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” odbędą się w Iławskim Centrum Kultury oraz Szkole Tańca i Akrobatyki Spinel w ramach Programu „Scena dla Tańca 2020”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. ICK otrzymało z IMiT-u dofinansowanie w wysokości prawie 40  000. Koordynatorką projektu jest iławianka Katarzyna Leszek – tancerka, której przygoda z tańcem zaczęła się w iławskiej grupie ProContra (obecnie: Spinel). Od kilku lat reprezentuje Iławę, jak i województwo warmińsko - mazurskie w Polsce i poza jej granicami. Jest znana z zaangażowania społecznego, działań instruktorskich w ramach wolontariatu ukierunkowanych na aktywizację młodzieży i rozbudzanie kreatywności.

Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy.

Ilość zdjęć 23

Co zobaczymy? Oto szczegóły programu:

17 lutego 2020 r.

Spektakl pt. „Bromance” w wykonaniu artystów: Michała Przybyły (artysty Polskiego Teatru Tańca) oraz Dominika Więcka to próba zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” i pokazanie nowego sposobu patrzenia na to, co jest męskie, co mężczyźnie wypada robić, a czego nie. Twórcy poszukują odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy narażanie się na słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła (artysta Polskiego Teatru Tańca), Dominik Więcek.
Muzyka: Przemek Degórski.
Opieka dramaturgiczna: Anna Królica.

1 marca 2020 r.

Spotkanie z Jadwigą Ignaczak – filologiem polskim, teatrologiem, historykiem tańca, absolwentką  filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Jadwiga Ignaczak jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca     w ramach I edycji   Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019). Ponadto została nagrodzona Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
Wygłosi wykład pt. „Teatr Tańca - kusząca hybryda”.

Spektakl pt. „Ostatnie piętro” w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca z okazji obchodzonego przez nich XX-lecia. Spektakl nawiązywać będzie do filmu singapurskiego reżysera Erika Khoo. To przeplatające się historie bohaterów pochodzących z różnych środowisk. Twórcom zależy, by oddać specyficzny nastrój filmów singapurskiego artysty, w których melancholia miesza się z realizmem.

Scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska.
Muzyka: Mariusz Noskowiak.
Scenografia i stylizacja: Joanna Czajkowska.
Kostiumy: CROPP.
Reżyseria oświetlenia: Mateusz Gierc.
 
9 marca 2020r.

Spektakl Urszuli Bernat-Jałochy i Marcina Motyla pt. „Showreel”. Widowisko ma na celu ukazać relacje damsko-męskie we współczesnym świecie. Zaobserwujemy tam proces zacierania płci i jej znaczenia.

Choreografia i reżyseria: Urszula Bernat-Jałocha.
Tańczą: Urszula Bernat-Jałocha, Marcin Motyl.
Muzyka: Ben Frost „O God Protect Me”, „Through the Roof of Your Mouth”, Carnage & Borgore „Incredible”, The Haxan Cloak „Excavation".
Spektakl powstał w ramach programu „Stypendium Twórcze” MKiDN /2018.
 
30 marca 2020r.

Spektakl „Ewa i On” w wykonaniu Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora. Jest to jeden z serii duetów improwizacji strukturalnej w tańcu współczesnym. Scenariusz nawiązuje tematycznie do biblijnej historii Adama i Ewy, a tancerze na bieżąco kreują choreografię w czasie rzeczywistym, improwizując.

Koncepcja i score: Iwona Olszowska, Paweł Konior.
Taniec improwizacja: Paweł Konior, Iwona Olszowska.
Muzyka: Marcin Janus.
Premiera: 17 czerwca 2017, Dom Rzemiosł Kraków, Noc Teatrów.

6 kwietnia 2020 r.

Spektakl pt. „Real Love” w wykonaniu Teatru Tańca Zawirowania. Miłość i śmierć to dwa ustawicznie przeplatające się wątki w spektaklu. „Real Love” to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki.

Zespół: Teatr Tańca Zawirowania.
Obsada: Ilona Gumowska, Izabela Prokopek, Elwira Piorun.  
Reżyseria świateł: Witold Kaczkowski.  
Producent: Fundacja Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania.

19 kwietnia 2020r.

W Szkole Tańca i Akrobatyki Spinel odbędą się warsztaty taneczne GAGA z Małgorzatą Mielech - tancerką, choreografem, nauczycielem GAGA oraz pedagogiem tańca. Gaga jest językiem ruchowym opracowanym przez Ohada Naharina i stosowanym w codziennym treningu i praktyce tanecznej Batsheva Dance Company. Język Gaga jest nieustannie rozwijany i pogłębiany, opiera się na przekonaniu, że ruch ma leczącą, dynamiczną i nieustannie zmieniającą się moc.

20 kwietnia 2020r.

Spektakl „Cicha!” w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek stanowi interdyscyplinarny projekt artystyczny. To symboliczna podróż przez życie kobiety - od wczesnej młodości do śmierci. Spektakl osadzony jest w kręgu inspiracji słowiańskich, zarówno w warstwie treści jak i formy. Myślą przewodniczącą spektaklu jest poszukiwanie wewnętrznej mądrości i dojrzałości, a także konfrontacja z przemijaniem oraz widmem starości i odchodzenia.

Reżyseria i choreografia: Paulina Wycichowska.
Muzyka: Malwina Paszek.
Scenografia, reżyseria światła i kostiumy: Aleksander Prowaliński.
Dokumentacja fotograficzna projektu: Katarzyna Majewska.
Produkcja: Fundacja „Art-On”.

15 maja 2020r.

Spektakl dla dzieci pt. „Pan Kejk” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca „Pryzmat”. Jest to opowieść o odkrywaniu komiksowego świata pełnego absurdów i groteski, bezcelowości celowych działań, nierzeczywistości rzeczywistych sytuacji, lenistwa pracowitych i słabości silnych.

Koncepcja, choreografia: Katarzyna Grabińska. 
Wykonanie: Olsztyński Teatr Tańca: Julia Drygas, Anna Janczarek, Kamila Olszewska, Katarzyna Rutkowska, Monika Parafiniuk, Alicja Wilczewska. 
Konsultacje reżyserskie: Tomasz Czaplarski. 
Kostiumy: Ada Jędrych.
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuk ARToffNIA.

Wejściówki na poszczególne wydarzenia dostępne będą w kasie Kinoteatru „Pasja”.

Zapraszamy do kontemplacji niezwykłej hybrydy, jaką niewątpliwie jest Teatr Tańca.

Lidia Miłosz – dyrektorka ICK o projekcie:

W warstwie treści i formy projekt będzie innowacją artystyczną na iławskim, a nawet wojewódzkim gruncie. Tancerze - aktorzy umożliwią widzom konfrontację z wieloma trudnymi tematami:  przemijaniem, odchodzeniem, miłością, śmiercią, społecznymi reakcjami na stereotypy. Opisy spektakli i trailery zapowiadają bogactwo wrażeń. Między innymi zobaczymy taneczno – teatralną interpretację biblijnej historii Adama i Ewy. „Cicha”  inspirowana jest motywami słowiańskimi. W dziecięcym przedstawieniu pt. „Pan Kejk” wybrzmią fascynacje komiksowe. Poza tym przed nami: warsztaty taneczne GAGA, spotkania z pedagogami teatru tańca. Poprzez działania w ramach projektu chcemy inspirować mieszkańców do poszukiwań kolejnych doznań artystycznych z zakresu Teatru Tańca, co przełoży się na zwiększenie poziomu zainteresowania tą dziedziną w skali województwa, a nawet kraju. Postawiliśmy na różnorodność, a myśl przewodnią stanowić będzie interdyscyplinarność formy i treści. 

Podsumowując … otwieramy iławską przestrzeń na nowe formy, by oswoić  tę mało jeszcze u nas popularną dziedzinę sztuki scenicznej, upowszechniać wiedzę na ten temat, inspirować odbiorców do poszukiwań w zakresie wyrażania siebie i tworzenia. Otwarcie iławskiej sceny dla ogólnopolskich artystów Teatru Tańca i podjęcie współpracy z partnerami z różnych miejscowości ma również wspierać budowanie stałego, profesjonalnego repertuaru tanecznego grup partnerskich i promować u nas działalność kulturalną miast reprezentowanych przez Partnerów: Poznania, Warszawy, Sopotu, Olsztyna i Krakowa. Zapraszam serdecznie.

Publikacja Iławskiego Centrum Kultury.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 1.4689 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)