REKLAMAKono
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 marca 2020, 09:18 komentarzy 5

(Fot. KWP Olsztyn.)

Nowa i trudna sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. 

Umundurowani policjanci, wspierając służby sanitarne, przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym.

W czasie panującej epidemii również policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy będą stosować się do przepisów, zaleceń i decyzji. Jedną z takich decyzji, jaką może zostać objęta osoba, co do której zachodzi podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, jest decyzja o objęciu jej kwarantanną domową.

- Policjanci, wspierając działania służb sanitarnych, prowadzą nadzór nad osobami objętymi taką kwarantanną. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są funkcjonariusze, którzy znają dany teren i lokalnych mieszkańców. Są to również policjanci posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Należy podkreślić, że ten nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów, podjeżdżając pod znany im adres. Policjanci nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną, korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

Warmińsko-Mazurska Policja podkreśla, że:

 • policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do powiatowego inspektora sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5 000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł;
 • jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności;
 • policjanci stale kontrolują też, czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli okaże się, że nie – poniosą oni, w zależności od okoliczności naruszenia, odpowiedzialność przewidzianą w art. 165 kk lub 54 kw. Kara przewidziana w kodeksie karnym za takie przestępstwo może wynosić nawet 8 lat pozbawienia wolności. Grzywna za wykroczenie z art. 54 KW to maksymalnie 500 zł.

f

- Pamiętajmy przede wszystkim, że największym zagrożeniem jest fakt, iż postępując niewłaściwie, możemy pośrednio przyczynić się nawet do czyjejś śmierci. Dlatego apelujemy do wszystkich o opanowanie i zachowanie trzeźwości umysłu oraz racjonalnego postępowania - podkreśla KWP.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~mieszkanaka 5 3 miesiące temu

  Nie prawda, że kontrolują minęło parę dni i nikogo ani nie było ani nikt nie dzwonił więc co się dziwić że robią co chcą i nie przestrzegają. Jakby była dyscyplina i kontrola to jednak by się troche jeden z drugim obawiał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Nie wiem ale wydaję sie ze lepiej by było aby spoleczenstwo wiedziało gdzie jest kwarantanna myślę że to bezpieczniejsze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wis 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Śmieszne! Dramat te kontrole. Wczoraj cztero osobowa rodzina objęta kwarantanną spacerowała sobie po osiedlu piastowskim!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 2 3 miesiące temuocena: 83% 

  Paranoja małych przedsiębiorców będą gnębić a duże zakłady meblarskie działają normalnie, ale tak to jest jak ktoś ma dobre zdjęcie z Prezydentem to i strat nie ma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czwartek 1 3 miesiące temu

  Zgadzam się z Tobą. Najwyżej kolejne biuro umeblują Dudzie....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8146 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)