REKLAMAKarczma2
Media
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 marca 2020, 13:35 komentarzy 37
Jan Szynaka, prezes grupy meblowej Szynaka, na zdjęciu z żoną Aliną.

Jan Szynaka, prezes grupy meblowej Szynaka, na zdjęciu z żoną Aliną.

"Chciałbym utrzymać całą załogę. Wszyscy musimy zacisnąć pasa". Jan Szynaka, jeden z największych pracodawców w powiatach iławskim i nowomiejskim, opowiedział o swojej diagnozie obecnej sytuacji i jej prognozowanych skutkach na przyszłość.

Właściciel grupy meblowej Szynaka i prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka, udzielił wywiadu na antenie Radia Olsztyn.

- Faktem jest, że największym zagrożeniem dla nas jest teraz gospodarka, która niestety od tego tygodnia mocno odczuła zagrożenie koronawirusem w Polsce - ocenił Jan Szynaka.

Wszystkie zakłady grupy meblowej Szynaka zatrudniają ponad 3 tysiące osób.

- Niestety, od poniedziałku 23 marca pracownicy są na urlopach (zaległych, bieżących). Wiele osób korzysta też z możliwości sprawowania opieki nad dziećmi - poinformował szef grupy, dodając jednocześnie, że w zakładach trwa obecnie wdrażanie nowego systemu informatycznego, są też jeszcze realizowane pewne wcześniejsze zamówienia.

Dlaczego zatrzymano produkcję? Głównie przez paraliż handlu.

- Stanęły wszystkie centra handlowe w całej Europie, również w Stanach Zjednoczonych. Niestety rynek jest zamknięty dla nas wszystkich. Nasi odbiorcy wstrzymali bieżące rozliczenia z nami. Produkować na magazyny można przez kilka dni, ale na dłuższą metę produkować bez odbioru i płatności nie ma sensu - mówił prezes.

Są też problemy z dostępnością surowca, ze względu na kłopoty po stronie kontrahentów.

Przez trzy tygodnie marca grupa produkowała bez zakłóceń, na pełnych obrotach. Kłopotów spodziewa się dopiero w kwietniu. Wtedy, jeśli sytuacja szybko nie zmieni się na lepsze, odnotuje kilkumilionowe straty. Miesięczne obroty są tutaj zwykle na poziomie około 100 mln zł.

Ogólnie branża meblowa w kraju spodziewa się w tym roku 35-procentowego spadku sprzedaży. Stanął eksport, a to głównie on napędza sprzedaż tej gałęzi gospodarki. Prawie 40 tysięcy etatów w Polsce jest tym zagrożonych, ocenił Jan Szynaka.

W trudnym okresie pracownicy grupy pokazali, że firma może na nich liczyć, nie ukrywał prezes.

- Świadomość naszych pracowników odnośnie obecnej sytuacji jest bardzo duża. To bardzo cieszy. Okazało się, że mamy bardzo odpowiedzialną załogę. Już od 3 marca wprowadziliśmy pewne zabezpieczenia dotyczące ochrony zdrowia, standardy - powiedział Jan Szynaka.

- Przejdziemy przez ten okres, ale wszyscy musimy zacisnąć pasa. Nie zakładamy żadnych planowych, dużych zwolnień. Ma jedynie miejsce normalna rotacja w zakładach. Obawiam się, że będzie to trudny okres. Jeśli nie przetrwają tego okresu duże firmy, to pociągnie to za sobą mniejsze - nie ukrywał. - Chciałbym utrzymać całą załogę. W ostatnich miesiącach podpisaliśmy poważne umowy, perspektywy na dalsze miesiące są naprawdę dobre. Na tę chwilę jesteśmy przygotowani na zamknięcie marca i utrzymanie załogi w kwietniu. Jednak jeśli państwo nie pomoże, to wiele zakładów będzie zmuszonych do redukcji. Niebawem zaczniemy walczyć o przetrwanie. W tym momencie musimy zacisnąć pasa, by po prostu ten okres przerwać. Dzisiaj walczymy o życie, skoro nie możemy wychodzić z domu, więc walczmy też o miejsca pracy.

Jak poinformował Jan Szynaka, przez ostatnich 10 lat grupa meblowa Szynaka, wywodząca się początkowo z jednoosobowej działalności gospodarczej, odprowadziła z tytułu wszelkich podatków i należności do kasy państwa ponad 1 miliard 100 tys. zł. Teraz, gdy przedsiębiorstwa znalazły się w trudnej sytuacji, oczekują, że to państwo je wesprze. Branża oczekuje od rządu m.in. nowych rozwiązań dotyczących wynagrodzenia tzw. postojowego.

Jan Szynaka podkreślił też w wywiadzie, że grupa będzie w pierwszej kolejności wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych wobec pracowników i kontrahentów. Będzie się natomiast starała możliwie opóźnić płatności należności skarbowych i innych danin publicznych. 

- Trzymajmy się; dla Polski nie jest to pierwszy trudny okres. Jeśli się zjednoczymy, tak jak Polacy potrafią, to okaże się, że gospodarczo i tak nasz kraj wygląda najlepiej w Europie. Obyśmy wyszli z tego obronną ręką - dodał Jan Szynaka.

Na podstawie: Radia Olsztyn.
Red. kontakt@infoilawa.pl.

abs2

37Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Oszukana 28 37 miesiąc temuocena: 100% 

  Kłamca, już zwalnia, jestem jedną z osób, które zostały zwolnione. Bogaty zawsze będzie ugrywał swoje na najbiedniejszych szarych pracownikach. Karma wraca człowieczku roku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 36 4 dni temu

  Witam. czy zwalniani pracownicy dostali odprawy? w razie potrzeby proszę o kontakt 508017774

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 35 miesiąc temuocena: 100% 

  Już się zaczelo. Firma ma takie „perspektywy” tyle co się na targach nie na opowiadali jaki to lider, a teraz zwalniają każdego kto nie ma umowy na stałe. Taki marzec super na pełnej produkcji. Na wszystkim tną koszty a ludzie się dowiaduja z dnia na dzień że nie ma pracy. Nawet pocałuj mnie w d.... tylko głupi uśmiech. 1 kwietnia a Ci już pokazali jak szanują pracowników

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik iława 34 miesiąc temu

  Najgorzej jak ktoś się martwi O swój urlop niech weźmie cały bo jak będą to co wam po urlopie A pracy i tak nie będzie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witek 33 miesiąc temuocena: 100% 

  Oszczędzanie w Polsce zawsze najłatwiejsze na pracowniku. A kryzys długo będzie trwał ale dla pracownika

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiębiorca 32 miesiąc temuocena: 33% 

  Słuchajta chłopy, Lelek Porsche Sopot, ma super ofertę. Wyberasz sobie model Porschawki odroczenia w ZUSIE bierze na Siebie. Podajesz tylko liczbe pracwników zwolnionych z ZUSU i przelew za ZUS idzie do niego. Ja wziołem Caymana dla żony. Także możesz sobie zbudować w tym czasie kapitał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 31 miesiąc temuocena: 100% 

  Chłopie to ty biedak jesteś że takie tanie auta kupujesz, idź po dopłaty do PiSu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Muzykant 30 miesiąc temuocena: 100% 

  Mam pytanie z innej beczki a mianowicie pod artykółem z Działek Słonecznik Zarząd ogłasza przetarg ?Piszē tu bo nie ma możliwości skomentowania na zebraniu ddziałkowców było ogłoszona kwota wpłaty na wymianę liczników i termin do zapłaty w dwóch ratach nie małe piniądze A teraz zarząd ogłasza przetarg to jak to jest jrst już firma do wykonania danej inwestycji?czy dopiero jest poszukiwana ?orientuje się ktoś oco tam chodzi proszę o odpowoiedz?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~malpa 29 miesiąc temuocena: 50% 

  kosztorys na materiałach zawyżony o 40 tys i robocizna o 20 tys w przybliżeniu, jak ludzie zaczeli się interesować to teraz przetarg

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kornel 28 miesiąc temuocena: 75% 

  A jeszcze na początku miesiąca Pan Jan utrzymywał, że kłopoty Chin z koronawirusem to wielka szansa dla polskich firm meblowych na zwiększenie eksportu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ot co 27 miesiąc temu

  i tak by było pod warunkiem, że wirus byłby tylko w Chinach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~biedni zapłacą za kryzys 26 miesiąc temuocena: 59% 

  Zaciskanie pasa dzięki "tarczy antykryzysowej" będzie oznaczać dłuższy dzień pracy za mniejsze pieniądze, czyli cofanie się do czasów międzywojennych kiedy to fabrykanci płacili głodowe pensje, a wymagali pracy od rana do nocy. Moim zdaniem Szynakę stać na kryzys, w końcu nie musi posiadać tak dużo majątku, może się go pozbyć i płacić normalnie pracownikom, ale nic z tych rzeczy. Bogacz nie odda nic ze swoich przywilejów ale z chęcią każe zaciskać pasa pracownikom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do wasp 25 miesiąc temuocena: 50% 

  Zawiść ludzka nie ma granic, kto ci w dobie kryzysu kupi zamek?? Ludzie czy wy nie rozumiecie, że ratując przedsiębiorcę rząd pomaga zwykłym ludziom bo dzięki temu zostaną utrzymane wasze miejsca pracu. Co za tępy naród.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wasp 24 miesiąc temuocena: 56% 

  Dobrze napisał, czy jak masz problemy finansowe to państwo ci pomaga i zwalnia np. z podatku lub ZUS? Nie! Ograniczasz wydatki, Pan Szynaka może sprzedać wystawny pałac w Mortegach i częściowo pokryć dziurę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szynaka 23 miesiąc temuocena: 71% 

  Co ty bierzesz oszołomie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy 22 miesiąc temuocena: 100% 

  Panu Janowi pewnie duda pomoże...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anatol 21 miesiąc temuocena: 100% 

  Do kiedy ten przestój ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwek 20 miesiąc temuocena: 100% 

  Do maja albo czerwca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawianin 19 miesiąc temuocena: 67% 

  Ikea płaci jak za urlop a urlopu nie zabiera pracownikom! I tak przez dwa tygodnie. A później zobaczymy! A Pan szynaka co zapłacił?! Wysłał ludzi na urlopy wypoczynkowe! Do inspekcji pracy to zgłosić! Pracodawca nie może zmusić do urlopu wypoczynkowego! A zarząd IKEA stanął na wysokości zadania!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Daro 18 miesiąc temuocena: 0% 

  Przestoj jest uzgodniony ze związkami zawodowymi, tak jak jest w prawie pracy. Więc to nie jest zmuszenie do urlopu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiębiorca 17 miesiąc temuocena: 33% 

  Jak Ci nie odpowiada praca i płaca to się zwolnij. Wszędzie roszczeniowi oszołomstwo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daro 16 miesiąc temuocena: 60% 

  Lubawianin ty ciemniaku co roku w IKEA jest przestój 2 tygodnie i zabierają z urlopu i co ty bredzisz że pracodawca nie może zmusić do urlopu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jur 15 miesiąc temuocena: 33% 

  Po powrocie do pracy 2 tyg za darmo będziecie pracować już wam ikea za darmo nic nie da

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik 14 miesiąc temuocena: 50% 

  Panie Prezesie, dużo sił i zdrowia życzę...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Archanioł 13 miesiąc temuocena: 43% 

  Smutna rzeczywistość. Przykro, że tak się dzieje ale jacy gospodarze takie gospodarowanie ! I nie chodzi tu o Pana Szynake tylko o rzadzacych, którzy zachowują się jak dzieci we mgle. Tarcza antykryzysowa to kpina jakąś nikt już u góry nie myśli o pracownikach o ich rodzinach. Pycha kroczy przed upadkiem i oby tak było !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ważka 12 miesiąc temuocena: 60% 

  Tak, umorzenie składek ZUS dla kleru i KRUS dla rolników. To tarcza antykryzysowa rządu. Kpina ze zwykłego pracownika.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Archanioł 11 miesiąc temuocena: 30% 

  Zbych pomysł bardzo dobry i godny zasugerowania lokalnym władzom. Co do tego czegoś HeHe to nie zniże się do tego poziomu życzę jedynie zdrowia bo na rozum już za późno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zbych 10 miesiąc temuocena: 71% 

  Może nasi wlodaże , w ramach walki o lokalny biznes i miejsca pracy , zaproponują częścowe zwolnienie z podatku od nieruchomości ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~He! He! 9 miesiąc temuocena: 57% 

  Ty Archanioł napiłeś się soku z żuka bo burak to ty już jesteś...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 8 miesiąc temuocena: 28% 

  Pan Szynaka dobrze mówi. Jeśli równo 100 lat temu uderzyła na nas bolszewia leninowska i odparliśmy, to czas na Polaków i odparcie wirusa chińskiego. Jest przepowiednia ze żółta rasa napoi konie w Wiśle. Czyżby w ten sposób sprawdzała się Sybilla. Nawet Jackowski nic nie przepowiadał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~już stan krytyczny? 7 miesiąc temuocena: 72% 

  Radiusie, najwyraźniej dłuższe przesiadywanie w domu fatalnie wpływa na stan twego umysłu. Aż strach pomyśleć jakie bzdury przyjdą ci jeszcze do skołatanej mózgownicy po dłuższym okresie kiszenia się w chałupie. Całkowicie się zgadzam z planem poniższego Psychola mającym na celu pokonanie zagrożeń pączkujących w rozklekotanych szarych komórkach Radiusa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Psychol 6 miesiąc temuocena: 65% 

  Ja Ci mówię teraz BABAWANGA przepowiedziała zarazę. Też jestem zdania że odeprzemy koronawirusa każdy Polak nie ch zakłada pióra husarii, odpalamy rudego 102, Błyskawicy zrobić zasyp węgla odpalić silniki parowe i koła w ruch.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kiedyś pracownik 5 miesiąc temuocena: 54% 

  Taka racja, a ludzie narzekają, że urlopy muszą wykorzystywać. W Lubawie u Szweda jest przestój i 60% wynagrodzenia...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janusz 4 miesiąc temu

  xD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~IKEA 3 miesiąc temuocena: 87% 

  Pierwsze dwa tygodnie 100% wynagrodzenia a pozniej 80% Proszę o sprawdzone informacje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik 2 miesiąc temuocena: 83% 

  100% jak już nie pracujesz tam więc się nie wypowiadaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik IKEA 1 miesiąc temuocena: 75% 

  Nie siej plotek. Płatne znacznie więcej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7613 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)