REKLAMAsuperpolisa
REKLAMADPK

Życie bez internetu jest dziś praktycznie niemożliwe. Dzięki niemu zyskujemy stały dostęp do informacji oraz wielu możliwości rozrywki. W artykule opisujemy trzy rodzaje internetu – światłowodowy, radiowy oraz mobilny. Każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i ograniczenia oraz znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach.

Internet światłowodowy

Światłowody zapewniają dziś najszybsze i najbardziej stabilne połączenie z siecią. Internet światłowodowy FTTH (Fiber to the Home) tworzy sieć kabli w formie szklanych włókien skupionego światła o przezroczystej strukturze. Są one prowadzone z centrali prosto do domu użytkownika. Istotną przewagą światłowodów nad pozostałymi rodzajami internetu jest to, że nie mamy w tym przypadku do czynienia ze współdzieleniem przepustowości łącza. Oznacza to, że może z niego jednocześnie korzystać wielu użytkowników i urządzeń, co nie wpływa na zmniejszenie prędkości internetu. Połączenie tego typu jest również odporne na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, dzięki czemu nie trzeba się obawiać zakłóceń sygnału.

Internet światłowodowy zapewnia niemal nieograniczoną prędkość pobierania i wysyłania. Dzięki temu pozwala oglądać online wysokiej jakości filmy, bez efektu długiego wczytywania czy zacinania się obrazu. Światłowody umożliwiają również błyskawiczne pobieranie plików z sieci, są odpowiednie do streamowania oraz grania w gry online. Internet tego typu jest nielimitowany, dzięki czemu nie trzeba się obawiać wyczerpania transferu danych. Łącze światłowodowe nie wszędzie może być jednak zainstalowane – mogą z niego korzystać głównie mieszkańcy miast. Barierą często okazuje się brak zgody spółdzielni na montaż.

Internet radiowy

Mieszkańcy tych miejscowości, w których nie można zainstalować internetu światłowodowego, mogą rozważyć skorzystanie z łącza radiowego. Technologia ta pozwala jednak na osiągnięcie znacznie mniejszej prędkości – maksymalnie do 50 Mb/s. Internet tego typu, podobnie jak światłowodowy, nie jest objęty jakimikolwiek limitami przesyłu danych. Łącze nie jest jednak zbyt stabilne. Sygnał może zostać osłabiony lub całkowicie zerwany w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych – burzy, silnego wiatru, ulewy czy śnieżycy. Może się więc okazać, że nie dokończymy gry, pobierania pliku z internetu czy oglądania filmu.

 Internet mobilny

Ostatni z rodzajów internetu jest przeznaczony zwłaszcza do korzystania na urządzeniach przenośnych typu telefon, smartfon czy tablet. Za pomocą routera można również udostępnić sygnał na komputer czy laptop. Główną zaletą internetu mobilnego jest jego niemal nieograniczony zasięg – obejmuje on około 90% polskich miejscowości. Oznacza to, że można łączyć się z siecią w praktycznie każdym miejscu – wystarczy, że zabierzemy ze sobą niedużych rozmiarów router.

Internet mobilny w technologii LTE jest szybszy i stabilniejszy niż radiowy. Dlatego może być traktowany jako alternatywa dla łącza światłowodowego, jeżeli jego instalacja – np. na wsi – nie jest możliwa. Jakość sygnału zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu sieci – służą do tego wirtualne mapy udostępniane przez operatorów na ich stronach internetowych. Na szybkość internetu może również wpłynąć ukształtowanie terenu oraz liczba użytkowników, którzy w danym momencie znajdują się w zasięgu sieci. Istotnym ograniczeniem internetu mobilnego są także limity transferu danych. Jego prędkość jest niższa niż światłowodowego, lecz w zupełności wystarcza do przeglądania stron, korzystania z poczty, serwisów społecznościowych czy słuchania muzyki. Przewagą internetu mobilnego nad pozostałymi rodzajami łącza są ponadto niskie koszty instalacji.

Szybki internet światłowodowy o prędkości do 1 Gb/s znajduje się m.in. w ofercie Netii. Operator ten proponuje również pakiety internetu mobilnego – 10 GB, 30 Gb lub 100 GB („Internet bez limitu”). W każdym wariancie klient otrzymuje gratis modem lub router. A jeżeli chcesz poznać różne sposoby udostępniania internetu na inne urządzenia, np. z komórki na komputer i na odwrót, zajrzyj do porad na blogu Netii.

Artykuł partnera.

TEMATY polecamy
abs2

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7288 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)