REKLAMAKaren
klonowski
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 marca 2020, 13:42 komentarzy 34

(Fot. KPRM.)

Nowe ograniczenia dotyczące zgromadzeń i możliwości przemieszczenia się wprowadza polski rząd.  Zgromadzenia mają zostać ograniczone do zera, wyjścia z domu - praktycznie do zera. Radykalne ograniczenie kontaktów między ludźmi - to jak mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, jedyny sposób na zatrzymanie epidemii.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne obostrzenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków, by doprowadzić do wypłaszczenia zbliżającej się fali zachorowań. Jest dzisiaj bardzo dużo zrozumienia dla naszych działań - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki. 

g

Jak mówił premier, trzeba zaostrzać środki, by nie dopuścić do ogromnego wzrostu zachorowań i zapaści służby zdrowia, takiej, jaka ma miejsce np. we Włoszech, gdzie wprowadzono selekcję chorych. 

- Jestem pewien, że za kilka tygodni, w nowej dyscyplinie sanitarnej, będziemy mogli wrócić do normalnego życia, do pracy - powiedział premier. - Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami ta bardzo trudna faza. Będą to ograniczenia, które będą dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja jest konieczna, żeby maksymalnie ograniczyć swoją aktywność. Wszystkie sprawy, poza najważniejszymi, odłóżmy na później. Sytuacja wymaga od nas ogromnej dyscypliny. Dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej wyhamować przyrost zachorowań.

Obowiązywać będzie zasada, że wyjść można tylko w ważnych sprawach, w tym do pracy, po najpotrzebniejsze zakupy, także z psem. W komunikacji publicznej obowiązywać będzie zasada, że dostępne dla pasażerów są tylko miejsca siedzące (połowa tych zwykle dostępnych). Rządzący apelują też o to, by miejsca w komunikacji publicznej pozostawić tym, którzy naprawdę ich potrzebują, by załatwić niezbędne sprawy.

- Wszelkie przekraczanie tych nowych ograniczeń może mieć tragiczne konsekwencje - zaznaczył premier. - Te ograniczenia są niezbędne.

- Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych. Wiem, że jest trudno. Wiem, że jesteście zmęczeni. Ale chcę Was prosić o jeszcze większy wysiłek. Bądźmy rozsądni, uratujmy życie swoje, życie medyków - zaapelował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowe obostrzenia obowiązują od dzisiaj do 11 kwietnia.

Szczegóły wprowadzonych obostrzeń zostaną dokładnie opisane w rozporządzeniu. Najważniejsze informacje na załączonych infografikach.

REKLAMANAJLAK

34Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~AlexWolf 34 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Co z dziećmi z rozbitych rodzin? Jak dzieci mają się spotkać z drugim rodzicem? Moja matka jest hipokrytką i nie chce puścić mnie i mojego brata do taty, bo niby jest całkowita kwarantanna. Jak mogę ją przekonać by nas puściła? Proszę o sensowne rady.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AlexWolf 33 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Co z dziećmi z rozbitych rodzin? Jak dzieci mają się spotkać z drugim rodzicem? Moja matka jest hipokrytką i nie chce puścić mnie i mojego brata do taty, bo niby jest całkowita kwarantanna. Jak mogę ją przekonać by nas puściła? Proszę o sensowne rady.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pietrucha 32 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Ludzie nic sobie nie robią z zakazów sam pracuje w sklepie typu RTV, AGD ludzie sobie wycieczki urządzają...Zamiast siedzieć w domu,bo tak im potrzebne nowy gadżet....Sami zarazę rozsiewają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeden 31 6 miesięcy temuocena: 100% 

  "Czy mogę biegać? Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)."

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeden 30 6 miesięcy temuocena: 67% 

  "Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze? Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)."

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeden 29 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Za portalem rządowym GOV kropka PL: "Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw? Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia."

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 28 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Jak można usiedzieć w domu jak sąsiad remontuje mieszkanie.Pierdolca można dostać od tego wiercenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zabka 27 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Powiem wam ,że ludzie chodzą po sklepach typu brico czy też sklepów RTV AGD tak bardzo im teraz to potrzebne.Takiego typu zakupy powinny być robione w innym czasie.Tylko czekać jak do Iławy dotrze wirus ....bo bezmyślnych ludzi nie brakuje.Dopiero będzie płacz i rozpacz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zły 26 6 miesięcy temuocena: 10% 

  Durny satanistyczny rząd.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 25 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Może służby pofatygowałyby się do Mortęg, bo tu ludzie wigóle nie stosują się do zakazów, stoją pod sklepem chleją piwo i potrafią po 10 razy dziennie przychodzić do sklepu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~... 24 6 miesięcy temuocena: 60% 

  czy prywatnym samochodem można się poruszać po mieście? czy mogę jechać do rodziny?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak 23 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Tak, tutaj chodzi o ograniczenie kontaktu z ludźmi z zewnątrz, a w samochodzie będzie Pan sam/z rodziną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 22 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Podtrzymuje pytanie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 21 6 miesięcy temuocena: 59% 

  Ale nie należy zapominać, że za pomocą trujących kopciuchów, w których bezczelnie spalane są także plastikowe opakowania, corocznie w Polsce z pełną premedytacją posiadacze tych prymitywnych, smrodzących i trujących piecyków mordują ok. 45tys. (czyli półtora razy więcej niż w całej naszej Iławie) osób umierających na choroby układu oddechowego z powodu kompletnie zatrutej tzw. atmosfery. I proszę zaraz się nie oburzać na słowo "mordują", bo jest ono oczywistą prawdą i całkowicie uprawnione. Ludzie, czy naprawdę już wam odebrało resztki rozumu? To, że bezczelnie macie swych bliższych i dalszych sąsiadów w wiadomej, tylnej części waszych ciał, to już niestety od dawna jest rzeczą oczywistą. Ale przecież za pomocą swych kopciuchów, do których pakujecie wszelkie śmiecie, które wam w łapy popadną, w pierwszej kolejności trujecie samych siebie i wasze rodziny. Czy to tak trudno pojąć skromnymi resztkami waszych szarych komórek? Naprawdę do waszych pustych łbów nic nie dociera? Niebywałe...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 20 6 miesięcy temuocena: 67% 

  A ja z zupełnie innej beczki... Zagraża nam wszystkim niebezpieczny wirus. Ale różne zagrożenia czyhające na nas wokół niestety wielu iławian nadal niczego nie nauczyły. Mam "przyjemność" zamieszkiwania w pobliżu pewnego osiedla domków jednorodzinnych. To, że z ich kominów bucha na okrągło duszący, gęsty czad to już zjawisko normalne. Ale ostatnio dochodzi do tego z różnych stron, od wczesnego rana do późnych godzin nocnych, duszący smród palonego plastiku, który służy jako podpałka w kopciuchach. Istna ohyda. No i oczywiście zaczęły się porządki w przydomowych ogródkach. Ogniska palonych śmieci dodatkowo "poprawiają" stan tzw. atmosfery na rozległych obszarach. Mamy wszyscy z powodu zagrożenia wirusem siedzieć w domu. I słusznie. Ale właściwie przez cały dzień i znaczną część nocy nawet mowy nie ma o otwarciu okien w mieszkaniach. Robimy (i także słusznie) wielkie larum powodu wirusa, który zabił w kraju jak na razie 10 osób (o 10 za dużo).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 19 6 miesięcy temuocena: 11% 

  Jaki jest stan kobiety zabranej dziś ze sklepu na Prabuckiej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Susz 18 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Z jakiego sklepu? Skąd ta informacja? Nawet w pracy dziś nie była. Byli u niej w domu. A kobieta nie została nigdzie zabrana. W ten sposób tylko ludzie sieją panikę!!! Ta informacja nie jest prawdziwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 17 6 miesięcy temuocena: 80% 

  a co to ciebie obchodzi ? Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 16 6 miesięcy temuocena: 62% 

  Dzisiejszym wystąpieniem Rząd pokazał, ze tylko pozoruje swoje działania. Do tego wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 2 osób z wyłączeniem rodzin jest nieegzekwowalne! Na kwarantannie w kraju mamy już blisko 90 tys. ludzi, liczba będzie z dnia na dzień rosła, służby nie dadzą radę wszystkich sprawdzać! A dlaczego tylko ok.800 przypadków mamy? Ponieważ robi się 2,5 tys testów dziennie tylko, gdyby było ich 20 tys jak w Niemczech przyrost dzienny byłby w okolicach 500-1000 a nie ok.100. No i z tych ludzi na kwarantannie pewnie jest 10-20% zakażonych co już daje 8-16 tysiecy ludzi, ale zanim testy dotrą do nich to minie 4-5 dni, bo tyle się teraz czeka... a ludzi przybywa, czas będzie się wydłużał... Takie są moje spostrzeżenia niestety. Zdrowia wszystkim życzę!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Defibrylator 15 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Po spotkaniu z "Inspiratorem"? Tak?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oko prasowe 14 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Pinokio tylko robi dobra mnie do złej gry razem z tym mruczacym Szumowskim. Prezydent co kilka dni orędzie (czyt.spot w kampani) a Kaczuch chory w RMF FM udzielał wywiad, co chwilę kaszlał, ale uważał, że państwo funkcjonuje normalnie. Żal...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Frugo 13 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Bardzo dobrze ,dzieje się tak dlatego ,iż ludzie nie robią sobie nic z tego ,że należy siedzieć w domu.Tylko łażą wycieczka po sklepach i ten wirus się szerzy!!!Bardzo dobrze popieram ten zakaz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~K bo 12 6 miesięcy temuocena: 85% 

  Apple do policji iławskiej sprawdzać CPN w godzinach wieczorowych szczególnie w weekendy zbiera mi się młodzież i taksówki . Sprawdzać plażę ci tą plażę miejską sprawdzac i osiedla młodzież pije gromadzi sie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilo 11 6 miesięcy temuocena: 13% 

  Prawda prawda zoo transportu autobusów ograniczyli MPK i zero Taxi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olo 10 6 miesięcy temuocena: 22% 

  Sprawdź dać taksówki jeżeli jeżdżą dwie trzy osoby a jest odległość jednego dwóch metrów taksówkarze mandaty. Trzeba nauczyć społeczeństwa szacunku dla innych ludzi. Policja powinna to sprawdzać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ok LO 9 6 miesięcy temuocena: 25% 

  Zablokować numery Taxi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do lasu nie, na wybory tak 8 6 miesięcy temuocena: 72% 

  Czyli pojedynczo do pustego lasu nie, ale tłumnie do lokalu wyborczego, by stanąć przed paruosobową komisją wyborczą, już tak. Czekać tylko, że na liście wyborczej na prezydenta będzie tylko jedno, wiadome nazwisko na literę D. A to dlatego, że gdyby tych kandydatów byłoby chociażby dwóch, to mogliby się nawzajem zarazić. Nawet na kartce papieru. Ażeby nie umknąć obowiązkowi głosowania na kandydata na literę D., wprowadzony zostanie nakaz stałego posiadania przy sobie specjalnego zaświadczenia od komisji wyborczej, że na wyborach byliśmy i zagłosowaliśmy na D. Za brak zaświadczenia będzie groziła grzywna w wysokości 5 tys. zł. Bez takiego zaświadczenia będzie także np. zakazany wstęp do wszystkich sklepów oraz aptek. I co? Można sprawnie i skutecznie przeprowadzić wybory z jedynie słusznym kandydatem? No pewnie, że można...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a w ciąży? 7 6 miesięcy temuocena: 42% 

  A gdy się kobieta w ciąży spotka z koleżanką na ulicy, to czy to już będzie nielegalne zbiegowisko co najmniej (bo mogą być bliźniaki) trzech osób?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolek 6 6 miesięcy temuocena: 56% 

  Ale ty głupia/głupi Jesteś.... Szkoda słów...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 5 6 miesięcy temuocena: 58% 

  Ale wybory dalej mają być? Przecież ludzie na nie nie pójdą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bialy 4 6 miesięcy temuocena: 64% 

  Logika Pisu jednych zamykać a chorych ściągać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~5 3 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Bardzo słusznie nas zamykają a z zagranicy ściągają logiczne działanie pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Semja 2 6 miesięcy temuocena: 32% 

  Jeszcze się tym szczyci, oni naprawdę odlatują.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 1 6 miesięcy temuocena: 81% 

  Bardzo słusznie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.1316 sekundy